Banky.cz Banky.cz - vše o bankách a bankovních produktech: srovnávač, pobočky, bankomaty Články Politika

Politika

Zeman, 17. listopad, vajíčka a Rusko

Zeman, 17. listopad, vajíčka a Rusko

28.11.2014, Politika, Autor: Petr Jermář

Letošní oslavy 17. listopadu nebyly nejklidnější. Udělaly červené karty a létající vajíčka České republice v zahraničí ostudu nebo naopak napravily škody napáchané panem prezidentem Zemanem, který si svým jednáním u civilizovaného světa vydobyl titul „mluvčí Kremlu“?

Kurzarbeit schválen

Kurzarbeit schválen

16.11.2014, Politika, Autor: Petr Jermář

Vláda začátkem listopadu odsouhlasila po vzoru Německa zavedení tzv. kurzarbeitu. Pokud se náš zaměstnavatel dostane do problémů a nebude pro nás mít dostatek práce, budeme moci zůstat doma za 70% mzdy.

Vláda chce zrušit druhý pilíř důchodové reformy

Vláda chce zrušit druhý pilíř důchodové reformy

4.11.2014, Politika, Autor: Petr Jermář

Vláda Bohuslava Sobotky se chystá zrušit druhý pilíř důchodové reformy zavedený teprve před rokem a půl (přesně 1/1/2013). Přestože tento pilíř příliš populární není a účastní se ho zatím méně než 100 000 lidí, jeho rušení s sebou pravděpodobně přinese jisté komplikace.

Finance a politika

Finance a politika

17.9.2014, Politika, Autor: Pavel Strašák

Česká pošta požaduje po konkurenci skrz Český telekomunikační úřad úhradu své ztráty 1,7 mld. Kč za provoz tzv. univerzální poštovní služby (provoz ztrátových poboček). Povinné ručení vlivem novelizace zákonů zdražuje, zejména díky novému odvodu 3% z každého zaplaceného pojistného hasičům. Otevírání české železnice konkurenci v osobní dopravě ani po letech slibů a výrazného zlepšení přepravních podmínek pro cestující na pilotní trase Praha-Ostrava (nižší ceny, vyšší komfort) bohužel nemá pokračování. Pojďme se společně podívat, jak některá nemoudrá politická rozhodnutí zbytečně zdražují služby či snižují jejich komfort všem občanům ČR. 

Ukrajinsko-ruská krize a možné dopady na český bankovní sektor

Ukrajinsko-ruská krize a možné dopady na český bankovní sektor

27.8.2014, Politika, Autor: Petr Jermář

Ukrajinsko-ruská krize trvá bohužel déle, než by si kdo na jejím počátku myslel. V souvislosti s její neúměrnou délkou a stupňujícími se sankcemi mezi Západem a Východem vyvstávají otázky dopadu na český bankovní sektor. Nebudou mít matky největších českých bank problémy se ztrátovými investicemi na Východě a nezačnou stahovat kapitál ze svých zdravých českých dcer? Nepoklesne bankám volná likvidita a nezdraží úvěry? Tyto otázky položila redaktorka Parlamentních listů portálu Banky.cz.

Marksová-Tominová: dám všem

Marksová-Tominová: dám všem

15.4.2014, Politika, Autor: Jan Budín

Tak smělá prohlášení z ministerstva práce a sociálních věcí nezněla už dlouho. Dáme všem: rodinám s dětmi i bez dětí, mladým do 30 let, starším nad 50 let, ale i těm mezi 30-50 lety. Zní to dobře, skoro každý by si měl polepšit. Otázkou zůstává, kdo si pohorší, aneb kdo to zaplatí. Sociální dávky (v libovolné podobě od výplaty poukázek na potraviny až po slevy na dani) jsou obvykle nástrojem pro nastolení větší sociální spravedlnosti ve společnosti. Někdo se má lépe, a tak ho zdaníme. A někdo jiný se má hůře, a tak mu dáme sociální dávku z oněch vybraných daní. Pokud ale chceme dát všem, musí to i všichni zaplatit, aneb v konečném důsledku nula od nuly pojde (mínus režijní náklady státní správy na toto přerozdělení). Polepšíme si tedy doopravdy nebo je to jen další mazání medu kolem úst? A nešla by sociální politika dělat více cíleně?

Speciální právní ochrana seniorů

Speciální právní ochrana seniorů

30.12.2013, Politika, Autor: Petr Jermář

Během prosince přišel pan Okamura (Úsvit přímé demokracie) s návrhem na speciální právní ochranu seniorů nad 70 let. V praxi by to znamenalo, že lidé nad 70 let by nebyli za své činy zcela právně odpovědní (nemohli by podepisovat kupní smlouvy či by je šlo kdykoliv anulovat), což by mělo seniory uchránit nejen před tzv. „Šmejdy“ (prodejci kastrolů za desetitisíce), ale i jinými podomními a pouličními prodejci všeho druhu (elektřina, plyn, telefon, zdravotní pojištění, atd.). Čím dál tím častěji totiž dochází k situaci, kdy senioři platí za identický produkt mnohem více než jiní členové populace.

Volby 2013

Volby 2013

28.10.2013, Politika, Autor: Petr Jermář

Česká republika má za sebou předčasné volby do poslanecké sněmovny, které přinesly mnohem více překvapení a nečekaných zvratů než kdy jindy. Do sněmovny se dostalo rekordních 7 stran. Pojďme se podívat na nejzajímavější momenty z volebního víkendu.

Státní banka pana Haška

Státní banka pana Haška

10.10.2013, Politika, Autor: Jan Budín

S nástupem pana Zemana na prezidentský stolec došlo otevřeně k rozštěpení ČSSD na dvě frakce (dříve tyto frakce sice také existovaly, ale navenek strana vystupovala jednotně) – Sobotkovské a Haškovské, které mají trochu jiný pohled na řešení problémů a volební sliby. Po té, co pan Sobotka slíbil novou státní banku jako pomoc retailovému segmentu rozšířením aktivit Českomoravské záruční a rozvojové banky (více v našem článku Nová státní banka), nenechala na sebe reakce pana Haška dlouho čekat, přičemž on by rád vybudoval novou státní banku z České pošty, neboť dle jeho mínění je základem dobré retailové banky především široká síť poboček.

Nová státní banka

Nová státní banka

25.9.2013, Politika, Autor: Jan Budín

Pan Sobotka v minulých týdnech pohovořil o povolebních ambicích ČSSD v sektoru bankovnictví. Chtěl by vytvořit novou státem vlastněnou komerční banku (rozšířením Českomoravské záruční a rozvojové banky), která by byla silnou konkurencí ostatním komerčním bankám vlastněných soukromými subjekty, na čemž by dle jeho názoru měli vydělat především občané. Pojďme si shrnout přínosy a negativa budování nové komerční banky za státní peníze.

Banky v ČR