Bankovní poradna

zeptejte se odborníků na bankovnictví

Vložit nový dotaz do poradny >>

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

26.8.2015 nám paní Huková z pražské pobočky KB, kde máme veden hypoteční a běžný účet od r.2007, domluvila schůzku ve vaší pobočce, abychom k datu refixace podepsali dodatek ke smlouvě o hypotečním úvěru. Schůzka byla domluvena na 15.00 u paní Vosátkové. Přišli jsme do pobočky ve 14.55 a celou skutečnost jsme sdělili slečně na informacích. Poté jsme čekali do 15.15. a když si nás stále nikdo ani nevšiml, odešli jsme, když jsme to předtím paní Vosátkové oznámili. Ta nám pouze sdělila, že jsme to měli oznámit na informacích, což, jak jsem již v úvodu napsal, jsme udělali. Přestože banka není akademickou půdou dodrželi jsme onu pověstnou akademickou čtvrthodinku. Čekat déle, protože si vaše pracovnice neumí zorganizovat čas, jsme již v žádném případě nehodlali. Já si ve svém pracovním i osobním životě čas přísně organizuji a snažím se být vždy dochvilný. U bankéře bych očekával přinejmenším totéž. Manželka si kvůli schůzce (velkoryse jsme nechali čas schůzky na paní Hukové a ta se zřejmě přizpůsobila vaší pracovnici) vzala v práci volno. Zbytečně. Po včerejším telefonátu s Holešovicemi to nakonec dopadne tak, že nám dodatek pošlou poštou a my si necháme podpisy úředně ověřit. I když nás to bude stát takto krom dalšího času i peníze, raději volíme tuto cestu, než další návštěvu vaší pobočky. Vězte, že velmi zvažuji svou stížnost předat i centrále.¨ Josef Kolář

Petr Jermář

Dobrý den,

nejsme vaše banka, ale poradenský portál. Nejste-li spokojen s přístupem vaší banky, není nic snazšího než přejít ke konkurenci - na trhu je přes 20 bank poskytující hypotéční úvěry. Já osobně velmi nerad chodím na pobočky a cením si možnosti vše vyřídit online - třeba pro Vás bude zajímavá nabídka Air Bank na převod hypotéky, kde je téměř celý proces online bez nutnosti navštívit pobočku.

Nejlepší úrok a podmínky dnes nabízí Fio Banka. Velmi dobře je na tom i Equa Bank a Wüstenrot. Vždy se vyplatí poptat refinancování u více bank a následně smlouvat "konkurence mi dala tento úrok, dáte lepší nabídku?".

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Prosim o vyber banky na uver na rekonstrukci strechy castka 80 000 Kč Dekuji.

Petr Jermář

Dobrý den,

do výše úvěru 200 000-300 000 Kč se hypotéka nevyplatí, tedy to bohužel bude muset být spotřebitelský úvěr (hypotéka by byla sice se zástavou nemovitosti, ale s úrokem cca 2% - spotřebitelský úvěr bude bez zástavy, ale s úrokem cca 10%). Doporučuji Equa Bank, Air-Bank či ZUNO Bank. Zde všude je úrok +/- těch 10%, žádné poplatky ani jiné záludné podmínky, férový přístup.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Kdo má nejlevnější výběry z bankomatů?

Pavel Strašák

Dobrý den,

volte Equa Bank - všechny výběry z bankomatů všech bank v tuzemsku jsou bezplatné (a v zahraničí jen za 9 Kč).

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chci se zeptat asi před rokem jsem zjistil že dlužím České Spořitelně 1567 kč to jsem hned uhradil ale nedávno jsem zjistil že jsem v registru dlužníků a chci se zeptat jak se od tamtuď můžu nechat vymazat, a za jak dlouho mě vymažou. Děkuji

Petr Jermář

Dobrý den,

zápis v registrech bohužel nemizí po uhrazení dluhu, ale až cca. po 3-4 letech od posledního prohřešku (byl-li prohřešek malý, tedy Váš případ). Žádat o předčasný výmaz je zbytečné, bylo-li pochybení skutečně na Vaší straně - uspět je možné jen tehdy, byla-li chyba u protistrany-banky (nechala Vás zapsat omylem, spletla si Vás s někým jiným, atd.).

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chci zrušit trvalý příkaz k úhradě a nevím, co napsat pod identifikačním číslem rušeného trvalého příkazu. Je to IČO dané společnosti od které odstupuji? DĚKUJI ZA INFO A JSEM S POZDRAVEM Stanislav

Pavel Strašák

Dobrý den,

o jakou banku se jedná a jak příkaz rušíte - přes internetbanking? Většina systémů vyžaduje ke zrušení zadat kód, který Vám banka zašle na mobil - to by mohlo být ono. IČ společnosti rozhodně ne.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den, potřeboval bych na rychlo vložit na svuj učet penize v hotovosti, ale potřěboval bych je tam mit hned ten den po vloženi. Je to možne ge money bank děkuji

Pavel Strašák

Dobrý den,

standardně dnes všechny banky připisují hotovostní vklady na běžný účet bez zpoždění, tedy ano, je to možné.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když mi jeden člověk chce zaplatit přes účet (nemá kreditní kartu) a chce abych mu dal CVC z karty, mám mu ho dát (nevybere mi účet když ho neznám ? ) ..... děkuji za odpověď

Petr Jermář

Dobrý den,

jedná se o podvod - dotyčný Vás chce obrat. CVC je něco jako PIN ke kartě pro online platby. Pokud ho komukoliv sdělíte (společně s číslem karty a datem expirace), kartu Vám vybere. Žádný z těchto tří údajů (číslo karty, datum expirace, CVC) nepotřebuje nikdo kromě Vás znát, platbu Vám může kdokoliv poslat bez znalosti těchto údajů - to s tím nemá nic společného.

Jinak i proto je dobré dnes používat při platbě na pokladně, v restauraci, v obchodě výhradně bezdotykovou kartu, kterou při platbě nedáváte obsluze z ruky. Je to zcela mimořádné, ale pamatuji si na příklad jedné pokladní s dokonalou pamětí, která před pěti lety byla schopna si během několika málo vteřin (než zasunula kartu do terminálu) zapamatovat všechny tyto údaje a karty pak vybírala sama. Samozřejmě se na to poměrně rychle přišlo, toto není příliš sofistikovaný způsob krádeže, ale stejně.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobry den. Před měsicem jsem ukončil insolnvenci. Chtěl bych zrušit smlouvu, ale je zablokovany učet. Co mam dělat. Děkuji Sedlak

Pavel Strašák

Dobrý den,

je třeba požádat soud (či v případě exekuce samotného exekutora), aby nechal účet odblokovat.

Pavel StrašákBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, chci prodat byt v rodinném domě spoluvlastníkovi. Mám znalecký posudek. Druhá strana bude čerpat hypotéku nakombinovanou se stavebním spořením. Zajímalo by mě, zda je pravda, že znalecké odhady si zadávají banky či stavební spořitelny samy, jak mi tvrdí. Musí přijmout můj posudek? Nemám chuť platit další. Děkuji za informace.

Petr Jermář

Dobrý den,

ano, toto je pravda a má to velmi dobrý důvod. Hodnotu nemovitosti pro účel zástavy musí vždy vyhodnotit pověřený pracovník banky (často smluvně zajištěný externí odhadce, který bance ručí za dodržování interních pokynů a standardů banky). Hodnotu nemovitosti nemůže deklarovat žádný jiný odhadce. Je to jako s pojistnou událostí - když se Vám stane škoda na majetku, také si pojišťovna výši škody ověří vysláním svého pracovníka na místní šetření a neakceptuje jakékoliv jiné odhady. Když to přeženu, pak by si Váš odhadce mohl nacenit onen byt na dvojnásobek hodnoty a banka by neměla 1) jak si to ověřit 2) koho pohnat k odpovědnosti, až by se to provalilo (banka může vymáhat způsobenou škodu po svém zaměstnanci, se kterým má smluvní vztah - ne po vašem odhadci).

Nač jste si Vy sama nechala vyhotovit znalecký posudek? Vy ho přece na nic nepotřebujete, toto jsou vyhozené peníze. Vy sama přece nejlépe víte, jakou má pro Vás byt hodnotu a to je podstatné - jakou to má hodnotu pro Vás (individuální hodnota). Chtěla-li jste byt prodat, pak jste potřebovala zjistit aktuální prodejní hodnotu (tržní hodnota) - není nic snazšího, než se podívat na realitní servery, za kolik se podobné byty prodávají - ve finále je prodejní cena vždy střetem mezi nabídkou a poptávkou a nemá to nic společného s individuální hodnotou pro Vás. A konečně, banku bude při poskytování úvěru zajímat, jakou to má hodnotu z hlediska zástavy (zástavní hodnota). Zástavní, tržní, individuální a mnohé další hodnoty se od sebe velmi liší - pro každého (či pro každý účel) má byt jinou hodnotu. I proto nemůže banka akceptovat Váš posudek, který počítal pravděpodobně úplně jinou hodnotu, než potřebuje znát banka - viz náš článek Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

Ještě k hypotéce: 1) odhadce platí bance při vyřizování hypotéky kupující (ten, kdo čerpá úvěr), ne prodávající, tedy ne Vy 2) hypotéka kombinovaná se stavebním spořením je pěkná lumpárna, viz dotaz č. 2135 níže. Doporučuji výhradně normální hypotéku od banky (žádné kombinace se stavebním spořením od stavební spořitelny) - to je opravdu na hranici podvodu na lidech. 3) nejlepší hypotéky aktuálně nabízí Fio Banka, Wüstenrot a Equa Bank.

Petr JermářBanky.cz

/App_Themes/Default/Images/non_avatar.jpg

Dobrý den, kupujeme nemovitost za 3,5mil. Vybíráme způsob jak ji financovat. 10% máme vlastní zdroje. Ptali jsme se po bankách a nejlepší nabídku máme od Modré pyramidy, jedná se o hypoúvěr. Což by měla být kombinace hypotéky a úveru ze stavebního spoření (úrok 1,89%-splatka cca 10800). Zajímalo by mě zda je na trhu něco výhodnějšího, popř. kde je u této nabídky "zakopaný pes". Jenom dodávám,že jsme oba do 30 let, smlouvy na dobu neurčitou, příjmy dostatečně vysoké. Děkuji za odpověď.

Petr Jermář

Dobrý den,

doporučuji se jakékoliv formě úvěru kombinované se stavebním spořením vyhnout obloukem. Háček je v tom jednoduchý. V první fázi máte překlenovací úvěr ze stavebního spoření, což znamená, že máte od banky půjčenou plnou částku (třeba oněch 3,15 mil. Kč) a všechny Vaše měsíční splátky nejdou na splacení tohoto úvěru, nýbrž na stavební spoření). Což znamená, že úrok z úvěru se neustále počítá z plné částky 3,15 mil. Kč a neklesá. Jedinou útěchou je úrok ze stavebního spoření (1%), kterým jsou úročeny Vaše splátky. Nicméně na tomto "vyčůraném" mechanismu tratíte rozdíl 0,89%.

Až ve stavebním spoření naspoříte ze splátek předem dohodnutou část z úvěru (obvykle 40%, tedy po té co splatíte/naspoříte 1,26 mil. Kč - zhruba 10 let), teprve tehdy skončí první fáze překlenovacího úvěru ze stavebního spoření a Vy se dostanete do druhé fáze, kdy je tento úvěr překlasifikován na klasickou hypotéku, kde už nespoříte, ale skutečně splácíte, tedy úroky se od tohoto momentu začínají počítat pouze ze zůstatku úvěru (a ne z plné původně půjčené částky).

Tento trik používají všechny stavební spořitelny mimo Wüstenrot, který jako jediný nabízí normální hypotéku. 

Nejlepší podmínky dnes nabízí Fio Banka (1,98% bez poplatků a nutných pojištění), Wüstenrot (1,89%, ale s poplatkem 150 Kč měsíčně, 2900 Kč za sjednání úvěru a při nesjednání předraženého pojištění přirážka +0,2% k úroku), Equa Bank (1,99%, bez poplatků, ale s povinným pojištěním). Zde je kompletní porovnání všech hypoték. Úrok nabízejí skoro všichni stejný - 1,99%, tedy pozornost věnujte poplatkům a zejména poznámkám pod čarou o navyšování úroku za nesjednání dalších předražených produktů banky.

Petr JermářBanky.cz

1 |2 |3 |4 |5  z 215 > >> 

Prostor pro Vaše dotazy

 

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Kategorie dotazů

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank Evropsko-ruská banka Expobank Fio banka GE Money Bank HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno