Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3688, Zástavní právo a zákaz zcizení

Zástavní právo a zákaz zcizení, Reality

Sjednejte si hypotéku online
11.7.2017 Reality

Dobrý den, žádala jsem 29.5. banku o vyčíslení hypotéky a souhlas se zatížením a zcizením k 30.6. Banka mi zaslala jen vyčíslení a zatížení. Zcizení jsem nedostala. Peníze za bankovní informaci si ztrhla. Podávala jsem novou žádost s termínem do 17.7. a zase jsem nic neobdržela. Mám kupce na byt byly připraveny smlouvy, několikrát jsme telefonovali, ale bez šance. Mohu nechat někde prověřit jednání banky, na reklamaci prý mají měsíc, ale to už budu muset dát jiný termín. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pro prodej nemovitosti potřebujete na katastru nechat zrušit "zákaz zatížení a zcizení" a taktéž zástavní právo (souhlas banky se zatížením a zcizením kupujícímu Vaší nemovitosti nijak nepomůže). Na druhou stranu, banka nemá povinnost toto nechat zrušit až do momentu uhrazení dluhu (dokud svůj dluh nesplatíte, banka se právě tímto jistí). Poplatek za vyčíslení dluhu je v souladu s obchodními podmínkami/sazebníkem banky, to je v pořádku (přestože se mi třeba osobně takovýto poplatek nelíbí). Ohledně rušení zástavy a zákazu zatížení a zcizení: doporučuji se snažit přesvědčit banku, aby Vám v tomto dobrovolně vyhověla, protože ona nemusí. Stížností dohledovému orgánu nad bankami (ČNB) dosáhnete přesně opačného efektu (ČNB vyhodnotí, že postup banky byl v pořádku a banka bude mít o důvod méně Vám dobrovolně vyhovět).