Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6377, Insolvence a invalidní důchodce

Insolvence a invalidní důchodce, Exekuce a insolvence

Jsem invalidní důchodce a po příteli splácím 2 exekuce. Do současné chvíle u jedné je splacena jistina u druhé je splacena jistina částečně. Doposud mé dluhy splácela teta, která nyní mi oznámila, že již dluhy splácet nemůže. Můj příjem je ve složení z inv. důchodu a soc. dávek na bydlení ve výši kolem 8 200 Kč. Dále splácet nemohu nic, protože náklady na bydlení činí měsíčně 5 100 Kč a zbývá mi na živobytí 3 200 Kč. Protože v dohledné době nemám možnost žádné brigády ani zaměstnání pro nemoc, která mi to nedovoluje, chtěla bych vstoupit do insolvenčního řízení, kde by mě podpořila matka darovací smlovou asi na částka ve výši 2 500 Kč. Výše mého dluhu je přibližně 260 tisíc. Chci se zeptat na to, jestli je možné v červenci 2019 již podávat žádost o insolvenci podle nového zákona a na koho se nejlépe obrátit pro sepsání této žádosti. Do této doby budu muset splátky přerušit, neboť nemám z čeho platit. Musím oznamovat exekutorům můj záměr v řešení mé situace? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o insolvenci dle nových pravidel novely insolvenčního zákona žádejte nejdříve v červenci. Invalidním důchodcům ve druhém a třetím stupni stačí 3 roky splácet min. 2 200 Kč měsíčně, pak je zbytek prominut (tuto šanci dostanete jen jednou za život, příště již pětiletá varianta osobního bankrotu bez úlev).

Sepsání žádosti o oddlužení stojí 4 000 Kč bez DPH a žádost Vám může sepsat advokát, notář či jiná akreditovaná osoba. Exekutorům tento záměr předem určitě neoznamujte, neboť jejich vymáhání podáním žádosti o insolvenci končí (resp. je pozastaveno) - značně by Vám v posledních měsících před insolvencní znepříjemnili život.