Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník PIN

PIN


Definice PIN

čtyřmístný číslicový kód pro autorizaci plateb prováděných platební kartouDotazy v poradně k PIN

D

#15625, Objasnění původu peněz AML, Běžný účet, 18.10.2021

Dobrý den, banka mi zablokovala euro účet, na který mně přišla platba za prodej pozemku v třetí zemi. Prozatím chtěla banka znát původ peněz. Pokud banka bude chtít doložit prodejní smlouvu, to nebude problém, je pouze v originálním jazyce. Nebude to problém? Jaký by zde měl být postup? Jelikož jsem pozemek vlastnila více jak pět let, je daný příjem osvobozen od daně. Děkuji za radu.

Dobrý den,

zadržení peněz bankou a objasnění původu je z důvodu AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu). Banka neřeší zdanění příjmu. Kopie kupní smlouvy v cizím jazyce by měla stačit.

LP

#15606, Comfort energy SIPO, Platba, 14.10.2021

Dobrý den, v současné situaci doporučuje Regulační úřad zrušit zálohovou platbu u služby SIPO za plyn pro společnost Comfort energy. Zatím jsem nenašla žádnou konkrétní radu jak na to. Když půjdu na Českou poštu s papírem SIPO jako doklad o platbě a číslu příjemce (zkušenosti ostatních, že pošta odešle zákazníka na banku, která toto z mého účtu odesílá na SIPO ale přitom řeknou na poště, že tuto platbu může zrušit jenom příjemce-zkrachovaný?! ) Má pošta vůbec nějaké informace jak v tomto případě postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předpokládám, že od listopadu přestane Comfort Energy ze skupiny Bohemia Energy předepisovat zálohy na SIPO plošně sama od sebe. Otázkou zůstává, jak řešit říjen. S předpisem položek na SIPO za říjen již nic nenaděláte, tedy jedinou možností je nezaplatit za říjen celé SIPO a zaplatit separátně ostatní položky. Více info v našem článku Bohemia Energy končí.

P

#15561, Souhlas s inkasem, Platba, 11.10.2021

Dobrý den, chci se zeptat, mám problém jak uzavřít souhlas s inkasem u mobilního operátora. Nyní mám uzavřen souhlas s inkasem na strhávání 2x za měsíc např. 700 Kč. Nyní ale potřebuji to navýšit o další souhlas, protože jsem uzavřel dvě smlouvy u operátora, které se přiřadily do mé fakturační skupiny. U operátora mám nastavenou částku např 2 800 Kč. Tak se chci zeptat, jestli jde uzavřít dva souhlasy s inkasem ze stejného účtu pro stejného příjemce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

stačí nastavit u souhlasu s inkasem pro operátora vyšší limit tak, aby se každý měsíc pokryly obě očekávané platby.

M

#15467, Šek pro přítele v nemocnici v zahraničí, Podvod, 2.10.2021

Dobrý den, dostala jsem šek na 30 000 EUR. Peníze mi nepatří, jsou pro přítele v Anglii. Mohu je vložit na svůj účet, než mu je budu moci poslat? Je v nemocnici. Nebudu to muset zdůvodnit? Praní špinavých peněz? Prosím moc o radu, děkuji. 

Dobrý den,

od koho jste dostala šek? Nejde o podvod či o skutečné praní špinavých peněz? Podobných příběhů máme plnou finanční poradnu. Podvodníci se snaží vloudit do vaši přízně a po seznámení (často jen online) z Vás začnou tahat peníze nebo přes Váš účet tzv. vyperou peníze pocházející z trestné činnosti. 

J

#15405, Poslal jsem podvodníkům půl milionu, Podvod, 22.9.2021

Dobrý den, mám dotaz. Před měsícem a půl se se mnou spojila čínská žena s tím, že můžu obchodovat s dolary. Přesvědčila mne, abych tam zaslal 5 799$ s tím, že ona tam vloží 10 000$. Po necelém měsíci se suma vyšplhala na neuvěřitelných 51 122$ s tím, že mám zažádat o výběr. Společnost po mě v zápětí chtěla 7 688 dolarů, tedy nějakých 15% daň odeslat na jejich adresu peněženky s tím, že převážnou část uhradí čínská žena. No a pak to začalo, chtěli po mně pokutu  3000$ za to, že jsem daň neuhradil sám a následně dalších 2 600$ za to, že vložila 10 000$ na můj účet. Že je to prý vratná platba za ověření, že neperu špinavé peníze. Pak následoval poplatek 1 000$ za převod peněz na můj účet, který nevyšel prý kvůli tomu, že národní banka v Americe nepodporuje mojí banku. Tak přišel další poplatek za poslání peněz na moji peněženku 1 500$ s tím, že mi peníze co nejdříve pošlou. Platba samozřejmě neproběhla a dnes mne informovali, že je to z důvodu podezření z praní peněz , tak že mám zaplatit částku 3 600$, aby mi peníze uvolnili a já nebyl třešně stíhán. Dokonce mi vyhrožovali policii, OSN a vězením. Je tohle reálné, nebo podvod ? Díky za odpověď.

Dobrý den,

samozřejmě se jedná o podvod, o žádné obchodování nešlo, podvodníci z Vás celou dobu pouze tahají peníze. Jste dospělá svéprávná osoba. To opravdu stačí, aby Vám neznámý cizinec z Číny napsal "pošlete mi peníze" (z jakéhokoliv důvodu) a Vy dotyčnému postupně naposíláte 21 587 USD (téměř 0,5 milionu korun)?

Články o PIN

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

15.10.2021, Osobní a rodinné finance

…na den přišel necelýmilion klientů. Zálohy přitom platíte automaticky. Co dělat? Poradíme, jak minimalizovat další ztráty. Nejen Bohemia EnergyDo skupiny Bohemia Energy spadá celkem 5dodavatelů energií (mimo samotné Bohemia Enegry ještě Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy (3E) a X Ener…

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

11.9.2021, Běžný účet

…jak banky, tak kampeličky, je velmi pestrý,mnohem pestřejší než svět bankovnictví osobního. Nejčastěji se podnikatelskéúčty dělí do pěti hlavních skupin: účty pro OSVČ (živnostníky,podnikatele) účty pro malé a střední firmy účty pro velké firmy a skupiny profesní účty účty pro veřejný sektor Čím …

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

8.9.2021, Komerční sdělení

Přemýšlíte o tom, že změníte dodavateleenergií – elektřiny a plynu? Žijeme již v době, kdy můžeme vybírat z několikamožností. Nejčastějším důvodem přechodu k jinému dodavateli energií jesamozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis. Vybírat nového dodavatele energií je podobnéefektiv…

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření

…ýrazně omezené a lidem tak zůstaly penízenavíc, které si mohli uložit. Tento důvod uvedlo v průzkumu Twista 56 %dotázaných. Druhou nejpočetnější skupinou jsou ti, kteříměli vyšší příjmy ze zaměstnaní. Právě díky tomu začalo víc spořit 39 %dotázaných. Zbytek lidí si pak začal peníze odkládat kvůl…

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet

…osti je možná i varianta, že protento typ plateb bude existovat nějaký limit. Stejně tak je to u plateb kartou,kdy nemusíte do určité částky zadávat PIN. Inspirace v zahraničíI když Česká národní banka a Česká bankovníasociace možnost posílat peníze na telefonní číslo teprve chystají, tato služba…Banky v ČR