Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1115, Dotaz v bankovní poradně

Jaké je nejvýhodnější spoření pro studenty - stavební spoření nebo spořicí účet?

Dobrý den. Mám účet u České spořitelny Studentský, je mi 19 let. A chtěl bych si uzavřít bud stavební spoření a nebo spořící účet. Chtěl bych se zeptat co je pro mě výhodnější když bych na spoření každý měsíc odváděl (+- 600Kč až 1000Kč). Zda kterou banku bych měl zvolit. Jestli mi poradíte ohledně úroku, poplatků, příspěvků. Děkuji Lukáš

Dobrý den,

nejvyšší úroky u spořicích účtů nabízí aktuálně Air-Bank (1,3%) a Equa Bank (1,6%), peníze máte kdykoliv k dispozici.

Stavební spořitelna České spořitelny Vám vklad bude úročit 1% + máte nárok na státní podporu 10% z vkladů ročně (max. z 20 000 Kč), tedy můžete získat dalších až 2 000 Kč. Na druhou stranu zaplatíte poplatek za sjednání produktu (495Kč při sjednání online či 1% z cílové částky při sjednáni na pobočce a to už jde do tisíců), ročně 310 Kč za vedení produktu a ještě něco málo za výpisy.

Při průměrném vkladu 600 Kč měsíčně dostanete u stavebního spoření roční podporu 960 Kč. Od toho odečtěte všechny výše zmíněné poplatky.

Osobně bych preferoval spořicí účet, neboť je bez zbytečné byrokracie, podmínek, poplatků, atd. U Stavebního spoření možná získáte něco málo navíc (možná a když už, tak velmi málo) a máte s tím spojená samá omezení a byrokracii.

Jinak s běžným účtem bych doporučil přejít např. k mBank, Air-Bank, ZUNO Bank či FIO Bance, kde máte komplet vedení zdarma, ať už jste student či nikoliv.