Poradna

   

Zeptejte se odborníků na bankovnictví >>

7/25/2014 4:28:41 PM
Otázka č. 1497 od Táňa Zimmermannová
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jako nově vznikající školská právnická osoba provozující činnost základní školy a školní družiny bychom potřebovali založit bankovní účet kvůli uzavření smlouvy o financování s Krajským úřadem v Pardubicích (povinný doklad). Bohužel budeme zapsáni do rejstříku škol a školských zařízení až od 1.9.2014, viz. rozhodnutí v příloze. Chtěla bych Vás tímto požádat o zpětnou vazbu, zda jako schválená škola s přiděleným IČO a IZO, ovšem nezobrazená v rejstříku, bychom mohli u Vašeho bankovního ústavu založit běžný účet. Děkuji za informaci a zdravím Táňa Zimmermannová, ředitelka ZŠ Na rovině v Chrudimi

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. Běžný účet doporučuji založit u FIO Banky, která jako jediná v ČR nabízí právnickým osobám vedení účtu kompletně bez poplatků (a bez podmínek). Účet lze založit na základě dokumentu prokazujícího přidělené IČ, zápis z rejstříku škol a školských zařízení netřeba.

Petr JermářBanky.cz

7/25/2014 7:49:22 AM
Otázka č. 1496 od Ján Moravík
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Do nedávna bylo možno zaslat platbu na Slovensko z m Konta zdarma. Od doby přechodu na nové stránky mBanky, ostatně jsou na dvě věci, jsou uvedeny obě možnosti , jak SEPA tak SWIFT, ale nabídne se jen platba SWIFT, u které se ukáže přibližná částka v CZK a to třeba i dvakrát vyšší než máte zaplatit. Je to normální?

Odpověď

Dobrý den,

a) nové stránky mBank se mi také nelíbí, považuji je za silně nepovedené (důležité info se tam nyní hledá hůře a celé to vypadá spíš jako cirkus než seriozní banka)

b) mBank nabízí SEPA platby bez poplatků (asi se tedy jedná o dočasný technický problém)

c) pro platební styk ČR-SR doporučuji FIO Banku (taktéž bez poplatků)

Petr JermářBanky.cz

7/24/2014 11:56:08 PM
Otázka č. 1495 od Petra Víšková
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den pane Jermáři, dají se ještě v bance vyměnit již neplatné mince a bankovky některých evropských států,např. polské zloté za naši měnu? existuje nějaká možnost ? děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Víšková

Odpověď

Dobrý den,

doporučuji přečíst náš červnový zpravodaj Banky.cz zde, kde se v druhé část "poškozené bankovky" věnujeme výměnám i cizích měn či již neexistujících platidel. Polské zloté (PLN) platné jsou, Polsko ještě své zloté za eura nevyměnilo. Ujiných měn bude záležet, o jaké bankovky/mince se přesně jedná, resp. jak dlouho jsou již neplatné.

Petr JermářBanky.cz

7/23/2014 1:00:26 PM
Otázka č. 1494 od Monika
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, jak velký je rozdíl v případě připisování úroků ze spoření? Některé banky nabízí měsíční, jiné čtvrtletní a jiné roční připisování. Je např. výhodnější měsíční připisování (nižší úrok) než čtvrtletní připisování (vyšší úrok)? A ještě jeden dotaz. Lze na vašich stránkách dohledat informace o důchodovém připojištění (rozdíly v pilířích, přechod z jednoho pilíře do druhého, porovnání bank - jejich roční zisk)? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

čím kratší perioda úročení, tím lepší (dostáváte v další periodě i úrok z úroku). Standardem je měsíční úročení, velmi zřídka je k vidění denní úročení (nejvýhodnější - nabízí např. Moravský peněžní ústav), velmi málo proklientské jsou pokusy o čtvrtletní a pololetní úročení. Rozdíl mezi měsíčním a čtvrtletní úročením není velký, jde o desetiny % (bude záležet na výši vkladu a plánované délce úložky, jak moc to má cenu přesně počítat a řešit).

Penzijnímu připojištění (3. pilíř důchodové reformy) se věnují následující dva články:

Penzijní fondy - výnosy 2013

Penzijní fondy transformované a účastnické

Petr JermářBanky.cz

7/23/2014 11:47:36 AM
Otázka č. 1493 od Betule
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chci si vzít hypotéku ve výši 700 tis. na nemovitost v hodnotě 850 tis. Mám nízký příjem a přítel, který je vedený v registru dlužníků, má zase příjem vysoký. Existuje na trhu banka, která by hypotéku poskytla bez doložení evidence příjmů a výpisu z registru?

Odpověď

Dobrý den,

do registrů se dívají všechny banky už u spotřebitelských úvěrů a kreditních karet (kteréžto úvěry jsou řádově nižší oproti hypotéce, takže zde není šance, že by se banka do registru nepodívala), tedy Váš přítel (byť s vysokým příjmem) je bohužel patrně z hypotéky po nějakou dobu diskvalifikován - vždy záleží na velikosti prohřešku - jednou nezaplacený účet za telefon před třemi a více lety banky řešit nebudou, nesplácení úvěru v řádu desítek tisíc v posledním roce banky nepřekousnou).

Na trhu jsou banky, které půjčují i bez doložení příjmů či jsou ochotny řešit komplikovanější situace (Hypoteční banka), ale pokud se půjčuje bez doložení příjmů, je poměr LTV (úvěr/hodnota nemovitosti) max. 50% (riziko příjmů si banka kompenzuje vyšší zástavou).

Petr JermářBanky.cz

7/22/2014 10:25:11 AM
Otázka č. 1492 od Humeniková
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Prosím vás mojej mamke chodí dochodok zo slovenska kde u vás sa jej nemia eura na česke ,ale už rok jej nechodi výpisy možete mi poradit čo stým,dakujem ....

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál - o jakou se jedná banku?

Pokud je cílový účet veden v CZK, dojde u příchozí platby v EUR automaticky ke konverzi na CZK dle kurzu v den příchozí platby. 

Pro platební styk ČR-SR doporučuji FIO Banku, která má zastoupení v obou zemích a tyto transakce jsou zcela bez poplatků (stejně jako vedení účtu).

Petr JermářBanky.cz

7/21/2014 10:39:13 AM
Otázka č. 1491 od Tomas
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den preji. Mam k vam prosim velky dotaz. Mam osobni ucet u KB. Unicov a mel jsem i platebni kartu. Pred mesicem mi byla ukradena i s doklady, tak jsem ji zablokoval a zazadal o novou kartu. Dosel mi pin k nove karte a dnes jsem byl na Unicovske pobocce KB., kde jsem si prisel pro novou kartu. Bylo mi ale receno, ze podle nejakych jejich smernic, kdyz jsem a mam: OSOBNI BANKROT-Insolvenci uz schvalenou a strhavanou z uctu, mi nova karta nemuze byt vydana a musim vybirat uz jen na pokladne banky KB. a nikde jinde u jine banky uz novej ucet ani kartu ted prej nedostanu. Muzete mi napsat prosim, kdybych chtel zridit novy ucet u vasi banky, nebo jine, jestli je to mozne i kdyz jsem v Insolvenci? Dekuji za pripadne info.

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. Účet Vám i v insolvenci otevře jakákoliv banka, s debetní kartou může být problém (kreditní kartu Vám nevydá nikdo), neboť zejména mimo ČR je stále ještě dost offline platebních terminálů, které platbu kartou strhávají z účtu se zpožděním. Pokud by na účtu nebyla dostatečná hotovost, banka vede záporný zůstatek na účtu jako dluh klienta (a pokud je klient v insolvenci, snižuje se šance, že se takovýto dluh vymůže - proto banky klientům v insolvenci občas nechtějí vydat platební kartu a to ani debetní). Doporučuji vyzkoušet jiné banky (zejména ty menší) a třeba to vyjde.

Petr JermářBanky.cz

7/19/2014 3:09:03 PM
Otázka č. 1490 od perche
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Hello, I tried to take 10 000 czk cash from the cash machine GE Money Bank in front of the pharmacy on the opletalova str, Praha 1. I asked for 10 000 czk and the machine just gave me 1000 czk. I did it at 1.15pm 19/07/14. Can you please let me know if i asked for 1000 or if it's a problem with your cash machine because i didn't asked for a ticket. Thanks, Kevin.

Odpověď

Hello Kevin,

we are not a bank nor any provider of ATM/cash machine services (we are online advisory company). Please contact directly your bank or GE Money Bank for a solution. Thanks for understanding,

Petr JermářBanky.cz

7/19/2014 1:57:09 PM
Otázka č. 1489 od Monika
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, od srpna bych si ráda ukládala 1 000 Kč měsíčně na nějaký spořící účet bez výpovědní lhůty (s možností okamžitého zrušení a výběru pro případ potřeby). Počáteční vklad nebudu mít žádný. Které účty byste mi doporučil, abych dosáhla na dobré zhodnocení? Nejvyšší úrok má nyní Sberbank (1,63%), ale nevím, jestli by to byla dobrá volba (neznám tuto banku, úroky v dnešní době spíše klesají...). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

vklady jsou pojištěné ve všech bankách a družstevních záložnách až do výše cca. 2,7 milionu korun. Úroky snižují všechny banky. Tedy vybírejte čistě podle výše úroku. Sberbank (1,63%) určitě mohu doporučit, alternativně Air-Bank (1,1%).

Přehled všech spořicích účtu k dispozici zde.

Petr JermářBanky.cz

7/19/2014 10:54:00 AM
Otázka č. 1488 od Kateřina Rážová
/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, poslala jsem platbu klientce na spatne cislo uctu u Vasi banky, jak se prosim resi vraceni penez? diky moc

Odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. V tomto případě je třeba vše oznámit své bance, která vyzve majitele cílové účtu (i u jiné banky) k navrácení peněz. Pokud peníze protistrana nevrátí, lze ji žalovat pro bezdůvodné obohacení se (soudy v těchto případech rozhodují rychleji než bývá v Čechách standardem a úspěšnost je 100%).

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 150   

Prostor pro Vaše dotazy 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.