Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3607, Stavební spoření - snížení úroku

Stavební spoření - snížení úroku, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
5.6.2017 Spoření

Dobrý den, mám spření u ČMSS od roku 2002 s úrokem 2 % na částku 1 mil Kč, kterou jsem ještě nenaspořila, jsem cca v polovině. Dnes mně přišel dopis, že mi snižují úrok na 0,3%. Já jsem zaplatila nehoráznou částku za zřízení účtu a dnes mě úroky berou. Mají na to právo, pokud ano chtěla bych peníze okamžitě pryč včetně platby za zřízení účtu. Úrok, státní podpora a ještě poplatek za vedení účtu už je směšný zisk, to ty peníze můžu mít doma. Spořitelny se chovají velmi svérázně. Manžel tam měl také nedokončené spoření a samy od sebe mu jej vypověděli, neměl pro ně okamžitě uplatnění, tak mu zřídili neúročený účet.

Dobrý den,

stavební spořitelny na toto právo mají, neboť uvádí v obchodních podmínkách, že po ukončení povinné doby spoření (5-6 let) mohou úrok snížit. Nebral bych to jako "špinavý trik", neboť cena peněz se v čase mění a spořitelny nemohou garantovat vysoký úrok po neomezeně dlouhou dobu (dnes banky půjčují lidem na bydlení za 2%, tak nemohou střadatelům vyplácet stejná 2% za uložené peníze).

Zdaleka jinou otázkou jsou extrémně vysoké poplatky za sjednání a vedení spoření. Stavební spořitelny mají bohužel státem garantovaný monopol na státní podporu, jinak by si to dovolit nemohly (mimo stavebního spoření není žádný jiný spořící produkt jakkoliv zpoplatněn). Toto se mi hrubě nelíbí.

Nechávat tam peníze za 0,3% a ještě platit přes 300 Kč ročně za vedení spoření nemá smysl. Doporučuji:

  • současné stavební spoření u ČMSS ukončit (výpovědní lhůta je 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána)
  • založit nové stavební spoření na částku 300 000 Kč u Stavební spořitelny ČS (při sjednání online zaplatíte jen 495 Kč)
  • zbytek peněz uložit na spořící účet buď u ING Bank (0,5% do 300 000 Kč bez podmínek) nebo u Air Bank (1% do 350 000 Kč při sjednání bezplatného běžného účtu a platbě kartou 5x měsíčně)
  • REKLAMA