Banky.cz Články Komerční sdělení Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Češi se v základních finančních produktech orientují lépe, než tomu bylo v minulosti. A finanční gramotnost českých občanů se stále zlepšuje. Avšak ve správě svých úspor nejsou Češi ještě tak znalí. Jak vybrat spořicí čet? K čemu je určen? Kolik peněz byste na něm měli mít uloženo, aby se vám vyplatil? 

REKLAMA

    Češi si sice spoří, ale neumí v této oblasti chodit. Na běžných účtech v České republice je uloženo stále na 700 miliard korun a velkou část úspor mají lidé uschovanou i doma „pod polštářem“. Banky sice uvedly, že se zvýšil zájem o spořicí účty a termínované vklady, ale v porovnání se západoevropskými zeměmi se Češi neumí o své naspořené peníze starat.

    Našetřené peníze dejte na spořicí účet

    Pokud máte větší částku na běžném bankovním účtu, potom děláte chybu. Současná inflace snižuje hodnotu vašich peněz. Každý klient banky by si měl sjednat i spořicí účet, na který si bude posílat své finanční rezervy. Hlavní výhodou spořicího účtu je vyšší úroková sazba v porovnání s běžným účtem, díky čemuž je dosaženo efektivního zhodnocení. Na spořicím účtu vám nejsou účtovány ani žádné poplatky, a tak se vaše rezervy nesnižují.

    K čemu je spořicí účet?

    Existují lidé, kteří spořicí účet mají sjednaný, ale neumí ho využívat. Také jsou i lidé, kteří si na spořicí účet pošlou třicet tisíc korun, ale na běžném účtu stále nechávají uložené sta tisíce. Na běžném účtu byste si měli nechat tolik peněz, kolik slouží k pokrytí vašich potřeb. Zbytek peněz byste měli převést na spořicí účet, kde se budou rezervy efektivně zhodnocovat. Ale pozor, spořicí účet pojišťuje vklady pouze do určité výše. Není tedy dobré vkládat na spořicí účet peníze nad limit pojištění. I tyto případy se často dějí. Při zřizování spořicího účtu byste se neměli ohlížet pouze na výši úrokové sazby, která je sice velmi důležitá, ale ne nejdůležitější. Usedněte k internetu a udělejte si průzkum trhu mezi bankami. Zjistěte, zda banka, kterou jste si vybrali, má dlouhodobě stabilní úrokovou sazbu na spořicích účtech. Pokud by její úroková sazba výrazně kolísala v časovém horizontu několika měsíců, raději si najděte jinou banku. Jednou totiž může být úrok velmi vysoký, ale podruhé může spadnout na minimum, což by pro vaše našetřené peníze nebylo ideální.

    Když vám vlastní rezervy nestačí

    Velmi často se stává, že vás překvapí nečekané výdaje. V takovém případě musíte sáhnout po rezervách. Nevystačíte-li si s vlastními rezervami, doporučujeme si půjčit u ověřené nebankovní společnosti, jako je kredito24. Její půjčka je sice na menší obnos peněz, ale k pokrytí neočekávaných výdajů postačí.

    Zdroj: Kredito24

    REKLAMA

    KOMENTÁŘE k článku Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

    Přidejte nový komentář

    spořící účty, Komentoval(a): ivana

    22.5.2015 09:07:18
    Nevím, jestli vložením peněz na spořící účet člověk vlastně spoří, když jsou úroky tak nízké. Taky mám menší částku na spořícím účtu a vždycky mě pobaví, když mi na konci měsíce přičte banka směšný úrok a z toho mi pak ještě strhnou daň :D Takže raději spořím jinak a přes investičního poradce p.Žídka raději investuju do akcií a zlata. To zhodnocení peněz je zase úplně někde jinde.

    Přidejte nový komentář

    Mohlo by vás zajímat

    Nejlepší pojišťovací poradkyně na světě je z České republiky

    Skutečný zájem o klienta a zároveň inovativní přístup k partnerství s ním – to hodnotí prestižní mezinárodní soutěž Global Advisor Excellence Contest, které se účastní více než 160 000 pojišťovacích poradců skupiny Generali. Tuto obrovskou konkurenci za sebou nechala Jana Šestáková z Generali České pojišťovny. Dokázala, že umí nejlépe reagovat na vyvíjející se potřeby klientů a zároveň jako poradce dokáže efektivně využívat dostupné digitální nástroje.


    Obliba privátních značek i slevových kuponů stále roste – jedná se o způsoby, jak čeští spotřebitelů bojují s inflací

    Prodeje spotřebního a rychloobrátkového zboží privátních značek v České republice stoupají – v současnosti tvoří celou čtvrtinu celkového trhu. Navíc téměř tři ze čtyř spotřebitelů plánují kupovat privátní značky i po stabilizaci ekonomiky, vyplývá z průzkumu provedeného společností Promo-Codes. Oblibě se také čím dál více těší slevové kupony a propagační kódy.

    V bankovním sektoru vládnou věrnostní programy jako hlavní prostředek zapojení zákazníků

    V dynamickém prostředí bankovního sektoru, kde má každý druhý člověk v průměru pět bankovních účtů, se konkurence mezi finančními institucemi den ode dne stupňuje. Uprostřed tohoto boje o klienty banky používají různé strategie, jak si udržet zákazníky, mezi nimiž věrnostní programy vynikají jako nástroj s největším potenciálem.

    Fingood: Investice do rozvoje českých firem, s výnosem až 12 % ročně

    Jistě jste se již setkali S P2P půjčkami a možnostmi investovat do nich. Kdo by neznal Zonky, s jejich „lidé půjčují lidem“. U Fingoodu jde o stejný princip, jen v režimu P2B, kde „lidé půjčují firmám“ (people to business). I zde jde o Českou Národní Bankou licencovanou platformu ke zprostředkování skupinového financování (crowdfunding), i tady vše řídí sama platforma a i tady se dá získat lepší zhodnocení než u banky. Seznamte se s Fingoodem a s možnostmi investování, které vám dává.

    Podáváte daňové přiznání? Dejte pozor na nejčastější chyby

    Blíží se jaro a s ním také jeden z důležitých úkolů daňových poplatníků - vyplnění růžového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Ačkoliv se jedná o každoroční záležitost, pro spoustu z nás nastává období bezesných nocí, kdy se nemůžeme dočkat, až “to” bude za námi. Není třeba být nervózní, při vyplňování stačí být obezřetný, většina chyb totiž vzniká pouhou nepozorností. A pokud přeci jen nějaká chybka vyvstane, je možné ve stanoveném termínu sjednat nápravu.

    Z naší bankovní poradny

    Pojmy ve slovníku

    Srovnáváme hypotéky od

    © Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena