Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #2298, Helvetia Apotheke

Helvetia Apotheke, Podvod

Dobrý den. Řeším záhadu. Už mi jde víc o princip, než o peníze. Odkývla jsem v červenci t.r. na telefon. nabídku Helvetia Apotheke a nechala si poslat jeden jejich produkt. Za ten jsem obratem zaplatila. Použila jsem automat /poprvé/tak za asistence pracovnice ČS, se kterou jsme číslo společně kontrolovaly, odešlo z mého účtu 79,- na úč.č. 1503110441/5500. Tři měsíce nic. Pak mi najednou přišla výzva od Helvetia Apotheke, že mám okamžitě uhradit nedoplatek 79,-na jejich účet u Fio banky. Ohradila jsem se, že mám zaplaceno. Když jsem jim napsala ć.účtu, kam jsem 22.7.2015 poslala oněch 79,-, tak mi odpověděli, že jsem udělala chybu , že jejich číslo je 5031104411/5500. A teď mám několik otázek: Je možné, že ač jsme číslice kontrolovaly, došlo nějak k posunu poslední cifry na první pozici?? Tím se totiž č. účtů liší. Existuje nebo existoval účet toho čísla, na které jsem to poslala? / začínající 150.../. Nebyl zrušen po 30.7.2015? Nebyl to jejich účet? Firma Helvetia Ap. mne varuje, že bude navyšovat požadavky, já ale z principu nechci platit znova. Dívala jsem se na další výpisy z účtů. Nikde není, že by se mi těch 79,-vrátilo. Snad jsem to napsala pochopitelně. Co mi radíte? Poslat znova? Děkuji Müllerová, Jeseník

Dobrý den,

1) jakékoliv pokusy o nabídky po telefonu čehokoliv (pojištění, investice, vysavač, hrnce, vitamíny, atd.) důrazně odmítejte a nejlépe telefon vždy ihned zavěsit. Je to stejné jako předváděcí akce tzv. šmejdů. Po telefonu Vás nikdy nic dobrého nepotká - vždy je to minimálně nesolidní (často i podvod). Doporučuji náš článek Podvody s prodejem produktů po telefonu.

2) není možné, aby došlo k jakémukoliv posunu číslic. Fio Banka má navíc kód 2010. Kód 5500 náleží Raiffeisenbank. Přehled bankovních kódů zde. Původní účet existoval, protože se Vám platba nevrátila (kdyby neexistoval, peníze by se Vám vrátily automaticky zpět do 4 pracovních dní).

3) Toto chování Helvetia Apotheke je vysoce nesolidní. Když si je prolustrujete přes vyhledávač, zjistíte, že stejné či podobné problémy má s touto pochybnou firmou mnoho dalších lidí.

Jak teď celou situaci řešit? Kdo Vám sdělil původní chybné číslo účtu? Máte-li písemné či elektronické (emailem) potvrzení čísla účtu, je snadno prokazatelná chyba na straně prodejce. Jestli to bylo jen po telefonu, bude dokazování velmi obtížené (i proto se nesmí nic nakupovat po telefonu). Můžete sdělit bance, že již provedená platba obsahovala špatný účet - banka pak oficiálně vyzve protistranu k navrácení peněz - jedná se totiž o bezdůvodné obohacení se, které je trestné (a v případě nevrácení peněz žalovatelné u soudu). Nicméně si banka za tento úkon může účtovat poplatek, který bude vyšší než 79 Kč. Efekt tohoto kroku je tedy sporný. Jestli posílat další peníze na jiný účet - těžko říct. Můžete nic neposílat a třeba se soudit. Nebo to poslat s tím, že jste si koupila zkušenost (lidově DZB - daň za blbost).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Nejvýhodnější půjčka

Nejvýhodnější půjčka

16.7.2017, Půjčka, Autor: Pavel Strašák

Navzdory mírnému zdražování hypoték půjčky nadále zlevňují. Na trhu je k mání přes 50 spotřebitelských úvěrů. Které banky nabízejí nejvýhodnější podmínky? A jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN?

Předhypotéční úvěr: Jak koupit nemovitost v dražbě

Předhypotéční úvěr: Jak koupit nemovitost v dražbě

8.7.2017, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Nedostatek realit na trhu nás nutí hledat alternativní nabídkové kanály bytů a domů k prodeji. Zajímavou cestou je koupě nemovitosti v dražbě na předhypotéční úvěr. Které banky jsou ochotny půjčit peníze dočasně bez zástavy?

Kam pro nejvýhodnější hypotéku? (červenec 2017)

Kam pro nejvýhodnější hypotéku? (červenec 2017)

3.7.2017, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Od 4/2017 již nelze sjednat hypotéku nad 90% LTV. Úvěry v pásmu 80-90% LTV výrazně podražily, neboť jich banky mohou mít v portfoliu jen 15%. Stále je však možné dosáhnout na sazbu 1,58% pro fixaci na 5 let. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

#3714, Jak zrušit kreditní kartu, Půjčka, 22.7.2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám zrušit kreditní kartu, kterou mám u MONETA Money Bank. Brala jsem si 20 000 Kč a najednou splácím 40 000 Kč. Vůbec nevím, jak se mi to tam dostalo, stále ji splácím pravidelně a nemohu ji stále doplatit. Děkuji za radu, snad mi nějak poradíte, Alena

Dobrý den, kreditní kartu lze zrušit po doplacení dluhu. Dluh lze splatit jednorázově kdykoliv zcela bez sankcí. Kompletní historii kreditní karty (všechny transakce) máte k nahlédnutí přes internetbanking. Dluh na kreditní kartě bývá velmi vysoce úročen, sazby dosahují i 26%. Konkrétně v případě MoneyCard Smart od Moneta Money Bank platíte 22,99% a měsíční poplatek za vedení karty 49 Kč (z půjčených 40 000 Kč zaplatíte na úrocích navíc každý rok cca 10 000 Kč).

#3713, Ukončení insolvence, Exekuce a insolvence, 21.7.2017

Pokračování dotazu č. 3712: Dobrý den pane Jermáři, chtěla jsem Vám takto poděkovat za zodpovězení dotazu. Ale mám ještě nejasnosti - jak postupovat, aby úvěr a spoření přestalo být po insolvenci aktivní? A proč je tato pohledávka stále aktivní? Řeším to nyní s věřitelem, ale nikdo mi k tomu nedokáže nic říci a přehazují si mě mezi sebou jak horký brambor. Děkuji za pomoc

Dobrý den, stavební spořitelně předložte rozhodnutí soudu o zdárném ukončení insolvence. Na základě tohoto dokumentu by stavební spořitelna měla uzavřít svou pohledávku vůči Vám.

#3712, Nepřihlášená pohledávka, Exekuce a insolvence, 20.7.2017

V květnu nám skončila insolvence, splnili jsme podmínky oddlužení splátkovým kalendářem a byli jsme osvobozeni od placení pohledávek. Do insolvenčního řízení byla přihlášena také pohledávka Stavební spořitelny "Smlouva o poskytnutí překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření ke smlouvě o stavebním spoření".z roku 2007. Tato pohledávka byla přihlášena jako nezajištěná podmíněná a po celou dobu insolvenčního řízení nebyla zahrnuta do splátkového kalendáře, protože dle správce věřitel nikdy nedoložil splnění podmínky. Po ukončeném oddlužení mi okamžitě následující měsíc přišla upomínka splátky na stavebním spoření. Teď po pěti letech. Může po mě nyní Stavební spořitelna začít vymáhat splacení úvěru? Přesto, že jsme byli osvobozeni od všech pohledávek co vznikly před insolvencí? Kdo může za to, že věřitel nedoložil splnění podmínky? Předem moc děkuji za vysvětlení

Dobrý den, za řádné přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení je zodpovědný věřitel (stavební spořitelna). Pokud svou pohledávku (Váš dluh) řádně nepřihlásila, je chyba na její straně. Vy jste každopádně nyní od tohoto závazku osvobozena, stavební spořitelna po Vás tento dluh nyní již vymáhat nemůže.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 3500 přehledně členěných dotazů

Banky v ČR