Banky.cz Srovnání produktůStavební spoření

Stavební spoření

Stavební spoření je unikátní spořicí produkt, u kterého si stavební spořitelny dokážou drze říct o poplatky za zřízení a vedení produktu (jinak to banky zkoušejí především u úvěrových produktů), což je téměř neslýchané. Spořitelně tedy platíme za to, že ji smíme posílat své peníze, aby ona na nich profitovala. Úrok 2% při termínu 6 let je pak naprostým výsměchem, neboť vyššího úroku lze dosáhnout u konkurence i bez jakéhokoliv omezení dispozic. Něco částečně vylepšuje roční státní příspěvek, který je výsledkem lobby stavebních spořitelen a my se nalézáme v situaci, kdy je státem dotován jeden z nejhorších produktů na trhu. Úvěrová část produktu (překlenovací úvěr a úvěr ze stavebního spoření) jsou svou konstrukcí řešeny nepříliš šťastně, neboť ačkoliv si chceme půjčit, spořitelna nás nutí do spořicí smlouvy s definovanou cílovou částkou a hned si za tuto spořicí smlouvu začne strhávat poplatky (chceme úvěr a zatím musíme platit poplatky na spoření). Následně v době překlenovacího úvěru neplatíme úroky dle aktuálního zůstatku dluhu, ale z plné částky, neboť i když reálně splácíme, technicky spoříme a nesplácíme (stavební spořitelny to mají vymyšlené chytře).

Podobně jako vkladní knížky je dnes i stavební spoření v této podobě velmi přežitým produktem, který se řadí spíše k těm méně výhodným, co se spořicí i úvěrové části týče, a bez výrazné státní podpory, kterou platíme z daní my všichni, by se tento produkt již dávno ocitnul v propadlišti dějin. Ovšem i se stávající státní podporou to mají stavební spořitelny právem stále obtížnější a zejména díky rostoucí finanční gramotnosti obyvatelstva se bez výraznější renesance v podobě konkurenceschopných produktů brzy tyto finanční ústavy začnou blížit ke svému konci.

  

Za vedení produktu jsem ochoten ročně platit


  

Zhodnocení vkladu požaduji


 
 
 
 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno