Banky.cz Poradna

Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, mam u ceske sporitelny ucet. Jsem v zahranici a budu dostavat eura. Jde to nejak udelat, aby se mi eura neprevadely na ceske? Aby tam zustaly. A take, jaky je prosim poplatek vyberu ze zahranici prosim? Moc dekuji

Pavel Strašák

Dobrý den,

příchozí platby (ať už jsou v jakékoliv měně) se vždy převádí na měnu, ve které je účet veden. Budete tedy potřebovat si zřídit nový účet v EUR, kde Vám příchozí platby v EUR zůstanou v eurech. Doporučuji Equa bank, kde je vedení účtu zcela zdarma včetně všech tuzemských operací a bez jakýchkoliv podmínek. Výběr z bankomatu v zahraničí za 9 Kč, příchozí SEPA platba (v EUR z EU 9 Kč) a lepší kurzy než ČS. U ČS byste se nedoplatil (20 Kč vedení účtu/měsíc, 100 Kč příchozí SEPA platba, 125 Kč výběr z bankomatu v zahraničí). 

Pokud byste si chtěl zjednodušit život a nezáleželo by vám tolik na bankovních poplatcích, mohl by pro vás být dobrou volbou multiměnový účet? Raiffeisen bank nabízí produkty e-konto komplet, nebo e-konto smart, jejichž výhodou je, že máte vedeny prostředky v různých měnách pod jedním číslem účtu a vy si pouze vybíráte s kterou měnou při transakci disponujete. Na jediném výpise vidíte zůstatky jednotlivých měn a vaši celkovou finanční sílu v hlavní měně. Konverze na multiměnovém účtu je záležitostí pár vteřin a není zpoplatněna. Za to multiměnový účet vás na měsíčním poplatku bude stát 250, nebo 100 korun, nebo musíte splnit několik podmínek pro bezpoplatkovost. Detaily produktů Raiffeisen Bank si můžete zkontrolovat v naší pravidelně aktualizované databázi.  Produkt multiměnový účet již funguje více než 15 let a Raiffeisen Bank jej převzala jako unikátní aktivum při koupi české eBanky.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, prosím, lze u Moneta Money Bank založit účet, když vyrizuji insolvenci? Dekuji za informaci

Petr Jermář

Dobrý den,

účet si můžete založit kdykoliv u libovolné banky, ale pravděpodobně Vám ho exekutor zablokuje.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3320: Když má partner dispoziční právo k mému účtu, dostane i platební kartu? Děkuji za odpověď, Eva

Petr Jermář

Dobrý den,

nabízí-li banka možnost vydání druhé platební karty k účtu, pak ano (obvykle je to zpoplatněno 100 Kč). Equa bank bohužel vydání druhé platební karty nenabízí. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, lze si u Equa bank založit jeden společný běžný účet s disponibilitou pro spolumajitele účtu? Děkuji za odpověď, Eva

Petr Jermář

Dobrý den,

společný účet pro dva rovnocenné majitele dnes nenabízí téměř žádná banka z důvodu právních komplikací. Nicméně v každé bance (včetně Equa bank) je možné, aby jeden majitel účtu nastavil dispoziční práva jiné osobě, takže pak s účtem mohou disponovat oba dva.

Osobně bych každému doporučil v dnešní době bezplatných účtů mít svůj běžný účet. Nic to nestojí a případě nenadálé události (úmrtí) má každý dál přístup k penězům. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, musím mít ke spořícímu účtu Air Bank i běžný účet abych mohla splnit platbu 5x za měsíc? Kolik stojí platba za kartu a vedení spoř. účtu? Děkuji

Pavel Strašák

Dobrý den,

ano, pro získání úroku 1% na spořícím účtu do 250 000 Kč je třeba si u Air Bank zřídit běžný účet a platební kartu (a 5x měsíčně s kartou zaplatit). Vedení běžného účtu včetně karty a všech tuzemských operací (mimo výběrů z bankomatů cizích bank) je zdarma a bez podmínek. Navíc tím získáte i úrok 1% na běžném účtu do 100 000 Kč.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Chtěla bych založit nezletilým vnučkám spor. knížku, jsem jejích babičkou. Že prý je to možné s právem používání. Nechci žádné fondy ani stav, neb penzijní spoření. Děkují předem za kladnou odpověď.

Pavel Strašák

Dobrý den,

zakládat spořící produkty přímo na jména dětí může být velmi ošemetné, viz dotaz na dětské spoření zde (do dosažení plnoletosti dětí s produktem nepůjdou dělat žádné změny, ani pokud banka sníží úrok třeba na 0%). 

Pokud trváte na dětské vkladní knížce, doporučuji Českou spořitelnu s úrokem 1% do 250 000 Kč a bonusem 500/1 000 Kč vypláceným po dosažení 12/18 let (při délce spoření min. 5 let). 

Fondům se doporučuji vyhnout, ale stavební spoření na 6 let (úrok 1%, státní příspěvek 2 000 Kč/rok) nebo penzijní připojištění na 5 let (úrok cca 1%, státní příspěvek 2 760 Kč/rok) lze určitě vřele doporučit (myšleno, že byste si to sjednala na sebe, ne na vnučky).

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Na seniorský věk jsem se ptal ohledně platby za běžný účet u čs. spořitelny. Děkuji Fialek

Petr Jermář

Dobrý den,

děkuji za doplnění - momentálně ČS přiznává status seniora těm, kteří si nechávají na účet u nich zasílat důchod, min. 1x měsíčně platí kartou a je jim více než 60 let. I tak ale budete platit nadále 50 Kč za vedení účtu (nebudete-li plnit podmínky programu "odměna" za používání dalších produktů ČS jako investice, úvěry, atd.) a 40 Kč za každý výběr z bankomatu jiné banky. 

Já osobně bych doporučil převést účet k takové bance, která nabízí vedení běžného účtu včetně všech služeb (i výběry z bankomatů všech bank) zcela zdarma a bez jakýchkoliv podmínek (nenutí Vás do půjček či investic pod pohrůžkou poplatků). Toto nabízí Equa bank

Alternativně lze doporučit i Air Bank a Fio banku, které nabízejí to samé, ale bez výběrů z bankomatů cizích bank (zdarma jen z vlastní sítě).

V důchodu se bude jistě každá koruna navíc hodit. Jen na bankovních službách tak můžete ušetřit min. 600 Kč ročně.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Od kolika let se bere senior? Všude je to jiné, děkuji za odpoveď.. Fialek

Petr Jermář

Dobrý den,

máte pravdu, co instituce, to jiný výklad pojmu senior. Pro jaké účely tedy Váš dotaz myslíte? Nárok na výplatu penzijního připojištění?

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chtěli bychom si s manželem vzít cca 80% hypotéku na dům za 5 mil. Kč, máme nový byt, kupovaný loni za 3,5 mil. Kč. Developerovi je nutné do měsíce uhradit 1 mil. Kč, ten máme k dispozici. Dostaneme hypotéku, když já jsem na mateřské? Děkuji za pomoc, s pozdravem Alena J.

Petr Jermář

Dobrý den,

mateřská není překážkou, za manžele se posuzuje celkový příjem rodiny (manželova výplata + Vaše mateřská), který musí být dostatečný pro měsíční splátky. 20% vlastních zdrojů je optimální situace pro získání lepší úrokové sazby pod 2%. Budete-li druhý byt po přestěhování do nového pronajímat, je možné do výše rodinného příjmu započíst i výnos z pronájmu. Vyplňte prosím formulář zde a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, obracím se na Vás s dotazem ohledně financování staré půdy. Rada bych koupila jednu pudu v činžovních domě a předělala ji na dva byty, z čehož bych si jeden byt nechala a druhy prodala. Potřebovala bych prosím poradit, jakým nejvhodnější způsobem lze tento projekt financovat? Hypotékou, úvěrem či nějak jinak. Předem Vám Dekuji za odpověď. S přáním hezkého dne Martinkovičová

Petr Jermář

Dobrý den,

doporučuji hypotéku pro výstavbu, kterou by bylo možné financovat jak nákup samotné půdy, tak následně stavební práce. Je nutné mít min. 5% vlastních zdrojů z celkové hodnoty projektu (od dubna to bude 10%), pro lepší úrok pod 2% min. 20-30%. Vyplňte prosím formulář zde a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 333 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno