Banky.cz NovinkyPolitikaZeman, Štěch a Hamáček vyzývají ČNB k zastavení intervencí

Zeman, Štěch a Hamáček vyzývají ČNB k zastavení intervencí

, Politika

Lánská schůzka předsedů parlamentních komor s prezidentem republiky vyvrcholila společnou výzvou adresovanou ČNB k zastavení devizových intervencí na oslabování koruny. Pouhý prázdninový žert nebo sběr politických bodů do dalších voleb?


Dělba moci

Vyspělá demokracie ctí jisté základní principy dělby moci. Stejně jako je moc soudní striktně oddělena od moci zákonodárné a výkonné, tak je i fiskální politika oddělena od politiky monetární. Fiskální politika je v režii vlády, monetární politika je na parlamentu nezávislá a plně v režii centrální banky. Zatímco případný nátlak politiků na soudce, aby někoho odsoudili či neodsoudili, by byl dnes již považován za absurdní a proti všem pravidlům hry, snaze politiků ovlivňovat monetární politiku ČNB se bohužel stále moc nikdo nepodivuje, což je špatně.

U prezidenta Zemana jsme již lecčemu uvykli. Nadřazování zájmů Ruské federace na zájmy vlastní republiky, ignorace ústavních zvyklostí (od jmenování úřednické vlády až po nejmenování profesorů), protěžování vlastních příznivců (od udílení státních vyznamenání až po jmenování ministrů tzv. úřednické vlády) a snaha o ovlivňování monetární politiky centrální banky (výroky, koho v budoucnu jmenuje či nejmenuje členy bankovní rady). Ale u pánů Hamáčka a Štěcha je to nová zkušenost, protože jinak mají oba relativně čistý štít (řízení schůze sněmovny v podnapilém stavu je spíše úsměvné škobrtnutí a nespisovná čeština pana Štěcha je o toleranci jeho voličů).

Zbytečné a kontraproduktivní

devizové rezervy

Výzvy politiků k zastavení intervencí na oslabování koruny jsou navíc nejen zcela liché, ale i kontraproduktivní. Pan guvernér Singer je před koncem svém druhého funkčního období (potřetí být jmenován nemůže) a zbytek bankovní rady má stejně tak jako tak jisté, že jmenován znovu nebude, neboť se neřadí mezi příznivce pana Zemana. Výjimkou je pan Rusnok, u kterého se naopak očekává jmenování příštím guvernérem, jenže ani ten s panem Zemanem nesouhlasí. Je tedy předem jasné, že za současné konstelace nemohou jakákoliv prohlášení politiků ovlivnit rozhodování bankovní rady. Naopak to může být kontraproduktivní, neboť politické výzvy povedou ke zvýšenému tlaku trhu na prolomení hranice 27 Kč/EUR, což povede k větší potřebě intervencí ze strany ČNB, tedy bude docházet k většímu tisknutí virtuálních peněz a k většímu hromadění devizových rezerv, které se budou v budoucnu hůře rozpouštět.

Buď tedy pánové Štěch a Hamáček netuší, že jde o pouhé mlácení prázdné slámy, nebo se jedná o prohlášení adresované spíše voličům než samotné ČNB. Většina voličů totiž slyší na levnější nákup elektroniky a dovolené. Že jsou jejich podniky díky intervencím konkurenceschopnější, že mají jistější pracovní místo a že je v ČR jedna z nejnižších nezaměstnaností z celé EU není na první pohled tak hmatatelné, jako nákup eur na dovolenou za 25 a méně korun.

Anketa k článku Zeman, Štěch a Hamáček vyzývají ČNB k zastavení intervencí

Je v pořádku, když se politici snaží ovlivnit monetární politiku ČNB?

Ano
(19%)
(52)
Ne
(81%)
(224)
Počet odpovědí: 276

Diskuze k článku

K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář.
Připojte Váš komentář

Kategorie článků

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno