Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Finanční leasing

Finanční leasing

Definice Finanční leasing

Je historicky velmi často využívané financování nákupu automobilů či strojů. Jde o pronájem auta s následnou koupí. Klient leasingové společnosti při sjednání finančního leasingu zaplatí akontaci a platí pravidelnou měsíční splátku po dobu 3 až 4 let. Po skončení splátek uhradí klient odkupní cenu předmětu leasingu a automobil se stane jeho vlastnictvím, zatímco po celou dobu leasingu jej vlastnila leasingová společnost. Vtip finančního leasingu spočívá nejen v možnosti užívat auto na které jsem si ještě nevydělal, ale zároveň podnikatelům umožňoval zrychlené odepisování tohoto auta.
V případě neplacení sjednaných splátek se může stát, že leasingová společnost automobil klientovi odebere a pronajme či prodá jej jinému zákazníkovi. V takovém případě při vyúčtování přijdou klientem zaplacené splátky leasingu vniveč; zpravidla dostane po zúčtování dlužných splátek a příslušenství vyúčtování s nulou nebo doplatkem.Dotazy v poradně k Finanční leasing

E

#9229, Leasing pro ruskou firmu, Půjčka, 12.3.2020

Dobrý den, mám takovou zvláštní otázku. Nevíte prosím Vás konkretní českou banku, která může poskytnout finanční leasing nějaké firmě v Rusku? Mám na mysli následující situaci. Český výrobce např. obráběcích strojů má zákazníka v Rusku, ale ten zákazník si nemůže dovolit nakup celého stroje ihned a nechce ten problém řešit pomocí úvěru. Takže firmy se dohodly využit leasing. Český výrobce prodá stroj české bance a pak česká banka jako pronajímatel pronajímá stroj ruské firmě, která je nájemcem. Může to být? Pokud ano, pomocí jaké české banky? Předem děkují za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

české banky nebudou příliš ochotné poskytnout leasing nebo jiný úvěr ruské firmě bez zástavy majetku na území ČR (v případě nesplácení by neměly příliš velkou páku na ruskou firmu). 

AJ

#158, Dotaz v bankovní poradně, , 16.4.2012

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je v nějakém zákonu nebo normě je stanovena nejnižší hranice poskytování spotřebitelského úvěru bankami (od jaké nejnižší částky mohou banky poskytovat úvěry)? Dále by mě zajímalo, zda některé banky poskytují finanční leasing, případně které? Mohu v nějakém dokumentu nalézt informace o aktuálním trhu spotřebitelských úvěrů na rok 2012, případně finančního leasingu? Děkuji Vám za odpovědi. S pozdravem, Alena Jindrová

Dobrý večer,

minimální hranice pro jakýkoliv úvěr (spotřebitelský, hypoteční) zákonem stanovena není, jde pouze o rozhodnutí banky.

Finanční leasing poskytuje např. ČSOB leasing či Unicredit leasing.

Zde je možné nechat si porovnat veškeré spotřebitelské úvěry nabízené bankami a družstevními záložnami na trhu v ČR.

Petr JermářBanky.czBanky v ČR