Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění
2.7.2019, Komerční sdělení

Chcete vědět, od kdy existuje dnešní obdoba povinného ručení a jak to vypadalo například na začátku 20. let nebo v období komunismu? 

Od roku 2000 si pojišťovnu vybírají řidiči sami

Přestože povinné ručení je tady přes nějakých 200 let, tak jak ho známe dnes, se uzavírá teprve od roku 2000. Do konce roku 1999 provozovala pojištění vozidel pouze Česká Pojišťovna. Poté se systém změnil na smluvní model, ve kterém je ze zákona povinností každého řidiče, aby si sjednat pojistnou smlouvu. To, kterou pojišťovnu k tomu zvolí, pak závisí na každém řidiči.

Online srovnávače vám pomohou s výběrem

Právě kvůli tomu, že začal trh s pojištěním fungovat jinak a jednotlivé pojišťovny začaly nabízet rozdílná povinná ručení, začal být trh pro řidiče trochu nepřehledný. Zjišťovat, která pojišťovna nabízí nejlepší produkt právě pro konkrétního řidiče s konkrétním automobilem, je poměrně náročné. Vznikly tak internetové srovnávače nebo také kalkulačky povinného ručení, které dělají situaci na trhu s povinným ručením přehlednější a pomáhají řidičům ušetřit nemalé finanční částky ročně. Nabídky povinného ručení si můžete srovnat například na ePojištění nebo Srovnejto.cz.

První dobrovolné povinné ručení tu bylo už v 19. století

Obdoba povinného ručení je tu už od roku 1811. Právě tehdy vyšla v Občanském zákoníku část, která hovořila o odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Výjimku tvořily osoby ve vojenské službě a lidé si pojištění mohli uzavírat dobrovolně. V roce 1932 pak museli povinné ručení uzavírat živnostníci, kteří provozovali buď přepravu osob nebo nákladu.

Od 30. let 20. století musí platit všichni

Teprve v roce 1935 přichází povinnost uzavřít povinné ručení každému držiteli vozidla. Pojištěné osoby nesly odpovědnost za škodu jen do určité výše a fungoval Fond na podporu při úrazech motorovým vozidlem. Do něj přispívaly pojišťovny 1 % čistého zisku z předchozího roku, a právě sem plynuly všechny pokuty, které kdy držitelé nepojištěných vozidel zaplatili.

Dluhy během vlády komunistické strany narostly

Během komunistické éry si držitel vozidla nemohl vybrat ani produkt a pojistné, které za své vozidlo zaplatí. Za tu dobu se nakumulovat velký deficit vinou velmi nízkých sazeb, který do konce roku 1999 narostl až na 5 miliard korun.  Po konci komunistické etapy také vznikl současný Garanční fond, který vykrývá škody, jež nemůže platit žádná pojišťovna. 

KOMENTÁŘE k článku Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Peníze na pár kliknutí. To slibuje Razdva půjčka!

Peníze na pár kliknutí. To slibuje Razdva půjčka!

5.9.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Na účtě vám může přistát až sto tisíc korun. Do čtvrthodinky! A na cokoliv! Stačí k tomu doslova a do písmene pár kliknutí na počítači. Razdva půjčku zkrátka obdržíte raz dva! 

Online půjčka je bleskové řešení, jak si vybrat co nejlepší variantu?

Online půjčka je bleskové řešení, jak si vybrat co nejlepší variantu?

13.8.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Jednoduše, přes internet, s minimem dokladů a papírování – o to větší zodpovědnost ale máte.

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

1.8.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Možností spoření a příležitostí zhodnocení peněz je nespočet. Mezi základní možnosti spoření patří spořicí účet, stavební spoření, termínované vklady a spoření na penzi. U spoření jakékoliv formy je nabízena řada úrokových sazeb, s nízkým, ale i vysokým rizikem. Takže kam vložit své finance, aby to stálo opravdu za to? Každý vyžaduje něco jiného, proto níže uvádíme přehled základních možností spoření. 

Online půjčka je cestou k penězům ihned

Online půjčka je cestou k penězům ihned

23.7.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Bankovní půjčky dnes lidé využívají spíš tehdy, když potřebují vyšší obnos peněz, chtějí si vzít hypotéku na bydlení, půjčit si statisíce na auto apod. V ostatních případech je výhodnější vydat se k nebankovní společnosti. Hlavně z důvodu rychlosti, ta se s bankami nedá srovnávat.

Co je to spořicí účet a k čemu je dobrý?

Co je to spořicí účet a k čemu je dobrý?

2.7.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Už jste někdy přemýšleli o spořicím účtu? Pokud ne, měli byste začít co nejdříve. Přináší spoustu výhod vám i vašim blízkým. Nečekejte až na situaci, kdy zjistíte, že byste potřebovali naspořené peníze, ale založte si ho hned. Rychlé odkazy

Banky v ČR