Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění
2.7.2019, Komerční sdělení

Chcete vědět, od kdy existuje dnešní obdoba povinného ručení a jak to vypadalo například na začátku 20. let nebo v období komunismu? 

Od roku 2000 si pojišťovnu vybírají řidiči sami

Přestože povinné ručení je tady přes nějakých 200 let, tak jak ho známe dnes, se uzavírá teprve od roku 2000. Do konce roku 1999 provozovala pojištění vozidel pouze Česká Pojišťovna. Poté se systém změnil na smluvní model, ve kterém je ze zákona povinností každého řidiče, aby si sjednat pojistnou smlouvu. To, kterou pojišťovnu k tomu zvolí, pak závisí na každém řidiči.

Online srovnávače vám pomohou s výběrem

Právě kvůli tomu, že začal trh s pojištěním fungovat jinak a jednotlivé pojišťovny začaly nabízet rozdílná povinná ručení, začal být trh pro řidiče trochu nepřehledný. Zjišťovat, která pojišťovna nabízí nejlepší produkt právě pro konkrétního řidiče s konkrétním automobilem, je poměrně náročné. Vznikly tak internetové srovnávače nebo také kalkulačky povinného ručení, které dělají situaci na trhu s povinným ručením přehlednější a pomáhají řidičům ušetřit nemalé finanční částky ročně. Nabídky povinného ručení si můžete srovnat například na ePojištění nebo Srovnejto.cz.

První dobrovolné povinné ručení tu bylo už v 19. století

Obdoba povinného ručení je tu už od roku 1811. Právě tehdy vyšla v Občanském zákoníku část, která hovořila o odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Výjimku tvořily osoby ve vojenské službě a lidé si pojištění mohli uzavírat dobrovolně. V roce 1932 pak museli povinné ručení uzavírat živnostníci, kteří provozovali buď přepravu osob nebo nákladu.

Od 30. let 20. století musí platit všichni

Teprve v roce 1935 přichází povinnost uzavřít povinné ručení každému držiteli vozidla. Pojištěné osoby nesly odpovědnost za škodu jen do určité výše a fungoval Fond na podporu při úrazech motorovým vozidlem. Do něj přispívaly pojišťovny 1 % čistého zisku z předchozího roku, a právě sem plynuly všechny pokuty, které kdy držitelé nepojištěných vozidel zaplatili.

Dluhy během vlády komunistické strany narostly

Během komunistické éry si držitel vozidla nemohl vybrat ani produkt a pojistné, které za své vozidlo zaplatí. Za tu dobu se nakumulovat velký deficit vinou velmi nízkých sazeb, který do konce roku 1999 narostl až na 5 miliard korun.  Po konci komunistické etapy také vznikl současný Garanční fond, který vykrývá škody, jež nemůže platit žádná pojišťovna. 

KOMENTÁŘE k článku Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podpora pro Windows 7 končí

Podpora pro Windows 7 končí

18.12.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Máte starší počítač či notebook s operačním systémem Windows 7? Pak byste měli zpozornět, protože 14. ledna 2020 bude ukončena podpora tohoto systému. Přečtěte si, co to pro vás znamená.

Proč být neplátcem DPH a jak na to?

Proč být neplátcem DPH a jak na to?

15.12.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Neplátci DPH mají v mnohém finanční úlevy, proto může být tento systém pro někoho výhodnější. Jak zjistíte, že jste to právě vy? A jak postupovat při změně? Stačí vědět, jak si založit s. r. o. a můžete mít vše jednodušší. Čtěte více v našem článku.

Z banky do banky během mrknutí oka

Z banky do banky během mrknutí oka

13.12.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Svět kolem nás se stále zrychluje a digitalizuje. Stejně je tomu i v oblasti bankovnictví. Možná jste se i vy dostali do situace, kdy jste potřebovali okamžitě zaplatit dovolenou, proplatit fakturu dodavateli nebo uhradit okamžitě jiné závazky. Ještě donedávna byste museli čekat do druhého dne, než se vaše platba připíše na účet protistrany. Dnes už stačí u některých bank doslova mrknutí oka.

Komerční banka začala nabízet multibanking i pro firmy

Komerční banka začala nabízet multibanking i pro firmy

28.11.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

V KB už v současné době připojíte 11 českých bank. Možná už tušíte, co se pod pojmem multibanking skrývá. Jedno internetové bankovnictví vám v současné době stačí k obsluze všech vašich účtů. Díky této funkčnosti můžete pohodlně kontrolovat zůstatky a transakční historii všech vašich účtů snadno a rychle z jednoho místa, třeba z internetového nebo mobilního bankovnictví od Komerční banky (KB). 

Banka CREDITAS spouští nový dětský účet Junior

Banka CREDITAS spouští nový dětský účet Junior

26.11.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Hledáte výhodný první účet pro své děti? Přečtěte si o novém účtu, který děti a studenty naučí, jak správně hospodařit s financemi. Rychlé odkazy

Banky v ČR