LTV max. 90%, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, od dubna jsou nové podmínky pro získání hypotéky, tj. žadatel musí mít 20 % hodnoty o kterou žádá, chci se zeptat, je možné mít těchto 20 % již v pozemku nebo je nutné je mít fyzicky na účtu. Např. při koupi pozemku v hodnotě 1 mil. Kč, který bych již vlastnila, je možné žádat o hypotéku na dům ve výši 2 mil. Kč? Je možné tímto pozemkem i ručit? Děkuji

Dobrý den,

od 4/2017 banky dle doporučení ČNB poskytují hypotéky max. do 90% LTV, tedy musíte mít našetřeno z vlastních zdrojů min. 10%. Banky mohou mít v portfoliu jen 15% hypoték s LTV 80-90%, tedy tyto úvěry jsou dražší (obvykle úrok +1%). Proto je optimální mít našetřeno z vlastních zdrojů min. 20%.

Peníze nemusíte mít fyzicky na účtu, můžete-li (jako ve Vašem případě) ručit další nemovitostí. Př. vlastníte-li pozemek v hodnotě 1 mil. Kč a chcete-li půjčit na výstavbu RD 2 mil. Kč (100% hodnoty), pak budete ručit pozemkem a RD a celkové LTV bude 67% (jako byste měla 33% z vlastních zdrojů).