Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Po uknceni stavebniho sporeni svych nezletilych vnuku mam soudni povinost predat usporenou castku,ulozenou na mem uctu ,jejich rodicum. Dcera, zijici s rodinou v USA je ceskou i americkou obcankou. Domlivili jsme ze v Cesku zalozim bezny ucet na jeji jmeno a tam penize ulozim. K dispozici mam jeji platny cestovni pas. Ptam se, jak by mela byt formulovana plna moc pro mne jako otce k jejimu zastupovani pro zalozeni uctu, pripadne jsou li nejake dalsi podminky k teto zalezitost. Privital bych i doporuceni, na kterou banku se obratit. Dekuji.

Petr Jermář

Dobrý den,

asi nejjednodušší je prvně zkusit účet založit online na dálku. Banky dnes posílají s podpisem smlouvy zdarma kurýra. Je samozřejmě otázkou, zda banky pošlou smlouvu k podpisu i do USA, ale za zkoušku nic nedáte. Nechť tedy prvně Vaše dcera zkusí založit účet online (Equa Bank, Fio Banka, Air-Bank).

Pokud žádná z výše jmenovaných bank nebude ochotná smlouvu k podpisu zaslat do USA, pak bych teprve zkoušel plnou moc. Nicméně plné moci jsou někdy s bankami boj - jedné tam chybí toto, jiné zas něco jiného. V plné moc musí být maximálně přesně uvedeno:

  • kdo zmocňuje
  • koho zmocňuje
  • k čemu zmocňuje

Dbejte na maximální konkrétnost, žádné obecné fráze.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Zrušila jsem auto, jak mám zrušit u vás pojistku? V.N.

Pavel Strašák

Dobrý den,

nejsme vaše pojišťovna, ale poradenský portál. Povinné ručení Vám pojišťovna zruší po doložení dokumentu o likvidaci vozidla (a zbylé pojistné samozřejmě vrátí).

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

chci aby ma druzka mela dispozicni pravo k det.kontu beruska, ktery jsem zalozil dcerce, ale jsem v moste a ona na morave - da se to udelat na dalku bez ni

Petr Jermář

Dobrý den,

pro zápis dispozičního práva je vždy třeba osobní přítomnost obou dvou (Vás i Vaší družky) - nezapomeňte si s sebou oba vzít OP. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, při převodu peněz do KB z Fio účtu, jsem nezadal do příkazu před číslo 43-....../0100 Bude platba doručena příjemci. Další čísla účtu jsou v pořádku. Děkuji za odpověď.

Petr Jermář

Dobrý den,

záleží na benevolenci banky. Např. mBank chybějící předčíslí dříve akceptovala a nyní již ne. Pokud se Vám platba nevrátí do 4 pracovních dní, tak byla v pořádku doručena.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

potreboval bych prezt nejake penize z meho uctu do USA je to mozne ? a dalsi dotaz zda prodavate cestovni seky - do jake vyse a jake jsou poplatky za vystaveni mnohokrat dekuji za odpoved

Petr Jermář

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál, tedy cestovní šeky neprodáváme. V dnešní době bych ovšem spíše doporučil dobrou kreditní kartu (do USA kreditní, nikoliv debetní) - ta otvírá spolehlivě "všechny dveře". Za šeky se platí provize i 20%, platby kartou jsou zdarma.

Převod peněz do USA samozřejmě možný je, to umí všechny banky - napište mi, u jaké jste banky a já Vám zjistím přesnou výši poplatků. Někde je to stokoruna, jinde i tisíce.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, měl bych malou prosbu. Je možné u vás založit DEPOZITNÍ ŮČET za ůčelem složení kupní ceny nemovitosti? Děkuji Bořík Milan

Pavel Strašák

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál. Na složení kupní ceny u bank se používá tzv. jistotní účet - přehled bank nabízejících tento produkt zde (včetně podmínek).

Složení kupní ceny u banky má své výhody i nevýhody (nulové riziko zpronevěry & složitější sladění kupní smlouvy a smlouvy o úschově). Doporučuji případně prostudovat náš článek Prodej nemovitosti 2.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jsem rozvedený, mám konsolidační úvěr, který pravidelně splácím, vzal jsem si jej před pěti roky na své jméno v tehdejším manželství . Nyní jsem rozvedený a mám nový vážný vztah, přistěhoval jsem se k přítelkyni, která o úvěru ví, ale nemá s ním nic společného, nic z něj neměla. V jaké pozici by byla pro moji banku, pokud bychom uzavřeli manželství a kdybych z nějakého vážného důvodu nemohl dál řádně splácet nebo zemřel? Nerad bych ji dostal do potíží, pomohla by předmanželská smlouva ve které budou uvedeny finanční závazky jež budou jen "mé"? Sama splácí hypotéku na byt, kdyby se dostala do problému se splácením v jaké pozici budu jako její manžel, který při uzavření hypotéky nebyl? Co bychom měli udělat pro banku, např. notářský zápis o stavu majetku, tedy i dluhů, které máme před uzavřením manželství? Děkuji Vám za poradenství.

Petr Jermář

Dobrý den,

velmi dobrý dotaz. Ano, pokud se znovu oženíte a dostal byste se do problémů se splácením, bude Vaše budoucí manželka dluhem ohrožena - banka by požadovala peníze po ní (i proto před oltářem padá prohlášení o známosti stavu partnerů nikoliv jen zdravotním ale i finančním). 

Doporučuji tedy před svatbou u notáře sepsat předmanželskou smlouvu, která řekne, že Váš dluh je pouze Váš a partnerka za něj nebude nést žádnou odpovědnost. Předmanželská smlouva nemusí nutně pokrývat všechny vaše závazky a majetky - dokument bude pokrývat pouze to, co sami uznáte za vhodné a na zbytek se může pohlížet nadále tak, jako by žádná předmanželská smlouva nebyla.

Ve stejné pozici byste samozřejmě byl i Vy co se týče nesplácení hypotéky ze strany Vaší budoucí manželky - banka by se obrátila na Vás. Tedy zde mi přijde oboustranně rozumné nějakou dohodu u notáře před svatbou sepsat. Dobré ploty dělají dobré sousedy stejně jako pořádek přátelé.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, vzhledem ke končícímu II. pilíři bych se chtěla informovat, jakým způsobem mám svému zaměstnavateli do konce letošního roku oznámit skutečnost, aby mi již v lednovém vyúčtování mzdy nebyla strhnuta poměrná část mzdy. Obdržím od ČS nějaké oznámení? A kdy? Zaměstnavatel to po mě požaduje. Sám od sebe mi to ze mzdy nevyjme. Děkuji za odpověď

Petr Jermář

Dobrý den,

konec druhého pilíře zatím schválila Poslanecká sněmovna a zákon čeká ještě na schválení Senátem a podpis pana prezidenta. Teprve pak vejde konec druhého pilíře v platnost a bude k němu dostupné (snad) prováděcí doporučení, jak co komu nahlásit. 

Ačkoliv dnes mnoho zaměstnavatelů požaduje po lidech nějaké potvrzení (jinak hrozí, že odvod ze mzdy nevyjmou), doufám, že prováděcí doporučení se obejde bez tisíců individuálních potvrzení "fond-zaměstnanec-zaměstnavatel" a odvody budou plošně vyjmuty všem jen na základě samotného zákona, který druhý pilíř ruší.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, předem chválím tuto službu, myslím, že to je super. Můj případný dotaz by zněl: Pokud bych chtěl koupit podíl v nemovitosti cca 2/3 (odhad nemovitosti 4mil vč. pozemku). Žádal bych tedy o hypotéku 2,5mil. (95-100%), s možností předčasného splacení (v nejhorším případě se splacením do 1-5let) na jakou banku se obrátit? Existuje nějáký takový vyhodný produkt? Případně obdobná varianta? Moc děkuji Dan N.

Petr Jermář

Dobrý den,

děkujeme za Vaši přízeň.

Předčasné splacení: lepší banky dnes obvykle nabízejí možnost splatit navíc až 20% ročně (bezplatně) a více za poplatek. Nicméně hypotéku můžete vždy zcela doplatit při výročí fixace a nejlépe dnes vychází fixace úroků na 5 let. Tedy tak jako tak budete moci hypotéku bez sankce doplatit za 5 let (případně si zvolte fixaci na 3 roky, která také není vůbec špatná, a budete mít tu možnost již za 3 roky). 

% LTV (poměr úvěru vůči zástavní hodnotě nemovitosti): 100% hypotéku nedoporučuji - banky ji dnes již stejně poskytují velmi zřídka (přestože ji inzerují) a za téměř dvojnásobný úrok oproti hypotéce do 90% LTV. Z bank lze doporučit Equa Bank, Fio Banku, Wüstenrot hypotéční banku (ne stavební spořitelnu).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, prosím o Vaše řešení. Chci se zbavit 2mil. meziúvěru od Lišky 4,2% s 6.letou fixací, která končí 11/2017, na vkladovém účtě cca 140 000,- a vzít hypotéku u Fio banky ve výši 3mil. S tím, že navýšená částka 1.mil. bude sloužit k vyplacení dědického řízení (podíl na nemovitosti). Je možné u Lišky předčasně splatit MÚ bez sankcí? Případně jak postupovat při refinancování 2.mil. překlenovacího úvěru se zástavou nemovitosti u Lišky.Děkuji za řešení Honza.

Pavel Strašák

Dobrý den,

překlenovací úvěr od stavební spořitelny - to je zlaté koryto, toho se stavební spořitelna dobrovolně nevzdá (úroky se Vám totiž počítají nikoliv z aktuálně dlužné částky, ale z celé původně půjčené částky). A navíc královský úrok 4,2%, když se dnes běžně půjčuje za polovic - tam bude za předčasné splacení tak velká sankce, že se více vyplatí počkat na konec fixace (2017). Jakákoliv forma úvěrů ze stavebního spoření (včetně meziúvěrů, překlenovacích úvěrů, atd.) je mnohem méně výhodná než klasická hypotéka - úroky a podmínky jsou úplně někde jinde (je to past, ze které Vás stavební spořitelna dříve než po uplynutí fixace nepustí).  

Pavel StrašákBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 234 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Kategorie dotazů

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank Evropsko-ruská banka Expobank Fio banka GE Money Bank HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno