Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Vkladní knížka

Vkladní knížka


Definice Vkladní knížka

nejrozšířenější spořící produkt před rokem 2000, nyní se již téměř nepoužívá (bylo nahrazeno spořícím účtem a termínovaným vkladem), knížka velikosti vysokoškolského indexu, do které se zaznamenávaly veškeré transakceDotazy v poradně k Vkladní knížka

M

#14734, Vkladní knížka a dědictví, Spoření, 7.7.2021

Dobry den, maminka umřela a zanechala vkladní knížku.Tam jsou ale 2 jména. Její jméno a mé nevlastní dcery. My jsme ale 3 dcery. Patří to do dědictví a bude to rozděleno notářem na 3 díly?

Dobrý den,

notář musí nejprve vypátrat, komu peníze z vkladní knížky patří (jestli vaší matce nebo nevlastní dceři). Patří-li peníze z vkladní knížky zůstaviteli a ten nezanechal závěť, dojde k dělení majetku mezi zákonné dědice (každá dcera obdrží 1/3, resp. pokud by ještě žil otec, pak by nejprve připadla polovina peněz jemu coby podíl na SJM a teprve druhá polovina by se dělila mezi něj a dcery - každý by dostal 1/4 z poloviny, tedy 1/8). 

JM

#14355, Mám starší vkladní knížku, Spoření, 25.5.2021

Dobrý den, po úmrtí matky sa objavila moja cestovní vkladní knižka. Používal som ju ako vojak. Je zrušená alebo ako ju ukončiť zrušiť? Môžem ju poslať do Prahy, len neviem kam.

Dobrý den,

takto stará vkladní knížka z doby před sametovou revolucí již není platná. Není proto nutné žádat o její zrušení.

JN

#14037, Vkladní knížka a úmrtí, Spoření, 27.4.2021

Pokračování dotazu č. 14036: Dobrý den, již jsem se dnes ptala, ale odpověď se týkala bankovního účtu a ne vkladní knížky. Jde mi o to, když budeme s dcerou, která je mým jediným dědicem, dva vkladatelé na vkladní knížku. V případě mého úmrtí by měla mít nadále neomezené právo výběru i vkladu na knížku. Výše vkladu k datu úmrtí bude tedy předmětem dědického řízení a základem pro výpočet notářského poplatku, samozřejmě chápu, že nezáleží na tom, zda uložené prostředky do té doby použije či nikoliv. Zajímalo by mne ale, zda bude platit poplatek z celé výše uložené, když jako druhý vkladatel je také majitelem těchto prostředků a je předpoklad, že jde i o její vklady. Děkuji

Dobrý den,

postup je stejný pro všechny bankovní produkty (vkladní knížka, běžný účet, spořicí účet, termínovaný vklad). Předmětem dědictví je zůstatek k datu úmrtí zůstavitele a disponentovi zaniká přístup k účtu. Každý produkt má pouze jednoho majitele (aby bylo jasně identifikovatelné, čí jsou peníze na účtu). Máte-li historickou vkladní knížku, u které bylo možné dříve zapisovat více majitelů, bude pouze na dceři, jak se jí podaří na všem dohodnout s notářem. Nebylo by jednodušší převést peníze na účet dcery a Vám dát k účtu dispoziční právo?

VC

#12454, Jak spořit dětem, Spoření, 15.1.2021

Dobrý den, po přečtení vašich odpovědí ohledně spoření pro děti jsem zjistila, že je nejlepší spořit měsíčně částku 1 700 Kč. Ráda bych se však zeptala, jaká banka momentálně nabízí nejlepší úročení s ohledem na poplatky za založeni a vedení účtu. Zda třeba momentálně není nějaká akce? Vyplatí se vůbec při dnešní inflaci spořit dítěti nebo je jiná forma spoření? Mohla bych spořit měsíčně cca 2 000 Kč. Dále bych se chtěla zeptat na vkladní knížku, jak přesně funguje. A kdybych ji svému dítěti založila, zda jsou tam úroky. S přáním krásného dne.

Dobrý den,

doporučení spořit dětem přesných 1700 Kč měsíčně se týká stavebního spoření, kde ročním vkladem 20400 Kč dosáhnete na maximální státní podporu 2000 Kč za rok. Při úroku nabízeném dnes většinou stavebních spořitelen ve výši 1% pak budou peníze ročně zhodnocovány 3,6%. Tím porazíte i současnou inflaci (3%). Podívejte se na náš srovnávač stavebního spoření.

Bohužel výše uvedená kombinace platí pouze pro spoření uvedených 20400 Kč. Za 6 let naspoříte vašemu dítěti 122400 korun a získáte pro něj úrok a státní příspěvek. To vše při jakž-takž rozumných poplatcích dává dnes nejlepší výnos ze spoření na trhu!

Vkladní knížky aktuálně již pro spoření vhodné nejsou. Vkladní knížka dnes funguje již jen u 3 bank, má nízký úrok, složitou manipulaci a nejde ji sjednat on-line.

Lepší výnos než vkladní knížka vám dnes určitě zajistí spořící účet, nebo termínovaný vklad. Dlouhodobě nejlepší výnosy poskytují investice na kapitálových trzích. Nemohu vám nyní radit konkrétní investici do akcií, ale průzkumy dokladují, že investice do akciových indexů přináší vyšší zhodnocení než termínované vklady, nebo než dluhopisy. Podle objemu vámi uvažovaných prostředků by tak kromě stavebního spoření přicházel v úvahu bezpečný termínovaný vklad, nebo méně jistá ale výnosnější kapitálová investice.

Z

#12313, Jak řešit spor s bankou o náhradu škody?, Banka, 5.1.2021

Vážení, mám dotaz týkající se výplaty zděděných prostředků a uplatnění event. nároků vůči bance. Po zemřelém zůstal běžný účet (k němu byla vydána karta), spořící účet a vkladní knížka. ČSOB stále po více jak měsíci nevyplatila dědictví na uvedené účty s odůvodněním, že byla vydána k běžnému účtu karta. Domnívám se, že spořící účet a vkladní knížka měly být vyplaceny okamžitě, běžný účet 36 dnů po výpovědi již také. Jaké mám možnosti žádat po bance odškodnění za případné zadržování nemalých prostředků? Fakt, že peníze dědici chybí, neboť v rámci SJM má na účtech i své prostředky, netřeba zmiňovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji se snažit řešit spor s bankou nejdříve smírem (např. přes ombudsmana ČSOB). Není-li možné smírné řešení, můžete svůj spor řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou. Pro přiznání náhrady škody je třeba prokázat 2 věci:

1) pochybení banky

2) vzniklou škodu (škodu je třeba exaktně kvantifikovat a zdůvodnit)

Články o Vkladní knížka

Vkladní knížka a stavební spoření

Vkladní knížka a stavební spoření

11.10.2017, Spoření

…ím zdůvodu velmi nízkých úrokových sazeb, kdystátní podpora (až 2 000 Kč ročně) i přes nemalé zpoplatnění stavebka hraje opětvýznamnější roli. vkladní knížka Nejrozšířenější způsob spoření během 20.století, kdy absence informačních technologií přímo nahrávala záznamům dopapírových kníž…

Velké porovnání spoření – duben 2017

Velké porovnání spoření – duben 2017

12.4.2017, Spoření

Spořící účet, termínovaný vklad, stavebníspoření a vkladní knížka. 4 klasické způsoby bankovního spoření. Které banky,družstevní záložny a stavební spořitelny nabízejí nejvyšší úroky? Top spořicí účty Prvenství držela až do konce března na úrovni1,1% Creditas, jejíž lednový vstup do ba…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…anka je vyplatí prodávajícímu po splnění přesně definovaných podmínek – např. po dodání potvrzení zkatastru o dokončeném převodu nemovitosti) Vkladní knížka:nejrozšířenější spořící produkt před rokem 2000, nyní se již téměř nepoužívá (bylo nahrazeno spořícím účtem a termínovaným vklad…

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

8.9.2015, Hypotéka

… dovršení 60 let věku a vlepším případě investovalo do nové Fábie…v horším případě do nových hrnců stejné cenové kategorie jako ona Fabie) ani vkladní knížka, měla by nastoupit rodina. Kromě jakési nepsané morální povinnosti jde o přirozený mechanismus rodinného finančního mikro-trhu, …

Velké porovnání bankovních půjček - září 2014

Velké porovnání bankovních půjček - září 2014

26.9.2014, Půjčka

…inulém díle našeho pravidelného měsíčního zpravodaje Banky.cz jsme se blíže podívali na běžné účty a spoření (spořicí účet, terminovaný vklad, vkladní knížka a stavební spoření) a našli pro vás nejvhodnější produkty/banky vkaždé kategorii. Vše jsme taktéž porovnali srok starými výsledk…Banky v ČR