Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Půjčka

Půjčka


Definice Půjčka

spotřebitelský úvěr v řádu desetitisíců až statisíců korunDotazy v poradně k Půjčka

P

#12018, Insolvence a paušál za telefon, Exekuce a insolvence, 5.12.2020

Dobrý den, telefonní operátor mi sdělil, že mi ruší paušál vzhledem k tomu, že jsem v insolvenci. Přitom již rok insolvence a srážky probíhají. Že prý je to dle zákona a nemohou poskytovat paušál osobě co je v insolvenci nebo exekuci. Paušál mi byl zřízen v roce 2015. V té době jsem měl 11 exekuci na cca 1,5 milionu Kč. Za skoro 6 let co mám paušál nemam jedinou opožděnou platbu za telefon. Hodlám napsat email přímo na vedení společnosti. Paušál si platím poctivě, jeho zrušení (manželská insolvence) znamená stokoruny měsíčně navíc. Je zákon, který zakazuje mít paušál v insolvenci? Nebo je to jen výmysl a interní nařízení operátora? Nemůžeme mít účet, nájem nám nikdo nedá, protože jsme v insolvenci, na člověka v insolvenci se kouká hůř jak na vraha. Takže prosím o zodpovězení otázek 1) Zakazuje nějaký zákon operátorům poskytovat paušál v insolvenci? 2) jaké ministerstvo má na starosti insolvenci? Chci poslat email.

Dobrý den,

žádný zákon nezakazuje operátorům poskytovat dlužníkům v insolvenci paušál, jedná se o interní opatření konkrétního operátora. Insolvence spadají pod Ministerstvo spravedlnosti. 

Za současný stav "kdy se na dlužníky v insolvenci hledí špatně" mohou dle mého názoru neustále předkládané návrhy na zmírnění podmínek pro osobní bankrot. Dříve měl dlužník povinnost uhradit min. 30% dluhů a teprve potom mu byl zbytek prominut. Dnes stačí uhradit min. 66 000 Kč (stačí splácet 1 100 Kč měsíčně po dobu 5 let) a budou Vám prominuty libovolně vysoké dluhy. Nově se navrhuje plošné zkrácení oddlužení pro všechny na pouhé 3 roky (bude stačit splatit jen 40 000 Kč).

Na jednu stranu je jistě žádoucí oddlužit co nejvíce osob, vrátit je zpět z šedé ekonomiky do života, atd. Na druhou stranu ale všechny náklady těchto veřejně prospěšných opatření nesou věřitelé (nikoliv stát). Nelze se pak věřitelům divit, že zpřísňují podmínky pro poskytování služeb (paušál, nájem, půjčky, atd.). Dnes si musí věřitelé velmi pečlivě rozmýšlet, komu své služby poskytnou a komu nikoliv. 

KK

#12017, Rodiče si vzali půjčku na mé jméno, Půjčka, 5.12.2020

Pokračování dotazu č. 12014: Dobrý den, děkuji za odpověď. Splátky měli platit rodiče, protože jsem si půjčku vzala pro ně, oni sami nemohli a tak jsem ji jim vzala já. Bohužel přišli o práci a neplatili to, o čemž jsem nevěděla.

Dobrý den,

přesně tohle by neměl nikdy nikdo dělat (umožnit jiné osobě si vzít půjčku na své jméno). Banka velmi správně vyhodnotila, že rodiče nebudou schopni splácet, a proto jim nepůjčila. Vy jste jim tedy půjčku sjednala na své jméno. A stalo se přesně to, proč jim banka půjčku odmítla. Následky teď bohužel ponesete Vy. Budete muset celý úvěr doplatit a nikdo Vám dalších 4-5 let díky negativním záznamům v registru nepůjčí. Peníze můžete vymáhat po svých rodičích. 

L

#12016, Půjčka a vstup do insolvence, Půjčka, 5.12.2020

Dobrý den, mám půjčky u banky, všechny jsem platil jak mám, pak jsem požádal o insolvenci, protože jich mám víc a atd. Už jsem psaný v rejstřík,u že insolvence je v jednaní a čeká na schváleni od soudu. Takže do pátkau jsem u banky žádný dluh neměl (přitom jsem splátku za listopad měl zaplacenou). Pak mi volali z banky, že se dozvěděli, že jsem v insolvenci a půjčky mi stoply a mám tam napsáno: "celková dlužná částka tolik a tolik". Paní z banky mi řekla, že mi můžou vzít celou výplatu. A já chci vědět když nemám žádnou exekuci, jestli z těch peněz co mi banka vezme na umoření dluhu, jestli můžu u nich žádat aspoň o vrácení životního minima.

Dobrý den,

vstupem do insolvence musíte přestat splácet všechny své stávající závazky. Tím jste porušil smluvní podmínky banky, a proto Vám banka úvěr zesplatnila. Pokud banka použila zůstatek na běžném účtu k umoření dluhu, není možné žádat o navrácení těchto peněz nebo vyplacení životního minima.

KK

#12014, Nesplácel jsem půjčku a potřebuji refinancování, Půjčka, 5.12.2020

Dobrý den, dostala jsem se do těžké situace se dvěma úvěry od jedné banky. Splátky měli platit rodiče a až před nějakou dobou jsem zjistila, že to posledních 5 měsíců nedělali. Normálně bych byla schopná platit splátky včas a řádně, ale mám tam několik nezaplacených splátek a nějaké další problémy s tím spojené. Zajímalo by mě, zda by se to dalo splatit jiným úvěrem a začít tedy od začátku bez nějakých zpožděným plateb a prostě s čistým štítem nebo jestli už je to příliš vážný záznam a toto by mi už nikdo neschválil. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste posledních 5 měsíců půjčky řádně nesplácela, máte velmi závažný negativní záznam v registrech dlužníků a nikdo Vám dalších 4-5 let nepůjčí. Refinancování tak bohužel není možné. Proč splátky vašich půjček měli hradit rodiče? 

EK

#12012, Půjčka a vysoký úrok, Půjčka, 5.12.2020

Dobrý den, je možné, že mi banka na půjčku 200 000 Kč dala úrok 19%?

Dobrý den,

je to stejné, jak kdyby Vám pekárna nabízela chleba za 200 Kč. Cena je vysoká a Vy máte plné právo takovou nabídku odmítnout a poohlédnout se u konkurence po levnější alternativě. Bonitní klient by u půjčky 200 000 Kč měl dosáhnout na úrok kolem 5%. Zkuste poptat půjčku u jiné banky. 

Úrok 19% by byl adekvátní pro nedostatečně bonitního žadatele o půjčku, kde je vyšší riziko nesplácení (např. pokud máte negativní záznamy v registrech).

Články o Půjčka

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka

…notězástavy) a můžete dosáhnout na nižší úrok. Většina lidí ale používá jako zástavuopravovanou nemovitost. Její hodnota bývá vyšší než požadovaná půjčka, a protonebývá problém na úvěr dosáhnout. Pokud ručíte například starým bytem, který jeve špatném stavu a má malou cenu, můžete za hypotéku …

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

27.11.2020, Hypotéka

… nákup, stavbunebo rekonstrukci vlastního bydlení. Mezi hypotékou a úvěrem je přitom několikzásadních rozdílů. Podívejte se na ně a zjistěte, jaká půjčka se vám vícvyplatí. Je třeba říct, že hypotéka, hypoúvěr inapříklad spotřebitelský úvěr mají své výhody. Která varianta se vám nejvícvyplatí,…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…učíte za stavbu, která na něm vznikne. Jeho cena se totižzapočítává do budoucí hodnoty nemovitosti. Právě ta je pro poskytovatelezásadní. Potřebná půjčka na výstavbu domu tak může mítobvykle nižší LTV a vy tak díky tomu získáte nižší úroky než u 90% hypotéky. Zároveň ale musíte dávat pozor, ab…

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

18.11.2020, Půjčka

Nebojte se, nenecháme vás v problémech. Něcopodobného slibují v posledních týdnech banky i nebankovní poskytovatelé půjčeksvým klientům. Koncem října totiž skončil odklad splátek spotřebitelských ihypotečních úvěrů, který vláda na jaře nařídila kvůli pandemii koronaviruCOVID–19. Lidé si díky m…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

…statečnoupůjčku. A druhou nemovitost můžete časem z hypotéky vyvázat. Banku o to můžetepožádat, jakmile splatíte dostatečnou částku, aby zbývající půjčka tvořilamaximálně 90 % z hodnoty vašeho domu či bytu. Zároveň pamatujte, že u hypotéky s ručenímcizí nemovitostí potřebujete zástavní smlouvu…Banky v ČR