Banky.cz Články Komerční sdělení Oblíbili jste si platby přes internet? Pozor na možná úskalí

Oblíbili jste si platby přes internet? Pozor na možná úskalí

Internet je fenomén, který v současné době nic nepředčí. Nabízí zábavu, zdroj informací i možnosti nákupů. Pokud jste si i Vy oblíbili nákupy přes internet kvůli výhodným cenám a většímu výběru zboží, možná jste vyzkoušeli platbu přes internet.

REKLAMA

    K provedení platby bylo nutné zadat citlivé informace v podobě čísel Vaší platební karty, a to samotné již přestavovalo riziko. Ovšem než se zhrozíte, že někdo mohl získat údaje Vaší karty, je nutné podotknout, že zneužití čísel platebních karet není příliš rozšířené a případné reklamace jsou ihned vyřešeny ve prospěch klienta. Rizika však nelze podceňovat.

    Hackeři v akci

    platby přes internet

    Pro hackery není problém získat informace o Vaší kartě, pokud jste s ní platili v e-shopu bez ochrany proti počítačovým útokům. Údaje mohou být zneužity a zákazník může přijít o peníze z účtu. Platební kartou proto plaťte pouze u zavedených prodejců, kteří šifrují údaje během platby pomocí protokolu HTTPS. Věnujte také pozornost zprávám prohlížeče o neplatných certifikátech.

    Známkou věrohodnosti internetového obchodu je certifikace a akreditace. Zákazníkovi to slouží jako potvrzení určité jakosti, standardu a dodržování právních předpisů a etiky. Pro udělení certifikátu jsou stanovena pravidla, a pokud internetový obchod přestane tato pravidla dodržovat, je mu certifikát odebrán. Seznam obchodů, které dodržují pravidla bezproblémového nakupování, naleznete zde.

    Phishing

    Pozor také na emaily, které jsou vytvořeny s takovou věrohodností, že si je můžete splést od emailů odeslaných karetními asociacemi (VISA, MC). V těchto zprávách je žádáno sdělení čísla platební karty spotřebitele a PIN. Nikdy ale takové údaje nikomu neposílejte.

    Nebezpečný software

    S přílohou podvodného emailu si také můžete do počítače stáhnout virus nebo speciální software pro monitorování komunikace. Při platbě kartou přes internet jsou pak informace odeslány někomu jinému, než je e-shop. Prevencí je instalace kvalitního antivirového či antispywarového programu.

    Jak snížit riziko odcizení údajů o kartách?

    Abyste zamezili nebezpečí zneužití údajů Vaší platební karty, nechte si zboží zasílat na dobírku nebo ho předem zaplaťte jednorázovým příkazem z účtu. Zboží lze také uhradit při převzetí na odběrném místě. Riziko také výrazně eliminujete používáním elektronické peněženky Paysafecard. Vhodné je také snížit limity pro online platby nebo si přebytek peněz převést z běžného účtu na spořicí účet. Objednávky vždy provádějte z vlastního počítače ze zabezpečené internetové sítě. Pravidelně si také kontroluje výpisy ze svého účtu a na mimořádný výběr, který jste neprovedli, ihned reagujte. Kontaktujte svou banku a požádejte ji o zablokování platební karty. O dalším postupu Vás budou banky informovat.

    Zdroj: paysafecard

    REKLAMA

    KOMENTÁŘE k článku Oblíbili jste si platby přes internet? Pozor na možná úskalí

    Přidejte nový komentář

    Nedodaní zboží , Komentoval(a): Eva

    8.7.2020 20:06:36
    Dobrý den
    V začátcích koronaviru jsem objednala 3 respiratory u SVETOMATU, nic nepřišlo, 14.6.2020 mi napsali, že mi vrátí peníze, samozřejmě nic nepřišlo a přestali úplně komunikovat. Je to poprvé, co se mi taková věc stala, jsem bezradná. Kam se v takovém případě obrátit? Na kriminálku? Na Českou obchodní inspekci?
    Děkuji za informaci
    VAŇKOVÁ

    Přidejte nový komentář

    Mohlo by vás zajímat

    Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

    Když člověk řeší otázky spojené s pojištěním, je důležité mít na blízku někoho, na koho se může spolehnout – nejde totiž o nic menšího než o ochranu milionových hodnot v oblasti majetku, života a zdraví. Profesionálně vyškolený a empatický poradce dokáže ušetřit spoustu času a starostí.

    Nejlepší pojišťovací poradkyně na světě je z České republiky

    Skutečný zájem o klienta a zároveň inovativní přístup k partnerství s ním – to hodnotí prestižní mezinárodní soutěž Global Advisor Excellence Contest, které se účastní více než 160 000 pojišťovacích poradců skupiny Generali. Tuto obrovskou konkurenci za sebou nechala Jana Šestáková z Generali České pojišťovny. Dokázala, že umí nejlépe reagovat na vyvíjející se potřeby klientů a zároveň jako poradce dokáže efektivně využívat dostupné digitální nástroje.


    Obliba privátních značek i slevových kuponů stále roste – jedná se o způsoby, jak čeští spotřebitelů bojují s inflací

    Prodeje spotřebního a rychloobrátkového zboží privátních značek v České republice stoupají – v současnosti tvoří celou čtvrtinu celkového trhu. Navíc téměř tři ze čtyř spotřebitelů plánují kupovat privátní značky i po stabilizaci ekonomiky, vyplývá z průzkumu provedeného společností Promo-Codes. Oblibě se také čím dál více těší slevové kupony a propagační kódy.

    V bankovním sektoru vládnou věrnostní programy jako hlavní prostředek zapojení zákazníků

    V dynamickém prostředí bankovního sektoru, kde má každý druhý člověk v průměru pět bankovních účtů, se konkurence mezi finančními institucemi den ode dne stupňuje. Uprostřed tohoto boje o klienty banky používají různé strategie, jak si udržet zákazníky, mezi nimiž věrnostní programy vynikají jako nástroj s největším potenciálem.

    Fingood: Investice do rozvoje českých firem, s výnosem až 12 % ročně

    Jistě jste se již setkali S P2P půjčkami a možnostmi investovat do nich. Kdo by neznal Zonky, s jejich „lidé půjčují lidem“. U Fingoodu jde o stejný princip, jen v režimu P2B, kde „lidé půjčují firmám“ (people to business). I zde jde o Českou Národní Bankou licencovanou platformu ke zprostředkování skupinového financování (crowdfunding), i tady vše řídí sama platforma a i tady se dá získat lepší zhodnocení než u banky. Seznamte se s Fingoodem a s možnostmi investování, které vám dává.

    Z naší bankovní poradny

    Pojmy ve slovníku

    Srovnáváme hypotéky od

    © Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena