Co je to P2P půjčky

REKLAMA

Definice P2P půjčky

jsou nebankovní půjčky v jejichž rámci lidé půjčují lidem a je možné je získat u P2P platforem (např. v Česku Zonky, Benefi, nebo Bankerat). Provozovatel platformy musí být licencován jako platební instituce a stará se o zveřejňování poptávky a nabídky půjček, prověřuje úvěruschopnost žadatele a administruje celý proces půjčky a splácení.
Klientem poptávaná půjčka není financována jednou osobou, ale investory z řad veřejnosti, kteří nežádají tak vysoký úrok - dlužník tedy ušetří a investor získá vyšší úrok než na spořícím vkladu. Riziko nesplacení se tak dělí mezi více investorů, ale není nulové. Zprostředkovatel (platforma) inkasuje procenta ze zobchodovaných objemů.
Za zkratkou P2P půjčky se skrývá název „peer to peer“ půjčky, nebo také ve světě "peer-to-peer lending".

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Dotazy k P2P půjčky

P2P půjčky

30.3.2016 Půjčka

Dobry den, zajimam se o vyuzivani sluzeb portalu zabyvajici se pujcovanim P2P, byt jako pujcovatel nebo pujcujici. Je nekolik portalu kde lze nalezt podrobnosti, ale mne by zajimalo jaky je na to Vas nazor. Trik na vylakani penez od duverivych lidi nebo seriozni alternativa k bankovnim pujckam / zhodnocovani penez. Dekuji

Dobrý den,

o trik se nejedná, je to regulérní obchodní vztah. Dříve byly drahé peníze a banky měly velké náklady (rozsáhlá pobočková síť. atd.), tedy půjčky byly drahé a myšlenka udělat to levněji měla opodstatnění. Nicméně dnes v době extrémně levných peněz a nízkonákladových bank v tom moc smysl nevidím. Air Bank, Equa Bank a další půjčují za RSPN 7-8%. Např. Zonky na kalkulačce skáče průměrně 6-10%. Tedy z hlediska zájemce o půjčku není důvod vyhledávat P2P, když to stojí min. stejně, spíše více. Z hlediska zájemce věřitele (tedy někoho, kdo má přebytečné peníze a chce je někomu půjčit) - to je těžké posoudit. P2P zprostředkovatel si bere obvykle 2-3%, tedy abych dal lepší nabídku než banky, musím půjčovat za 6%. Třetinu až polovinu si vezme P2P organizátor a na věřitele zbude 3-4% a u banky by si mohl peníze bezrizikově uložit min za 1%. Tady vidím nepoměr - 1% za jistotu versus 3-4%, kdy nevím, jestli dostanu peníze zpět.

Poskytování úvěrů na spotřebu je rizikové, protože spotřebitelské úvěry nejsou ekonomicky racionální (zadlužovat bychom se měli pro investice). Když chce zkrátka někdo půjčit 20 000 Kč na novou televizi, tak to nebude ta nejbonitnější klientela (která by na to měla nebo si rozumně nepůjčila). Je třeba důsledný screening žadatele + počítat s rizikem nesplacení. Na to jsou banky na rozdíl od jednotlivců dobře připraveny. Právní pomoc od P2P organizátora u neplatičů je fajn, ale chceme skutečně svůj volný čas trávit u soudů vymáháním nedobytných pohledávek?

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena