Banky.cz NovinkyPolitikaVláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený

Vláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený

, Politika

Česká ekonomika roste o rekordních 4,5%, nezaměstnanost pomalu padá pod 6%, peníze jsou levné, firmy investují, nabírají zaměstnance a platí daně. A vláda v této době prosperity schválila deficit státního rozpočtu 70 mld. Kč.

Spořit si v době prosperity a čerpat rezervy v krizi – to je přirozenost provázející lidstvo již od počátku věků. A nemusí nutně jít jen o stavění hladových zdí. Každý z nás „sbírá dřevo v létě, aby si mohl zatopit v zimě“. Je to pozorovatelné např. na tvorbě úspor na důchod či ponechané rezervě na dobu nemoci. Kdo by tímto přirozeným přístupem nebyl obdařen již z dob svého dospívání a výchovy, pochopí to i tak velmi snadno hned po té, co prvně veškeré své finance utratí v den výplaty a po zbytek měsíce přežívá jen o chlebu a vodě. Velmi intuitivní.

Ne přiměřený, ale nezodpovědný deficit

deficit

Současná vláda se však chová jako nezodpovědný a notorický dlužník, který si nepůjčuje na investice, ale na spotřebu, a splátku jednoho dluhu vytlouká dluhem druhým. Ekonomika exceluje - lidé utrácejí, protože mají práci, firmy utrácejí, protože mají odbyt, daně se vybírají doslova samy, příjem státu roste, náklady na obsluhu dluhu klesají. Kdy jindy splácet dluh než nyní?

Hovořit o deficitu 70 mld. Kč jako o přiměřeném či nutném (aby dle vlády nedošlo k podvázání hospodářského růstu) je neobhajitelné. Deficit je totiž bohužel tvořen výhradně položkami typu přidáme důchodcům jednorázově tisícovku, uděláme novou marketingovou kampaň Česká potravina, zvedneme sociální dávky (sice jsme předtím zvedali minimální mzdu, aby byla vyšší než dávky a pracovat se vyplatilo, ale to je teď jedno), necháme ČD zaplatit smluvní pokutu za to, že obdržela objednané lokomotivy pozdě, budeme dotovat provoz ztrátových uhelných dolů, přestože firmám ve výrobě zrovna nyní chybí zaměstnanci, atd. Ano, kdyby byla krize a stát na dluh začal budovat infrastrukturu, to by mělo smysl. Ale půjčovat si v době prosperity na spotřebu a kupování voličských hlasů, to je ekonomický zločin.


Dluhová brzda

Nerozvážnému rozhazování vlády by šlo přitom zabránit velmi snadno. Třeba automaticky spojovat hlasování o deficitním rozpočtu v době růstu s hlasováním o důvěře vládě. Nebo krátit platy zákonodárcům při každém deficitním rozpočtu (v dobách krize firmy také zavádějí kurzarbeit, propouštějí či krátí bonusy a benefity). Jakmile by pánové Zavadil, Štěch, Jandák či Sobotka měli přijít byť jen o pětinu svého platu, už by se tak nebyli v prsa, jak je třeba rozdávat sociální dávky a jet neustále na dluh. To by byl vyrovnaný rozpočet raz dva i v době krize.

V soukromé sféře je naprosto běžné, že část mzdy je variabilní a závislá na výkonu/plnění kritérií. Schodek rozpočtu sice není jediným kritériem úspěšného vedení státu, ale přesto se jedná o velmi zajímavý parametr (navíc dobře měřitelný namísto obecného „aby se měli všichni lépe). Vázat část platu zákonodárců na výši schodku by nebylo od věci. Přitom nemusí jít čistě o represivní opatření – kromě malusů nechť mohou zákonodárci dosáhnout i na bonusy za přebytkový rozpočet.

Stát není dobrý hospodář

Poslanecká sněmovna

Nemusí se nutně hovořit jen o rozpočtovém deficitu či politice vlády. Stát nám své špatné hospodaření dokazuje např. v oblasti hazardu, cigaret nebo těžby uhlí.

Cigarety: stát si myslí, jak skvěle benefituje na spotřební dani z tabáku, jenže léčba kuřáků (a lidí, jimž kuřáci ničí zdraví) stojí zhruba dvakrát tolik toho, co se vybere na daních.

Hazard: stát a obce (mezi které se daň z hazardu dělí) si opět myslí, jak se na tom dobře nebenefituje. Jenže náklady za zvýšenou kriminalitu, zničené lidské osudy či rozpadlé rodiny (vše nutno dotovat dávkami a ještě se přichází o pojistné a daně, které kriminálník či nezaměstnaný neodvede) opět vysoce převyšují vybrané daně. I proto je např. současná úprava koeficientu stát x obec ve prospěch státu spravedlivá, neboť to je obec, která inkasuje většinu daně z hazardu, přestože většinu nákladů nese následně stát.

Těžba uhlí: stát si libuje, že o pár let déle udrží zaměstnání nějaké té tisícovce horníků a ještě dostane poplatek za každou vytěženou tunu uhlí. Jenže následné náklady na rekultivaci zničené krajiny, na zničené zdraví horníků (nově předčasné důchody horníků), na zničené zdraví všech lidí, které trpí znečištěným ovzduším z uhelných elektráren, to jsou mnohem vyšší částky, než kolik stát za vytěžené uhlí získá. Navíc doba prosperity je přímo předurčena k zavírání neefektivních provozů (jakými dnes uhelné doly jsou) neb horníci budou mít při nízké nezaměstnanosti na trhu mnohem lepší uplatnění. Čekat se zavřením dolů až na další krizi a vysokou nezaměstnanost nedává smysl. 

Anketa k článku Vláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený

Je deficit 70 mld. Kč v době prosperity přiměřený?

Ano
(6%)
(15)
Ne
(94%)
(235)
Počet odpovědí: 250

Diskuze k článku

K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář.
Připojte Váš komentář

Kategorie článků

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno