Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

23.5.2015
Otázka č. 1938 od David, Běžný účet
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, Jako klient ČS sem se rozhodl že změním banku, důvod poplatky za vedení učtu , přichází, odchozí platby mi už přijdou opravdu zhýralé. Proto mám na vás zkušenější otázku... co doporučujete za banku ? Nejvíc využívám: platbu kartou, odesílaní a přijímaní internetových plateb, výběry bankomatů. Potom se chci zeptat jak by to bylo z využitím kreditní karty a placení na zahraničních e-shopech popřípadě transakcí na zahraniční účty. Jestli je lepší jsi na tyhle transakce založit další uteč jinde. Děkuji předem za zodpovězený dotaz.

Petr Jermář

Dobrý den,

pro běžný účet doporučuji Equa Bank - vše kompletně bez poplatků (včetně neomezených výběrů z bankomatů libovolných bank) a bez jakýchkoliv podmínek. Lepší nabídku na trhu nenajdete. 

Pro nákupy v zahraničí lze použít místo kreditky debetní platební kartu navázanou na korunový běžný účet - důležitý je směnný kurz, kterým Vám banka přepočítává transakci a kurzy jsou u Equa Bank velmi slušné. Speciální účet či platební kartu (kreditku) netřeba.

Petr JermářBanky.cz

23.5.2015
Otázka č. 1937 od Pavlista Zdenek, Běžný účet
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den potřebuju vědět jestli si mohu založit běžný účet jako Čech s Rakouským občanstvím žijící trvale v USA.Potřebuji zde provádět nějaké platby přes internetové bankovnictví.Děkuji za odpověď Pavlista

Petr Jermář

Dobrý den,

ano, účet si můžete v Čechách založit v jakékoliv bance coby občan EU bez jakýchkoliv podmínek. Pro platby v rámci ČR doporučuji běžný účet od Equa Bank - vše je zcela bez poplatků a podmínek.

Petr JermářBanky.cz

22.5.2015
Otázka č. 1936 od Jana Černohorská, Banka
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, moje matka bydlí v malé vesnici v severních čechách, má u Vás účet, ale nechodí jí vypisy z účtu. Bratr to chtěl vyřídit, ale bylo mu řečeno, že musí klient sám a osobně, matce je 83 let, tudíž si sama nic nevyřídí, není mobilní, nerozumí všem těm termínům. Nevíme, co s tím. Za jakoukoli odpověd děkuji předem a jsem s pozdravem ČERNOHORSKÁ

Pavel Strašák

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál, tedy u nás Vaše matka účet nemá. 

Chcete-li, aby ji bratr při jednání s bankou zastupoval, je třeba pro něj sepsat u notáře plnou moc. S takovouto plnou mocí bude moci on sám vše za svoji matku v bance vyřizovat. Další možností je nechat bratra vše spravovat přes internetbanking - k tomu není třeba plná moc, ale postačí jen přístupové údaje (má-li matka internetbanking zřízen - pokud ne, bez plné moci se bohužel neobejdete).

Pavel StrašákBanky.cz

22.5.2015
Otázka č. 1935 od Marie, Reality
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den,chci se zeptat jak mám postupovat když si chci vzít hypotéku na dum. Jak si banka zjistí hodnotu domu, a co musím doložit. Děkuji za odpověd

Petr Jermář

Dobrý den,

banka pověří svého odhadce nemovitostí (obvykle smluvní externí partner), aby provedl odhad zástavní hodnoty nemovitosti, za což si banka zpravidla účtuje paušálně 3 000-5 000 Kč. Odhad se vždy skládá z místního vyšetření nemovitosti (osobní prohlídka) a následné kalkulace provedené v kanceláři. 

Odhadce vždy uvítá jakékoliv podkladové dokumenty pro provedení odhadu, zejména technické výkresy (půdorys/bokorys), jedná-li se o byt/RD (u pozemku lze vše potřebné získat z online výpisu katastru), ale není to nezbytně nutné (odhadce si může základní zaměření obstarat svépomocí). Asi takto - každý dokument, který odhadci dodáte, urychlí vystavení posudku (na druhou stranu, když platíte ocenění paušálně a ne dle skutečně odpracovaných hodin, je Vám to do jisté míry jedno).

Více info o oceňování v našem článku Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

Petr JermářBanky.cz

21.5.2015
Otázka č. 1934 od volný jiří, Spoření
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

dobrý den. chtěl by se zeptat když mi mamka spořila na spořeni a dozvěděl jsem se aš teď poradíte mi. děkuji vam.

Petr Jermář

Dobrý den,

s naspořenými penězi lze volně nakládat po dosažení 18 let. Pokud tuto podmínku splňujete, stačí zajít do banky, kde máte ono spoření, předložit občanský průkaz (netřeba jakákoliv smlouva o daném spoření) a s vkladem můžete volně disponovat (jedná-li se o stavební spoření, výpověď je 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém je výpověď podána).

Petr JermářBanky.cz

21.5.2015
Otázka č. 1933 od Stanislav Dobeš, Pojištění
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, dá se uzavřít havarijní pojištění automobilu na dva měsíce?

Petr Jermář

Dobrý den,

ano - není to sice standardní, ale možné to je, neboť do dvou měsíců od sjednání pojistky máte nárok na odstoupení od smlouvy - výpovědní lhůta je v tomto případě pouze 8 dní.

Všechny havarijní pojistky se automaticky uzavírají na dobu neurčitou, tedy budete muset zaplatit pojistné na celý rok dopředu (či aspoň na jeho část). Pojišťovna Vám po ukončení pojištění přeplatek vrátí. 

Petr JermářBanky.cz

21.5.2015
Otázka č. 1932 od František Modrý, Všechny dotazy
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, potřeboval bych poradit, nastoupil jsem do práce v Německu, mám bankovní účet u Reiffeisen banky v Č.Budějovicích, můžete mi prosím Vás poradit, jestli je možné peníze z Německa zasílat na můj účet a v jaké formě ho mám dát zaměstnavateli. Děkuji za radu a přeji hezký den. F.M.

Pavel Strašák

Dobrý den,

ano, peníze posílat z Německa možné je, do kterékoliv banky v ČR. Svému německému zaměstnavateli uveďte číslo účtu ve formátu IBAN a dodejte i SWIFT (pro Raiffeisenbank je SWIFT RZBCCZPP, IBAN formát čísla Vašeho účtu získáte pomocí návodu zde).

Dejte pozor na poplatky za příchozí zahraniční (SEPA) platbu - u Raiffeisenbank je to 200 Kč, což je poměrně hodně (levnější je i jinak drahá Česká spořitelna - 100 Kč). Doporučuji zřídit účet u Equa Bank, kde je tato položka pouze za 9 Kč + mají velmi dobré kurzy, kterými se Vám každá výplata v EUR bude na koruny převádět. Vedení účtu jinak nic nestojí a kromě poplatku 9 Kč za příchozí zahraniční SEPA platbu jsou všechny tuzemské transakce zdarma a zcela bez podmínek. 

Alternativně lze zvážit i nabídku FIO a ZUNO Bank (příchozí zahraniční platba zdarma či v řádu korun + vedení účtu zdarma).

Pavel StrašákBanky.cz

20.5.2015
Otázka č. 1931 od Aleš, Běžný účet
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, mám následující dotaz. V nejbližších dnech mám obdžet finance z Francie na svůj účet 150 864 509/0300. Ovšem nejsem si jist, v jakém formátu uvést přesně mezinárodním formátu (IBAN, SWIFT) tak, aby nedošlo k problémům. Můžete mi poradit a uvést požadovaný formát? Děkuji Aleš

Petr Jermář

Dobrý den,

pro mezinárodní platby je třeba uvést své číslo účtu ve formátu IBAN, což pro "150864509/0300" je "CZ63 0300 0000 0001 5086 4509". Dále je třeba uvést SWIFT (BIC) své banky, což pro ČSOB je "CEKOCZPP". 

Více info o IBAN formátu zde. SWIFT je k nalezení zde.

Petr JermářBanky.cz

20.5.2015
Otázka č. 1930 od milan , Běžný účet
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Chci se zeptat když si půjdu vyměnit peníze zda zaplatím poplatek,a kolik jednalo by se o polský zlotý.

Petr Jermář

Dobrý den,

všechny banky mají oproti směnárnám horší kurzy, lépe je navštívit dobrou směnárnu. Jste-li z Prahy, doporučuji směnárnu Exchange.cz (mají pobočku Kaprova 13) - vždy solidní jednání a nejlepší kurzy.

Petr JermářBanky.cz

19.5.2015
Otázka č. 1929 od Spectra, Půjčka
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den. Jsme malá firma s obratem cca 50 mil Kč. Podnikáme v oblasti chemických výrobků. Chtěli bychom přefinancovat úvěry u naší stávající banky (kontokorentní a investiční na nemovitost). Kterou banku či společnost byste nám doporučili? Upřednostňujeme max. výši úvěru a dobu splácení. Předem děkuji.

Petr Jermář

Dobrý den,

doporučuji FIO Banku (3-270 mil. Kč na 1-8 let) nebo Equa Bank. U FIO Banky je zajímavý i běžný účet, který je zcela bez poplatků (toto žádná jiná banka firmám nenabízí).

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 194 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Kategorie dotazů

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank Evropsko-ruská banka Expobank Fio banka GE Money Bank HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno