Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jsme nezisková organizace, která se věnuje celoroční práci s dětmi a pořádáním letních dětských táborů. Z organizačních důvodů bychom potřebovali koupit automobil, na který nám chybí 30 000,-. Poskytuje některá banka půjčky i neziskovým organizacím?

Petr Jermář

Dobrý den,

obávám se, že v takto malé výši žádná banka neziskovým organizacím úvěr neposkytne - je tam malinko složitější administrativa než pro půjčky retailovému segmentu a nevyplatilo by se to (to by případně musel být úvěr v řádu milionů korun zajištěný nemovitostí). 

Asi vám bohužel nezbude nic jiného než zkusit vybrat mimořádný členský příspěvek či požádat rodiče o dar (který si mohou odečíst od základu daně). 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, prosím, zda lze zjistit, komu jsem poslala platbu na účet 2700740084/2010. Jedná se téměř jistě o nějaký slevový portál. Děkuji.

Petr Jermář

Dobrý den,

toto bohužel zjistit nejde - majitele účtu Vám nemůže prozradit žádná banka v rámci zachování bankovního tajemství.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kterou z družstevních záložen byste momentálně pro termínovaný vklad na jeden až dva roky doporučil? Třeba z hlediska dlouhodobého, nejlépe ziskového, hospodaření a pravděpodobnosti, že za rok nepadne.

Petr Jermář

Dobrý den,

doporučuji ANO spořitelní družstvo, které nabízí dlouhodobě bezkonkurenčně nejvyšší úroky na trhu (termín na 1 rok = 2,55%, termín na 2 roky = 2,8%). Záložna je stabilní a nic krachu nenasvědčuje. Doporučuji náš článek Velké porovnání spoření - duben 2016.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, vzali jsme si s manželem před 10 léty hypotéku na byt, výše hypotéky 1 600 000 Kč, splat. na 30 let, splácíme při druhé fixaci částku 7500 Kč, příští rok máme další fixaci, myslíte,že se částka bude postupně snižovat? Dále bych se ráda informovala, zda mohu smlouvu přepsat jen na sebe? Splácení nám začíná dělat velké fin. problémy. Děkuji, Jarmila

Pavel Strašák

Dobrý den,

výše splátky je do určité míry závislá na výši úrokové sazby, která se neustále snižuje, tedy nová splátka bude určitě výrazně nižší. Aktuálně pro úvěr 1,6 mil. Kč na 30 let vychází měsíční splátka při úrokové sazbě 1,69% na 5 668 Kč. Tedy je reálné očekávat pokles splátky téměř o 2 000 Kč. Pro získání této sazby je ovšem třeba s bankou smlouvat a případně hrozit odchodem ke konkurenci (nebo k ní reálně přejít, což je při výročí fixace možno bez jakýchkoliv sankcí).

Přepsání úvěru jen na Vás, resp. vyvázání manžela, je určitě možné při refinancování u konkurence, pakliže budete sama dostatečně bonitní pro splácení/aktuální výši úvěru. Pokud zůstanete u současné banky, tak ta Vám vyvázání manžela spíše nepovolí (nemá k tomu důvod, pro ni jsou dva ručitelé za závazek lepší než jeden). 

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

dobry den, mam dva roky od vas hyp.uver na 200 tis, s pojistenim proti neschopnosti splaceni - nemoc,,,prac,urad...Chci toto pojisteni zrusit a to z duvodu, ze jsme marodila vice nez dva mesice, a bylo mi sdeleno, ze mi nebude nic vraceno ponevadz, jsem sla na neschopenku umyslne,,Jsem rozvedena s min. platem, nemam penize nazbyt. .Jde toto zrusit, pripadne vyzadovat zpetne vraceni mnou nasporenou castku? Dekuji za odpoved,,Anna

Pavel Strašák

Dobrý den,

nejsme vaše banka ani pojišťovna, ale poradenský portál - u nás žádný produkt veden nemáte. Obecně všechny druhy pojištění proti neschopnosti splácet nejsou v tuzemsku příliš výhodné, neboť mají velmi široké výluky a lidem tak reálně v obtížné životní situaci nepomohou...což jste si bohužel sama nyní vyzkoušela. Zrušit zpětně nic nejde, pojišťovna Vám zaplacené pojistné nevrátí (to není spoření, které jednou dostanete zpět, ale pojistné, které náleží pojišťovně). 

Doporučuji počkat na výročí fixace úrokové sazby a úvěr refinancovat u konkurence bez povinného pojištění (v momentě výročí fixace můžete přejít ke konkurenci bez jakýchkoliv sankcí).

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den. Stěhuji se . Chci si ponechat učet u poštovní spořitelny. Musím zrušit učet a v novém městě založit nový? Mohu ovládat svuj učet z jakékoliv pošty? Děkuji za odpověd

Petr Jermář

Dobrý den,

účet rušit netřeba, můžete ho samozřejmě ovládat z libovolné pošty (změna bydliště na to nemá žádný vliv). Pokud byste už účet chtěla měnit, doporučuji se s Poštovní spořitelnou rozloučit a otevřít si běžný účet u banky, která Vám poskytne bez podmínek vše zdarma - třeba Equa bank (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). Již nikdy nenarazíte na žádný poplatek. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, stavební spořitelna Modrá pyramida mne nutí založit si účet v KB kvůli přístupu do elektronického bankovnictví stavebního spoření. Zdůvodňují to šetřením - nebudou muset posílat papírové výpisy, nemusí vyvíjet samostané elektronické bankovnictví pro SS. Tento postup se mi moc nelíbí, ale žádost o účet ( a internetové bankovnictví) jsem podepsala. Je to obvyklý postup? Nebo mám raději žádost zrušit?

Petr Jermář

Dobrý den,

toto rozhodně standardní není, doporučuji žádost ihned zrušit.

1) internetbanking Vám mohou uřídit zdarma i bez běžného účtu (tak to dělá třeba ČS)

2) za vedení běžného účtu zaplatí nemálo peněz (u KB 68 Kč měsíčně)

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 2739: Hezký den, moc děkuji a jen pro vysvětlení situace a trochu na svou obranu – já a moje 2 děti jsme vlastnili prosperující firmu s cca 250 zaměstnanci, neřídili jsme se druhou částí hesla „důvěřuj, ale prověřuj“ a náš ekonomický ředitel firmu elegantně vytuneloval. Pozvali jsme si „odborníky“ na záchranu firem v problémech a ti si potichu stáhli další peníze. Správce konkurzní podstaty protahuje likvidaci už cca 12 let, o všechen majetek včetně domu jsme už přišli a není v našich možnostech dluh ve výši cca 25 mil. splatit. Určitě před problémem neutíkáme, ale chtěli bychom alespoň trochu normálně žít. Všechny peníze, které jsme měli, jsme použili na výplatu zaměstnanců, když už začaly problémy. Typický příklad toho, že za blbost se platí a s poctivostí se dojde akorát do……EV

Petr Jermář

Dobrý den,

tady bohužel opět platí velmi jednoduché pravidlo - nikdo to s našimi penězi nemyslí lépe než my osobně. Ohledně výplaty zaměstnanců, v momentě vyhlášení insolvence tuto starost přebírá Úřad práce (nemá-li firma dostatek prostředků na účtu), který lidem vyplácí náhradu mzdy - v tomto momentě už je zbytečné sypat do firmy další svoje peníze, tím ničemu nepomůžete.

Nebylo by případně lepší zkusit požádat o osobní bankrot? 5 let velmi úsporného živobytí, ale pak je zas člověk zcela očištěn od všech závazků.

Držím palce!

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dle rozhodnutí opatrovnického soudu musím založit bankovní účet manželce, která je zbavena způsobnosti k právním úkonům. Které banky umožňují založit konto pro postižené osoby? která je nejvýhodnější?

Pavel Strašák

Dobrý den,

mělo by se jednat o klasický běžný účet, kde smlouvu u zřízení účtu místo manželky podepíšete Vy a přiložíte ověřenou kopii soudního rozhodnutí o stanovení opatrovníka (Vás). Tedy obyčejný účet poskytují všechny banky - doporučuji Equa bank, kde budete mít vše zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Dále třeba Air Bank, Fio banka či ZUNO.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 2737: Moc děkuji za odpovědi, naposled (snad) se zeptám. Je pravda, že – zablokovat zahraniční účet může pouze exekutor příslušného státu, kde je účet založen? Exekuce probíhá podle zákonů příslušné země? Že podle německých zákonů exekutor zablokovat účet nemůže? Jak je to např. na Slovensku? Děkuji EV

Petr Jermář

Dobrý den,

ano, český exekutor nemůže osobně zabavovat majetek v zahraničí (tato jeho pravomoc je limitována českými hranicemi). Nicméně v rámci EU je obstavení majetku poměrně jednoduché a rychlé - při splnění velmi základních podmínek může český soud získat evropský exekuční titul (v zásadě stačí doložit, že pohledávka je oprávněná) a věc předat místně příslušnému exekutorovi v zahraničí.

Aby bylo obstavení účtu v zahraničí komplikovanější, bylo by třeba hledat bankovní ústav mimo EU - jenže pak by bankovní poplatky za úhradu českých složenek byly vůči poplatku na poště za složenku řádově vyšší. 

Osobně mi přijde nejjednodušší se k problému postavit čelem a nesnažit se utíkat s účtem do zahraničí. Nezapomeňte, že dlužník hradí veškeré soudní výlohy a náklady na exekuci - a práce německých soudů a exekutorů není levná - dluh by se Vám mohl rapidně navýšit.

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 275 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Kategorie dotazů

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno