Banky.cz Banky.cz - vše o bankách a bankovních produktech: srovnávač, pobočky, bankomaty Články Peníze

Peníze

Nakupujeme vánoční dárky

Nakupujeme vánoční dárky

22.12.2014, Peníze, Autor: Petr Jermář

Vánoce se v dnešní době přesouvají ze spirituální roviny čím dál více do úrovně čistě materiální. Obchodníci dosahují o zlaté neděli nejvyšších tržeb v roce. Jak se vyvarovat základních chyb při nákupu dárků?

Podvod s přesuny peněz

Podvod s přesuny peněz

23.11.2014, Peníze, Autor: Jan Starčevič

Podvod s přesuny peněz Podvod s přesuny peněz je dobře zavedený podfuk, jehož smyslem je nabídnout příležitost k získání značných sum peněz pouze za svolení nechat si převést peníze na svůj účet a pak poslat jejich část na jinou společnost s tím, že část peněz zůstane vám jako provize.

Záhada jménem finanční rezerva 1

Záhada jménem finanční rezerva 1

19.11.2014, Peníze, Autor: Autor banky.cz

Určitě mi dáte za pravdu, že finanční rezerva je takovou malou záhadou. Každý ví, že finanční rezerva je důležitá, ale téměř nikdo ji nemá. Pokud ji ale nedokážeme vytvořit, nikdy si nevybudujeme finanční majetek a nedosáhneme finanční nezávislosti. Tvorba rezerv není v dnešní spotřební době moderní, úvěrové firmy a firmy vyrábějící spotřební zboží mají žně. Avšak my, běžní spotřebitelé, takzvaně „ostrouháme“  v případě, že přijdeme o zaměstnání, zhorší se znám zdravotní stav nebo se nám nebude chtít pracovat. Pojďme si tedy o finanční rezervě něco povědět.

Jak hospodařit s financemi v důchodu

Jak hospodařit s financemi v důchodu

18.10.2014, Peníze, Autor: Petr Jermář

O tom, že peníze ne vždy přinášejí štěstí, se přesvědčil nejeden senior, když byl o všechny úspory obrán podvodníky či nespravedlivě rozdělil majetek mezi svou rodinu, čímž rozbil leta budované rodinné vztahy. Jak se vyvarovat nejčastějších chyb?

Kde se dá ušetřit?

Kde se dá ušetřit?

7.10.2014, Peníze, Autor: Petr Jermář

Až dvě třetiny českých domácností neušetří měsíčně více než 3 000 Kč. Přitom by stačilo málo – zrevidovat své pravidelně se opakující výdaje (např. za energie, telefon, bankovní služby, pojištění) a za menší peníze dostat mnohdy stejnou službu. Kde všude by se tedy dalo ušetřit?

Vedení rozpočtu

Vedení rozpočtu

20.9.2014, Peníze, Autor: Jan Starčevič

Ať je váš příjem jakýkoliv, nesmíte utrácet více než vyděláte, abyste zůstali solventní. Pokud vaše účty a další výdaje pravidelně překračují váš příjem, začnou se vám kupit problémy. Tam je jejich počátek. Nepotřebujete být účetní, abyste si sestavili váš vlastní jednoduchý osobní rozpočet. Důvodem vzniku průvodce Banky.cz je snaha pomoci vám naučit se sledovat vaše peněžní prostředky a korigovat vaše finanční potřeby.

Loupeže využívající odvrácení vaší pozornosti

Loupeže využívající odvrácení vaší pozornosti

12.5.2014, Peníze, Autor: Jan Starčevič

Loupeže využívající odvrácení vaší pozornosti Zejména starší lidé se mohou stát cílem kriminálníků používajících techniky odvrácení pozornosti. Zabaví oběť, zatímco nějaký komplic se někde v objektu poohlíží po cenných předmětech vhodných k odcizení. Toto je zvlášť odporný kriminální čin, který zanechává oběti s pocity ponížení a zranitelnosti. Pachatelé bývají navenek velice příjemní a jejich důvody vniknutí do objektu oběti se mohou zdát korektní. Server Banky.cz připravil tento článek, aby pomohl takto zranitelným lidem nedostat se do pozice oběti.

Záhada jménem finanční rezerva 2

Záhada jménem finanční rezerva 2

12.4.2014, Peníze, Autor: Autor banky.cz

Kam  uložit 20 000 Kč není tak důležité, ale co když mám 50 000 Kč nebo třeba 200 000 Kč? U těchto částek už zhodnocení hraje důležitou roli. Pro začátek je důležité si rozdělit finanční rezervy na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.

Podvody s prodejem produktů po telefonu

Podvody s prodejem produktů po telefonu

20.2.2014, Peníze, Autor: Petr Jermář

Každému z nás ročně zavolá nespočet prodejců kreditních karet, úvěrů, telefonních tarifů, energií či dokonce zdravotního pojištění a nutí nás ke koupi jejich produktu. Techniky prodeje jsou různé. Někdo se představuje jménem telefonního operátora či banky, ale ve skutečnosti se jedná o externí agenturu, další mlží stylem „váš současný produkt končí a je třeba sjednat nový“, a jiný se nám zmiňuje jen o výhodách nového produktu, ale zamlčí, či na přímou otázku dokonce zapře, informace o poplatcích s produktem spojených. Takto nesolventní prodejci jednají na hraně zákona a vždy se jedná o pro nás nevýhodnou koupi, které je radno se vyhnout obloukem. Pojďme se blíže podívat na nejčastější podvodné triky nejen telefonních prodejců.

Nakupujeme na internetu - jak platit bezpečně a rychle

Nakupujeme na internetu - jak platit bezpečně a rychle

11.2.2014, Peníze, Autor: Pavel Strašák

Snad každý z nás již někdy nakupoval v internetovém obchodě neboli eshopu, který na rozdíl od tradiční kamenné pobočky může mnohdy nabídnout zajímavější podmínky v podobě lepší ceny a většího komfortu při samotném nákupu; produkty se nám lépe a rychleji porovnávají co se vlastností a ceny týče. Jsme zde však omezeni v možnostech platby, kdy není možné z podstaty věci platit hotově či kartou přes terminál a na výběr mámě obvykle pouze dobírku či převod na účet. V posledních letech však k těmto dvěma tradičním způsobům placení přibyly i další možnosti jako online kartou, pomocí online nástroje banky (např. mPeníze od mBank, Platba 24 přes Servis 24 České spořitelny, atd.) či přes online nástroj někoho jiného než své banky, tedy prostředníka (nejznámější Paypal.com nebo česká alternativa PayU). A jak zaplatit rychle, bezpečně a ke své plné spokojenosti? Pojďme si podrobně popsat výše zmíněné způsoby plateb.

Banky v ČR