Banky.cz Poradna

Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, bude mi končit stavební spoření založené za podmínek roku 2003. Musím ho tedy ukončit a peníze vybrat, nebo mohu pokračovat ve spoření - a za jakých podmínek, popř. za jakých sankcí. Děkuji za odpověď.

Pavel Strašák

Dobrý den,

pokud Vám stavební spořitelna nesníží úrok na současné 1% (či nezvýší rapidně poplatky nebo smlouvu neukončí), držte se staré smlouvy jak jen to půjde. Nové smlouvy mají nižší úrok (pouze 1%) a musíte opět odspořit 6 let (starou smlouvu můžete vypovědět kdykoliv). Doporučuji prostudovat smluvní podmínky vaší stavební spořitelny.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den. Jsem starší člověk a bojím se ,že mi nebude "sedět" podpisový vzor. Co mám tedy dělat, když chci na pokladně vybírat z účtu hotovost? Děkuji moc

Petr Jermář

Dobrý den,

pobočkoví pracovníci jsou vůči starším lidem tolerantní - pokud podpisový vzor aspoň trochu sedí (identifikace se provádí taktéž pomocí předloženého OP), neměl by být problém. Nejpohodlnější je dnes ovšem vybírat peníze z bankomatu či platit většinu nákupů kartou. Placení kartou má to kouzlo, že s sebou nemusíte nosit žádnou hotovost a ani doma nemusíte přechovávat větší sumu peněz. Nikdo Vám tedy nemůže peníze odcizit. Pro starší lidi, kteří bývají často obětmi násilných krádeží s následky na zdraví, je to způsob prevence - zloději si často vybírají seniory podle toho, kdo u poklady vytáhne z peněženky větší peníze. Pokud Vás uvidí, jak platíte kartou, nechají Vás být.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, je možné si založit ůčet u banky, i když mám schválenou insolvenci? Jsem v důchodu a peníze na insolvenci jsou mně strhávány z důchodu, jinak si ještě přivydělávám. Děkuji za odpověd!

Petr Jermář

Dobrý den,

probíhající osobní bankrot není překážkou založení účtu. Doporučuji běžný účet od Equa bank - vše kompletně zdarma (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank) a bez podmínek. Navíc slušné spoření (0,8% do 200 000 Kč při zaplacení kartou 3x měsíčně či zasílání důchodu nebo výplaty na účet ve výši min. 10 000 Kč).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3134: dobrý den ještě jsem se chtěla zeptat, když se pujdu ptát do equa bank, co jste mi napsal na tu pujčku, oni taky přece koukají do registru a když uvidí, že jsem po insolvenci tak mi asi taky nepujčí co? jsem uplně zoufalá a ještě mě zajímá o výmaz z registru solus nebo nevím kde ještě jsem vedena mužu žádat až po dalších pěti letech? a jak se to dělá? moc děkuji za info Lucka

Petr Jermář

Dobrý den,

patrně se jedná o omyl - Equa bank jsem doporučil jinému dotazu (č. 3135). Vám jsem potvrdil v dotaze č. 3134, že Vám bohužel skutečně nikdo nepůjčí ještě min. 4 roky.

O výmaz netřeba žádat - některé databáze neplatičů Vás po 4-5 letech vymažou automaticky, jiné Vás povedou dále, ale banky nebudou k takto starým záznamům přihlížet.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den,chtěla bych něco založit své 11 měsíční dceři poradíte prosím co by bylo nejlepší aby z toho v budoucnu také něco měla a neplatila jsem jen bance poplatky,chtěla jsem vkladní knížku nebo něco podobného do 18 let aby se tam nemuselo v případě "nouze" vkládat každý měsíc ale nějak se v tom ztrácím :-)...děkuji za odpověď.

Pavel Strašák

Dobrý den,

vzhledem k velmi nízkým úrokovým sazbám se dnes i přes vysoké poplatky za sjednání a vedení produktu vyplatí stavební spoření, můžete-li spořit 20 000 Kč ročně (vkládat je možno kdykoliv libovolnou částku během roku, pravidelně i jednorázově). Přesně tolik je třeba vložit pro získání plné státní podpory 2 000 Kč/rok (10% z vkladu). Roční vedení produktu vyjde na 300-360 Kč a poplatek za sjednání produktu cca 0-1 500 Kč (bez zisku plné státní podpory se to nevyplatí, neboť úrok 1% by byl téměř vynulován poplatky). Spoření je na 6 let (nelze vypovědět dříve, jinak byste přišla o státní podporu). Doporučuji Wüstenrot (pro děti bez poplatku za sjednání produktu) či Českou spořitelnu a sjednání online (při sjednání online se platí jen 495 Kč a v ceně je dárek pro dítě). 

Nemůžete-li spořit 20 000 Kč ročně, doporučuji spořící účet (na své jméno) od Air Bank s úrokem 1% (je třeba měsíčně 5x zaplatit kartou a mít u nich bezplatný běžný účet) či Equa bank s úrokem 0,8% (je třeba mít u nich bezplatný běžný účet a nechat si na něj zasílat výplatu či mateřskou nebo zaplatit měsíčně 3x kartou).

Dětské účty ani jiné produkty pro děti do 15 let nelze příliš doporučit (nízké úroky pro velmi malé částky, spousta omezení).

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrej den, delal jsem v nemecku a brali jsme tam rodine pridavky na deti. Ale pak nam prislo, ze je mame vrati, ze muj zamestnavatel za mne neplatil socialni pojisteni. Prej sem nedela...dekuji zaradu

Petr Jermář

Dobrý den,

pokud jste měla podepsanou řádnou pracovní smlouvu, pak za Vás německý zaměstnavatel byl povinen odvádět sociální pojištění (a jednou ročně Vám musel dávat potvrzení o tzv. vyměřovacím základu). V tomto případě bych doporučil na zaměstnavateli právně vymáhat doplacení sociálního pojištění.

Pracovala-li jste bez řádné pracovní smlouvy např. v pohostinství (na různé dohody, které nezakládají povinnost odvádět sociální pojištění - ale ani nárok na sociální dávky) a peníze dostávala tzv. na ruku, pak se s tím bohužel nedá nic dělat.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chtěla bych si půjčit 100 000,- se splátkou zhruba okolo 2000,- měsíčně. Budu z toho financovat koupi bytu. Můžete mi prosím poradit která půjčka by pro mě byla nejvýhodnější? Děkuji

Petr Jermář

Dobrý den,

doporučuji Minutovou půjčku od Equa bank. Půjčte si 99 999 Kč a budete to mít za velmi příjemné RPSN 6,91%, měsíční splátka 1 966 Kč na 5 let. Od 100 000 Kč je RPSN malinko vyšší (9,27%), splátka by podražila asi o stokorunu. Více info a možnost sjednání online zde.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3132: dobrý den, díky za odpověd, ale vubec se mi nelíbí, jak koukáte na lidi, co prošli nebo mají insolvenci. Já jsem všeho všudy měla jednu pujčku, žila s přítelem, ted už bývalým a jemu ručila na dvě půjčky. Máme spolu syna, bohužel jsem nemohla tušit, že mě po pěti letech opustí a já zustanu sama. Neměla jsem na splátky a než exekuce tak mi poradili osobní bankrot. Tím jsem uspěšně bez problému prošla a zaplatila ..nehrnu se do pujček, jen mi dosloužilo auto a k práci ho potřebuji, tak přemyšlím, kde si na něj pujčit ..každý se do insolvence nedostane tak, že si nabere pujčky a pak je není schopen splácet víte? ale děkuji za váš názor.. lucka

Petr Jermář

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Vězte, že na lidi v osobním bankrotu/exekuci/insolvenci nehledíme nikterak špatně. Naopak právě pro jejich vlastní dobro se je snažíme odrazovat od dalších půjček.

Ručitelský závazek byste nikdy a nikomu (ani přítelovi, vlastním dětem, rodičům, atd.) podepisovat neměla. Banka u každého zájemce o úvěr ohodnocuje jeho schopnost splácet. Pokud je vše v pořádku, úvěr je schválen. Pokud si ale banka není jistá tím, že by dotyčný byl skutečně schopen splácet, pak vyžaduje ručitele. Dělat ručitele znamená počítat s tím, že úvěr jednoho dne budete muset za dlužníka doplatit (pokud by dlužník byl schopen splácet sám, banka by ručitele nevyžadovala). 

Půjčka na auto, které potřebujete k výkonu povolání, mi přijde jako rozumný důvod pro úvěr (stejně jako hypotéka na bydlení) - je to investice, která Vám něco přinese (ne prostá spotřeba). Bohužel Vám od momentu ukončení osobního bankrotu ještě min. 4 roky žádná banka nepůjčí (zhruba tak dlouho zůstávají záznamy v registrech dlužníků). Nebankovním poskytovatelům úvěrů se doporučuji vyhnout obloukem - téměř jistá cesta zpět do bankrotu.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pekny den, chtela bych se zeptat, jestli je mozno zrusit bezny ucet u Postovni sporitelny ze zahranici, tedy pres internet nebo zaslanim jakychkoli podkladu s overenym podpisem. Dekuji mnohokrat za Vas cas a praci! S pozdravem Jana.

Pavel Strašák

Dobrý den,

některé banky umožňují zrušit účet dokonce online přes internetbanking (např. Air Bank), ale v případě Poštovní spořitelny se obávám, že se neobejdete bez fyzické návštěvy pobočky. Můžete samozřejmě zkusit zaslat žádost o ukončení vedení produktu poštou (s ověřeným podpisem), ale toto nemusí být bohužel vždy akceptováno (stejné obtíže mohou být i v případě plné moci). Některé banky své klienty drží "zuby nehty" a kladou překážky korespondenčnímu ukončování produktů.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

dobrý den, chci se zeptat zda je možné si v nějaké bance vzít pujčku, mám řádně ukončenou isolvenci, vše nabyté pravní mocí ..bez problému pět let placeno děkuji lucka

Petr Jermář

Dobrý den,

marně přemýšlím, co Vás může vést k touze vzít si další půjčku hned po té, co jste si prošla osobním bankrotem. Žít 5 let velmi skromně z minima je jistě nepříjemná životní zkušenost. Během osobního bankrotu stačilo jednou škobrtnout a mohla jste definitivně skončit v celoživotních exekucích. Proč chcete opět riskovat?

Podívejte se na to ze strany banky/věřitele: půjčila byste Vy sama své peníze někomu, kdo své dluhy v minulosti nezvládal splácet tak hrubým způsobem, že se dostal až do osobního bankrotu? (během kterého věřitelům splatil ne všechny dluhy, ale pouze dohodnutou část) 

To nejlepší, co pro sebe můžete v životě udělat, je jednou provždy na půjčky zapomenout. 

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 315 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno