Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník PIN

PIN


Definice PIN

čtyřmístný číslicový kód pro autorizaci plateb prováděných platební kartouDotazy v poradně k PIN

LH

#14771, Může banka chtít vysvětlit původ peněz?, Běžný účet, 10.7.2021

Dobrý den, pokud přinesu do banky větší obnos, třeba amerických dolarů, a budu je chtít uložit na svůj účet, který je vedený v dolarech, bude po mně banka chtít nějaké vysvětlení o jejich původu?

Dobrý den,

v případě nestandardních transakcí může banka po klientech vyžadovat vysvětlení původu peněz na základě platné AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu).

MJ

#14629, Kde zjistím PIN ke kartě?, Běžný účet, 22.6.2021

Dobrý den, nevím jaký mám PIN. Jak postupovat?

Dobrý den,

u které banky máte veden běžný účet? Většina bank dnes umožňuje zobrazení či změnu PINu přes internetbanking. 

M

#14611, Proč mají covid odměny jen zdravotníci?, Osobní a rodinné finance, 21.6.2021

Dobrý den, proč mají covid odměny jen zdravotníci? Je tu policie, prodavači, zaměstnanci co musí být ve 40 stupních v respiratorech. Proč? Proč? Proč? Jestliže ústavní soud rozhodl v jednom případě. Když úlevy tak pro všechny. Byly úlevy když bylo v létě více požáru? Pro hasiče.

Dobrý den,

v rámci zachování duševního zdraví nedoporučuji snažit se hledat spravedlnost ve vládních nařízeních, která zvýhodňují vybrané skupiny obyvatel (a v následných soudních rozhodnutích, která více či méně závazně tato nařízení korigují). 

Krize koronaviru postihla všechny. Někdo přišel o příjem, jiný pracoval za dva, děti ztratily rok školy, senioři trpěli sociální izolací, atd. Vláda vydala mnoho rozhodnutí, některá lepší, jiná horší (a soudy se na podnět mnohých k těmto opatřením vyjadřují). 

ML

#14567, Mohou mi podvodníci vybrat účet?, Běžný účet, 15.6.2021

Dobrý den, mám běžný účet u ČSOB a platím kartou, kterou mám nahranou v mobilu a musím mít otevřené (povolené) platby přes internetové bankovnictví, abych mohl uhradit nákup. Částka kterou jsem si zvolil je 5 000 kč týdně. Může hacker vybrat účet do nulyr? Platby na nakup využívám pouze na jízdné u dopravců. Účet mám pojištěný proti internetovým rizikům.

Dobrý den,

budete-li dodržovat základní pravidla obezřetnosti (selský rozum), žádné riziko Vám nehrozí. Za účty vybranými do nuly jsou obvykle pochybení klientů, např. napsaný PIN na zadní straně karty, phishing (omylem sdělené přihlašovací údaje k účtu podvodníkům), atd. 

R

#14549, Mám doma vysokou hotovost, Běžný účet, 14.6.2021

Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.

Dobrý den,

mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon). 

Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti). 

Články o PIN

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

27.7.2021, Půjčka

…ele v registrech, takže peníze zajistí i lidem s nezvládnutými předešlýmidluhy. Ty druhé spíše matou neúplným názvem, navíc jsou zaměřeny na jinouskupinu žadatelů. Která to je a jak od sebe obě půjčky bez registru odlišit? Másmysl se do nich vůbec pouštět? To se hned dozvíte. Začněme rozlišením o…

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

2.7.2021, Daně

…právce daní. Bitcoin vs. altcoinyKryptoměny se v současnosti dělí na bitcoiny aaltcoiny. Bitcoin je samostatnou kryptoměnou a altcoiny jsou velká skupinaostatních kryptoměn, které vznikly vlastně coby alternativa k bitcoinu, tedyalternativní bitcoin - altcoin. Altcoinů jsou desetitisíce, z těchne…

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021, Banka

…nou cenuDne 22/6/2021 se konala mimořádná valnáhromada Moneta Money Bank, předmětem které bylo projednání fúze sbankovnímia nebankovními entitami skupiny PPF (Air Bank, česká a slovenská část HomeCredit a Zonky). Akcionáři nejprve schválili sloučení (pro 61,9%, stačilo min. 50%),ale následně neby…

Půjčky pro mladé – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

Půjčky pro mladé – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

18.6.2021, Půjčka

…ména pro bankyzlomový. Proč? Protože dlouhodobé statistiky ukazují, že právě mladí lidé do 22let jsou na tom v zacházení s půjčkami nejhůře, tato skupina dlužníků mánejvětší problémy se splácením. Sice se tento nešvar způsobený zanedbánímfinančního vzdělávání postupně zlepšuje, jak ukazuje pravid…

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

17.6.2021, Půjčka

…rokázání vlastnictví a případnázástava majetku (typické pro půjčku pro podnikatele bez daňového přiznání a proty začínající). Typy půjček pro OSVČSkupina podnikatelských půjček je poměrněpestrá. Rozdělit ji můžeme na půjčky pro živnostníky a půjčky pro firmy(obchodní společnosti), častěji se použ…Banky v ČR