Banky.cz Poradna

Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, přicházím k vám dnes s trochu neortodoxním dotazem. V současné době studuji na obchodní akademii zaměření ekonomické lyceum s tím, že by jsem v budoucnu chtěl pracovat v bankovní sféře. To mě však přivádí k mé otázce. Je "košér" míti v této oblasti tetování? Osobně mám menší tetování na levé ruce, ale chtěl by jsem přidat větší na pravou ruku (se vzorem brnění). Byl by to v budoucnu velký problém? Přeci jen v bance se většinou chodí v obleku, což znamená dlouhá košile, sako, ... Takže by bylo možné jej snadno zakrýt, při nejhorším obmotat gázou nebo látkou tělové barvy. Jen si opravdu nejsem jist zda by mohla nastat nějaká situace, kdy by bylo tetování opravdu problém (kdy, kde, při jaké příležitosti). Nejsem si jist, zda je tohle správné místo, kam toto psát, ale myslím že je nejlepší se zeptat lidí, co mají informace a zkušenosti. Děkuji moc za přečtení

Petr Jermář

Dobrý den,

netradiční leč velmi dobrý dotaz :) Průměrný dress code nejen bank a pojišťoven, ale i ostatních větších zahraničních firem, obvykle stanovuje dvě úrovně:

  • business ("client facing" pozice, tedy pro ty, kdo se vídá přímo s klienty): oblek nebo košile + společenské kalhoty
  • business casual ("non-client facing" pozice, tedy pro ty, kdo dělají back office support a nevídají se osobně s klienty): košile nebo tričko s límečkem + "slušné" kalhoty

Ať už budete cílit s budoucím povoláním do první nebo druhé skupiny, v obou případech je nepřípustné viditelné tetování, piercing či jinak výrazné prvky (barvené vlasy, atd.). Tetováním na předloktí se dobrovolně zřeknete možnosti nosit od jara do podzimu košile/polokošile s krátkým rukávem, což nedoporučuji (klimatizace není během letních měsíců samospásná).

Nehledě na budoucí povolání je dobré zvážit, zda je moudré činit nevratné zásahy do svého těla. Za 10 let můžete být myšlenkově zcela jinde. Batikované triko či metalové džíny v šatníku snadno obměníte dle aktuální potřeby, ale tetování budete mít napořád.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, V roce 2012 jsem si zalozil jako student ucet u Wells Fargo v USA. Koncem roku 2012 jsem USA opustil a do dnesni doby jsem v USA nebyl. Bohuzel jsem si zapomnel ucet zrusit. Na uctu mi zbylo cca. 10 $. Od roku 2013 mi neprisla zadna vyzva, zadne upozorneni za nekake poplatky. Chtel bych jsem se zeptat, zda mam mit strach, ze dluzim bance poplatky za vedeni uctu nebo neco podobnreo. Zapomnel jsem totiz prihlasovaci udake na internetove bankovnictvi. Je mozne, ze se ucet zrusil automaticky po tak dlouhe necinnosti?

Petr Jermář

Dobrý den,

určitě doporučuji toto řešit - kontaktovat banku a požádat o potvrzení aktuálního statutu (je-li účet stále aktivní, případně kolik dlužíte na poplatcích). Banky při dluhu za poplatky a delší nečinnosti účty občas zavřou, ale tím nemizí Váš dluh vůči nim. Pár dolarů je lepší vyrovnat - nikdy nevíte, kdy budete potřebovat v USA znovu existovat (aby Vás nedohnaly záznamy v registrech a nikdo Vám pak již nechtěl poskytnout žádné bankovní služby).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, Som slovak zijuci a pracujuci na Slovensku, byvam len par kilometrov od juznej moravy a chcel by som tam kupit rodinny dom. Slovenske banky maju prisne podmienky, ktore mi neumoznuju zobrat si hypoteku, chcel som sa opytat, ako je to v ceskych bankach. Dal, by mi hypoteku na dom?

Pavel Strašák

Dobrý den,

aktuální přebytek likvidity na trhu přeje zájemcům o hypotéky. Máte-li dostatečně velký příjem a adekvátní zástavu (kupovanou nemovitost), s hypotékou od českých bank nebude problém - vyplňte prosím formulář zde a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, mohli byste mi poradit prosim. mame nemovitost v CR a zijeme v UK a potrebujeme ucet na placeni poplatku v CR, kterou banku byste doporucili, byla bych Vam moc vdecna. Dekuji KM

Petr Jermář

Dobrý den,

pokud nebudete potřebovat vybírat platební kartou z bankomatů, doporučuji Air Bank. Vedení účtu je zcela zdarma včetně všech tuzemských transakcí (mimo ony výběry z bankomatů cizích bank). SEPA platba příchozí/odchozí za 25 Kč, ostatní zahraniční platby (ČR-UK) za 100 Kč.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3064: Dobrý večer, děkuji za odpověď panu Pavlu Strašákovi a ještě bych potřebovala zodpovědět toto: 1) od kdy do kdy se vyplácely dividendy VW za rok 2014 2) totéž za rok 2015 3) která banka vyplácí tyto dividendy 4) kdyby se náhodou stalo, že by došlo k uzavření dědického řízení a až poté se zjistilo, že tam nebyly zahrnuty akcie některé společnosti. Šlo by udělat nějaké dodatečné dědické řízení nebo bychom o tyto peníze navždy přišly? S velkými díky a pozdravem Karin O.  

Petr Jermář

Dobrý den,

rozhodným dnem pro výplatu dividend akcií VW je obvykle vybraný květnový den, přičemž výplaty jsou zahájeny obvykle bezprostředně (např. za fiskální rok 2014 se dividenda vyplácí od května 2015). Dle tuzemského práva je promlčecí lhůta pro výběr dividend 4 roky od rozhodného dne, v Německu to bude podobné. Ohledně vyplácecí banky pro dividendy, záleží, na kterém burzovním trhu byla akcie zakoupena - u českého investora do akcií VW je pravděpodobné, že nákup byl uskutečněn přes RM Systém, který výplatu dividend připisuje na účet majitele, ze kterého se platí nákup akcií. 

O peníze ani majetek omylem nezahrnutý do dědického řízení nepřijdete, jen se k němu bez dodatečného řízení nedostanete - oprávněná instituce (banka, atd.) Vám jej nemůže vydat bez notářského rozhodnutí. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Pokračování dotazu č. 3063: Dobrý den, panu Petru Jermářovi chci poděkovat za jeho bleskovou odpověď k otázkám akcií po mém zesnulém tatínkovi. Ještě bych poprosila to upřesnit. Jestli to dobře chápu: 1) pokud v CDCP nebudou evidovány akcie VW, koho v Německu oslovit - něm. středisko cenných papírů Xetra, jak píšete? 2) teprve až by se to vyřešilo i s Německem, pak je možné uzavírat dědictví, kde bude uvedeno přesně kdo a kolik akcií dědí? 3) poslední otázka z mého prvního dotazování zůstala nezodpovězena, tak tedy: byly vůbec vypláceny automobilkou VW nějaké dividendy za rok 2014 a 2015? S poděkováním a přáním hezkého dne Karin O.

Pavel Strašák

Dobrý den,

1) v CDCP mohou ale nemusí být evidovány akcie VW (CDCP na základě dohody s německým burzovním trhem XETRA může evidovat i německé cenné papíry) - pokud zde akcie VW Vašeho tatínka nebudou, bude třeba kontaktovat německou obdobu českého CDCP

2) ano, nejprve je třeba učinit kompletní soupis veškerého majetku a rozhodnout, komu co připadne. Teprve s tímto notářským rozhodnutím je možné požádat CDCP (případně ostatní) o vydání majetku. Banky (ani CDCP) nemohou obecně vydat majetek zesnulého bez notářského rozhodnutí (nevěděly by, jak s ním naložit - komu má připadnout)

3) ano, v obou letech byla dividenda vyplacena (VW vyplácí dividendu každý rok a ne málo - což bude pravděpodobně pro rok 2016 v důsledku tzv. dieaselgate omezeno)

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, obracím se na Vás hned s několika dotazy. Je to přesně rok, co náhle zemřel můj tatínek. Jeho velkou zálibou bylo obchodování s akciemi. Měl koupeny akcie několika různých společností, ale bohužel nevíme přesně kterých a kolik. S určitostí víme, že se jednalo o Philip Morris ČR a.s., KB a.s. a Volkswagen, dalších společností jsme se zatím nedopátrali, a že měl k tomuto obchodování založen účet u Fio banky v Uherském Hradišti. Je však potřeba již uzavřít dědické vyrovnání (majetek se bude rozdělovat mezi mou maminku, sestru a mě). Když jsme měly první setkání s naší notářkou, velmi nemile nás překvapilo, že neměla ani potuchy o tom, jak postupovat v tomto případě, když někdo dědí akcie a potažmo i dividendy, a chtěla dědictví již uzavírat, aniž by měla podklady z Centrálního depozitáře cenných papírů - tuto informaci, že něco takového existuje, jsme jí "vypátraly" my. Jaký by měl tedy být, prosím, postup v tomto našem případě? Dál pátrat po tom, kde tatínek mohl mít ještě další akcie a přinést to naší notářce "až na stůl", pokud ona není schopna si tyto informace obstarat? Zatím jsme se ale setkaly s tím, že nám nikdo nechce žádné informace poskytnout, pouze až na základě notářského usnesení o dědickém řízení. Nebo můžeme uzavřít dědické řízení s tím, že tam bude obecně uvedeno, že např. maminka (tedy manželka zemřelého) dědí veškeré akcie + dividendy, aniž by tam bylo konkrétně uvedeno jakých společností a kolik? Další dotazy se týkají automobilky Volkswagen. Dostaneme se k těmto akciím prostřednictvím Fio banky nebo budeme muset někoho složitě oslovovat na německém trhu? A byly vypláceny nějaké dividendy této společnosti za rok 2014 a 2015? Předem moc děkuji za zodpovězení mých dotazů. K.O.

Petr Jermář

Dobrý den,

toto je poměrně zásadní pochybení na straně notáře (neodbornost či "lajdáctví"), u kterého bych zvážil podání podnětu Notářské komoře. Notář dostává za poskytnutou službu (vyřízení dědictví) peněžitou odměnu, a měl by tedy k vyřešení dědictví přistupovat s náležitou péčí. Přitom vlastnictví akcií lze zjistit dokonce jednodušeji než běžný účet v bance - stačí jeden dotaz na CDCP (u účtů je třeba oslovit přes 30 bank). 

Vaši pro-aktivitu obdivuji a chválím, ale bohužel nyní musí konat notář, neboť Vám banky, CDCP ani jiné instituce nemohou poskytovat žádné informace až do momentu rozhodnutí o dědictví. Tedy:

  • notář musí oslovit CDCP, který mu podá kompletní přehled o vlastnictví akcií Vašeho tatínka (pokud zde nebudou evidovány akcie VW na základě dohody o spolupráci mezi CDCP a Xetra/německým střediskem cenných papírů, bude třeba oslovit i Německo)
  • toto notář zahrne do soupisu majetku a dělení
  • po vynesení rozhodnutí o vypořádání dědictví notářem navštivte banku, u které si budete chtít nechat spravovat akcie (banky zprostředkovávají kontakt s CDCP) - doporučuji Fio banku (nejnižší poplatky, přivětivý servis). U banky si nechte založit na své jméno (a jména ostatních dědiců) své účty u CDCP (stojí to zhruba 100 Kč/účet a trvá to týden) a na základě předloženého notářského dokumentu o vypořádání dědictví požádejte o převod akcií na účty nových majitelů

Notář nemůže vynést rozhodnutí ve stylu "co si dědicové dále dopátrají se rozdělí v tomto poměru". Určitě si pohlídejte výplatu dividend, zejména za PHILIP MORRIS (průměrně cca 1 000 Kč/rok/akcie).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, přestěhovala jsem se z Čech na Moravu a jsem vedena na ÚP, udělala jsem si rekvalifikace a chci začít podnikat. Mám vůbec možnost získat u nějaké banky úvěr na podnikání, když teď nemám platební historii? Děkuji za odpověď.

Petr Jermář

Dobrý den,

bohužel nikoliv, neboť nemáte pravidelný příjem, ze kterého by bylo možné úvěr splácet. Je to i pro Vaši bezpečnost - půjčíte si peníze, první měsíc podnikání se nevydaří podle plánu, nebude schopna zaplatit splátku úvěru a skončíte v exekuci či osobním bankrotu. 

Úvěry pro podnikatele a firmy se poskytují již zavedeným podnikáním, které běží, potřebují dále expandovat a mají příjmy, ze kterých je možné úvěr splácet. Rozjezd podnikání je třeba financovat ze své kapsy, nebo být řádně zaměstnán a vzít si spotřebitelský úvěr, který byste splácela příjmem ze zaměstnání. 

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Prosím o výpis z účtu XXX/2700 Každý měsíc posílám 500,- Kč. Do dnešního dne nemám od Vás žádný výpis A. Suchánková

Pavel Strašák

Dobrý den,

nejsme UniCredit Bank, ale poradenský portál - žádost o papírový výpis z účtu směřujte prosím na vaši banku.

Přes internetbanking je možné si vygenerovat výpis osobně kdykoliv a zdarma. Papírový výpis zasílaný poštou může přijít i na několik desetikorun. 

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, máme kreditku od Citi, kde nám vraceli 2% z utracené částky kdekoliv, bez. období bylo 55 dní a vedení 50 Kč. Citi bank tyto karty prodala Raiffeisen bance, se kterou nejsme vůbec spokojeni a chtěli bychom změnit kreditku. Je na trhu kreditka s tímto nastavením? Děkuji za odpověď. Selingerová

Petr Jermář

Dobrý den,

obecně odměny za placení kreditními i debetními kartami skončily z důvodu nařízení EU o výrazném snížení provizí za platby kartou. Dříve banky při placení kartou obchodníkům strhávaly z každé platby 2-3% a právě z tohoto poplatku financovaly odměny za platby klientům. Dnes je tento poplatek zastropován na 0,2-0,3%, což tak zhruba pokryje náklady na provoz systému (a už není na odměny klientům). Výhodou zas je, že karty začalo akceptovat mnohem více obchodníků, kteří si dříve nemohli dovolit platit bance 2-3% z každého prodeje.

Dnes bych doporučil vybírat kreditní kartu čistě podle nejnižšího měsíčního poplatku za vedení. Bezúročné období mají všechny banky skoro stejné (45-55 dní - vždy dost času na zaplacení dluhu až po další výplatě). Úrok se sice výrazně liší (9,9-26,28%), ale půjčovat si byť za ten nejnižší úrok je až moc drahé - u kreditních karet se zkrátka vždy vyplatí dluh uhradit před koncem bezúročného období. Navíc platí, že čím nižší úrok, tím výrazně vyšší poplatek (až několik stokorun měsíčně).

Přehled všech kreditních karet zde - doporučuji ZUNO (bez poplatku za vedení karty).

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 307 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

Odesláním dotazu souhlasíte se zpracováním zadaných údajů.

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno