Banky.cz Banky.cz - vše o bankách a bankovních produktech: srovnávač, pobočky, bankomaty Články Aktuálně

Aktuálně

Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 2. díl

Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 2. díl

9.9.2014, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Na trhu máme přes 30 bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen. I přes veškeré možné porovnávače úvěrů, spořicích produktů a běžný účtů může být komplikované se v takto široké nabídce bankovních domů orientovat. Redakce banky.cz Vám přináší stručné, rychlé a přehledné hodnocení všech institucí na českém trhu působících. Jedna banka, jeden odstavec, seřazeno podle abecedy. A jdeme na to, druhý díl K až Z.

Družstevní záložna WPB Capital přišla o licenci

Družstevní záložna WPB Capital přišla o licenci

8.4.2014, Aktuálně, Autor: Pavel Strašák

Dne 7.4.2014 oznámila ČNB odebrání licence družstevní záložně WPB Capital. Rozhodnutí centrální banky není v tuto chvíli ještě pravomocné a záložna se proti němu s největší pravděpodobností odvolá. Ztráta licence by totiž pro záložnu znamenala definitivní ukončení její již nyní velmi omezené činnosti a okamžitý úpadek. Nechce se již ČNB nadále dohlížet na oproti bankám rizikovější sektor družstevních záložen a začíná cíleně eliminovat slabší články, či se ve WPB Capital dělo něco skutečně nekalého? A jak postupovat v případě, že máme u WPB uložené peníze?

Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky? Zpravodaj březen 2014

Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky? Zpravodaj březen 2014

28.3.2014, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Hlavním tématem březnového vydání našeho pravidelného zpravodaje banky.cz jsou pokračující soudní spory ohledně bankovních poplatků za hypoteční úvěry. Pře za sebou mají první rok a soudy zatím rozhodují vcelku jednomyslně ve prospěch bank. „Vést si účet raději v korunách či v eurech? A v jaké měně spořit“, ptají se nejčastěji Češi pracující v zahraničí. I na toto odpoví náš březnový zpravodaj.

MSD – krach detailně aneb jak a kde se přihlásit o náhradu

MSD – krach detailně aneb jak a kde se přihlásit o náhradu

3.1.2014, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Česká národní banka (ČNB) odejmula dne 18/12/2013 Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD) povolení působit jako družstevní záložna. Dle vyjádření ČNB byly důvodem závažné nedostatky v podnikání této družstevní záložny, které poškozovaly zájmy jejích vkladatelů a významným způsobem ohrožovaly její bezpečnost a stabilitu. Jak a kde se přihlásit o náhradu?

Získáte zpět své vklady z kampeliček?

Získáte zpět své vklady z kampeliček?

1.1.2014, Aktuálně, Autor: Pavel Strašák

Kampeličky, neboli spořitelní družstva, se v posledních třech letech staly oblíbeným úložištěm volných financí české populace. Při všeobecném poklesu úrokových sazeb z vkladů totiž právě sektor spořitelních a úvěrových družstev dokázal úrokové sazby pro střadatele udržet na pohádkových sazbách 3 – 5% p.a., zaručeně převyšujících míru inflace. Chytří klienti rychle odhalili, že díky garanci Fondu pojištění vkladů o své vklady ani úroky z nich (do 100tis. EUR) nepřijdou. Na druhou stranu reálný vývoj ukázal, že  ani zákonodárce nedokázal odhadnout všechny možnosti vývoje a řadě klientů tak peníze na dlouhé měsíce zamrzly...

ČNB stále blokuje družstevní záložny - zpravodaj listopad 2013

ČNB stále blokuje družstevní záložny - zpravodaj listopad 2013

6.12.2013, Aktuálně, Autor: Jan Budín

Listopad uplynul jako voda a máme tu další vydání našeho bankovního zpravodaje. Tentokráte se podíváme na vývoj úrokových sazeb u spořicích účtů, situaci kolem družstevních záložen blokovaných ČNB a stavební spoření. V samotném závěru ještě přiblížíme aktuální vývoj situace ohledně vymáhání bankovních poplatků za hypoteční úvěry.

Intervence ČNB a PR pana Tomšíka

Intervence ČNB a PR pana Tomšíka

17.11.2013, Aktuálně, Autor: Jan Budín

Hlavním hostem druhé poloviny Otázek Václava Moravce tuto neděli byl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Jak jsme již blíže popsali v našem minulém článku Intervence ČNB a zvyšování inflace, Česká národní banka depreciovala kurz na 27 Kč/EUR s cílem zvýšit inflaci na 2%. Od pana Tomšíka čekala většina občanů rozumné vysvětlení intervencí ČNB, čehož se bohužel nedočkala. Stejně zklamán byl dle všeho i pan Frolík, druhý host diskuze, který by coby člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy, tedy i zástupce exportérů, měl být teoreticky ze slabší koruny nadšen. Bylo to jen špatné PR nebo nás nepřesvědčily samotné argumenty rady ČNB?

Intervence ČNB a zvyšování inflace

Intervence ČNB a zvyšování inflace

9.11.2013, Aktuálně, Autor: Jan Budín

Česká národní banka se začátkem listopadu rozhodla přikročit k intervencím na devizovém trhu a depreciovat korunu až na úroveň 27Kč/EUR. Naposledy se takto bojovalo proti apreciaci koruny v roce 2002. Nyní je hlavním cílem zvýšit inflaci až k hranici 2% (zpět na inflační cíl ČNB). Pomůže umělé zvýšení inflace české ekonomice? A pokud ano, převýší přínos následky morálního hazardu s běžnými občany?

Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

21.6.2013, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Raiffeisenbank se stala v posledních dnech terčem phishingu. Phishingem se nazývá situace, kdy méně či více povedená napodobenina webu banky řízená podvodníky láká klienty oné banky k zadání svých přihlašovacích údajů do internetbankingu. Většinu těchto napodobeni webů lze velmi snadno rozpoznat, neboť texty obsahují značné množství gramatických chyb (podvodníci bývají zpravidla ze zahraničí a příliš si s lokalizací nelámou hlavu) či jiný zásadní nedostatek, který vede k rychlému prozrazení podvodu. Poslední phishingový model cílící na Raiffeisenbank svou věrohodností  však překonal všechny současné meze a tuto dokonalou kopii přihlašovací stránky do internetbankingu včetně upozornění na rizika phishingu nelze nazvat jinak než chucpe.

Úrokové sazby ČNB - změny v uplynulém roce, očekávání pro rok 2013

Úrokové sazby ČNB - změny v uplynulém roce, očekávání pro rok 2013

15.2.2013, Aktuálně, Autor: Jitka Kochová

V minulém roce 2012 došlo k vícečetným pohybům v nastavení centrálních úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Naše centrální banka působí jejich prostřednictvím na výši úrokových sazeb v ekonomice. Přímo se základní úrokové sazby ČNB týkají operací mezi Českou národní bankou a komerčními bankami, které se snaží Česká národní banka směrovat a stimulovat k určitému jednání. Komerční banky se pak rozhodují na základě nových podmínek, jak upraví úrokové sazby uplatňované vůči klientům. Zprostředkovaně tak ovlivňují sazby ČNB i úrokové sazby na klientském trhu. Jaké obchody se centrálními sazbami ČNB řídí? Jak se změnilo nastavení centrálních sazeb naší ekonomiky v roce 2012 a proč?

Banky v ČR