Poradna

   

Zeptejte se odborníků na bankovnictví >>

11/21/2014 1:52:34 PM
Otázka č. 1678 od verca
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 1677: z mBank do ČSOB  

Odpověď

To skutečně nemůže trvat déle než dva pracovní dny, mBank je férová banka, která peníze připisuje ihned, jak je sama obdrží, bez zpoždění. Problém tedy možná bude na straně odesílatele - počkejte dnes do pozdního odpoledne a pokud peníze nedorazí, kontaktujte toho, kdo Vám je měl poslat.

Petr JermářBanky.cz

11/21/2014 12:02:09 PM
Otázka č. 1677 od verca
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 1676: Já jen ze mi tvrdí ze banka to hned nepripise a trvá to 2 dny uz

Odpověď

Dobrý den,

ze které banky do které banky se peníze převádějí?

Pokud odesílatel zadal příkaz k platbě ve středu, dnes odpoledne by peníze nejpozději měly dorazit.

Petr JermářBanky.cz

11/21/2014 11:55:40 AM
Otázka č. 1676 od verca
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den jak dlouho trv připsání peněz na účet 60000kc dekuji

Odpověď

Dobrý den,

převod z jedné banky do druhé trvá standardně 1-2 pracovní dny, ne více. Na množství převáděných peněz nezáleží, 1 Kč je převedena stejně rychle jako 1 mil. Kč.

Petr JermářBanky.cz

11/20/2014 9:07:30 PM
Otázka č. 1675 od Monika
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, ráda bych změnila banku. Chtěla bych najít solidní a ustálenou banku bez poplatků (s platbou za výběr z bankomatu jiné banky počítám) a bez omezených limitů (např. že na účet musí chodit určitá částka a pak vše bude zdarma). Dále bych uvítala, aby tato banka nabízela možnost spoření s "přijatelným" úrokem (měsíčně bych si ukládala určitou částkou do budoucna) a taky možnost spotřebitelského úvěru pro případ nečekané události. Je na trhu banka, která toto vše nabízí? Ještě bych se chtěla zeptat, jestli máte informace o tom, jak pokračuje snaha Moravského peněžního ústavu k přeměně na banku. Vím, že nabízí různé možnosti spoření pro členy družstva, ale přece jenom to není banka a o jejich osobním účtu (jak moc je propracovaný oproti nízkonákladovým bankám) nemám žádné informace. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

na trhu máme 5 tzv. moderních nízkonákladových bank, které nabízejí běžný účet bez poplatků (mimo výběry z bankomatů): FIO Banka, mBank, ZUNO, Air-Bank, Equa Bank, přičemž:

  • Equa Bank si klade podmínky aktivního užívání účtu, takže ji škrtám
  • FIO nenabízí spotřebitelský úvěr, taktéž škrtám
  • mBank má mizerné úroky u spoření, škrtám
  • zbývá nám ZUNO a Air-Bank, ze kterých má o fous lepší podmínky Air-Bank (vyšší úrok u spoření)

Spotřebitelský úvěr a běžný účet jsou nerozlučně spojené produkty (každá banka která by Vám půjčila bude chtít, abyste u nich měla i běžný účet). Ale spoření může být u jiné banky zcela nezávisle na těchto dvou produktech. Proto můžete k Air-Bance přidat do užšího výběru i mBank, kde se mi osobně líbí více poplatky za výběry z bankomatů. Spořicí účet pak může být klidně u Air-Bank či Moravského peněžního ústavu. U MPU bych si sice běžný účet neotevřel (banky mají propracovanější internetbanking pro pravidelnou obsluhu účtu), ale spoření je tam super. Aktuálně 1,7% do 150 000 Kč a dále 1,4% je bankami doposud nepřekonáno.

Na přerod MPU na banku nečekejte, to je oproti původně deklarovaným smělým plánům ještě proces na roky. Nicméně status MPU (banka nebo záložna) nemá žádný omezující vliv na volbu finančního ústavu pro spoření (i pro běžný účet, kde přerod na banku nemusí nutně znamenat implementaci lepšího IB).

Petr JermářBanky.cz

11/20/2014 8:07:51 PM
Otázka č. 1674 od Lucie Filipiecová
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, v pátek 14.11. jsem převáděla peníze z účtu Bank of Scotland na účet od Equa bank, mezitím byl víkend a v pondělí státní svátek, ale i tak měl převod trvat cca 4 pracovní dny. Chci ze zeptat, zda nemáte tušení, jak dlouho max. může takový převod peněz trvat. Dále když najedu na své internetové bankovnictví na účtě Bank of Scotland, peníze které jsem chtěla převést tam stále jsou, přitom jsem mezinárodní platbu provedla správně. Děkuji mockrát za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

peníze se z účtu odepisují hned po zadání platby. Pokud tedy peníze na účtu v Bank of Scotland stále jsou, k převodu určitě nedošlo a v Equa bank byste je hledala marně. Zkontrolujte, zda při zadávání platby nebylo omylem použito budoucí datum (pak by se převod provedl a peníze odeslaly až ve stanovený den, ne dříve). Pokud bylo vše ok, kontaktuje Bank of Scotland - nejspíše půjde o technický problém na jejich straně.

Petr JermářBanky.cz

11/20/2014 8:27:05 PM
Otázka č. 1673 od Lenka
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, mám mit strach o svoje finance v bance Sberbank? V médiích se mluvi o problémech ruských bank. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

určitě ne, vklady všech bank a družstevních záložen působících v ČR jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů na 100% hodnoty do ekvivalentu 100 000 EUR (nyní cca. 2,75 mil.Kč). Navíc problémy se týkají ruských bank v Rusku (které mají omezený přístup na zahraniční kapitálové trhy), nikoliv jejich zahraničních dcer v ČR.

Petr JermářBanky.cz

 

11/20/2014 9:26:58 AM
Otázka č. 1672 od RADIM ŽŮREK
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den,chtel jsem se zeptat na otazku zda u vas muzu zjistit adresu klienta podle cisla uctu. kupoval jsem notebook pres inzerat na facebooku,s uzivatelem jsem se domluvil na platbe predem,bohuzel jsem asi naletel podvodnikovi,nemam notebook ani penize,znam jen cislo uctu.diky za odpoved .Žůrek

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. Jméno majitele účtu (ani jeho adresu a dalším kontaktní údaje) Vám bohužel žádná banka sdělit nemůže, neboť musí ctít bankovní tajemství. Tyto údaje je možné sdělit pouze orgánům činným v trestním či občanskoprávním řízení.

Nicméně, situace není beznadějná (byla by, kdyby jste zaplatil na poště dobírku za prázdný balík - tam se protistrana dohledává hůře a peníze se z ní dostávají ještě komplikovaněji - hraničí to s nemožností). Zde stačí zajít do banky a oznámit, že jste peníze poslal omylem na špatné číslo účtu a chcete platbu zrušit. Banka následně vyzve protistranu k navrácení peněz. Pokud tak protistrana neučiní, bude třeba ji zažalovat pro bezdůvodné obohacení se (s tímto banka může pomoci, soudy rozhodují tyto spory velmi rychle).

Petr JermářBanky.cz

11/19/2014 10:11:53 PM
Otázka č. 1671 od Jaroslav Křížek
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Kde zjistím stav svého účtu?

Odpověď

Dobrý den,

nejjednodušší je to přes internetbanking - stačí se přihlásit přes web své banky a hned vidíte zůstatek účtu včetně možnosti zobrazení historie.

Petr JermářBanky.cz

11/18/2014 2:16:46 PM
Otázka č. 1670 od Václav Kuneš
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Prodávám nemevitost Vašemu klientovi, který si od Vás bere hypotéku. Zvažujeme, jakým způsobem proplácet jednotlivé částky kupní ceny. Přímo z hyptéčního úvěru nebo peníze proplécet z bankovní úschovy - jaký je poplatek za bankovní úschovu. Děkuji Václav Kuneš K. Vary

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál, tedy od nás si hypotéku nikdo nebere. 

Pro vypořádání prodeje nemovitosti se používá buď notářská úschova nebo jistotní účet (bankovní úschova). Osobně doporučuji jistotní účet, neboť riziko pochybení notáře coby jednotlivce je objektivně vyšší. 

Přehled všech jistotních účtů, které nabízejí banky v ČR je zde. Poplatek je obvykle 0,2% z kupní ceny, což činí např. u 3 mil. Kč pouze 6 000 Kč - je velmi příznivá cena. Je nutné pečlivě dohodnout podmínky, za kterých banka pošle peníze prodávajícímu a kdy je případně vrátí kupujícímu. Banka následně bude konat (pošle peníze) na základě ověřeného potvrzení o splněné podmínce (např. potvrzení z katastru o dokončeném převodu).

Petr JermářBanky.cz

11/16/2014 8:56:26 PM
Otázka č. 1669 od Robert
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Doplnění dotazu 1666: Účel lze definovat jako mnohem levnější nákup EUR mimo banky (směnárny) a nechuť platit při výběru hotovosti z bankomatu v zahraničí tučná procenta za konverzi z CZK na EUR dle neakceptovatelných kurzů prodeje valut/deviz většiny/všech bank. Četnost - cca 12x rok. Děkuji za informace, ale myslel jsem si to. Uvažuji spíše o otevření účtu v zahraničí... RS

Odpověď

Děkuji za doplnění - plně chápu. Sám také preferuji směnárny, např. exchange.cz s VIP kurzem na kupon a peníze vozím do zahraničí hotově (i když to není optimální z hlediska rizika odcizení). Ale banky lepší řešení nenabízejí a ani příchod moderních nízkonákladovek na trh v posledních pěti letech bohužel nic nového v této oblasti nepřinesl.

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 168   

Prostor pro Vaše dotazy 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.