Záhadný nedoplatek: Proč mi firma Helvetia Apotheke žádá o platbu, když jsem již zaplatila?

14.11.2015 Podvod

Dobrý den. Řeším záhadu. Už mi jde víc o princip, než o peníze. Odkývla jsem v červenci t.r. na telefon. nabídku Helvetia Apotheke a nechala si poslat jeden jejich produkt. Za ten jsem obratem zaplatila. Použila jsem automat /poprvé/tak za asistence pracovnice ČS, se kterou jsme číslo společně kontrolovaly, odešlo z mého účtu 79,- na úč.č. 1503110441/5500. Tři měsíce nic. Pak mi najednou přišla výzva od Helvetia Apotheke, že mám okamžitě uhradit nedoplatek 79,-na jejich účet u Fio banky. Ohradila jsem se, že mám zaplaceno. Když jsem jim napsala ć.účtu, kam jsem 22.7.2015 poslala oněch 79,-, tak mi odpověděli, že jsem udělala chybu , že jejich číslo je 5031104411/5500. A teď mám několik otázek: Je možné, že ač jsme číslice kontrolovaly, došlo nějak k posunu poslední cifry na první pozici?? Tím se totiž č. účtů liší. Existuje nebo existoval účet toho čísla, na které jsem to poslala? / začínající 150.../. Nebyl zrušen po 30.7.2015? Nebyl to jejich účet? Firma Helvetia Ap. mne varuje, že bude navyšovat požadavky, já ale z principu nechci platit znova. Dívala jsem se na další výpisy z účtů. Nikde není, že by se mi těch 79,-vrátilo. Snad jsem to napsala pochopitelně. Co mi radíte? Poslat znova? Děkuji Müllerová, Jeseník

Dobrý den,

1) jakékoliv pokusy o nabídky po telefonu čehokoliv (pojištění, investice, vysavač, hrnce, vitamíny, atd.) důrazně odmítejte a nejlépe telefon vždy ihned zavěsit. Je to stejné jako předváděcí akce tzv. šmejdů. Po telefonu Vás nikdy nic dobrého nepotká - vždy je to minimálně nesolidní (často i podvod). Doporučuji náš článek Podvody s prodejem produktů po telefonu.

2) není možné, aby došlo k jakémukoliv posunu číslic. Fio Banka má navíc kód 2010. Kód 5500 náleží Raiffeisenbank. Přehled bankovních kódů zde. Původní účet existoval, protože se Vám platba nevrátila (kdyby neexistoval, peníze by se Vám vrátily automaticky zpět do 4 pracovních dní).

3) Toto chování Helvetia Apotheke je vysoce nesolidní. Když si je prolustrujete přes vyhledávač, zjistíte, že stejné či podobné problémy má s touto pochybnou firmou mnoho dalších lidí.

Jak teď celou situaci řešit? Kdo Vám sdělil původní chybné číslo účtu? Máte-li písemné či elektronické (emailem) potvrzení čísla účtu, je snadno prokazatelná chyba na straně prodejce. Jestli to bylo jen po telefonu, bude dokazování velmi obtížené (i proto se nesmí nic nakupovat po telefonu). Můžete sdělit bance, že již provedená platba obsahovala špatný účet - banka pak oficiálně vyzve protistranu k navrácení peněz - jedná se totiž o bezdůvodné obohacení se, které je trestné (a v případě nevrácení peněz žalovatelné u soudu). Nicméně si banka za tento úkon může účtovat poplatek, který bude vyšší než 79 Kč. Efekt tohoto kroku je tedy sporný. Jestli posílat další peníze na jiný účet - těžko říct. Můžete nic neposílat a třeba se soudit. Nebo to poslat s tím, že jste si koupila zkušenost (lidově DZB - daň za blbost).