Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, nedávno maminka ztratila platební kartu (bohužel i s pinem, což nám řekla až dnes). Podle banky bylo z úctu vybráno bezkontakne 70.000 CZK. Maminka měla na úctě ale jen 8.000 CZK. Mohu se tedy zeptat jak je to možné?? Nebo se to jako-by bezkontaktním výběrem neblokuje?? Děkuji.

Petr Jermář

Dobrý den,

jediný rozdíl mezi kontaktní a bezkontaktní platbou je hranice 500 Kč, do které není třeba u bezkontaktní platby zadávat pin. Většina bank umožňuje čerpat peníze do mínusu (něco jako nepovolený kontokorent) - je jedno, jestli peníze z účtu vyberete na přepážce, zadáte platební příkaz nebo zaplatíte kartou. 

Ohledně případné náhrady škody od banky bude důležité zjistit, zda-li byly peníze z účtu vybrány se zadáním pinu (transakce nad 500 Kč) nebo bez (transakce do 500 Kč). Došlo-li k zadání pinu (což je pravděpodobné - 70 000 Kč není možné byť po 500 Kč vybrat za den-dva), pak bohužel banka žádnou náhradu škody poskytnout nemůže. Nosit s kartou poznamenaný pin se nesmí - je to jako nechat při odchodu z domu klíče na klice (takto vykradený byt by pojišťovna také neodškodnila). Nedošlo-li k zadání pinu, některé banky nabízejí automaticky odškodnění (je třeba doložit protokol od PČR o krádeži karty).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Především děkuji za zodpovězení mého dotazu a oceňuji rychlost vaší reakce (2510). Služby, které takto poskytujete, mají velkou hodnotu. Mám ještě doplňující otázku. Jestliže se v bance můj členský podíl převede na akcie, budu mít nadále právo nakládat s nimi jako se svými penězi? Díky. Zdraví vás Ing. J. Kalný

Pavel Strašák

Dobrý den,

děkujeme za Vaši přízeň.

Ohledně likvidity a dalších specifik, jsou rozdíly mezi družstevním členským vkladem a akciemi. Členský vklad je Váš podíl v družstvu - v případě ukončení Vašeho působení v družstvu (či jinak - dle stanov družstva) můžete svůj podíl družstvu prodat (resp. družstvo ho musí od Vás odkoupit). Cena se odvíjí od aktuální hodnoty družstva.

V případě akcií vlastníte cenné papíry akciové společnosti, které mohou (ale nemusí) být veřejně obchodovatelné na burze. Jsou-li akcie veřejně obchodovatelné na burze, lze je obvykle prodat za aktuální tržní cenu. Nejsou-li akcie veřejně obchodovatelné, musíte si případného kupujícího hledat sám (není zde žádný market maker garantující likviditu).

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Prosím o informaci, co znamená pro klienta záložny, konkrétně CREDITAS, jestliže se tato přetransformuje na banku. V záložně mám členský podíl rovnající se 1/10 uložených peněz, na něž se údajně nevztahuje zákonné pojištění vkladů. Jakou mám záruku, že o tento členský podíl nepřijdu? Je nějak zajištěno, že nová banka převezme všechny peníze jako pojištěný vklad? Je už stanoven termín, kdy v tomto případě dojde k této transformaci? Děkuji za rychlou odpověď. Ing. J. Kalný

Pavel Strašák

Dobrý den,

při transformaci družstva (záložna) na akciovou společnost (banka) se členský vklad přemění na akcie. Vklady v bankách jsou pojištěny stejně jako v záložnách - na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,7 mil. Kč). K žádné ztrátě členského či regulérních vkladů dojít nemůže.

Ohledně data transformace, myslím, že pro Creditas to stále není na pořadu dne. Zatím se tato transformace před lety úspěšně povedla jen Fio a nyní k ní má nejblíže Moravský peněžní ústav (který na ni roky usilovně pracuje).

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, rád bych se zeptal, posílal jsem obchodní zboží poštou do zahraničí na ohlášení zákazníků na inzerát, dvakrát na jiné místo světa ve stejnou dobu, na vyžádání bank zákazníků, které mi zaslaly potvrzení o platbě, jsem každé zaslal sledovací číslo zásilky pro potvrzení pro provedení platby, poté se u obou bank objevil problém, že převáděná částka je příliš nízká kvůli bankovnímu limitu, a že mám poslat doplatek do limitu na adresu zákazníka, a jakmile potvrdím ofoceným dokladem, že jsem peníze poslal, zašlou mi celou částku, tedy mnou zaslanou do limitu + skutečná cena zboží, chci se tedy zeptat zda je tento postup v pořádku nebo toto není běžnou praxí a peníze posílat nemám, nemám s touto věcí zatím žádné zkušenosti, ale nějak moc se mi to nezdá, banky se jmenují Security First Bank, Post bank děkuji za odpověd

Petr Jermář

Dobrý den,

jedná se přímo o modelový příklad podvodu - žádné peníze nikam neposílejte, nebo o ně přijdete stejně spolehlivě, jako jste právě přišel o již odeslané zboží. Doporučuji pročíst sekci Podvod v naší poradně - najdete zde mnoho podobných příkladů. Cílem podvodníků je z Vás vytáhnout peníze (o zboží jim nejde) pod různými záminkami, které jsou naprosto proti selskému rozumu. Např. bankám je přece úplně jedno, co kdo kde nakupuje či prodává - to je vztah mezi kupujícím a prodávajícím - proč by toto banku mělo zajímat či se někomu měla starat o sledovací čísla balíků?

S prominutím, co je to za nápad posílat komukoliv zboží bez placení? (ať už v tuzemsku nebo na druhý konec světa) Když si sám něco kupujete v eshopu či přes inzerát, tak také musíte napřed zaplatit. Když dáte bance pokyn k platbě, banka zaplatí (a také po Vás nechce sledovací číslo balíku či potvrzení, co a kde jste si koupil).

Berte to jako zaplacenou životní zkušenost aneb DZB (daň za blbost). Přišel jste jen o zboží a aspoň jste do nich neinvestoval více peněz.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den? Mam dotaz, znamy u ČPP investoval 50 000 Kč, po 3 letech rekl, ze vypovedni lhuta je 1 ROK ! A procentualni navyseni za 3 roky pry byli jen 3 000Kč s tim, ze rekl, ze 6% bude navic coz nesouhlasi. Proto se ptam je tohle mozne??Ani nechce rict kam tyto penize investoval do jake firmy Dekuji za odpoved Alena K.

Petr Jermář

Dobrý den,

toto základní moudro opakuji každému laickému investorovi, který přišel o své peníze - investice nejsou pro lidi, kteří financím nerozumí na velmi pokročilé úrovni (tedy zhruba 95% populace).

Poučený člověk investuje osobně na kapitálovém trhu bez prostředníka v podobě podílových fondů či různých forem investičních pojistek. Všechny tyto investice přes prostředníky jsou extrémně nevýhodné, vysoké poplatky, malý výnos. Zcela nevhodné. Lidem to nutí především tzv. finanční poradci (jinak na trhu práce neuplatnitelní lidé), protože dobrovolně by si to nikdo nesjednal (mají za to tučné provize).

 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, prosím Vás o odpověď. Ve Vaší bance měla moje zemřelá maminka uloženy peníze a já také. Nebylo to málo ... Včera jsem se dozvěděla, že maminka má úplně čistý účet !!! 500.00 zmizelo ? A já to samé. Mně na účtě zústalo 23.000 místo 500.00. Opravdu skvělé. Kde peníze jsou ? Děkuji I v a Koktová

Petr Jermář

Dobrý den,

nejsme ČSOB ani jiná banka, ale poradenský portál. Kolega Vám již na dotaz odpovídal (zde pod číslem 2504). Doporučuji neprodleně navštívit pobočku banky a informovat se o tomto přesunu peněz. Nicméně pokud byl účet veden na Vaši maminku (a Vy jste nebyla oficiálně spolumajitelem ani disponentem), tak Vám banka nebude schopna poskytnout žádné informace (protože účet ani peníze de iure nejsou Vaše).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

dobrý den, dnes 10.2.2016 jsem omylem zaslal z mého účtu 1228826903/0800 645 Kč na účet 2106657528/2700 prosí o možnost zaslat zpět Děkuji 

Pavel Strašák

Dobrý den,

požádejte svoji banku (Česká spořitelna) neprodleně o okamžité storno platby - třeba ještě platba banku neopustila a banka ji bude moci stornovat. Pokud platba již banku opustila, storno možné není. Pakliže cílový účet neexistoval, platba se automaticky vrátí do týdne zpět. Pokud cílový účet existoval, oznamte omylem zaslanou platbu své bance, která oficiálně vyzve protistranu k navrácení peněz. Pokud protistrana peníze nevrátí, nezbude Vám než ji žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den pane Jermáři, rád bych se na Vás obrátil s dotazem (kontakt na Vás jsem získal z poradny na serveru banky.cz) ohledně hypotečního úvěru. Žádnou hypotékou zatím zatížen nejsem, ale uvažuji o ní v blízké budoucnosti. Abych Vás seznámil se svou situací: Je mi 28let, jsem svobodný, bez dětí, bez partnerky, pracuju přes 3 roky v jedné firmě jako projektant-statik s čistým příjmem okolo 25 000 Kč/měs. Pracuji a žiji v Ostravě. Předtím jsem žil 9 let v Praze v podnájmech. Nyní přebývám dočasně v rodinném domě u rodičů, ale uvažuji o vlastním bydlení. Nicméně o hypotékách moc nevím a nechci hned chodit do nějaké banky, kde by mě lákali na své produkty, potřebuji obecné informace. Uvažuji, že bych šel do hypotéky - koupi bytu v Ostravě v hodnotě 600-800tisíc Kč. Pokud bych uvažoval pouze s touto variantou, jednoznačně bych do hypotéky šel. Měsíčně bych si představoval splátku 3 000-4 000Kč po dobu cca 20-25let. Nicméně vím, že někdy v budoucnosti si budu chtít pořídit vlastní dům s partnerkou/manželkou a budu se chtít hypotéky na byt zbavit, čili byt prodat. Ale nevím jak náročné je tento krok uskutečnit. V tom případě uvažuji i s variantou jít nyní do podnájmu a hypotéku si vzít později na vyšší částku na rodinný dům. Ovšem radši bych již investoval "do svého", v podnájmech jsem žil už docela dlouho a je to prostě "černá díra" pro mé finance. Je mi jasné, že čím vyšší věk, tím nižší šance hypotéku získat. Mohl byste mi prosím poradit jak tuto situaci řešit? Pokud je navýšení hypotéky myslitelné, radši bych upřednostňoval tuto variantu. Děkuji Vám za odpovědi

Petr Jermář

Dobrý den,

pro získání hypotéky se slušným úrokem (1,99%) je třeba mít naspořeno min. 10% z hodnoty bytu (a půjčovat si max. zbylých 90%) - počítejme se střední hodnotou úvěru 700 000 Kč (a investicí vlastních úspor 70 000 Kč - pokud tolik nemáte naspořeno, s žádostí o hypotéku počkejte, než to naspoříte - s příjmem 25 000 Kč/měsíc je otázka max. půl roku).

Při splatnosti 20 let vychází měsíční splátka 3 500 Kč. S Vaším příjmem bych osobně volil splatnost max. 10 let s měsíční splátkou 6 400 Kč (18 600 Kč je královský měsíční rozpočet pro jednotlivce s vlastním bytem, vyžije z toho pohodlně i rodina s malým dítětem). Není důvod splácet déle a zbytečně tak úvěr přeplácet na úrocích.

Nájem bych zavrhl, z toho nemáte nic a dotujete cizího (ať už jsou Vaše budoucí plány jakékoliv - RD/atd.). Naopak byt lze kdykoliv prodat či pronajmout. Když se trochu uskromníte (dokud nemáte závazky a zdraví slouží), spořte měsíčně ze zbylých 18 600 Kč ještě 6 000 Kč stranou. Pokud se Vám to podaří, tak zhruba za pět let budete moci z takto naspořených peněz doplatit zbytek hypotéky (bez sankcí - mimořádná splátka je možná při výročí fixace, což je právě těch 5 let). To Vám bude 33 let, budete bez dluhů a s majetkem v hodnotě 800 000 Kč - ideální start pro plánování RD.

Z bank pro hypotéku doporučuji např. Fio banku či Equa Bank.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, prosím Vás o pomoc. Na mém a maminčině účtu v ČSOB bylo asi 500,.- tisíc Kč. Maminka zemřela a najednou na jejím účtě není ani koruna a já mám s bídou 6.tisíc. Co se to děje ? Díky Iva

Pavel Strašák

Dobrý den,

po úmrtí majitele účtu dochází k blokaci účtu (po doručení úmrtního listu bance či výzvě notáře) až do momentu vyřešení dědictví notářem (i proto důrazně nedoporučuji společné účty). Nicméně dochází pouze k blokaci, žádné peníze nemůžou nikam mizet. Doporučuji přes internetbanking neprodleně zkontrolovat pohyby na účtu/kam ony peníze zmizely - jestli je někdo podvodem někam nepřevedl.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, můžete mi odpovědět, kde ve smlouvě najdu klienské číslo. Jedná se o zdravý účet, který jsem si u vás založila 5.2.2016. Děkuji

Petr Jermář

Dobrý den,

nejsme vaše banka, ale poradenský portál - o jakou banku a produkt se přesně jedná?

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 252 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Kategorie dotazů

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka GE Money Bank HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno