Důvody zamítnutí, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
29.8.2017 Půjčka

Dobrý den, v odpovědi zde uvádíte, že, cituji "Pokud Vám banka žádost o půjčku zamítla, pak máte buď nedostatečný příjem či jste v registrech dlužníků. Jiný důvod pro zamítnutí není." Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak není. Přestože nejsem nikde v registrech a mám dostatečný příjem, odmítla mi domovská banka půjčku z tzv. "interních důvodů". Na dotaz, co to znamená mi bylo sděleno, že zaměstnanci banky neznají důvod a je to zkrátka interní důvod a s tím se musím spokojit. Neřeším, že jsem nedostal půjčku, ale fakt, že mi banka nedokáže nebo nechce sdělit co znamená "interní důvod". Obávám se, že pokud jsem klientem banky a banka si mě takto "ocejchuje", mám právo vědět, proč. Předem děkuji za Vaši odpověď a jsem s pozdravem

Dobrý den,

předchozí odpověď byla myšlena spíše tak, že pokud Vám banka chce půjčit, tak toto mohou být jediné dvě objektivní překážky. Jinak samozřejmě banky mohou půjčku zamítnout i z jiných důvodů, i když toto je velmi neobvyklé. Půjčka je produkt a banka je prodejcem, který chce prodávat. Tedy pokud to jen trochu jde, snaží se banky vyhovět všem.

Důvody zamítnutí žádosti o libovolný bankovní produkt banky obvykle nesdělují (není to jejich povinnost), stejně jako např. zaměstnavatel nesděluje důvody, proč ve výběrovém řízení dal přednost jinému uchazeči. Samozřejmě že by žadateli o práci (či půjčku) vždy velmi pomohlo dozvědět se pravý důvod odmítnutí (byť to může být nepříjemné, ale aspoň víte, na čem jste - např. "je Vám přes 60 let a do kolektivu hledáme mladšího zaměstnance"). Nicméně v rámci politické korektnosti k Vám nikdo nemůže být takto upřímný, protože by na něj obratem naběhl ombudsman s ochránci lidských práv. Proto se důvody odmítnutí zobecňují na "interní důvody/dali jsme přednost jinému uchazeči".