Banky.cz Poradna

Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, zajímá mě, jak probíhá převedení 3.000.000 Kč z jednoho účtu na druhý, jedná se o účet cizince a občana ČR. Co všechno se musí u dané operace splňovat? A jaký udáje se musí povinně vyplnit? Zdaní se mi to, je to z ciziny? A jak dlouho převedení potrvá?

Petr Jermář

Dobrý den,

v jaké zemi se nachází účet cizince, ze kterého se Vám mají poslat peníze? V rámci EU a při platbě v EUR se jedná o tzv. SEPA platbu, která by neměla trvat déle než 3 pracovní dny. Mimo EU jsou lhůty delší a velmi individuální, počítal bych průměrně týden. Není třeba splňovat žádné podmínky, své bance platíte pouze poplatek za příchozí platbu (dle typu platby a ceníku vaší banky obvykle 0-1 000 Kč). Daně řešíte ve svém daňovém přiznání, které podáváte jednou ročně (vždy do 31/3 za rok předchozí) a obvykle tak za Vás činí zaměstnavatel. Bude-li se tento příjem peněz danit či nikoliv záleží na tom, za co Vám peníze byly poukázány (za prodej nemovitosti, za odvedenou práci, atd.).  

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že se syn rozvedl, tak bych chtěl vědět, jak to je se stavebním spořením mé vnučky u vás. Do loňského roku jsme na tento účet zasílali peníze jen my děda s babičkou. Nikdo jiný tam peníze neposílá. Teď jsme chtěli poslat peníze znovu, ale syn mně řekl, že účet je veden na jeho bývalou manželku a ne na vnučku. VS je opravdu na jeho bývalku. Ona tvrdí že stavebko je na vnučku a ona jen spravuje účet. Na druhém účtu co má druhá vnučka, tak je VS na vnučku. Tak nevím jak to je. Může tento účet bývalá manželka syna vybrat bez jeho vědomí. Děkuji poraďte. č.ú je u Stavební pojišťovna ČS 51-XXX/8060 František

Petr Jermář

Dobrý den,

nejsme stavební spořitelna, ale poradenský portál. Nicméně ani Stavební spořitelna ČS, u které je toto stavební spoření vedeno, Vám bohužel nebude moci odhalit pravého majitele spoření v rámci zachování bankovního tajemství. Obecně variabilní symbol (VS) je zcela zbytečný, žádný se nezadává. Každé stavební spoření má své číslo účtu (stejně jako ostatní běžné a spořící účty či termínované vklady) a toto stavební spoření vlastní právě jedna osoba. Pakliže je stavební spoření vedeno na ex-manželku Vašeho syna, jsou všechny peníze, které jste tam naposílali, její. Pokud je stavební spoření vedeno přímo na vnučku, pak jsou peníze sice teoreticky vnučky, ale její rodiče (včetně ex-manželky Vašeho syna) můžou peníze po uplynutí 6 let od založení spoření vybrat a naložit s nimi zcela dle svého uvážení. Tak jako tak bych tedy doporučil už žádné peníze dále neposílat.

Osobně mi příliš není jasné, jak jste mohl někam roky posílat peníze a ani nevědět, komu spoření patří. Komu chodily roční výpisy, kdo kontroloval, jestli byla správně připsána státní podpora a strženy poplatky, kdo má smlouvu o uzavření spoření? Pokud jste to celé financoval jen Vy a rodiče na tom nijak neparticipovali, pak by mi přišlo logické, že kontrolu nad tím budete mít Vy. Na každém ročním výpisu (stejně jako ve smlouvě o zřízení spoření) je majitel spoření uveden.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, u UB jsme měli hypoteční úvěr na byt ve výši 3 025 309 Kč, datum zahájení od 12.5.2010 a máme stále u banky vedený osobní účet, který jsme připraveni kdykoliv zrušit v případě nevyhnutelnosti okolností. Zároveň jsme dne 12.5.2010 složili u banky zálohu ve výši 93 000 Kč ve prospěch pojištění pro případ neschopnosti splácet hypoteční úvěr Smlouva o zřízení zástavního práva k pohledávce z termínovaného vkladu u banky Tato smlouva nebyla ze strany banky řádně dodržována, zejména čl. VII. Realizace zástavního práva. V roce 2015 byl v zahraničí. Komunikovali jsme s bankou, aby zálohu ve výši 93 000 Kč použila ve prospěch splátek. Ze strany banky nám byla přislíbena čekací doba na splnění zaplacení splátek. V roce 2016 jsme se rozhodli byt prodat a postavit si rodinný dům. Hypoteční úvěr jsme po dohodě s bankou splatili a ukončili dne 25.8.2016. a zápisy v bankovním registru CBCB nedělala (v korespondenci banky je uvedeno, že i v případě, že by banka pro úhradu dlužných splátek použila zastavěný termínovaný vklad, informace o porušení platební morálky by v registrech vykazovala). Úroky z vkladu ve výši 8 400 Kč byly zaslány na účet navrhovatele. Dne 6.9.2016 jsme koupili pozemek na stavbu rodinného domu, nechali zpracovat proekt a začali jsem jednat o novém hypotečním úvěru s bankami. Dne 17.10.2016 obstaral výpis z CBCB. Teprve díky tomuto výpisu z bankovního registru jsem se dozvěděl, že mi vznikly negativní zápisy od roku 2010, zejména v roce 2015 v případě nesplacení čtyř splátek ve výši 46 813 Kč (maximální výše nesplacených splátek v době od 2010 - 2016), kdy navrhovateli banka poskytla čekací dobu a v roce 2016 za zpoždění splátky v období 4/16 ve výši 1 108 Kč, zpoždění 6 dní a splátky v období 6/2016 ve výši 11 288 Kč, zpoždění 4 dny. Bulo podano nikolik reklamace 30.01 podan podmet na ČNB a bankovniho auditora poradte prosim banky pravnika cokoliv co pomuze Dekuji

Pavel Strašák

Dobrý den,

banky do registrů zanášejí veškeré negativní a pozitivní záznamy (placení včas stejně jako zpoždění pouhých pár dnů). Příliš nerozumím "složení zálohy ve výši 93 000 Kč pro případ neschopnosti splácet". Jako že jste bance na speciální účet složili 93 000 Kč a řekli jí, aby si v případě neplacení řádných splátek dluh strhla z této úložky? A následně jste neplatili včas, banka si z této úložky strhávala splátky a zároveň vám dala záznam do registrů (zpozdné pár dnů)?

Pokud to bylo takto, bude záležet na smluvních podmínkách této speciální úložky, která je poměrně nestandardní. Bylo-li sjednáno např. "v případě prodlení splátky 6 pracovních dní" se peníze srazí ze zálohy", Vy jste několikráte včas nezaplatili a banka si to vždy po 6 dnech strhla ze zálohy, pak se mi zdá vše v pořádku. Reálně došlo k prodlení se splacením (o těch 6 dnů), a proto dala banka záznam do registrů. Následně místo vypovězení smlouvy, zesplatnění úvěru či exekuce byla dle dohody použita záloha.

Nebylo případně jednodušší ponechat o 93 000 Kč více na svém účtu, ze kterého se splácela hypotéka, a na splátky zadat trvalý příkaz k platbě? Takto byste měl vždy jistotu, že splátka bude zaplacena včas a efekt rezervy by byl stejný.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, vypadá to tak, že mám u banky exekutorem zablokovaný účet za osobu stejného jména ale jiného r.č. Kam se mám obrátit?

Petr Jermář

Dobrý den,

požadujte po bance i exekutorovi okamžité odblokování účtu a případnou náhradu škody. Takovéto omyly se stávat nesměji.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Zdravim, mam jen dotaz, pokud bych si chtela zalozit bezny ucet, muzu pouzit pouze pas nebo musi byt obcansky prukaz?

Petr Jermář

Dobrý den,

u občanů ČR banky vyžadují obvykle OP, u cizích státních příslušníků pas.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jak dlouho trvá převod ze Slovenské sporitelny do Fio banky? Fio účet je v czk korunách. Zaměstnavateli jsem dal mezinárodní formát účtu. Budou zde nějaké poplatky u mě jako u příjemce či to záleží zda to bylo posláno jako SEPA? Dekuji

Petr Jermář

Dobrý den,

bude se jednat o SEPA platbu (v EUR v rámci EU), která obvykle netrvá déle než 3 pracovní dny. Fio banka má příchozí platby ze Slovenska bez poplatku.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, měla mi přijít platba za nájem z banky Moneta Money Bank. Mám Českou spořitelnu. Nájemkyně tvrdí, že má trvalý příkaz a že peníze odešly. Peníze na účtě ale ani po 14 dnech nejsou a vždy přišly pozdě. Může být chyba někde mezi bankami?

Petr Jermář

Dobrý den,

obávám se, že Vás nájemce lidově řečeno tahá za nos. Platba netrvá déle než 2 pracovní dny. Žádný problém mezi bankami být nemůže. V nájemní smlouvě máte určitě sjednáno, kdy nejpozději musí být peníze připsány na Váš účet. Jak se tam dostanou (platbou z jiného účtu, hotovostí složenou na pobočce) není Vaše starost. Nájemce musí v případě bezhotovostní platby peníze poslat v předstihu (2 pracovní dny) tak, aby nájemné dorazilo na Váš účet včas. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobty den, jak dlouho trva bankovni prevod penez z monety na air bank?

Pavel Strašák

Dobrý den,

platba z MONETA Money Bank do Air Bank trvá 2 pracovní dny.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Ráda bych založila nový účet, kde by byly pokud možno minimální poplatky a z kterého bych mohla platit platby ze zahraničí (v Kč českým firmám). Pobývám v USA a mám internetové bankovnictví, ale u současné mojí banky nemohu zadat platby, protože česká SIM karta mi v USA nefunguje a číslo US mobilu je desetimístné a nelze ho zadat v internetovém bankovnictví k potvrzení příkazu (banka má políčko jen pro 9 čísel). Kterou banku mi poradíte? Děkuji.

Petr Jermář

Dobrý den,

česká SIM karta by měla bez problémů fungovat i v US, problém bude v evropském telefonu (který běžně funguje v GSM 900/1800, zatímco americké mobilní služby v GSM 800/1900). Zkuste si tedy pořídit nejlépe univerzální telefon podporující všechny čtyři pásma (nebo pro pobyt v US druhý americký čistě pro GSM 800/1900). České banky mají obvykle v podmínkách internetbankingu povinnost mít české mobilní číslo, takže americká SIM karta není řešením. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3385: Dobrý den, dekuji za odpověď. Ale jak to je, když na ucet chodi pouze alimenty pro me dítě, a den po blokaci mi prisly penize z meho penzijniho připojištění, které jsem platila v dome pred manzelstvim? Nic jiného tam nechodi. Do prace teprve nastoupim. A za druhé, banka mi odmitla vyplatit dvojnásobek životního minima, jelikoz je to manzelovo exekuce a i kdyz tam penize jsou, tak mi je nedaji, jelikoz tam přišly až den po blokaci. A ucet mam zatížen celou castkou, kdy by to melo byt jen pulkou. Manžela nepostihla exekuce vubec. Nevlastni ucet. Penize dostává na ruku. Exekutor mi rekl, ze je mu jedno, ze tam jsou jen alimenty a ted výjimečně penize z penzijka. Ze on to nezjistuje. Takze mi prijde nefér, ze exekuce je manzelovo i na nej vedena. Ale exekuce postihla jen me a me dite. Dekuju moc.

Petr Jermář

Dobrý den,

v manželství ručíte spolu za všechno společně a nerozdílně, ne jen každý za polovinu dluhů. Když nemá jeden z čeho dluhy platit (a žádný majetek k zabavení), padne tíha exekuce plně na druhého (a ne jen z poloviny). U peněz z penzijního připojištění, které bylo placeno před manželstvím (a tedy nespadá do SJM), by šla podat vylučovací žaloba a žádat soudně navrácení této částky. Alimenty (stejně jako případné jiné sociální dávky) obstavit jdou (část dlužníků ani jiné příjmy než dávky nemá). Na výplatu dvojnásobku životního minima má nárok ten, na koho je vedena exekuce (Vám tedy banka nic vyplatit nemůže, přestože zabavila i Váš majetek). 

V partnerství nejste Vy, on, vaše věci a jeho věci. Jste team, který dělá vše společně. Od svatby na to máte i úřední razítko. Jeden k druhému máte vyživovací povinnost, majetek nabytý během manželství je společný, příjmy jsou společné, dluhy jsou společné, odpovědnost za život je společná. Aby manželství dobře fungovalo, pak by samozřejmě "příspěvky" obou měly být vyrovnané, neměl by to celé táhnout jen jeden.

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 340 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno