Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4031, Zdanění prodeje akcií

Převod peněz mezi bankami: Jaké jsou daňové povinnosti při vyšších částkách?

16.11.2017 Daně

Zdravím Vás a navazuji na svůj dotaz č. 3945. K akciím jako dědictví po mém tatínkovi jsme se po více než dvou letech úspěšně "probojovali", nechali jsme je přepsat na mou maminku a při návštěvě Fio banky jsme je i rovnou prodali. Teď jsou peníze za ně na obchodním účtě maminky u Fio a odtud si je chceme převést na maminčin běžný účet u Poštovní spořitelny. Ta má ale obavu, že když je částka peněz vyšší než půl milionu, jestli to nebude muset hlásit na finančním úřadě kvůli zdanění. Platí se z tohoto nějaká daň? Děkuji.

Dobrý den,

příjmy z prodeje akcií podléhají 15% dani z příjmu, přičemž se daní jen čistý výnos z prodeje (rozdíl prodejní a nákupní ceny). Ve Vašem případě dědictví je nákupní cenou ohodnocení akcií notářem. Příklad: Byla-li hodnota akcií v Rozhodnutí o vypořádání dědictví stanovena na 450 000 Kč a Vy jste prodejem získal 500 000 Kč, pak zaplatíte daň 15% z 50 000 Kč, tedy 7 500 Kč. Zisk z prodeje akcií ke zdanění (50 000 Kč) se uvádí v řádném Přiznání k dani z příjmu (za rok 2017 budete podávat přiznání FÚ v termínu leden-březen 2018).

Běžný účet u Poštovní spořitelny zrušte (nulový úrok, vysoké poplatky) a raději peníze ponechte na běžném účtu ve Fio bance (nulový úrok, nulové poplatky). Nebo ještě lépe si zřiďte spořící účet ING, který nabízí úrok 0,5% do 300 000 Kč. Platíte-li aspoň 5x měsíčně kartou, pak se vyplatí běžný a spořící účet od Air Bank (nulové poplatky, úrok 1% do 350 000 Kč). Chodí-li Vám na účet výplata/důchod, pak volte kombinaci běžného a spořícího účtu od Equa bank (nulové poplatky, úrok 0,8% do 200 000 Kč). Poštovní přepážka není optimálním místem pro správu 0,5 mil. Kč.