Vlastník nemovitosti, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Ten se jedná ohledně hypotečního úvěru. Ve zkratce, s přítelem chceme kupovat byt. Už na začátku jsme se domluvili, že byt bude můj a pokud mé příjmy nebudou dostatečné k získání samostatné hypotéky, přidá se následně do hypotéky i on. O hypotéku jsem žádala v České spořitelně (na 30 let, na 2.490.000,- s 15% LTV - jen mé vlastní úspory). Tudíž od banky dostaneme 2.116.500,- Bohužel moje příjmy na tuto částku nedosáhly a přítel do hypotéky byl připojen, hypotéka nám následně byla odlepnuta. Hned na začátku jsme naši situaci říkali v ČS, že chceme, aby vlastnictví bytu bylo jen na mou osobu. Nejprve nám vše odsouhlasily. Ve chvíli kdy nám developer zaslal Smlouvy budoucí kupní s tím, že jsme oba ve hlavičce jsem se z ČS dozvěděla, že cestu že byt bude v mém vlastnictví nedělají a že zástavní právo na kupovaný byt musí být na oba. Z toho vyplynulo, že přítel bude vlastnit půlku bytu. Přes právníka jsem se ale dozvěděla, že by byla možnost u jiné banky mít hypotéku na oba, ale vlastníkem by byl jen jeden z nás (já). Mohl by jste mi poradit, která z bank toto umožňuje? V současné chvíli mám předjednanou hypotéku od ČS na 2.116.500,- na 30 let, úroková sazba 1,99% s fixací na 8 let.

Dobrý den,

vlastnit nemovitost v jednom a mít dva spolužadatele o hypotéku určitě lze, v tom by neměl být sebemenší problém. Bance by mělo být jedno, kdo nemovitost vlastní. Podstatná je adekvátní zástava dostatečný příjem všech spolužadatelů o úvěr. Můžete ručit i jinou než kupovanou nemovitostí (ani ji nemusíte vlastnit) či naopak Vaši zastavenou nemovitost můžete prodat (pokud by byl někdo ochoten ji s touto "právní vadou" koupit). Nechce-li Vám Česká spořitelna vyjít vstříc, vyplňte prosím hypoteční kalkulačku a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

Pro Vašeho přítele ale může být tato situace poměrně riziková. Spolužadatel o úvěr = ručitel za dluh. Já osobně bych nechtěl ručit za něco, co mi nepatří. V rodině se to takto nebere, ale co kdyby došlo na rozchod? Váš přítel by nadále ručil svým platem a majetkem za Vaši nemovitost a nikdy by nedostal další hypotéku (dokud by se ta vaše společná nedoplatila).