Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #3677, Porovnání běžných účtů

Jaké jsou poplatky za zahraniční platby na běžném účtu a platí se i při placení kartou v zahraničních internetových obchodech?

3.7.2017 Běžný účet

Dobrý večer, v tabulce porovnání běžných účtů je u každé řádek s poplatky "Zahraniční platba odchozí" a "příchozí". Tyto poplatky jsou placeny pouze při převodu peněz na/z účtu mimo ČR nebo i při placení kreditní kartou v internetových obchodech sídlících mimo ČR? A když je odchozí poplatek stanoven na, například, 299 Kč (Equa bank) a proběhl by přesun 100 Kč na účet mimo ČR, řekněme ve Spojeném království, platilo by se místo 100 Kč 399 Kč?

Dobrý den,

platby kartou jsou celosvětově vždy zdarma, Vámi zmíněné poplatky se vztahují jen k převodům peněz z účtu na účet. V rámci EU se u mezinárodních plateb v EUR účtují poplatky za tzv. SEPA platby (zvýhodněná zahraniční platba v EU), které jsou výrazně nižší než standardní zahraniční platby do zemí mimo EU (nebo v jiné měně než EUR). Příklad: Při platbě v EUR z ČR do Německa zaplatíte u Equa bank poplatek 99 Kč (odchozí SEPA). Při platbě v GBP z ČR do Británie zaplatíte 299 Kč (odchozí zahraniční platba). Platit v cizích měnách (EUR, GBP a další) je možné i z korunového účtu (stejně jako na korunový účet přijímat platby ze zahraničí v cizích měnách).

Pro časté mezinárodní platby doporučuji Air Bank (SEPA 25 Kč, ostatní zahraniční 100 Kč). Pro platební styk se Slovenskem je dobrou volbou Fio banka (0 Kč).