Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Zesplatněný úvěr

Zesplatněný úvěr

Definice Zesplatněný úvěr

Zesplatněný úvěr je úvěr jehož splatnost byla zkrácena věřitelem v důsledku porušování povinností dlužníkem. Zesplatněnou půjčku je dlužník povinen uhradit věřiteli (bance, nebo nebankovní společnosti) neprodleně po aktu zesplatnění. Dochází ke ztrátě výhody původně sjednaných splátek. Zároveň splatnost úvěru má za důsledek, že placení po jejím datu bude zatíženo úrokem z prodlení, nebo jinou v úvěrové smlouvě sjednanou sankcí.

Zesplatnění úvěru je takovým krokem věřitele, kterým žádá dlužníka o jednorázové vrácení doposud nesplacené částky. Aby bylo možné kroku zesplatnění využít, musí dlužník nějakým způsobem porušit smlouvu o půjčce. Například nesplácet a nereagovat na upomínky, což je obecně nejčastější důvod k zesplatnění. 

Banky nebo nebankovní společnosti po zesplatnění půjčky:

  • mohou prodat dluh se slevou inkasní agentuře, 
  • nebo zahájí jednání k právnímu vymáhání jistiny a příslušenství půjčky. Po dosažení vykonatelnosti dluhu toto pokračuje uvalením exekuce. 
Snažte se vybrat takový úvěr, abyste dokázali podmínky splácení plnit a aby váš úvěr nebyl zesplatněn.

Aktuální přehled všech bankovních i nebankovních půjček najdete na našem webu.Dotazy v poradně k Zesplatněný úvěr

LB

#12521, Mohu žádat o výmaz negativních záznamů z BRKI?, Banka, 19.1.2021

Dobrý den, v minulosti jsem se dostala do finančních potíží a přestala jsem platit své závazky u bank. Následně jsem se s nimi domluvila a nyní již mám vše uhrazeno, poslední splátka v dubnu 2019. Nyní jsem chtěla, společně s partnerkou žádat o hypotéku, ale narazila jsem na svoji historii v BRKI a NRKI (zesplatněný úvěr). Lze zažádat o vymazání těchto informací z těchto registrů? Děkuji

Dobrý den,

smyslem registrů (BRKI, NRKI) je informovat potenciální věřitele o vaší úvěrové historii. Nelze se tak domáhat smazání záznamů, které se Vám nelíbí. Podobně se pachatel trestného činu nemůže domáhat výmazu z rejstříku trestů. 

M

#8843, Hypotéka a záznamy v registrech, Hypoteční poradna, 5.2.2020

Pokračování dotazu č. 8834: Dobrý den, včera jsem psala dotaz ohledně kontokorentního úvěru (nejhorší status zesplatněný úvěr), který měl přítel v minulosti a má jej doplacený a ukončený v roce 2015. Odpověď byla, že za 4-5 let na to banky obvykle nepřihlížejí. Přítel má ve výpisu ještě z roku 2017 povolený debet na běžném účtě, datum poslední delikvence 31.8.2017. Můžu se zeptat, co toto pro nás znamená kdybychom chtěli žádat o hypotéku? Navíc má ještě ve výpisu kontokorentní úvěr z roku 2018, který naposledy využil v dubnu 2018, ale nemá tam žádné dny po splatnosti ani platební neschopnost, bude to při žádosti problém? Děkuji, za info.

Dobrý den,

bude záležet na závažnosti prohřešku z roku 2017 (opoždění menší splátky o pár dnů nebude překážkou v získání hypotéky, ale banky pravděpodobně nebudou ochotny nabídnout nižší úrok).

M

#6544, Zesplatněný úvěr a refinancování, Půjčka, 11.5.2019

Dobrý den, partner má už nějakou dobu zesplatneny úvěr (cca 5 let). V té době byl 3 měsíce bez práce a nesplácel. Česká spořitelna úvěr postoupila nějaké agentuře a té partner měsíčně splácí (od té doby naštěstí již pravidelně). Zajímalo by mne, zda se dá takový úvěr refinancovat u jiné banky? (přistavujeme domek a hodilo by se navýšení částky) Děkuji za odpověď

Dobrý den,

přijde na to, jak je tento úvěr veden v registrech dlužníků (stále jako zesplatněný či již odepsaný, zdali je vymáhán exekučně, atd.). Banky přihlížejí pouze k záznamům v registrech (BRKI, NRKI, Solus) mladším 4-5 let. Nechte si udělat výpis z registrů, ať přesně víte, jak na tom jste. Refinancování současného dluhu je možné jen bez negativních záznamů v registrech za posledních 4-5 let a bez exekuce.

LB

#6153, Finanční arbitr a řešení sporů, Banka, 6.3.2019

Pokračování dotazu č. 6149: Naše příjmy na hypotéku vycházely dobře, ani jeden z nás nemá kreditní kartu ani kontokorent. Jediný problém, který byl byl ten registr..jak jsem říkala, manžel před 5ti lety měl účet u Raiffeisenbank, kde měl nastavený kontokorent 30.000 Kč..ten použil a uhradil jej později než měl..banka ho upozornila, že má částku uhradit, což v tom roce 2014 šel, udělal, účet zrušil a bylo mu řečeno, že je vše v pořádku. Nyní když jsem řešili hypotéku, zjistili jsme, že má v registru aktivní zesplatněný úvěr, s tím,že se tam ukazuje samozřejmě částka toho kontokorentu. Pro ostatní banky to tedy vypadalo tak, že manžel Raiffeisenbance dluží 5 let 30.000 Kč, nereaguje a teď, když si chce vzít hypotéku částku uhradil. Hypotéka se nám tedy zamítla s tím, že s takovým statusem jsem bez šance. Volali jsme proto do Raiffeisenbank co to má být a dozvěděli jsme se, že tam manžel 5 let dluží 0,48 Kč, proto tato situace vznikla. Manžela po celou dobu nikdo neinformoval, jelikož poslaní dopisu nebo čehokoliv jiného by bylo dražší než dluh:-) Jsem z toho zoufalá a nechci to nechat jen tak, nevím spíš kam se odvolat a zda mám šanci uspět. Poměrně dost nám jednání této banky zkomplikovalo život. Děkuji

Dobrý den,

máte-li pocit, že jste byla jednáním banky poškozena, můžete věc řešit s pomocí Finančního arbitra

LB

#6147, Banka mi zamítla hypotéku pro záznam v registrech, Hypoteční poradna, 5.3.2019

Dobrý den, jaké jsou naše šance při odvolání v bance proti zesplatněnému úvěru. Žádali jsme s manželem o hypotéku, která se nám zamítla v momentě kdy banka prověřovala záznamy v registrech. Začali jsme se o situaci zajímat, protože jsme věděli, že by žádný problém být neměl. Jeli jsme proto osobně do Prahy na registr CBCB, kde jsme zjistili, že má manžel zesplatněný úvěr. Před 5ti lety měl v bance kontokorent 30.000 Kč, který v roce 2014 uhradil, účet zrušil a vše se zdálo být v pořádku. Nyní jsme zjistili, že mu tam zůstal dluh 0,48 Kč za úrok. Z toho důvodu zesplatněný úvěr vznikl. O dluhu nás nikdo neinformoval a nebýt naší hypotéky bychom se o něm ani nedozvěděli. |Máme nějakou šanci při odvolání v bance na to, že by se záznam z registru vymazal? Mockrát děkuji

Dobrý den,

odvolávat se proti negativnímu záznamu v registrech (který skutečně vznikl, byť kvůli malé částce) nebo nepřidělení hypotéky je zbytečné. Na hypotéku není právní nárok. Pokud Vám banka půjčit nechce, prostě Vám nepůjčí. 

Banky přihlížejí pouze k záznamům v registrech mladším 4-5 let. Takto malý a starý prohřešek (z roku 2014) budou rozumnější banky tolerovat. Požádejte o hypotéku pomocí naší hypotéční kalkulačky. Najdeme pro Vás vhodné řešení.Banky v ČR