Pozemek s právní vadou, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, měla bych dotaz týkající se hypotéky na dostavění rodinného domu. S manželem máme rozestavěný rodinný dům, který se nachází na pozemku jeho matky. Tchyně chce přepsat pozemek na manžela, ale s podmínkou, že pozemek nesmí manžel 20 let nikomu prodat. Můj dotaz zní: limitoval by nás (resp. manžela) nějakým způsobem tento zákaz zcizení nemovitosti zapsaný v katastru při žádosti o hypotéku? Získali bychom hypotéku i za takové podmínky? A popř. s jakými úroky, když by banka tímto podstupovala vyšší riziko? Děkuji Jana

Dobrý den,

obávám se, že s takovouto "právní vadou" bude získání hypotéky téměř nemožné. Nemovitost (pozemek a stavba) slouží bance jako zástava. Pokud dlužník přestane splácet, banka nemovitost prodá a z takto získaných peněz umoří zbylý dluh a případný přeplatek vrátí dlužníkovi. Bude-li do katastru zapsán "zákaz zcizení" na 20 let, nebude možné během této doby nemovitost prodat. Pokud byste přestali hypotéku splácet, banka by se neměla jak dostat ke svým penězům.

U hypotéky musíte vždy ručit nemovitostí, která je dobře prodejná. Pro banku to minimalizuje riziko a může tak klientům nabídnout nízký úrok kolem 2%. Určitě je možné získat i úvěr bez zástavy nemovitosti, ale protože jsou tyto půjčky řádově rizikovější, úrok bude výrazně vyšší a celková výše úvěru bývá omezena obvykle na 1 mil. Kč. Doporučuj Air Bank, která nabízí max. 900 000 Kč na 8 let s úrokem 4,9%.