Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění
2.7.2019, Komerční sdělení

Chcete vědět, od kdy existuje dnešní obdoba povinného ručení a jak to vypadalo například na začátku 20. let nebo v období komunismu? 

Od roku 2000 si pojišťovnu vybírají řidiči sami

Přestože povinné ručení je tady přes nějakých 200 let, tak jak ho známe dnes, se uzavírá teprve od roku 2000. Do konce roku 1999 provozovala pojištění vozidel pouze Česká Pojišťovna. Poté se systém změnil na smluvní model, ve kterém je ze zákona povinností každého řidiče, aby si sjednat pojistnou smlouvu. To, kterou pojišťovnu k tomu zvolí, pak závisí na každém řidiči.

Online srovnávače vám pomohou s výběrem

Právě kvůli tomu, že začal trh s pojištěním fungovat jinak a jednotlivé pojišťovny začaly nabízet rozdílná povinná ručení, začal být trh pro řidiče trochu nepřehledný. Zjišťovat, která pojišťovna nabízí nejlepší produkt právě pro konkrétního řidiče s konkrétním automobilem, je poměrně náročné. Vznikly tak internetové srovnávače nebo také kalkulačky povinného ručení, které dělají situaci na trhu s povinným ručením přehlednější a pomáhají řidičům ušetřit nemalé finanční částky ročně. Nabídky povinného ručení si můžete srovnat například na ePojištění nebo Srovnejto.cz.

První dobrovolné povinné ručení tu bylo už v 19. století

Obdoba povinného ručení je tu už od roku 1811. Právě tehdy vyšla v Občanském zákoníku část, která hovořila o odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Výjimku tvořily osoby ve vojenské službě a lidé si pojištění mohli uzavírat dobrovolně. V roce 1932 pak museli povinné ručení uzavírat živnostníci, kteří provozovali buď přepravu osob nebo nákladu.

Od 30. let 20. století musí platit všichni

Teprve v roce 1935 přichází povinnost uzavřít povinné ručení každému držiteli vozidla. Pojištěné osoby nesly odpovědnost za škodu jen do určité výše a fungoval Fond na podporu při úrazech motorovým vozidlem. Do něj přispívaly pojišťovny 1 % čistého zisku z předchozího roku, a právě sem plynuly všechny pokuty, které kdy držitelé nepojištěných vozidel zaplatili.

Dluhy během vlády komunistické strany narostly

Během komunistické éry si držitel vozidla nemohl vybrat ani produkt a pojistné, které za své vozidlo zaplatí. Za tu dobu se nakumulovat velký deficit vinou velmi nízkých sazeb, který do konce roku 1999 narostl až na 5 miliard korun.  Po konci komunistické etapy také vznikl současný Garanční fond, který vykrývá škody, jež nemůže platit žádná pojišťovna. 

KOMENTÁŘE k článku Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Řešení, jak ušetřit při podnikání? Je tu platební brána zdarma!

Řešení, jak ušetřit při podnikání? Je tu platební brána zdarma!

29.3.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

V době, kdy kvůli koronaviru řada lidí přišla o zdroj příjmů z prodeje v kamenných prodejnách, je potřeba najít fungující alternativní cesty. 

Internet překypuje hrozbami. Víme, jak se bránit

Internet překypuje hrozbami. Víme, jak se bránit

19.3.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Máte strach z virů? Platíte kartou online? Bojíte se, že se vám někdo nabourá do webkamery?   

Nebankovní půjčky už dávnou nejsou strašákem, ale představují solidní způsob úvěru

Nebankovní půjčky už dávnou nejsou strašákem, ale představují solidní způsob úvěru

10.3.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

V minulosti si nebankovní půjčky získaly nepříliš lichotivou pověst. Ovšem ta je již opravdu minulostí vzhledem ke vzniku nových společností i samotných finančních produktů. Výraznou změnou byl hlavně rok 2016, kdy vstoupil v platnost Zákon o spotřebitelském úvěru. K jakým změnám došlo na poli nebankovních půjček a proč jde od této doby výhradně o prověřené a bezpečné půjčky? To vše se dozvíte v tomto článku. 

Elektřina zdražuje. Kdo si ročně připlatí o tisícovku více a jak to bude s cenami plynu?

Elektřina zdražuje. Kdo si ročně připlatí o tisícovku více a jak to bude s cenami plynu?

20.2.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Elektřina letos podraží. Rozhodně se ale nejedná o několikaměsíční výhled a o několikakorunové zdražení, někteří navýšení pocítí už v březnu a v ročním zúčtování je nepotěší až tisícovka navíc. Kteří dodavatelé zdraží a koho se nové ceny dotknou nejvíce?

Podpora pro Windows 7 končí

Podpora pro Windows 7 končí

18.12.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Máte starší počítač či notebook s operačním systémem Windows 7? Pak byste měli zpozornět, protože 14. ledna 2020 bude ukončena podpora tohoto systému. Přečtěte si, co to pro vás znamená.Rychlé odkazy

Banky v ČR