Bankovní slovník


Definice Půjčka

spotřebitelský úvěr v řádu desetitisíců až statisíců korun.

Aktuální přehled podmínek všech bankovních i nebankovních půjček najdete v sekci porovnání půjček. Můžete vyhledávat i porovnávat neúčelové půjčky na cokoliv, účelové půjčky na auto či rekonstrukci a také konsolidaci či refinancování půjček.Dotazy v poradně k

PF

#16000, Exekuce, Exekuce a insolvence, 2.12.2021

Dobrý den, exekuci mám na nebankovní půjčku. To bude asi nepřednostní pohledávka?

Dobrý den,

ano, nebankovní půjčka se řadí mezi nepřednostní pohledávky.

R

#15988, Daňové přiznání, Daně, 1.12.2021

Dobrý den, jsem OSVČ a vzala jsem si půjčku. Uvádí se načerpání půjčky do daňového přiznání? A pokud jsem zároveň letos překročila hranici obratu 1 milion, jak v příjmech figuruje tato půjčka? Pokud se mi bude o účetnictví starat účetní, stačí když doložím příjmy z práce, nebo je potřeba uvést i půjčky?

Dobrý den,

v  rámci daňového přiznání se řeší pouze zdanitelné příjmy. Načerpaná půjčka není zdanitelným příjmem (nedaní se, peníze máte pouze dočasně půjčené a musíte je věřiteli vrátit).

HL

#15987, Kreditní karta bez příjmu, Půjčka, 1.12.2021

Dobrý den, hledám "normální" banku, kde bych si mohl pořídit skutečnou kreditní kartu, kterou nutně potřebuji v zahraničí při půjčování auta. Zatím mám kartu Visa od DKB v Německu, ale ta bude příští rok mnohem dražší, takže hledám kreditní kartu tady v ČR. Výhodou karty DKB je, že funguje jako kreditní karta, ale úvěrový limit odpovídá zůstatku na speciálním účtu kreditní karty. Můžete si ho neustále dobíjet z běžného účtu, který také musíte mít (nic vás to nestojí). Je to také velmi bezpečný koncept. Existuje něco podobného v české bance? Moje předchozí domácí banka mě právě naštvala, protože zamítla mou žádost o kartu s odůvodněním, že na účtu nemám své příjmy ze zaměstnání (ale zůstatek na účtu je téměř sedmimístný). Jsem cizincem v ČR již téměř 30 let, mám zde trvalé bydliště, nemovitost a jsem klientem této banky již téměř 15 let! Existují vstřícnější banky nebo lepší řešení? Mnohokrát děkuji za jakoukoli pomoc.

Dobrý den,

kreditní karta je formou půjčky a dle Zákona o spotřebitelském úvěru musí věřitel před poskytnutím úvěru ověřit bonitu žadatele. Zejména je nutné se ujistit, že dlužník vydává na splácení všech svých úvěrů přiměřenou část svých příjmů. Z čehož plyne, že bez příjmu půjčku nezískáte (byť byste měl vyšší úspory či vlastnil nemovitost). 

V zahraničí jste měl pravděpodobně tzv. předplacenou kartu (nečerpal jste úvěr ale své vlastní peníze, které jste si předem dobil). 

V

#15972, Zakládání účtu online, Půjčka, 30.11.2021

Dobrý den, je to skoro měsíc co jsem na internetové stránce ověřoval účet svojí identitou. Již si nepamatuji, zda jsem zveřejnil dva doklady, ale myslím si, že jsem určitě zadal ofocenou občanku z obou stran. Je možné, aby toho nějak zneužili? Popřípadě dá se zjistit jestli na mé jméno někdo nemá půjčku? Určitě si zajdu zablokovat ID a zažádat o novou jestli to pomůže. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jaký účet na jaké stránce jste ověřoval či zakládal? U bank se obávat nemusíte, tak žádné zneužití osobních údajů nehrozí. V případě neznámých webů a často podivných brokerů ale může být situace jiná (na kopie dokladů lze za určitých okolností sjednat půjčku), Stav svých závazků si můžete ověřit výpisem z bankovního a nebankovního registru. 

DJ

#15955, Získám půjčku?, Půjčka, 28.11.2021

Dobrý den, mám dotaz. Zajímalo by mě, jestli bude možný úvěr 400-500k s měsíčním příjmem 24k čistého. Bude mi 20 let a stále bydlím s rodiči a ještě nějakých pár let budu. A celková částka co měsíčně musím přispívat je skoro nulová.

Dobrý den,

půjčku 500 000 Kč s čistým příjmem 24 000 Kč získáte (splníte-li ostatní podmínky půjčky). Dobře si ale rozmyslete, je-li takto velká půjčka tím nejlepším vykročením do života. Ve 20 letech se priority rychle mění a za pouhý rok může být všechno jinak (třeba si najdete přítelkyni, budete chtít spolu bydlet, atd.). 

Články o

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Vyberete si úvěr, do kterého chceteinvestovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice dopůjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovateltotiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývájen služba Rentiér, která pení…

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

… se splácením. Situaci vám přitom může zkomplikovat i příliš vysokýkontokorent nebo limit na kreditní kartě. Pokud je ale jinak vaše bonita dobrá, půjčka,kontokorent ani kreditní karta vadit nemusí. 4. Zdroj příjmu a vaše profesePro banky je důležitá nejen výše příjmu, ale ijeho zdroj. Jinak s…

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budetemuset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si účet založíte dobrovolně,protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu anejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jejlegislativa nevyžaduje.…

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

8.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Přemýšlíte o tom, že změníte dodavateleenergií – elektřiny a plynu? Žijeme již v době, kdy můžeme vybírat z několikamožností. Nejčastějším důvodem přechodu k jinému dodavateli energií jesamozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis. Vybírat nového dodavatele energií je podobnéefek…

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatitpředčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé přisjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumuAir Bank. Průzkum zároveň ukázal, že lidé jsou opravidlech úvěrů daleko lépe informovaní než před pěti l…