Banky.cz Banky.cz - vše o bankách a bankovních produktech: srovnávač, pobočky, bankomaty Banky

Banky v ČR

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak na zahraniční platby?

Jak na zahraniční platby?

25.4.2017, Banka, Autor: Jan Budín

SEPA platba za 20 Kč nebo 250 Kč? Rozdíly v ostatních mezinárodních platbách dosahují až 1 600 Kč. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější zahraniční platební styk.

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Velké porovnání spoření – duben 2017

Velké porovnání spoření – duben 2017

12.4.2017, Spoření, Autor: Pavel Strašák

Spořící účet, termínovaný vklad, stavební spoření a vkladní knížka. 4 klasické způsoby bankovního spoření. Které banky, družstevní záložny a stavební spořitelny nabízejí nejvyšší úroky?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

#3532, Pracovní smlouva na dobu určitou, Půjčka, 26.4.2017

Dobrý den, chtěl bych s vámi pouze poradit a zeptat se, jaký bych mohl zhruba dostat úrok a u které banky nejlépe žádat o půjčku. Je mi 20 let, jsem po střední škole poprvé zaměstnán. V zaměstnání jsem půl roku u solidní firmy a nyní mi bude smlouva prodloužena na další rok. Můj čistý příjem činí 19-21 tisíc korun. S mými výdaji většinou každý měsíc ušetřím něco kolem 10 tisíc. Chtěl bych si půjčit 200 000 Kč na 5 let, s možností splatit i dříve. Nikdy předtím jsem žádnou půjčku neměl. Chtěl bych se tedy zeptat, jaký bych zhruba mohl dostat úrok a u jaké banky nejlépe žádat. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, půjčku 200 000 Kč na 5 let doporučuji od Equa bank či Air Bank s RPSN 7-10% a měsíční splátkou 4 000 - 4 200 Kč. Neplatí se žádné další poplatky a vedení běžného účtu máme zcela zdarma a bez podmínek (ať už si půjčku u těchto bank vezmete či nikoliv). Včetně mimořádných splátek zdarma kdykoliv. Banky vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou (nebo na dobu určitou s tím, že nepůjčí na déle, než do konce sjednané doby určité) a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Obávám se, že právě s tou dobou určitou na 1 rok může být problém, přestože jinak by Vaše úspory s rezervou pokryly měsíční splátky.  Před první půjčkou doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně.

#3531, Prodej a koupě RD, Hypotéka, 25.4.2017

Dobrý den, chtěla bych se informovat o možném řešení následující situace. Vlastním rodinný dům v hodnotě cca 7 mil. Kč. Budu ho prodávat, což samozřejmě potrvá nějakou dobu. V tuto chvíli si potřebuji půjčit 5 mil. Kč na koupi nového domu v jiné lokalitě, který je nyní ve výstavbě. Předpokládám, že ve chvíli, kdy bude prodán původní dům, hypotéka bude ihned jednorázově splacena (do jednoho roku). Předchozí měsíční splátky by měly být spíše menší. Je mi 60 let. Je poskytnutí takovéto hypotéky reálné? Předpokládám, že v rámci jednorázového splacení lze očekávat vysoké penále. Dá se tento scénář s bankou domluvit už při sjednávání smlouvy?

Dobrý den, ze zákona můžete mimořádně splatit až 25% ročně zcela bez sankcí. Celý úvěr je také možno doplatit bez sankcí vždy při výročí fixace úrokové sazby. Fixaci je možné u většiny bank sjednat na 1-7 let, tedy ve Vašem případě by bylo vhodné volit jednoletou fixaci (budete-li chtít vše doplatit přesně za rok). Úrok může být malinko vyšší (např. 3% místo 2%), ale to je zkrátka cena za možnost doplatit úvěr bez sankcí již za rok. Se sankcemi za brzké doplacení úvěru tak nebude žádný problém. Horší to bude se samotnou hypotékou na 5 mil. Kč na max. 10 let (banky hypotéky neposkytují osobám nad 70). Měsíční splátka vychází na 46 000 Kč při úroku 1,99%, což je předpokládám nad Vaše možnosti. Banky poskytují klasické hypotéky spočtené pouze na pravidelné měsíční splátky (nezohledňují efekty mimořádných příjmů z prodejů nemovitostí). Řešením by byl nemovitostí úvěr u družstevních záložen za cca 5%. Vyplňte prosím formulář zde a kolegové se pro Vás pokusí najít vhodné řešení.

#3530, Trvalý příkaz s chybějícím VS, Platba, 25.4.2017

Dobrý den, prosím o radu. Mám nastaven tvrvalý příkaz, číslo účtu je správně, chybu mám ve VS. Majitel účtu mě včera kontaktoval, že již 16 měsíců neeviduje platbu z mého účtu. Jak problém vyřešit? Jde o vysokou částku. Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den, variabilní symbol je pro všechny platby zcela zásadní - jen podle něj může příjemce platby zjistit, od koho peníze pocházejí. Přestože jste vše platila a protistrana obdržela Vaše peníze, nemohla vědět, že jsou zrovna od Vás.  Problém má naštěstí snadné řešení - sdělte protistraně, ze kterého čísla účtu jste platila. Oni si již dle tohoto údaje budou schopni dohledat Vaše platby. Do budoucna samozřejmě používejte variabilní symbol (z hledání plateb dle čísla účtu nebude mít ani tentokráte jejich účetní radost). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 3500 přehledně členěných dotazů

Banky v ČR