Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #3535, Do čeho investovat své úspory?

Do čeho investovat své úspory?, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám nějaké volné peníze, které mohu investovat do podílových fondů. Další možnost by byly Hypoteční zástavní listy. Ale asi už se "obyčejným lidem" nenabízí. Na dobu cca 20 let. Chtěl bych to použít jako dlouhodobou rezervu na důchod nebo nečekané budoucí "větší problémy". Stavebko a penzijko založené mám. Četl jsem, že inflace se zvyšuje a úroky jsou nízké. Zdědil jsem fondy u KB banky, konzervativní, dynamický a Pioneer obligační. Dá se říct, která z nich je bezpečnější volba nebo levnější co se týká bezpečí firmy/bankrot, vytunelování, nákladů, poplatků, lepší nabídka/odborná kvalifikována podpora - poradci možnosti do budoucna. Máme u nás pobočku KB banky, ale nenašel jsem žádný spolehlivý/důvěryhodný kontakt na Pioneer. Aby to nebyl nějaký ten "šmejd", co se tváří jako poradce. Možná za to může celková špatná pověst, které se "nahromadila " za posledních několik let. U nás "zůstaly " kromě Bank jen firmy Fincentrum, OVB, ZFP a další, což zrovna důvěru nevzbuzuje.

Dobrý den,

kolik peněz chcete takto uložit? Obecně platí, že nikdo to s Vašimi financemi nemyslí upřímněji než Vy sám. Proto je dobré případné investice na kapitálovém trhu provádět osobně bez poradců. Klasický bankovní vklad je pojištěn na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,65 mil. Kč) - je tedy bezrizikový. Vše ostatní rizikové více či méně je (můžete přijít o všechno bez náhrady). Výnos je vždy úměrný riziku.

Pokud se ve financích dokonale neorientujete, doporučuji klasické bezrizikové bankovní vklady či koupi nemovitosti (třeba na pronájem). Možná vyděláte o nějaké to procento méně, ale zas se nebudete muset stresovat ohledně ztráty či situace, kdy své úspory investujete dle rad finančních poradců, kteří sledují jen výši provize ze zprostředkovaných investic (čím horší investice,tím vyšší provize; proto OVB, ZFP, Partners, Fincentrum a další radí tak jak radí - viz náš článek Rada nad zlato). Mezi KB a Pioneer bych volil KB.

Inflační cíl ČNB je 2%, tedy aby peníze neztrácely hodnotu, je třeba je z dlouhodobého hlediska úročit ročně aspoň 2%. Banka Creditas nabízí termínovaný vklad na 10 let s úrokem 2,1% (to je zcela bez rizika). Družstevní záložna ANO SD nabízí termín 10 let za 3% (vklady u záložen jsou pojištěny jen na 90% hodnoty, tedy zde už malé riziko je - ale stále menší než u dluhopisů či akcií). Podmínky na trhu se neustále mění, jsou závislé na fázi ekonomického cyklu. Za 2-3 roky se může ekonomika začít přehřívat a úroky mohou být opět vysoké.