Prodej a koupě RD, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla bych se informovat o možném řešení následující situace. Vlastním rodinný dům v hodnotě cca 7 mil. Kč. Budu ho prodávat, což samozřejmě potrvá nějakou dobu. V tuto chvíli si potřebuji půjčit 5 mil. Kč na koupi nového domu v jiné lokalitě, který je nyní ve výstavbě. Předpokládám, že ve chvíli, kdy bude prodán původní dům, hypotéka bude ihned jednorázově splacena (do jednoho roku). Předchozí měsíční splátky by měly být spíše menší. Je mi 60 let. Je poskytnutí takovéto hypotéky reálné? Předpokládám, že v rámci jednorázového splacení lze očekávat vysoké penále. Dá se tento scénář s bankou domluvit už při sjednávání smlouvy?

Dobrý den,

ze zákona můžete mimořádně splatit až 25% ročně zcela bez sankcí. Celý úvěr je také možno doplatit bez sankcí vždy při výročí fixace úrokové sazby. Fixaci je možné u většiny bank sjednat na 1-7 let, tedy ve Vašem případě by bylo vhodné volit jednoletou fixaci (budete-li chtít vše doplatit přesně za rok). Úrok může být malinko vyšší (např. 3% místo 2%), ale to je zkrátka cena za možnost doplatit úvěr bez sankcí již za rok. Se sankcemi za brzké doplacení úvěru tak nebude žádný problém.

Horší to bude se samotnou hypotékou na 5 mil. Kč na max. 10 let (banky hypotéky neposkytují osobám nad 70). Měsíční splátka vychází na 46 000 Kč při úroku 1,99%, což je předpokládám nad Vaše možnosti. Banky poskytují klasické hypotéky spočtené pouze na pravidelné měsíční splátky (nezohledňují efekty mimořádných příjmů z prodejů nemovitostí). Řešením by byl nemovitostí úvěr u družstevních záložen za cca 5%. Vyplňte prosím hypoteční kalkulačku a kolegové se pro Vás pokusí najít vhodné řešení.