Bankovní poradna

Zeptejte se odborníků na bankovnictví >>

28.3.2015
Otázka č. 1840 od Alena Němcová
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, vybíral jsem v bankomatu Tesco Kolín peněžní částku. Po zadání pinu a částky jsem neobdržel peněžní obnos a bankomat mi vrátil kartu. Po druhém pokusu výběru jsem uspěl. Nevím, jestli mi bylo odečteno i první pokus. Děkuji za info Bankomat GE money bank

Dobrý den,

doporučuji si neprodleně zkontrolovat výběr přes internetbanking (výběry jsou vidět v reálném čase). Pokud Vám byla odečtena, resp. zablokována částka 2x, podejte své bance (nikoliv bance, které patřil bankomat) reklamaci.

Petr JermářBanky.cz

26.3.2015
Otázka č. 1839 od Ray
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Vemi jednoduše - spolehlivost banky Sberbank cz vzhledem k dnešní mezinárodní situaci. Vlastník z Ruska - Rusko, Ukraina, NATO - možné ochlazující se vztahy, studená válka.

Dobrý den,

vklady všech bank v tuzemsku jsou pojištěny na 100% hodnoty až do výše ekvivalentu 100 000 EUR, tedy cca. do 2,7 mil. Kč. Pokud by se se Sberbank cokoliv stalo, náhrady Vám vyplatí Fond pojištění vkladů. 

Mateřská Sberbank v Rusku má samozřejmě nemalé potíže, ale její česká dcera je kapitálově oddělená a ve velmi dobré kondici (není možné z ní "vysát peníze" směrem do Ruska). 

Až do výše vkladu 2,7 mil. Kč bych osobně neměl žádné obavy.

Petr JermářBanky.cz

25.3.2015
Otázka č. 1838 od Solnička
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, potřeboval bych od Vás poradit jak uložit peníze v České spořitelně. Podmínky:v yzvednutí peněz kdykoliv, zaručit návratnost min. stejné částky, tzn.žádné podílové listy a podnikání a samozřejmě co nejvyšší úrok. Děkuji, Solnička, Brno.

Dobrý den,

pro Vás bude nejspíše vhodný spořicí účet bez výpovědní lhůty (peníze kdykoliv k dispozici, pevně stanovený úrok, bez jakýchkoliv podmínek a rizik).

Česká spořitelna (stejně jako ostatní velké banky jako Komerční banka, UniCredit Bank, ČSOB, Raiffeisenbank) Vám peníze bohužel rozumně nezhodnotí (spousta podmínek, kliček, úrok velmi nízký), bude třeba se poohlédnout u menších bank či záložen:

Air-Bank 1,1% (do 250 000 Kč), Sberbank 1,63% (do 300 000 Kč), Moravský peněžní ústav 1,5% (do 150 000 Kč, dále 1,3%). Expobank 1,1%, Equa Bank 1% (nebo 1,5% do 200 000 Kč při splnění podmínek). Další informace v našem srovnávači zde.

Vklady u všech bank jsou pojištěny na 100% hodnoty až do výše cca 2,7 mil. Kč, tedy je jedno, kam peníze uložíte.

Petr JermářBanky.cz

25.3.2015
Otázka č. 1837 od Soňa
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den.Manželovi se stala hodně nemilá věc.Asi od roku 2010 až do roku 2013 posílal peníze omylem na cizí účet.Zjistili jsme to bohužel až před pár dny.Je možné i takto dlouho žádat o navrácení nebo je to už ztracené :-(.Jednalo se celkově o dost velkou sumu.Děkuji za odpověď

Dobrý den,

peníze je možné žádat pouze 3 roky zpětně, pak je to bohužel promlčené. Tedy část peněz zachránit půjde - kontaktujte svoji banku, která oficiálně vyzve protistranu k navrácení peněz. Pokud tak majitel cizího účtu neučiní, bude třeba ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

Petr JermářBanky.cz

22.3.2015
Otázka č. 1836 od Miroslav
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den,prosím o radu.Týká se dcery,která má vkladní knížku u poštovní spořitelny je na její jméno.Je nesvéprávná a já jako matka jsem opatrovníkem.Vkladní knížka byla založena v domově pro osoby se zdravotním postižením,na této knížce je zapsaný i druhý vkladatel,je to sociální pracovnice.Knížka mi byla předána s tím,že jí mam zrušit.Prosím o jak mám dál postupovat v této věci,děkuji.

Dobrý den,

pokud byla Vaše dcera zbavena svéprávnosti, všechny úkony za ni provádíte pouze Vy coby soudem stanovený opatrovník. Stačí tedy, abyste navštívila pobočku Poštovní spořitelny a předložila soudní rozhodnutí o ustanovení opatrovníka, na základě čehož bude knížka zrušena (pokud na ni není vysoká částka v řádu milionů korun, k čemuž by bylo nutné rozhodnutí opatrovnického soudu o zrušení vkladní knížky).

Ještě mi je záhadou, proč je v knížce jako vkladatel zapsána sociální pracovnice (ona úkony opatrovníka vykonávat nemůže). A sama si případně zodpovězte otázku, proč má být knížka zrušena (proč to po Vás někdo chce). Nechci hledat za vším problém, ale zde je třeba být velmi opatrný, neboť případů, kdy sociální pracovnice obírají o úspory nesvéprávné, je poměrně dost.

Petr JermářBanky.cz

20.3.2015
Otázka č. 1835 od Petr
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den Zítra končí termínovaný vklad . Jak peníze převést na vklad z výpovědní lhůtou Děkuji

Dobrý den,

o jakou se jedná banku? U většiny bank je předem už při sjednání termínovaného vkladu dohodnut cílový účet, kam mají být peníze po skončení termínu vyplaceny.

Petr JermářBanky.cz

18.3.2015
Otázka č. 1834 od Jarmila
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den,budu kamaradce poskytovat pujcku,nez mi to splati,vstoupime do Eurozony,muzete mi poradit,jakym zpusobem to mam potom prepocitat,aby mi mohla splacet v Eurech?Dekuji

Dobrý den,

půjčky mezi kamarády/rodinou vůbec nedoporučuji, neboť ve valné většině případů vedou ke konci doposud přátelských vztahů. V současné chvíli jsou úroky u úvěrů na minimech, resp. půjčit si je možné i za 1,89%-1,99% a peníze lze uložit i za 2,95%. Mimo rizika zničených vztahů tedy půjčka mezi kamarády není ani logická z pohledu kupeckých počtů, když Vy si své peníze můžete nechat uložené s úrokem až 2,95% a Vaše kamarádka si může půjčit od banky za 1,89%-1,99% (+ snížení daňového základu o zaplacené úroky). 

Pokud banka kamarádce z jakýchkoliv důvodů nepůjčila, vězte, že to bylo jen a pouze pro její dobro, protože její bonita asi nebyla dostatečná (vysoké riziko nesplacení úvěru).

Do eurozóny nelze vstoupit dříve než za 3 roky od vyhlášení plánu o vstupu. Tedy pokud by se zítra politici rozhodli, že chtějí vstoupit do eurozóny, bude to nejdříve v lednu 2018. Tato vláda deklarovala, že během svého vládního období do eurozóny vstupovat nechce (nebylo by to smysluplné/výhodné za současných podmínek), tedy reálně se lze vstupu do eurozóny dočkat nejdříve až po roce 2020, ale spíše později - cca 2025. Pokud na půjčce kamarádce trváte, stejně nedoporučuji půjčovat na delší dobu než pár měsíců/rok.

Považuji to za vysoce nerozumné, ale pokud peníze přesto chcete půjčit kamarádce na takto dlouho, doporučuji pro splátku v eurech použít kurz, který ČNB vyhlásí jako poslední platný před přijetím eura. Koruna bude před vstupem do eurozóny silně posilovat, možná až na 22 Kč/EUR, tedy čím pozdější kurz použijete, tím lépe pro Vás (tím více eur dostanete nazpět).

Petr JermářBanky.cz

17.3.2015
Otázka č. 1833 od Robil
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, manželka má založen devizový účet, který chce převést na dceru. Stačí aby se obě dostavily na pobočku nebo musím být rovněž přítomen, protože mám také dispoziční právo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

účet na jiného majitele převést nelze - v tomto případě si dcera bude muset nejprve založit nový účet, na který se následně převedou peníze z účtu matky, která po té svůj účet zruší. Dcera si účet může samozřejmě založit sama, převod prostředků lze udělat přes internetbanking z pohodlí domova (či osobně na pobočce - postačí přítomnost buď majitele účtu nebo disponenta) a pro zrušení účtu je třeba přímo přítomnost majitele účtu na pobočce.

Petr JermářBanky.cz

17.3.2015
Otázka č. 1832 od Helena Dvořáková
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, na začátku roku jsem se Vás dotazovla ohledně spoření v euru nebo v korunách. Říkal jste, že je výhodnější eura pevádět na koruny, kurs koruny poroste. Situace a zprávy z posledního měsíce a vývoj koruny nasvědčuje, že ČNB na intervenci trvat do roku 2016 nebude a v nejblížší době se kurz koruny vrátí k 25. Jak Vy vydíte vývoj koruny. děkuji za názor.

Dobrý den,

dle mého názoru bude ČNB držet svůj závazek nenechat klesnout korunu pod 27 Kč/EUR minimálně do poloviny roku 2016. Toto potvrzují i výroky členů bankovní rady ČNB, naposledy to zopakoval včera v ČT pan guvernér Singer. Navíc s tím jak koruna začala posilovat min. týden blíže k hranici 27 Kč/EUR, zesílily i slovní intervence členů bankovní rady ČNB, že na závazku se skutečně nic nemění a jakmile kurz protne hranici 27 Kč, tradeři ČNB neprodleně zasáhnou a intervenovat na měnovém trhu budou. 

Pan Zeman sice ČNB neustále za umělé oslabení koruny napadá a slibuje nápravu (má pravomoc jmenovat nové členy bankovní rady ČNB po té, co těm současným vyprší mandát), nicméně k první obměně členů rady nedojde dříve než právě v polovině roku 2016. 

Více info v našem článku Bude koruna dál oslabovat?

Petr JermářBanky.cz

17.3.2015
Otázka č. 1831 od Brabcova
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda musím předem na pobočce nahlásit větší výběr z účtu cca 120 000, Kč. Jedná se o pobočku v Litoměřicích. Děkuji BB

Dobrý den,

ano, výběr hotovosti nad 100 000 Kč je třeba hlásit 2 pracovní dny předem, aby si daná pobočka mohla předem připravit dostatek hotovosti. Toto opatření je nutné především z důvodu bezpečnosti (méně hotovosti na pobočkách snižuje počet přepadení bank).

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 184 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank Evropsko-ruská banka Expobank Fio banka GE Money Bank HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno