Banka odmítá akceptovat generální plnou moc a žádá německý překlad a francouzskou apostilu - mohu se stěžovat?

18.2.2015 Banka

Dobrý den. Řeším už delší čas jednu zaležitost.Otec žije v zahraničí a po nehodě zůstal ochrnutý a není schopen žádného transportu( pro jistotu to máme potvrzeno i lékařem)..Má účet u Reiffeisen Banky u nás v Čr.Měl svou bankovní poradkyni,která znala jeho stav a vyšla vstřict,když bylo třeba.Bohužel mu byla přidělena nova a nebyla schopna dát potřebné informace po telefou,což je pochopitelné.Tak jsme se rozhodli řešit to plnou mocí.Byla jsem na pobočce jak máme postupovat,když je situace jaká je.Jeden zaměstnanec byl moc ochotný a poslal mi elektronicky jejich formulář.Generální plnou moc banka neakceptuje.Ten jsme nechali přeložit a u notáře v Rakousku ověřit.Notář s překladatelkou nám zapečetil formulář v Českém jazyce jelikož to je do Čr. Dnes sem byla v bance s dotazem zda nemám náhodou jít i pro rázitko k notaři u nás v Čr. a po těch útrapách mi sdělili,že to chcou v nemčině (nechápu) a apostilu ve Francoužtině.A ještě k tomu,že mám špatný formulář.Je pouze jejich interní,který jsem vůbec neměla dostat do rukou a když jsem se ptala zda mi tedy může dát jiný,správný tak mi paní odpověděla,že ne.Mohla bych si stěžovat na chybně podané informace bankou?Bylo to velmi nákladné a asi ješté bude.Pokud by jste mohl poradit,byla bych ráda.Dékui Vám. Juřičková

Dobrý den,

Váš případ je poměrně unikátní, a tedy pro něj není žádný precedent z minulosti. Čeho chcete stížností dosáhnout - uhrazení vynaložených nákladů? Česká národní banka coby dohledový orgán nad bankovním trhem může s bankou zahájit řízení a nějak ji případně sankcionovat, ale Vám náhradu přiznat stejně nemůže, tedy by byl nutný soud/občanskoprávní spor. Jak v případě sankcí tak vymáhání náhrady škody soudně je třeba mít veškeré chybné pokyny od banky (vedoucí ke způsobené škodě) velmi dobře zdokumentované, jinak je to bez šance na úspěch. Přidejte k tomu pomalou vymahatelnost práva v ČR a své další úsilí a výsledkem je, že se stížnosti bohužel nevyplatí.

Proto bych doporučil se zkusit obrátit na interního ombudsmana Raiffeisenbank či centrálu, kde by se co nejlépe popsaly chybné kroky pracovníků banky a způsobená škoda.

Nebylo by případně jednodušší vše vyřešit přes internetbanking ze zahraničí? Pro pouhý převod z účtu by to jistě bylo pro všechny zúčastněné pohodlnější řešení.