Banky.cz Poradna

Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, dnes jsem nasla ve schrance 2 slozenky z vasi banky, tak nevim, co to znamena, ucet u vas nemame, je tam pouze nejaky TR kod 114. Muzete mi to vysvetlit? Dekuji Zoubkova Pelhrimov

Petr Jermář

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál. Složenka je nástroj platebního styku České pošty. Banky složenky nevydávají, neboť k platebnímu styku využívají přímo bankovní účty. Nejedná se o nedorozumění či pokus o podvod?

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3470: Dobrý den, už několik let řeším stejný problém, tak bych vaši odpověď upřesnil. Ve smlouvě s WSS se klient zavazuje, že do doby přidělení cílové částky smlouvu o úvěru nevypoví, takže je refinancování PÚ prakticky nemožné, a i kdyby na to WSS přistoupila, penále by bylo likvidační, neboť se jeho výše už několik let počítá z doby, která zbývá do úplného splacení úvěru. Tohle byl první podraz od WSS, dříve bylo penále jen 3% z cílové částky, což byla vzhledem k velkým úsporám díky nižšímu úroku akceptovatelná částka. Jediným řešením by byl mimořádný vklad v takové výši, aby se PÚ co nejrychleji překlopil a zároveň i zcela splatil, v našem případě by to dle simulace dělalo zhruba 15 měsíců, tak dlouho by trvalo, než se OHČ vyšplhá na těch požadovaných 600. Bohužel jsme ale nesehnali banku, která by nám na ten mimořádný vklad půjčila. Těch SVJ či BD, které jsou na tom stejně jako my, je údajně velké množství a objem úvěrů se zcela jistě počítá v miliardách, takže nechápu, proč tento segment žádná banka nepokrývá nějakým typem úvěru. No v každém případě už je zřejmě vymalováno. Tato varianta od 1.3.2017 také padla, neboť WSS drasticky omezila výši mimořádných splátek, takže teď zřejmě nezbývá už nic jiného než trpělivě počkat až do překlopení. Můžeme se jen dohadovat, že se konkurence přece jen rozhoupala a začala chystat nějaké řešení předčasného splacení PÚ, takže WSS tyto snahy pro jistotu tímto opatřením hned na začátku utnula. S pozdravem Pavel Hejl

Petr Jermář

Dobrý den,

děkuji za doplnění, které si dovolím zveřejnit - určitě dobře poslouží i ostatním čtenářům, neboť není nad osobní zkušenost.

Hypotéky jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti (nesplácíte, banka Vám zpeněží střechu nad hlavou - téměř bezrizikové), proto je u nich extrémně nízký úrok (2%). Spotřebitelské úvěry jsou na opačné straně spektra rizikovosti (a tedy nákladnosti) - nejsou jištěny žádnou zástavou, tedy pokud dlužník nesplácí a nemá majetek ani příjem, banka může dluh rovnou odepsat jako nedobytnou pohledávku. Proto jsou půjčky dražší (7-10%). Úvěry pro SVJ jsou někde uprostřed - půjčené peníze nejsou kryty zástavním právem k nemovitosti, ale každý člen SVJ nějakým majetkem disponuje (byt) a obvykle podepisuje ručitelský závazek do adekvátní výše jeho části na společném dluhu. Úrok by se tak měl nacházet mezi 2-7%. 

Mimo stavební spořitelny (kterých máme na trhu 5) téměř žádná banka financování pro SVJ nenabízí, tedy konkurence není na nejvyšší úrovni. I proto, že všechny stavební spořitelny mají téměř identické podmínky - vysoký úrok pro překlenovací část, kterým se úročí celá původně půjčená částka (a ne jen aktuální zůstatek dluhu, protože splátky SS v překlenovací fázi počítá jako spoření úročené 0,5-1%), a až v následující fázi přijatelnější podmínky (nižší úrok počítaný jen z aktuálně dlužné částky). 

Pro SVJ tak bývá nejjednodušší se dohodnout na mimořádném příspěvku do fondu oprav (třeba 100 000 Kč na bytovou jednotku) a financovat rekonstrukci z toho. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Zajímalo by mě, v případě smrti jednoho z manželů: Musí být ve smlouvě něco napsáno, aby nezablokovali účet, když mají společný účet? Děkuji MALÍNSKÁ Havlíčkův Brod

Petr Jermář

Dobrý den,

společné účty jsou právně komplikované a nabízí je v tuzemsku jen dvě banky. Mnohem častěji mívají manželé účet psaný na jednoho z nich s tím, že druhý má k účtu zřízené dispoziční právo. V případě úmrtí manžela s dispozičním právem není druhý z manželů (majitel účtu) nijak omezen v nakládání s financemi, neb účet je jeho (nevstupuje do dědického řízení). V opačném případě (úmrtí majitele účtu) mívá disponent často zablokovaný přístup k účtu až do vyřízení dědického řízení (neb účet nebyl psaný na jeho jméno). 

Manželům doporučuji mít každý svůj účet, aby se vyhnuli právě těmto nesnázím. Společné výdaje na domácnost se platí z jednoho účtu, na který druhý přispívá. Mít dva účty není žádný luxus, nic to nestojí. Equa bank, Fio banka a Air Bank dnes nabízejí vedení účtu bez podmínek zcela zdarma. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, může exekutor obstavit účet synovi, když mu ho založím já matka na jméno syna? Děkuji

Pavel Strašák

Dobrý den,

ano, exekutor může nechat obstavit účty Vašich dětí i známých, pokud byste na tyto účty odkláněla své peníze před exekucí. 

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Guten Tag, wir haben ein Rechnung bei Sie: CZ05 7940 0000 0071 0105 8211 Unsere Buchhalter fragt uns was unsere Konto war auf 1-1-2015 und auf 31-12-2015. Konnen Sie uns die Information schicken bitte? Herzlige dank Nashledanou, Michel Rozestraten

Petr Jermář

Sehr geehrte Herr Rozestraten,

Banky.cz ist nicht Ihre Bank, wir sind Bankberatungsportal. Bitte wenden Sie sich an die Saxo Bank.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Syn prodává auto, přišla mu nabídka, kterou později vyhodnotil jako podvod. Mezitím zadal číslo účtu, na které měly být poslány peníze. Může znalost bankovního spojení (u ČS) podvodníkem být pro něho nějak nebezpečná? Domnívám se, že ne, ale nejsem si dnes jistý už ničím. Děkuji za odpověď.

Petr Jermář

Dobrý den,

naštěstí znalost čísla účtu zneužitelná není.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jsme SVJ a máme úvěr od Wustenrot (cílová částka 2 500 000,- Kč, roční úroková sazba 4.9 %, uzavření smlouvy 04/2008). V současné době jsme ve fázi překlenovacího úvěru. Dle informací poradce W. nelze provést refinancování. W. změnil podmínky v souvislosti s tím, že W. od 1.3.2017 změnil podmínky pro provádění mimořádných vkladů (ročně 5 % z pravidelných vkladů). Máme jako SJV nějakou možnost úvěr refinancovat? Děkuji.

Petr Jermář

Dobrý den,

každý úvěr lze refinancovat u konkurence. Otázkou je cena, kterou byste za porušení úvěrové smlouvy (předčasným splacením úvěru) museli zaplatit. Nechte si od pana poradce vyčíslit poplatek za okamžité doplacení celého úvěru. Kdy přesně vám končí překlenovací fáze? V ten moment budete moci pravděpodobně provést libovolně velkou mimořádnou splátku.

Úvěry pro SVJ se dnes poskytují obvykle za 2,9-3,9%, tedy se sazbou 4,9% přeplácíte tržní průměr. Ovšem zdaleka nejlepší je se v rámci SVJ domluvit na mimořádném příspěvku do fondu oprav, ze kterého byste dluh naráz doplatili a žádné refinancování již nemuseli řešit. Každý má nějaké úspory, které se mu v bance úročí max. 1%. Jako SVJ platíte za úvěr 4,9%, ale i při refinancování byste se pod 2,9% pravděpodobně nedostali. S aktuálním dluhem tak každý v SVJ tratí na úrokovém rozdílu. Domluvte se a vyberte za každý být třeba 50-100 000 Kč. Vyplatí se to vám všem.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak zaplatit do ruské banky. Je to platba za službu do Státního archivu v Peterburgu. Kde mi sdělili, že nepoužívají korespondenční účet ani, že nemají pro tyto účely SWIFT kod, že je to platba do rozpočtu, a naše banka to po mně chce. Poradíte mi prosím, jak poslat peníze. Děkuji

Petr Jermář

Dobrý den,

nemá-li ruská banka SWIFT (BIC) kód, pak se neúčastní mezinárodního platebního styku a peníze do ní ze zemí mimo Ruskou federaci poslat nelze.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, zaujala mě Vaše nabídka účtů zdarma včetně cestovního pojištění u KB. Jsem dlouholetý klient KB (účet G2), proto jsem se chtěl zeptat, jestli je možné tyto podmínky nastavit u stávajícího účtu, popř. jestli lze přejít na nový účet se stejným číslem. Dále bych se rád informoval, jestli jsou skutečně veškeré náklady 0 Kč a to po nelimitovanou dobu. Děkuji za informace.

Pavel Strašák

Dobrý den,

podmínky samozřejmě platí i pro stávající klienty. Studentský účet G2 lze převést se zachováním stejného čísla účtu na "MůjÚčet". Poplatek 0 Kč za vedení účtu je platný pro každý měsíc, ve kterém dojde ke splnění aspoň jedné z podmínek níže (nejsnazší je asi splnit první podmínku příjmu zasílaného na účet). Při nesplnění podmínky je účtován standardní poplatek 68 Kč/měsíc.

  • došlá platba na účet měsíčně např. výplata, mateřská/rodičovský příspěvek, důchod apod.
  • vlastnictví kreditní karty, úvěru či hypotéky od KB a/nebo společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna
  • objem prostředků uložených u KB a/nebo u společností Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. a/nebo Komerční pojišťovna, a.s. a/nebo KB Penzijní společnost, a.s. a/nebo Investiční kapitálová společnost KB, a.s. ≥ 100 000 Kč
  • pravidelná měsíční úložka v libovolné výši u KB (termínované a spořicí účty) a/nebo v rámci produktů společností Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. a/nebo Komerční pojišťovna, a.s. a/nebo KB Penzijní společnost, a.s. a/nebo Investiční kapitálová Společnost KB, a.s.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, krátký dotaz: mám cca 200 000,- Kč, které nebudu zhruba 2 roky potřebovat, ale potřebuji je mít v horizontu několika dnů dostupné, pokud nastane v rodině nějaká mimořádnost. Mám tuto částku v Air Bank na spořícím účtu, kde využívám jejich výhody (5x platba v měsíci z běžného účtu, vyšší úročení). Je nějaký lepší způsob, jak peníze uložit? Děkuji.

Pavel Strašák

Dobrý den,

lepší způsob není. Potřebujete-li mít peníze kdykoliv dostupné, pak není možné využít termínovaných vkladů a musíte volit spořící účet bez výpovědní lhůty. Nejvyšší úrok nabízí Creditas (1,1%) s tím, že základní úrok je 0,5% a bonus 0,6% je připsán na konci každého kvartálu pouze tehdy, nedošlo-li k výběru. Druhý nejvyšší úrok (1%) nabízí právě Air Bank, což je pro Vaše potřeby asi vhodnější. Kompletní přehled spořících účtů zde.

Pavel StrašákBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 348 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno