Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník PIN

PIN


Definice PIN

čtyřmístný číslicový kód pro autorizaci plateb prováděných platební kartouDotazy v poradně k PIN

L

#9993, Platba ze zahraničí, Podvod, 8.5.2020

Dobrý den, z ciziny mi jde větší obnos peněz v hotovosti. Už jsem zaplatil nemalou částku aby mi hotovost doručili. Bohužel bankovním převodem to nebylo možné. Teď je hotovost v České republice a chtějí zaplatit nějaký certifikát o praní špinavých peněz. Otázka je jestli je to možné a jestli něco takového existuje. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

nic takového neexistuje, celou dobu si s Vámi píše podvodník, který zfalšoval i veškerou komunikaci s přepravní společností, bankou a dalšími aktéry. O své peníze jste bohužel definitivně přišel. Pro příště důrazně doporučuji se nebavit s neznámými cizinci, kteří Vám po emailu slibují zázračné zbohatnutí.

A

#9979, AML a blokace platby, Banka, 6.5.2020

Dobrý den, jak si může banka dovolit blokovat dočasně dispozice k účtu na základě AML zákona proti praní špinavých peněz a podpory terorismu? Bez rozhodnutí, bez odůvodnění, bez ochoty svůj počin zdůvodnit dle daného paragrafu, který jasně popisuje důvodnost podezření! Navíc se banka dotazuje na firemní know-how, typu: jak vyhledáváte klienty, s kým spolupracujete, atd. Řada otázek nesouvisí s terorismem ani legalizací peněz z trestné činnosti. Pak si v novinách přečtěte, jak banky jsou vyšetřované za praní špinavých peněz v řádů miliard. Mám pocit, že se zákon zneužívá k získání interních informací firmy.

Dobrý den,

banky musí na základě platné AML legislativy hlásit podezřelé transakce Finančně analytickému útvaru Ministerstva financí a do plného vysvětlení těchto transakcí peníze blokovat. Cílem AML legislativy určitě není získávat citlivé firemní informace.

I

#9882, Podvod a dědictví ze zahraničí, Podvod, 27.4.2020

Dobrý den, dostala jsem se do složité situace. Po obdržení emailu ohledně dědictví po zesnulém jmenovci bez příbuzných, jsem byla oslovena právníkem p. Daevon Stringfield, abych se ono dědictví přijala. Nechala jsem se stáhnout k tomuto jednání a s ním právníkem jsme počali jednat ohledně získání certifikátů na převedení dědického fondu na mé jméno a po té na mé konto do Čech. Na získání dokumentů a zaslání kurýrem k potvrzení k nám do Čech jsem musela vše platit a s vidinou, že se všechny vklady dědictvím se mi vrátí, jsem vše uhradila což se vyšplhalo do dost velké částky pomalu na 250 tis.Kč. Došla jsem ke konci, že jsem obdržela vlastní konto v amer. bance jen peníze převést do Čech. A k tomu jsem ještě potřebovala získat PIN kód a tam nastal veliký problém. Žádali zaplatit nerezidenční daň, která činila pomalu cca 1,5 mil. Kč. Zděsila jsem se, právník prý zařídil, že stačí uhradit pouze 340 tis. Kč, druhou část zaplatí prý on a zbytek se uhradí až po převodu do Čech. Ale k tomu nedojde, peníze nemám a ani již víc nechci dávat. Dozvěděla jsem se, že vše může být podvod a já jsem o všechny peníze co jsem už odeslala definitivně přišla. Onen právník se dušuje, že o podvod nejde, že mi celý vklad bude vrácen, ale zase odvolat, vzdát se dědictví, uhradit storno poplatek, že pak se mi vše vrátí. Opět jsem uvěřila, žádost o odstoupení a storno poplatek jsem odeslala, očekávala peníze! Místo toho jsem obdržela email, že musím ještě uhradit poslední platbu na převod dokumentů kurýrem z USA do Čech na úřady k potvrzení storna. To prý je opravdu poslední co uhradím a peníze mi vrátí. Ale já už nemám ani Kč a na víc mám strach, že je to opět další slib a zase si vymyslí něco dalšího a já peníze na zpět nikdy nedostanu, jen se moje odeslaná částka k nim bude navyšovat a já budu nešťastná! Nevím si už rady, co mám dělat ? Poradíte mi i v tomhle?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, o všechny své peníze jste definitivně přišla. Podobných příběhů je plna naše bezplatná finanční poradna, sekce podvod. Případ můžete nahlásit na Policii ČR, ale je to bez šance na vypátrání pachatele, který sídlí v zemi s velmi špatnou vymahatelností práva (nejčastěji státy Afriky a Jižní Ameriky). Poslat zcela neznámému cizinci jen na základě pár emailů 250 000 Kč, to svéprávný plnoletý jedinec udělat nikdy nesmí!

ZP

#9809, Ochrana osobních údajů, Banka, 21.4.2020

Dobrý den, k dotazu o založení účtu bez kopie OP. Hledal jsem něco podobného. Proč tvrdíte tazateli, že ho banka může odmítnout, když nesouhlasí s kopií OP, neboť ÚOOÚ říká něco jiného:

"Podmínění jakéhokoli úkonu, ať na něj má držitel dokladu nárok či nikoli, předložením kopie osobního dokladu je tedy zcela vyloučeno. Obvykle bude zcela dostačující ověření totožnosti osoby z předloženého dokladu či dokumentu obsahujícího jeho identifikační údaje a vyznačení takto provedené identifikace na předkládané žádosti, ve smlouvě apod"

Z toho vyplývá, že banka nemůže odmítnout poskytnutí služby. A odmítnout bez důvodu? Nevidím rozdíl proti jiným podnikům, v restauraci také nemohu obsluhovat jen koho si usmyslím, nebo v obchodě. Samozřejmě klíčový problém je v tom, že lze kopie OP zneužít, třeba pro pořízení půjčky (nemajitelem dokladu) - to považuji za absurdní. Pak ale dává smysl, že kopii OP nemůže nikdo vyžadovat a podmiňovat tím poskytování služeb.

Dobrý den,

je značný rozdíl mezi restaurací a bankou. Zatímco restaurace může naservírovat oběd komukoliv bez ověření totožnosti a dalších kontrol, banky musí splňovat vysoké nároky kladené legislativou (včetně AML - proti praní špinavých peněz a financování terorismu) a dohledovým orgánem (ČNB). I vámi citovaný ÚOOÚ uvádí "Obvykle bude zcela dostačující...".  Což je aplikovatelné třeba při půjčování lodiček na vodě, kdy si nikdo nesmí pořizovat kopii vašeho OP. Ale bankovnictví je s nároky na identifikaci klientů výrazně výše. 

Píšete o zneužití kopie OP - to je sice možné, ale cílem identifikace klienta a pořízení kopie OP při zakládání účtu je primárně umožnit auditu zpětnou kontrolu, že pobočkový pracovník klienta řádně prolustroval (nestačí jen napsat do systému "viděl jsem klientův OP, zdá se mi to v pořádku").

Dnešní super-korektní doba, kdy se každý odmítnutý má potřebu soudit vede akorát k tomu, že se odmítnutí (uchazeči o zaměstnání, žadatelé o půjčku, zájemci o běžný účet) nedozvídají důvod odmítnutí a musí se spokojit pouze s obecnými frázemi jako prosté "ne" nebo "dali jsme přednost jinému uchazeči, který lépe splňoval požadavky". 

M

#9688, Banka mi zablokovala účet, Banka, 11.4.2020

Dobry den, mam problem, Ceska sporitelna mi zablokovala ucet, protoze mi na nej prislo 45 000 Kc ze Slovenska na zaplaceni transakce u Paypal, ktery pozadoval penize zaslat pres webovou stranku na kod penezenky. Penize mi poslal kupujici, ktery pozadal sestrenici, aby mi poslala penize na dokonceni transakce po odeslani penez. Pres web mi do tydne byl zablokovan ucet kvuli velkemu obratu penez a ja nevim co mam ted delat. Ma ucet mi prisla vyplata a ja si ji nemohu vybrat. Ani zatim nevim co bude dal. Vubec jsem netusila, ze to muze byt problem.

Dobrý den,

banka pravděpodobně vyhodnotila transakci jako podezřelou z hlediska AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) a nahlásila ji Finančně analytickému útvaru MF, který účet dočasně zablokoval (než transakci posoudí). Je třeba vyčkat na odblokování účtu.

Články o PIN

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

5.6.2020, Komerční sdělení

…lienta, aktuální kurzovnílístek nebo třeba vyhledání nejbližší pobočky či bankomatu Komerční banky. Tentoportál je také bránou k API službám celé skupiny Société Générale. „Komerční banka je leaderem v oblastiotevřeného bankovnictví na českém trhu a klientům i firmám umožňuje snadnousprávu jejich…

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020, Akcie a investice

…sla, v další vlně nákupu můžete tento pokles využít. A přinásledném růstu ceny vyděláte. Peníze určené na investice si proto rozdělte alespoň do 3skupin. Teprve poté je postupně investujte. Nebo vyzkoušejte pravidelné a dlouhodobé investice pomenších částkách. Při nich můžete část svých úspor inv…

KB nabídne jednoduchý a bezpečný obchod po Evropě přes portál we.trade

KB nabídne jednoduchý a bezpečný obchod po Evropě přes portál we.trade

14.4.2020, Komerční sdělení

… elektronický portál pro sjednávánía vypořádávání přímých obchodů mezi firmami. Formou joint-venture na we.tradeparticipuje 14 velkých bankovních skupin. Přístup na portál je firmám udělovánvýhradně přes jejich banku. Tato skutečnost spolu s možnostmi we.trade významnězvyšuje bezpečnost obchodová…

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

Čekají nás dostupnější hypotéky? Nahrává tomu ČNB i situace ve světě

13.4.2020, Hypotéka

…rokyZatímco první novinka potěšila zejména zájemce o novoupůjčku na bydlení a druhá lidi, kteří už hypoteční úvěr mají, další změna sedotkne obou skupin. Řeč je o snížení sazeb České národní banky. V březnupostupně klesly o 1,25 procentního bodu. Ještě začátkem února přitom centrální banka kvůli …

Internet překypuje hrozbami. Víme, jak se bránit

Internet překypuje hrozbami. Víme, jak se bránit

19.3.2020, Komerční sdělení

…i blokaci otravných bannerů. Samozřejmě, že předorganizovanou skupinou kyberteroristů vás nezachrání, ale za danou cenu jde onejlepší antivirové řešení pro běžné uživatele na trhu.Banky v ČR