Banky.cz NovinkyPolitikaKomentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner

Komentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner

, Politika

Jsou čínské investice v tuzemsku prospěšné a přispějí k tvorbě nových pracovních míst? Mělo by se za odebrané služky platit nebo stále ctíme „zdroje jsou a dluhy se neplatí“? Jan Budín komentuje klíčové události posledních dní.


Čínská návštěva

Čínské investice

Koncem března proběhla ve velkém stylu toliko diskutovaná návštěva čínského prezidenta v ČR. Podnikatelé tento počin vcelku schvalovali, ochránci lidských práv byli proti. Lidská práva mají v ČR zvláštní význam (sami jsme si polovinu minulého století zkoušeli, jaké je to být okupován Sovětským svazem), nicméně vzhledem k naší ekonomické síle, na světové poměry zanedbatelné, neobchodováním s Čínou bychom poškodili leda sami sebe. Na druhou stranu je třeba říci, že čínské investice naší republice doposud téměř nic nepřinesly, neboť si Číňané zatím nakoupili jen zaběhnuté podniky (tedy se nestaví nové továrny ani netvoří nová pracovní místa – na rozdíl od investic ostatních nejen jihoasijských zemí u nás, které reálně nová pracovní místa, továrny a vývojová centra vytvořily). Do budoucna mohou čínské investice otevřít tuzemským podnikům nevídané možnosti při expanzi na jihoasijském trhu. To je velké očekávání, které by sekundárně k tvorbě nových pracovních míst u nás mohlo přispět (pakliže nedojde k pouhému transferu know how do Číny a naše podniky nezůstanou v lepším případě pouze na objemu dnešní produkce).

Pokus o rozběhnutí megalomanského projektu „Kanál Dunaj-Odra-Labe“ je úsměvný, neboť v tuzemsku je velkým problémem postavit i pár kilometrů nové dálnice či vysokorychlostní železniční trať.

Nejzajímavějším momentem čínských investic však zůstává osobní angažovanost bývalého volebního manažera ČSSD, který před lety přivedl ČSA ke krachu a nyní je přihrává přes Travel Service coby dobrou investici novému kupci. V souvislosti s účelovým poškozováním státních firem (nejprve firmu přivedeme ke krachu, abychom ji později mohli prodat za babku spřízněné duši) se hovoří nejen o ČSA, ale i o ČD Cargo a dalších.

ČSSD versus Altner

ČSSD versus Altner

V roce 1997 najala ČSSD pana Altnera na vysouzení Lidového domu (velmi hodnotná nemovitost v centru Prahy). Neboť si nikdo nebyl jistý výsledkem sporu a ČSSD nechtěla platit právníkovi v případě neúspěchu, došlo k uzavření tzv. value based dealu (v businessu nic neobvyklého) – právník dostane 10% z vysouzené hodnoty nemovitosti, podaří-li se mu ji vysoudit. Tento typ smluvní dohody je rizikovější pro dodavatele služeb (pan Altner) a zcela bezpečný pro objednatele (ČSSD) – za to je ale odměna v případě úspěchu výrazně vyšší, než kdyby se jelo podle standardních hodinových sazeb. Panu Altnerovi se podařilo pro ČSSD úspěšně vysoudit majetek v řádu stamilionů korun, jenže ČSSD se nechtělo zaplatit. Začal tak běžet téměř dvacetiletý soudní spor o platbu, který skončil letos v dubnu očekávaným verdiktem – za služby se platit musí a podepsané kontrakty nelze svévolně rušit po obdržení plnění. K původně vcelku zanedbatelné částce nyní přibyl gigantický úrok a penále, dohromady 337 mil. Kč (samotné penále a úrok činí přes 300 mil. Kč). ČSSD se výše penále a úroku nelíbí a dovolává se k Nejvyššímu soudu. Úvěr na zaplacení si předjednala u Fio banky.

Ať už spor o výši penále dopadne jakkoliv, je obecně poučné, že tato nepříjemnost postihla zrovna tu politickou stranu, která léta voliče lákala na „zdroje jsou a dluhy se neplatí“. Mimochodem, ČSSD si obratem naordinovala úsporný program (propouštění/snížené výdaje na kampaně) – tedy, když jde o moje peníze, je najednou racionální šetřit a dluhu se snažit zbavit co nejdříve. Ale jakmile jde o státní peníze, tak se žádné šetření nekoná a setrváváme po celé období hospodářského růstu zadluženi až po uši. 

Anketa k článku Komentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner

Měly by se dluhy platit?

Ano
(96%)
(275)
Ne
(4%)
(10)
Počet odpovědí: 285

Diskuze k článku

K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář.
Připojte Váš komentář

Kategorie článků

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno