Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Půjčka

Půjčka


Definice Půjčka

spotřebitelský úvěr v řádu desetitisíců až statisíců korunDotazy v poradně k Půjčka

PP

#11317, Konsolidace a odstoupení od úvěrové smlouvy, Půjčka, 24.9.2020

Dobrý den, mého starého otce pod záminkou nějakých změn dalo by se říct nalákali do banky, kde mu nabídli výhodnou konsolidaci jeho čtyř úvěrů vedených u jejích banky. Dva z úvěrů platí 2 roky a další dva z úvěrů dokonce 4 roky, celková dlužná částka je 190 000 Kč. Byl vytvořen jeden velký úvěr na 260 000 Kč, ze kterého byly ty úvěry splaceny a zbytek byl převeden na účet otce, i když se mu jednalo pouze o konsolidaci. Otec špatně vidí a tak si při podpisu smluv tohoto nevšiml a to se událo ve čtvrtek 17.9. O víkendu ve svém bankovnictví si toho všiml a v pondělí už jim hlásil, že chtěl jen konsolidaci a ne peníze navíc. Domluvil se s bankou, že přebytečné peníze použije tedy na umoření tohoto velkého úvěru. Podotýkám, že na úvěru je RPSN 11,47%. Když jsme se to se strýcem dnes náhodou dozvěděli mezi řečí, taj se nám to chování banky nelíbilo a otec když zjistil jak nevýhodná konsolidace to vlastně je souhlasil, že jí chce zrušit. A proto se se strýcem vydali do banky, kde jim prý sdělili, že konsolidace zrušit bohužel nejde a kdyby ano, tak jim otec musí zaplatit celou výši nově sjednaného úvěru, i když ve smluvních podmínkách je napsáno, že lhůta pro zrušení konsolidace je bez udání důvodu 30 dní. Podotýkám, že všechny čtyři úvěry byly vedeny právě u banky, která nabídla tu konsolidaci a tak se ptám. Opravdu má banka nárok neposkytnout klientovi zrušení té konsolidace a vrácení starých úvěrů jak to bylo, když jsou vedené u její banky? De facto otec teď vlastně ty úroky bude platit znovu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od úvěrové smlouvy můžete odstoupit bez sankce a udání důvodu do 14 dnů od podpisu. Při odstoupení do smlouvy je však nutné bance v rámci této lhůty (14 dnů) vrátit všechny půjčené peníze. Pokud peníze nevrátíte, není možné od půjčky odstoupit. Již splacené úvěry nelze obnovit. Lze pouze požádat o jinou půjčku, ze které byste případně vrácení peněz financovali. RPSN přes 10% se mi zdá poměrně vysoká, ale neznám bonitu Vaše otce (jaké má příjmy, záznamy v registrech, věk atd.). Bonitní klient by neměl problém dosáhnout na poloviční RPSN. 

P

#11307, Hypotéka a půjčka v zahraničí, Hypoteční poradna, 24.9.2020

Dobrý den, mám půjčku v zahraničí, konkrétně v Rakousku, kde pracuji. V dohledné době bych chtěl řešit hypotéku zde v České republice. Uvidí české banky, někde v nějakém registru, nebo jinou cestou, že mám půjčku v zahraničí, a nemohl by kvůli tomu být nějaký problém? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o existenci půjčky v zahraničí se banky dozví v žádosti o hypotéku přímo od Vás, neboť Vy jste povinen do žádosti o úvěr pravdivě uvést všechny své další úvěry a výše měsíčních splátek. Existence další půjčky problém nepředstavuje, můžete mít zcela libovolné množství úvěrů. Jen musíte být dostatečně bonitní na splácení hypotéky i půjčky (je třeba mít dostatečný příjem).

J

#11303, Zneužití osobních údajů, Půjčka, 23.9.2020

Dobrý den, je možné nějak zneužít tyto údaje (např. založení pojistky, půjčky, hypotéky, smlouvy u operátorů a podobně)? Údaje: Titul, Jméno, Příjmení, datum narození, místo bydliště (město). Osobně si myslím že ne, jelikož tyto údaje kde kdo udává třeba na sociálních sítích, internetu a podobně. Raději bych se, ale rád ujistil u Vás jako odborníků. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tyto údaje jsou u mnoha osob na internetu veřejně dohledatelné a nelze je zneužít pro sjednání půjčky, hypotéky či jiných produktů (při sjednávání úvěru je třeba vždy předložit OP).

D

#11292, Hypotéka a půjčka, Hypoteční poradna, 22.9.2020

Dobrý den, většina bank má časové rozpětí, v rámci kterého si "nelze" vzít k hypotéce spotřebitelský úvěr (cca 180 dnů). Toto rozpětí se vztahuje k podpisu hypoteční smlouvy nebo k počátku čerpání? Pokud například začnu čerpat hypotéku až za 20 měsíců od podpisu hypoteční smlouvy, znamená to, že prakticky skoro 2,5 roku si nelze vzít jiný úvěr aniž by byl bankou počítán jako úvěr například na požadovaných 20% vlastních zdrojů?

Dobrý den,

každá banka má tato pravidla nastavena individuálně, ovšem nic Vám nebrání si vzít půjčku u jiné banky. Důležité je dodržet podmínku, kdy je nutné 10-20% peněz na koupi/stavbu nemovitosti skutečně použít z vlastních zdrojů (resp. banka Vám nemůže půjčit více než 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy bez vlastních zdrojů je nutné ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí). Nesmíte si zkrátka těchto 10-20% obstarat formou půjčky ani u jiné banky. Potřebujete-li k hypotéce peníze navíc, banky Vám mohou půjčit až 25% neúčelově za cenu účelového hypotečního úvěr, což bývá nejvýhodnější (půjčku s úrokem pod 2% byste nesehnal).

PD

#11283, Mohu sám sobě zakázat půjčky?, Půjčka, 21.9.2020

Dobrý den, jde na mé jméno a rodné číslo zablokovat bankovní i nebankovní půjčky? A pokud ano, jestli na dobu určitou nebo neurčitou, kdy bych tento zákaz zrušil a pak opět aplikoval. Nikde jsem na internetu nenašel, že by toto šlo, tak se ptám tu. Vím že by měla být určitě možnost změna rodného čísla, ale to bych musel měnit občanský a řidičský průkaz a všude musel oznamovat změnu. Přejdu k meritu věci. Vím, že jeden můj kamarád u kterého nevím zda mu mohu ještě opravdu věřit zná mé jméno, rodné číslo a jak se podepisuji. A mám obavy, aby si na mne nepůjčil. A dále máme plán na podnikání do budoucna, kde by se na mě rozjela živnost na stavební firmu. Tam by byl ještě větší problém, pokud by se dostal k IČ a půjčil si na firmu mnohem větší částky. Také by bylo vše na mou zodpovědnost. Proto bych rád věděl, jestli je možnost se proti tomuto pojistit, abych nedopadl špatně. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obezřetnost je určitě dobrá věc, ale v tomto případě Vás mohu uklidnit. Se znalostí jména, rodného čísla a podpisu si na Vás ani na firmu nikdo vzít půjčku nemůže. Při sjednávání úvěru je vždy nutná důkladná identifikace klienta, která se provádí pomocí OP (a v případě sjednání půjčky na dálku ještě dalšího dokladu totožnosti).

Obecně sám sobě půjčování peněz zakázat nemůžete (ani na dobu určitou, ani na dobu neurčitou). Můžete pouze požádat soud o zbavení svéprávnosti. Pak byste si sám půjčovat nemohl, ale byl byste velmi omezen v nakládaní se svým majetkem. 

Články o Půjčka

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

23.9.2020, Půjčka

…peníze. Musíte si dát navícpozor, abyste nenaletěli a neskončili v nesplatitelných dluzích. Připravilijsme proto 8 rad, které vám pomůžou, aby vás půjčka nezruinovala. 1) Skutečně si peníze potřebujete půjčit?Nejdříve se zamyslete nad tím, jestli půjčkuskutečně potřebujete. Není například možn…

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

8.9.2020, Hypotéka

…ověření. Mají za sebou několik let splácení hypotéky a poskytovatelé vidí, zdase na ně můžou spolehnout. Protože je část hypotéky užsplacená, nová půjčka je menší. Hodnota nemovitosti, kterou ručíte, naopak včase roste. Úrokové sazby výrazně klesají. Uněkterých bank už získáte i novou hypotéku…

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

26.8.2020, Půjčka

Zhruba o 7 000. O tolik klesl ve druhémletošním čtvrtletí počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Vyplýváto z dat, která zveřejnila společnost SOLUS. Podle jejích údajů ve druhémletošním čtvrtletí dlouhodobě nesplácelo své dluhy 553 000 lidí v Českérepublice. V první čtvrtině roku …

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

29.7.2020, Půjčka

…ího bodu – z 2,6 % na 3,7 %. Zatímco loni bylo v tomto období bezpráce necelých 200 000 lidí, nyní se jejich počet blíží ke 270 000. Pomoci může i půjčkaPrávě lidé, kteří přišli o práci, si nynínejvíc utahují opasky. Někteří z nich hledají levnější bydlení nebo uvažují opůjčce, která by jim po…

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

1.7.2020, Půjčka

…sou započítané jakúroky, tak veškeré poplatky. U některých poskytovatelů se přitom tato hodnota pohybuje iv řádech tisíců procent za rok. Bankovní půjčka není vždy nejlevnějšíVětšinou platí, že levnější půjčky nabízí banky. Nedá se toale říct zcela bez výhrad. Mezi TOP 10 nejlevnějšími poskyto…Banky v ČR