Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Vázaný účet

Vázaný účet


Definice Vázaný účet

označován též jako jistotní účet, stejná funkce jako notářská/advokátní úschova, slouží k vypořádání obchodu, nejčastěji k prodeji/koupi nemovitosti (kupující složí peníze na účet a banka je vyplatí prodávajícímu po splnění přesně definovaných podmínek – např. po dodání potvrzení z katastru o dokončeném převodu nemovitosti)Dotazy v poradně k Vázaný účet

SD

#3608, Vázaný účet, Reality, 5.6.2017

Dobrý den, rádi bychom zřídili vázaný účet pro převod platby za nemovitost. Celková cena bude v milionech korun, kolik taková služba, resp.účet stojí. Děkuji!

Dobrý den,

banky si za tuto službu účtují 0,1-0,5% z uschovaných peněz, min. 5 000 Kč. Kompletní přehled vázaných účtů zde. Více info o vypořádání peněz při nákupu/prodeji nemovitosti v našem článku Prodej nemovitosti 2.

AB

#2084, Jistotní účet, Banka, 25.7.2015

Dobrý den, zajímala jsem se o vázaný účet u Equa Bank. Sdělili mi, že ho poskytují pouze právnickým osobám, což ovšem není na webových stránkách nikde uvedeno. Zajímalo by mě, zda lze poskytnout tuto službu OSVČ, která je zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákon, paragraf 420 (2) definována jako podnikatel. Mnohokrát děkuji za Vaši kvalifikovanou odpověď.

Dobrý den,

jiné banky tuto službu nabízejí běžně i fyzickým osobám (Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank, Česká spořitelna - ta pouze ke svým hypotékám). Nicméně, pokud Vám Equa Bank tuto službu poskytnout nechce, je to její rozhodnutí - na poskytnutí bankovního produktu právní nárok není. Není tedy nic snazšího než zamířit ke konkurenci.

F

#1656, Dotaz na reality, Reality, 9.11.2014

Dobrý den, jako realitní makléř zprostředkovávám prodeje nemovitostí a s tím spojených služeb advokátní kanceláře (advokátní úschova). Uvažuji o využití některého z bezpečného produktu banky, jako je vázaný ( jistotní ) účet. Lze sjednat tento účet za klienty (prodávající/kupující)? Případně u které banky je nejvýhodnější sazba či podmínky? Nebo je v nabídce bank jiný vhodnější produkt, depozitní účet??? Děkuji za odpověď. Veselý

Dobrý den,

toto je velmi rozumný nápad. U notářské úschovy je nemalé riziko pochybení jednotlivce - je to pouze na odpovědnost pana notáře, a že tu bylo nemálo případů zpronevěr. V bance je jistota mnohem větší a poslední dobou to i část klientů realitních kanceláří začíná vyžadovat.

V současné chvíli jistotní/vázaný účet naízí 11 bank a družstevních záložen. Jinak oblíbené družstevní záložny a banky zde škrtám, neboť pro tento účel bude vhodnější vybrat větší banku a zbývá nám 8 bank: Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Expobank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank. Porovnání parametrů zde. Průměrně vyjde vypořádání jedné transakce na 0,2%, min. 5 000 Kč (dražší je UniCredit s 0,3% a levnější Equa Bank s 0,2% a minimem pouze 3 500 Kč). Úrok nabízí pouze Expobank (0,65%), jinak pouze 0%% či 0,01%.

Toto je "ceníková nabídka" pro jednorázové transakce pro fyzické osoby. V případě realitní kanceláře a většího objemu transakcí půjde určitě domluvit o trochu lepší podmínky - zkuste vyjednávat. Osobně bych začal u čtveřice ČS, ČSOB, KB, RB a po té přihodil Equa.

VP

#1538, Zřízení vázaného účtu, Běžný účet, 18.8.2014

Je možné u Poštovní spořitelny zřídit vázaný účet ?
Děkuji Vratislav P.

Dobrý den,

nikoliv - Poštovní spořitelna tento produkt bohužel nenabízí. Vybrat si lze z jiných bank, můžete nahlédnout do našeho pravidelně aktualizovaného přehledu a porovnání jistotních účtů
Nebo napište, kolik bude na účtu uloženo a doporučím Vám konkrétní banku za aktuálně nejvýhodnějších podmínek.

Články o Vázaný účet

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

… zajištěný zástavním právem knemovitosti pro pořízení nemovitosti (nákup, výstavba, vypořádání dědictví, atd.) Jistotní účet:označován též jako vázaný účet, stejná funkce jako notářská/advokátní úschova, slouží kvypořádání obchodu, nejčastěji kprodeji/koupi nemovitosti (kupující složí pe…Banky v ČR