Poradna

   

Zeptejte se odborníků na bankovnictví >>

7/28/2014 1:34:53 PM
Otázka č. 1501 od Martin
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 1499: Dobrý večer, děkuji za odpověď k založení účtu v Polsku. Kontaktoval jsem mBank a odepsali, že je potřeba pas s nějakou kartou pobytu (ale přesně tomu nerozumím). Paszport zagraniczny wraz z kartą pobytu lub paszport zagraniczny wraz z zaświadczeniem o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej w Polsce – jeżeli jest Pan rezydentem. Mám zkušenost s podnikání u nás i na Slovensku, ale v Polsku začínám a potřeboval bych zjistit další informace. Na internetu jsem zatím nic nenašel. Jedná se o prodej výukových materiálů školám a internetovýcm obchodům (české materiály přeložené do polského jazyka). Další část mého dotazu se týká samotného podnikání v Polsku (hledám k tomu informace, ale stránky jsem nenašel). Potřeboval bych poradit, zda-li se faktury vystavují stejně jako u nás nebo na Slovensku (na doklad doplňuji své IČO a DIČ a IČO popř. DIČ odběratele), Jsem plátce DPH. Z Vaší odpovědi ohledně DPH usuzuji, že daň odvádím hned po vystavení faktury, ale možná se mýlím. Cituji: fakturace musí proběhnout přesně tak, jak je ujednáno v kontraktu, za každý den zpoždění platíte FU penále." U nás je to čtvrtletně ze všech faktur, které mám za dané období. Odvádí se také nějaká daň finančnímu úřadu v Polsku? Pokusím se informace zjistit i u mé daňové účetní pokud už se s tím setkala. Děkuji za odpověď (nebo odkaz na další stránky). Přeji hezký večer. Martin Vozar

Odpověď

Dobrý den,

ona karta k pobytu se týká pouze rezidentů, Vás nikoliv. Obecně občanům EU stačí v jakékoliv zemi EU pro otevření účtu vždy pouze pas. 

Fakturace je v Polsku velmi podobné té naší či Slovenské (identifikace obou protistran včetně polského "VAT identyfikator" což je naše DIČ, částka bez DPH, DPH, dohromady, datum vystavení faktury). Místo data zdanitelného plnění se uvádí "DATA SPRZEDAŻY" neboli datum prodeje zboží/dodání služby. 

Má poznámka mířila ne k samotnému proúčtování DPH s FÚ (u nás čtvrtlětně), ale spíše ke konstrukci smluv. Pokud např. v kontraktu máte předem daný fakturační rozvrh a nedržíte se ho (fakturujete např. se zpožděním, protože např. došlo ke zpoždění dodávky), je třeba sepsat ke kontraktu dodatek a upravit tím fakturační rozvrh, jinak bude FÚ důsledně požadovat odvod DPH ne ke skutečnému datu vystavení faktury, ale k datu uvedeném v kontraktu (včetně úroku z prodlení). Z Evropských zemí má takto přísná pravidla kromě Polska snad už jen Rusko. Hodně štěstí!

Petr JermářBanky.cz

7/28/2014 10:25:16 AM
Otázka č. 1500 od Jodlovská Jitka
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den. Jsem invalidní stará žena, nemohu osobně navštívit Českou spořitelnu v Uničově, kde mám účet. Prosím o sdělení E-mailové adresy, kde bych mohla vykorespondovat: E-mailové zasílání výpisu z účtu, automatické zaslání karty k tomuto účtu, protože stávající končí platnost. Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Česká spořitelna bohužel nemá uvedené emailové kontakty přímo na pobočky a korespondenci online řeší pomocí webového formuláře na jejich stránkách. Můžete zkusit věc vyřídit po telefonu, kontakt přímo na Uničovskou pobočku: 956758260.

Coby invalidní staré ženě bych Vám doporučil přechod k jedné z internetových nízkonákladových bank (vše vyřizujete z pohodlí domova pomocí internetbankingu, zasílání platební karty až domů je samozřejmostí stejně jako vyslání kurýra na náklady banky k podpisu smlouvy o zřízení účtu). Navíc je vedení účtu zcela bez poplatků (včetně všech plateb). Zkuste např. mBank či Air-Bank.

Petr JermářBanky.cz

7/27/2014 10:43:33 AM
Otázka č. 1499 od Martin Vozar
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, mám dotaz. Ve které bance v Polsku se dá založit účet, abych neplatil měsíční poplatky? Potřeboval bych účet podobný FIO bance, kde se neplatí za příchozí a odchozí platby ani za vedení účtu. Na účet by mi platili lidé v Polsku a po určité době bych částku převedl na účet v ČR (tady se poplatku asi nevyhnu, ale to by nevadilo). A mám ještě jeden dotaz - pokud bych si na účet nechal zasílat peníze z faktur, musím mít podnikatelský účet nebo stačí běžný jako u nás? Musím mít s sebou pas nebo stačí český občanský průkaz? Díky za rady popř. odkaz na nějakou stránku, kde bych získal další informace.

Odpověď

Dobrý den,

doporučuji mBank (působí i v Polsku, stránky i internetbanking mají stejný design jako česká mBank), vedení účtu je taktéž bez poplatků, stejně jako SEPA platby.

Pro založení účtu doporučuji pas i občanku (jsou požadovány 2 doklady totožnosti). 

Ohledně peněz z faktur, bude záležet (jako v Čechách) na formě podnikání - český OSVČ nemusí mít dle zákona podnikatelský účet.

Při podnikání v Polsku dejte pozor na oproti Česku přísnější zákony ohledně DPH (fakturace musí proběhnout přesně tak, jak je ujednáno v kontraktu, za každý den zpoždění platíte FU penále, co není časově ohraničeno je automaticky vztaženo k fyzické dodávce zboží/služeb, v případě nejednoznačnosti se zákon o DPH vykládá ve prospěch FU, atd.).

Petr JermářBanky.cz

7/27/2014 10:22:17 AM
Otázka č. 1498 od Tomáš
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, mám stavební spoření u raiffeisen banky a každý měsíc mám do 27 poslat peníze na vlkad, ale tenhle měsíc se mi na účtě peníze nemohli odeslat, protože mi je srazili poplatky, takže platba se neuskutečnila a já teď nevím, jaké za to dostanu penále, když přetáhnu den nebo dva dny platby.

Odpověď

Dobrý den,

žádný postih za zpožděný či neuskutečněny vklad na stavební spoření není, nepřicházíte ani o státní podporu (pro kterou je podstatné, kolik za rok bylo vloženo celkem a ne kdy přesně).

Petr JermářBanky.cz

7/25/2014 4:28:41 PM
Otázka č. 1497 od Táňa Zimmermannová
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jako nově vznikající školská právnická osoba provozující činnost základní školy a školní družiny bychom potřebovali založit bankovní účet kvůli uzavření smlouvy o financování s Krajským úřadem v Pardubicích (povinný doklad). Bohužel budeme zapsáni do rejstříku škol a školských zařízení až od 1.9.2014, viz. rozhodnutí v příloze. Chtěla bych Vás tímto požádat o zpětnou vazbu, zda jako schválená škola s přiděleným IČO a IZO, ovšem nezobrazená v rejstříku, bychom mohli u Vašeho bankovního ústavu založit běžný účet. Děkuji za informaci a zdravím Táňa Zimmermannová, ředitelka ZŠ Na rovině v Chrudimi

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. Běžný účet doporučuji založit u FIO Banky, která jako jediná v ČR nabízí právnickým osobám vedení účtu kompletně bez poplatků (a bez podmínek). Účet lze založit na základě dokumentu prokazujícího přidělené IČ, zápis z rejstříku škol a školských zařízení netřeba.

Petr JermářBanky.cz

7/25/2014 7:49:22 AM
Otázka č. 1496 od Ján Moravík
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Do nedávna bylo možno zaslat platbu na Slovensko z m Konta zdarma. Od doby přechodu na nové stránky mBanky, ostatně jsou na dvě věci, jsou uvedeny obě možnosti , jak SEPA tak SWIFT, ale nabídne se jen platba SWIFT, u které se ukáže přibližná částka v CZK a to třeba i dvakrát vyšší než máte zaplatit. Je to normální?

Odpověď

Dobrý den,

a) nové stránky mBank se mi také nelíbí, považuji je za silně nepovedené (důležité info se tam nyní hledá hůře a celé to vypadá spíš jako cirkus než seriozní banka)

b) mBank nabízí SEPA platby bez poplatků (asi se tedy jedná o dočasný technický problém)

c) pro platební styk ČR-SR doporučuji FIO Banku (taktéž bez poplatků)

Petr JermářBanky.cz

7/24/2014 11:56:08 PM
Otázka č. 1495 od Petra Víšková
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den pane Jermáři, dají se ještě v bance vyměnit již neplatné mince a bankovky některých evropských států,např. polské zloté za naši měnu? existuje nějaká možnost ? děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Víšková

Odpověď

Dobrý den,

doporučuji přečíst náš červnový zpravodaj Banky.cz zde, kde se v druhé část "poškozené bankovky" věnujeme výměnám i cizích měn či již neexistujících platidel. Polské zloté (PLN) platné jsou, Polsko ještě své zloté za eura nevyměnilo. Ujiných měn bude záležet, o jaké bankovky/mince se přesně jedná, resp. jak dlouho jsou již neplatné.

Petr JermářBanky.cz

7/23/2014 1:00:26 PM
Otázka č. 1494 od Monika
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jak velký je rozdíl v případě připisování úroků ze spoření? Některé banky nabízí měsíční, jiné čtvrtletní a jiné roční připisování. Je např. výhodnější měsíční připisování (nižší úrok) než čtvrtletní připisování (vyšší úrok)? A ještě jeden dotaz. Lze na vašich stránkách dohledat informace o důchodovém připojištění (rozdíly v pilířích, přechod z jednoho pilíře do druhého, porovnání bank - jejich roční zisk)? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

čím kratší perioda úročení, tím lepší (dostáváte v další periodě i úrok z úroku). Standardem je měsíční úročení, velmi zřídka je k vidění denní úročení (nejvýhodnější - nabízí např. Moravský peněžní ústav), velmi málo proklientské jsou pokusy o čtvrtletní a pololetní úročení. Rozdíl mezi měsíčním a čtvrtletní úročením není velký, jde o desetiny % (bude záležet na výši vkladu a plánované délce úložky, jak moc to má cenu přesně počítat a řešit).

Penzijnímu připojištění (3. pilíř důchodové reformy) se věnují následující dva články:

Penzijní fondy - výnosy 2013

Penzijní fondy transformované a účastnické

Petr JermářBanky.cz

7/23/2014 11:47:36 AM
Otázka č. 1493 od Betule
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chci si vzít hypotéku ve výši 700 tis. na nemovitost v hodnotě 850 tis. Mám nízký příjem a přítel, který je vedený v registru dlužníků, má zase příjem vysoký. Existuje na trhu banka, která by hypotéku poskytla bez doložení evidence příjmů a výpisu z registru?

Odpověď

Dobrý den,

do registrů se dívají všechny banky už u spotřebitelských úvěrů a kreditních karet (kteréžto úvěry jsou řádově nižší oproti hypotéce, takže zde není šance, že by se banka do registru nepodívala), tedy Váš přítel (byť s vysokým příjmem) je bohužel patrně z hypotéky po nějakou dobu diskvalifikován - vždy záleží na velikosti prohřešku - jednou nezaplacený účet za telefon před třemi a více lety banky řešit nebudou, nesplácení úvěru v řádu desítek tisíc v posledním roce banky nepřekousnou).

Na trhu jsou banky, které půjčují i bez doložení příjmů či jsou ochotny řešit komplikovanější situace (Hypoteční banka), ale pokud se půjčuje bez doložení příjmů, je poměr LTV (úvěr/hodnota nemovitosti) max. 50% (riziko příjmů si banka kompenzuje vyšší zástavou).

Petr JermářBanky.cz

7/22/2014 10:25:11 AM
Otázka č. 1492 od Humeniková
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Prosím vás mojej mamke chodí dochodok zo slovenska kde u vás sa jej nemia eura na česke ,ale už rok jej nechodi výpisy možete mi poradit čo stým,dakujem ....

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál - o jakou se jedná banku?

Pokud je cílový účet veden v CZK, dojde u příchozí platby v EUR automaticky ke konverzi na CZK dle kurzu v den příchozí platby. 

Pro platební styk ČR-SR doporučuji FIO Banku, která má zastoupení v obou zemích a tyto transakce jsou zcela bez poplatků (stejně jako vedení účtu).

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 151   

Prostor pro Vaše dotazy 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.