Banky.cz Poradna

Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, včera jsem si chtěla z účtu vybrat peníze, přes bankomat, po zadaní pin kodu a zmačnutí dotazu na zůstatek mi však vyjel lístek, na kterém bylo napsáno, že akci nelze provést a mám se dostavit na pobočku. Je možné, že se jedná o exekucí? Nebo by v připadě exekuce mě to pustilo dál a částku mi ukázalo v minusu. Bankomat mě prostě po zadani pinu nepustil vůbec dal. Děkuji za radu

Pavel Strašák

Dobrý den,

banka Vám zablokovala platební kartu. Důvodem mohla být exekuce nebo jiné okolnosti (např. bezpečnostní rizika, existovalo-li podezření, že by karta mohla být zneužita - ne nutně Vaší chybou, mohlo se jednat o únik dat na straně banky či karetní společnosti). Tak jako tak je třeba nyní navštívit nejbližší pobočku vaší banky, kde Vám řeknou více.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3220: Asi před dvěma lety jsem se v bance chtěla informovat na zůstatek dětských kont a bylo mi řečeno, že mé dispoziční právo je zrušeno, ať se obrátím na svou domovskou pobočku. Tam mi poté sdělili, že je to z důvodu mého konkurzu. Otce dětí jsem se tenkrát ptala, ten popřel, že by mé dispoziční právo zrušil, takže zbývá insolvenční správce nebo banka. Děkuji

Petr Jermář

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Kdo je veden k dětskému účtu jako zákonný zástupce - Vy nebo manžel? Zřejmě manžel a Vy jste měla nastavené dispoziční právo, které Vám někdo neznámý zrušil. Insolvenční správce to být nemohl - proč by to dělal? Naopak exekutor někdy nechává automaticky obstavit všechny účty, ke kterým máte dispoziční právo (i když nejsou Vaším majetkem - pak majitelé složitě podávají vylučovací žaloby, aby se dostali ke svým penězům). Banka to také být nemohla, opět - proč by to dělala? Nemá žádnou pravomoc tak konat. Jediný, kdo tak mohl učinit (a měl i důvod) byl zákonný zástupce vedený k dětskému účtu, tedy otec Vašich dětí. Třeba chtěl v dobrém preventivně ochránit peníze Vašich dětí před exekucí.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, před lety jsme dětem zřídili dětská konta, ke kterým jsem měla dispoziční právo já i otec dětí. Asi před rokem jsem chtěla na těchto účtech učinit transakci a bylo mi sděleno, že mé dispoziční právo je zrušeno z důvodu, že byl na mou osobu prohlášen konkurz. Kdo může na základě této skutečnosti zrušit mé dispoziční právo (banka, druhý zákonný zástupce, insolvenční správce....)? Děkuji za odpověď

Petr Jermář

Dobrý den,

jakou transakci přesně jste chtěla učinit? Peníze na dětských kontech patří Vašim dětem - před lety přijatá legislativa toto upřesnila tak, že bez souhlasu opatrovnického soudu nemůžete peníze dětem z jejich účtů jen tak vybrat. Letos došlo u stavebního spoření opět ke zmírnění podmínek (a souhlas soudu již vyžadován není). 

Vyhlášený konkurz by na dispoziční práva vliv mít neměl, neboť peníze na dětském účtu nejsou Vaše, ale dětí - exekutor na tyto peníze může sáhnout jen tehdy, pakliže existuje důvodné podezření, že zde své peníze před exekutorem skrýváte. Jestli Vám dispoziční právo zrušil Váš manžel/otec dětí, to Vám bohužel nejsem schopen potvrdit - doporučuji se zeptat přímo jeho. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně akcií. Moje babička měla u jedné "Společnosti" koupené akcie a nikdy nám o tom neřekla. Bohužel je již po smrti a nám přišel dopis od "Společnosti", na babiččino jméno, že se akcie mění ze zaknihovaných akcií na majitele na akcie listinné na jméno. Tímto dopisem jsme se dozvěděli, že babička vlastnila dané akcie. V dopise píší, že si akcie musí osobně vyzvednout. Po té nám přišel dopis od jistého zájemce, který by chtěl dané akcie od babičky odkoupit a zaplatit za ně jistou částku. Jenže my bohužel nemáme žádné podklady k těmto akciím. Nevíme jak danou situaci řešit. Zájemce by odkoupil akcie přes plnou moc s úředně ověřeným podpisem a akcie by si potom vyzvedl u emitenta osobně. Mohl by tuto plnou moc podepsat otec, jako syn zesnulé majitelky akcií? A musíme mít nějaké podklady o vlastnictví akcií? Bohužel nemáme žádné zkušenosti s obchodováním s akciemi a tak si s touto situací nevíme rady. Děkuji za Vaši odpověď Veronika Veselá

Petr Jermář

Dobrý den,

toto se mi zdá velmi podezřelé, doporučuji maximální obezřetnost a rozhodně nikomu nepodepisovat plnou moc. Většina akcií se obchoduje elektronicky na burze a ne takto přes "jisté společnosti" a tajemné zájemce (kde na Vás získal kontakt?).

S dědictvím akcií je to stejné jako s ostatním majetkem - notář musí ověřit jejich existenci, zahrnout je do dědického řízení a rozhodnout, komu a jak velká část připadne. Teprve až s rozhodnutím notáře o vypořádání dědictví je možné požadovat převod akcií na dědice. Dědic následně může akcie někomu prodat. Jinak/rychleji to nejde.

Zaknihované akcie (vedené elektronicky - něco jako virtuální peníze na účtu, ne bankovky) eviduje Centrální depozitář cenných papírů (CDCP). Po správu akcií u CDCP potřebuje licencovaného prostředníka - obvykle banku (doporučuji Fio banku - nejnižší poplatky). S notářským rozhodnutím o vypořádání akcií tedy navštivte Fio banku, která Vám převod zaknihovaných akcií na dědice zařídí.

Listinné akcie na jméno (vedené v papírové podobě - něco jako bankovky) si můžete kdykoliv u "oné společnosti" vyzvednout osobně (mělo by to být opět s rozhodnutím notáře o vypořádání dědictví) a dále je budete mít u sebe doma. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, mam plno pujcek, dostal jsem i exekuci, mel sem hypoteku, tu jsem doplatil, ale dostal sem pokutu za predcasne splaceni 156tis je tam porad zastava barak rodicu, chci jit do insolvence, ale nevim, jak to udelat - nechci, aby rodice prisli o barak kvuli 156tis....

Petr Jermář

Dobrý den,

osobní bankrot nyní nedoporučuji právě kvůli onomu zástavnímu právu na dům rodičů (o který by mohli přijít). Nejprve doplaťte bance co nejrychleji 156 tisíc Kč, aby došlo k výmazu zástavy. Pokud byste i potom měl pocit, že své ostatní dluhy nezvládáte, pak teprve žádejte o osobní bankrot. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

DOBRÝ DEN, OMYLEM JSEM ZADALA TRVALÝ PŘÍKAZ MÍSTO KOD BANKY 2010 JSEM ZADALA 2210 BYLA TO ID TRANSAKCE ZE DNE 20.10 5952749862 A ZE DNE 21.11 ID TRANSAKCE 6014519815

Pavel Strašák

Dobrý den,

vrátila se vám prvně provedená platba? Pokud chybně zadaný cílový účet neexistoval, platba se Vám měla vrátit zpět na účet- doporučuji překontrolovat. Pokud chybně zadaný cílový účet existoval (a platba se tedy sama nevrátila), bude třeba o problému informovat svou banku, která následně vyzve majitele cílového účtu k navrácení peněz. Pokud dotyčný peníze dobrovolně nevrátí, bude třeba ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

V každém případě neprodleně opravte nastavení trvalého příkazu na správný kód banky a případně doplaťte co je třeba za minulé dva měsíce.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, mám dotaz, od února 2016 mam schválené oddlužení i spřítelem, v srpnu 2016 jsme se přestěhovali a tim i změnili trvale bydliště, po te době nám chodi nedoplatky za odpad z minulého bydliště, kdykoliv s městem mluvim, uvádí mi jinou dlužnou částku. Domluvili jsme se na měsíčních platbách 500 Kč měsícne, nikdo mi nedal částku, kterou mám splácet, nic nevím, tak jsem je pozadala, aby mi poslali. kolik tak vlastně dlužíme...a nic. Ani se neprihlasili s pohledávkou v zahájení INS. řízení - nyní mi dali blokaci na účet 3000..je to možne ?? Děkuji za odpověď a příjemný den..

Petr Jermář

Dobrý den,

nepřihlášení této pohledávky města do insolvenčního řízení se zdá být v pořádku, neboť oddlužení Vám bylo schváleno 2/2016 a první upomínka na nedoplatek přišla z města až po tomto datu (8/2016).

Banky dlužníkům obyčejně věnují větší péči, více upomínek, větší snaha domluvit splátkový kalendář. Ale města (podobně jako např. SVJ) takové kapacity nemají a ani nechtějí trávit tímto čas - jedna upomínka a pak rovnou exekuce. Jedná-li se o takto malou částku v řádu stokorun, doporučuji navštívit město co nejdříve a dluh jednorázově doplatit (žádný splátkový kalendář). Bylo-li Vám naúčtováno za odpad více než mělo, dá se s městem určitě domluvit korekce (prokázáním změny trvalého bydliště, nové nájemní smlouvy na novou adresu, atd.). 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Ctěl bych poradit se založením stavebního spoření. Hledám nejvyšší úročení, nejnižší sjednávací poplatek a pokud možno roční poplatek za vedení účtu zdarma. Plánuji stavební spoření pouze ke spoření bez možnosti čerpání úvěru. Chci se zeptat zda jde vložit částka na celých 6let dopředu, aby byl zachován max. státní příspěvek...kolik bych musel složit? Jaká je povinnost uzavřít min. cílovou částku? Děkuji za pomoc

Petr Jermář

Dobrý den,

volte Stavební spořitelnu České spořitelny a založení online:

  • jednorázový poplatek za sjednání spoření: 495 Kč (jinde se platí % z cílové částky, což je vždy více)
  • roční poplatek za vedení produktu: 310 Kč (od příštího roku 324 Kč)

Úrok nabízejí všechny stavební spořitelny stejný (1% - občas někdo při splnění podmínek přidá +0,1%), podmínky se liší jen výší poplatků - kompletní srovnání zde.

Pro plný státní příspěvek je třeba ročně vložit 20 000 Kč, tedy cílovou částku volte min. zhruba 140 000 Kč (6x20 + 6x2 + úrok - poplatky). Nižší cílová částka (vedoucí k nižší než maximální státní podpoře) se díky vysokým poplatkům s produktem spojených nevyplatí. Peníze je možné vkládat na rok dopředu určitě - dříve to šlo i na 6 let, ale zde si dnes vyhrazují stavební spořitelny právo toto odmítnout.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den. Jsme včelařský spolek (pod ČSV) a máme u vaší spořitelny založený účet (již několik let). Rádi bychom přešli na internetové bankovnictví. Co k tomu potřebujeme a zdali tento převod může provést pokladník, který má pro účet podpisové právo. Děkuji. Zdraví F.Charous

Petr Jermář

Dobrý den,

nejsme vaše spořitelna, ale poradenský portál. Běžný účet pro spolky doporučuji od Fio banky, která vedení účtu včetně všech operací nabízí bez poplatků (samozřejmě včetně internetbankingu, který vřele doporučuji). 

Pověřená osoba s podpisovým právem k účtu by měla být dostatečná pro zřízení internetbankingu.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, můj dotaz se týká bankovních informací. Když se policie dotáže investiční společnosti na informace týkající se klienta a v žádosti se odvolává na ust. 8/1 tr. řádu, jsem povinen odpovědět nebo je zde nutný postup podle ust. 8/2 tr. řádu, tak jak je to u bank (bankovní informace)?

Petr Jermář

Dobrý den,

toto je vždy velmi citlivá a individuální záležitost na posouzení právníků banky/investiční společnosti. Za neposkytnutí informací/nespolupráci udělila nedávno ČNB pokutu záložně Artesa (více info v článku zde).

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 323 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno