Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chci se zeptat, zda jdou v ČR vložit eura na účet Slovenské spořitelny. Jedná se mi o to, že mám eura za mnohem výhodnější kurz než je nyní a potřebuji provést úhradu v eurech na účet Slovenské spořitelny. Děkuji za odpověď.

Petr Jermář

Dobrý den,

Slovenská sporitelna nemá v ČR žádnou pobočku, tedy peníze na účet u této banky lze dostat jen přes platební příkaz z jiného tuzemského účtu. Pro platební styk ČR-SR doporučuji Fio banku, kde je toto zcela bez poplatků (stejně jako vedení účtu). Tedy:

  1. založte si EUR účet u Fio banky (vedení zdarma)
  2. vložte eura (pozor - platí se poplatek 0,5% z vkládané částky, min. 75 Kč, max. 250 Kč - u ostatních bank se platí ještě více)
  3. zadejte SEPA platbu na Slovensko (zdarma)

Je samozřejmě otázkou, kolik EUR chcete na Slovensko poslat a zda-li se to vyplatí vzhledem k poplatku za vklad a investovanému čase do administrativy.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, odeslala jsem omylem platbu na účet ve vaší bance...místo Fio (2010) jsem napsala vaše číslo 2020. Je možné získat platbu zpět na můj účet ?

Pavel Strašák

Dobrý den,

nejsme Bank of Tokyo-Mitsubishi ani jiná banka, ale poradenský portál. Kdy byla platba zadána? Pokud dnes, kontaktujte svou banku a zkuste platbu stornovat (některé banky platby zdržují a odesílají je až následující pracovní den). Pokud byla platba zadána dříve, vyčkejte od zadání platby 4 pracovní dny - třeba jste měla štěstí a cílový účet neexistoval - platba se pak sama vrátí zpět. Pokud se platba nevrátí, je třeba kontaktovat svou banku, která oficiálně vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud peníze nevrátí dobrovolně, bude třeba ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.  

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, potřebuji změnit limit na výběr z bankomatu. Jak mám postupovat. Jedná se o Osobní účet.

Pavel Strašák

Dobrý den,

každá banka má tuto změnu řešenou trochu jinak. Moderní banky toto dovolují měnit přes internetbanking, méně pokrokové banky Vás poženou i kvůli takto banální operaci na pobočku. Zkuste projít internetbanking, třeba tam tuto položku najdete.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, děkuji za odpověď - 2804, ale ještě bych se chtěla ujistit zda odpovědi dobře rozumím. Dluh vznikl během r.2013 a k uznání dluhu - podpisu došlo 17.1.2015. Je tedy promlčecí doba v tomto případě 10 let? Děkuji za odpověď

Petr Jermář

Dobrý den,

ano - v tomto případě je promlčecí lhůta 10 let a počíná běžet dnem uznání dluhu, tedy k promlčení dojde až v roce 2025.

I kdyby původní dluh vznikl před 17/1/2012 (tedy 17/1/2015 by byl již promlčen), tak uznáním dluh případné promlčení mažete a běží dalších 10 let.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

mám dotaz, pracovala jsem rok a půl v Německu, kde jsem si vzala půjčku 800 euro, také jsem si vzala dva telefony s paušálními kartami a bohužel jsem z rodinných důvodů musela opustit německo a své dluhy jsem teď 10 měsíců neplatila, vrátila jsem se zpět a své dluhy chci řešit znovu prací, mám z toho docela strach, aby mě třeba nedali k soudu a nezavreli mne, za to zatim práci ješte nemám, můžete mi napsat, co mám delat, abych neměla problém

Petr Jermář

Dobrý den,

za dluh Vás zavřít nikde v Evropě nemohou, toho se rozhodně netřeba obávat. Nicméně neplatit skoro rok splátky půjčky a účty za telefon a ještě nekomunikovat, to problém je a ne malý. Jak poskytovatel půjčky, tak telefonní operátor pravděpodobně zahájili soudní vymáhání a byla na Vás pravděpodobně schválena exekuce (dluh se navýšil o náklady na vymáhání a mohou Vám obstavit plat i majetek). Německý exekutor může o pomoc požádat i českého kolegu, který po Vás dluh budete vymáhat v Čechách, tedy případné vyhýbání se Německu by nikam nevedlo.

Doporučuji se k problému postavit čelem a dluh co nejdříve splatit. Čím déle budete splacení oddalovat, tím vyšší dluh bude
(navyšuje se neustále o úroky z prodlení).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Prosím sdělte mi, za jak dlouho je promlčen dluh. Děkuji

Petr Jermář

Dobrý den,

lhůta pro promlčení dluhu dle NOZ (tedy pro závazky vzniklé po 1/1/2014) činí 3 roky ode dne splatnosti závazku. Podpisem uznání dluhu se lhůta prodlužuje na 10 let. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 2799: Dobrý den, obracím se na vás ještě jedním dotazem. Hypotéční banka požaduje při změně účtu pro splátky (i když je také u ČSOB) přistoupení mého syna i k úvěru. Mám nějakou možnost se tomuto vyhnout? Děkuji za odpověď

Pavel Strašák

Dobrý den,

ta podmínka slevy 0,1% z úrokové sazby za splácení úvěru z účtu ČSOB je za splácení ze svého účtu. Tedy nestačí, že budete splácet z účtu Vašeho syna, pokud by tedy Váš syn nepřistoupil k úvěru, na což doporučuji velmi rychle zapomenout. 

Kdybyste do toho Vašeho syna zatáhla, má to několik důsledků:

  • sám by hypotéku už na své bydlení v budoucnu nedostal (dokud Vy nedoplatíte svůj úvěr)
  • stal by se ručitelem za Váš dluh - kdybyste nesplácela/byla na Vás uvalena exekuce, tak exekutor rovnou obstaví synovi veškerý majetek a plat

Skutečně, nechcete-li synovi zničit život, doporučuji ho do toho nezatahovat. Ručitelský závazek se nepodepisuje nikdy nikomu - ani v rodině. V případě problému jednoho to pak má dominový efekt a do exekuce to zatáhne celou rodinu, celá rodina přijde o všechny nemovitosti, atd. - viz třeba tento dotaz, kde problém jednoho stáhl na dno všechny.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 2801: Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Jen bych k tomu chtěl ještě dodat, že se mnou byl v kontaktu ještě asi její údajný právník, předkládal i nějaké papíry, i vyhotovení dědictví atd. No snaží se to psát přesvědčivě, proto jsem na internetu a čtu obdobné články, kdy lidé na toto poukazují. Sama se pořád otáčí na tom, že zaplatila 2500 liber atd. Když jsem ji napsal, že se jedná o podvod, tak napsala, že ji urážim atd. a pořád se snaží přesvědčovat. Proto jsem sem založil i tento dotaz. U mne je jediné štěstí, že tolik peněz zas nemám, ještě jsem v insolvenci, takže stejnak to co vydělám tak to dávám do splátek insolvence. Přesto by si lidi měli dávat pozor. Je to velké riziko. Michal Egr

Petr Jermář

Dobrý den,

to víte, iluzi mají dotaženou k dokonalosti. Jakoby několik osob (jednou právník, jindy ředitel banky, atd.), dokonce mají i web napodobující stránky banky. Komunikaci doporučuji ihned ukončit, jinak se stanete nedobrovolným příjemce i mnoha dalších podobných zpráv v budoucnu (to máte jako s prodejem po telefonu - jak jim to jednou hned nepoložíte, uloží si Vás coby "komunikativního" a pak už volají neustále).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, mám k Vám jeden dotaz. Jsem již delší dobu, něco přes měsíc, v kontaktu s jednou pani z Anglie, která údajně pracuje ve společnosti Samba Bank a která si mne našla na facebooku, že jsem zdědil nějaké dědictví - po někom, kdo se vyboural v autě v roce 2007 ve Francii se svou rodinou a taky tam zahynuli. Jedná se mi o to, že mé příjmení uvedla jako potencionálního dědice, který má stejné příjmení a našla si mne na facebooku. Samozřejmě, že to je v částce několika milionu liber a snaží se mne zvyklat, abych poslal peníze nyní již 370 liber na uvolnění toho dědictví. Sama mi napsala, že ta banka o tom nesmí vědět. Takže i když by se např,převod uskutečnil, bylo by to vnímáno dle mne jako "praní špinavých peněz" a nakonec bych to odnesl já a skončil na Poliici. Proto se Vás ptám, vim,že se v tomto případě jedná asi o podvod, nic nikam zasílat nebudu, ale nedalo by se s něčim tzakovym něco dělat? Internet je v tomto ohledu hodně prošpikovaný podvody. Hezký den s pozdravem Michal Egr

Petr Jermář

Dobrý den,

máte samozřejmě pravdu, je to přímo ukázkový podvod. Žádné dědictví ani paní v Británii neexistují - s Vámi si dopisuje podvodník z Afriky či Jižní Ameriky (nejčastější lokace těchto živlů), který se z Vás snaží vytáhnout peníze - pro začátek 370 liber. Kdybyste mu je poslal, tak by následoval další email, že je nutné zaplatit ještě něco...a takto by to šlo neustále dokola, dokud byste byl ochoten posílat peníze. 

Přestože se o těchto podvodech veřejně hovoří a osvěta je velmi rozšířená, stále se bohužel najde nemálo jedinců, kteří těmto pohádkám věří - viz historie naší poradny. To máte jako s tzv. Šmejdy, finančními poradci, atd. Kde je poptávka, tam je nabídka. Dokud budou senioři jezdit na předváděcí akce, lidé si nechávat s penězi radit od finančních poradců a jiných podvodníků či budou ochotni věřit příběhům o dědictví přes půl světa, pak tady tyto podvody budou. Na to bude vždy Policie bohužel krátká (na podvodníka z Afriky nedosáhne, předváděcí akci pokutovat může, ale firma o den později zkrachuje a pokutu nezaplatí). Jedinou cestou je zde šířit osvětu.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, prosim vas, jak dlouho trva prevod penez z uctu komercni banka na ucet equa bank dekuji

Petr Jermář

Dobrý den,

2 pracovní dny.

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 281 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Kategorie dotazů

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno