Banky.cz Banky.cz Články Politika O vítězství francouzské levice a jeho dopadech na rostoucí nezaměstnanost

O vítězství francouzské levice a jeho dopadech na rostoucí nezaměstnanost

O vítězství francouzské levice a jeho dopadech na rostoucí nezaměstnanost
20.5.2012, Politika

Zdá se, že většina populace má již dost kapitalismu a konzervatismu a je opět nadšená z bludů levicové politiky. V zemích západní Evropy by to ještě nějakou logiku mít mohlo, neboť tam lidé nezažili půl století trvající intenzivní devastaci průmyslu, inteligence a především svobodné mysli. V Čechách a Slovensku to však smysl postrádá. Buď ztrácíme rychle paměť, nebo v nás převládá nezdravý idealismus o spravedlivém světě, kde mají všichni stejně.

Francouzská levice vítězí

vítězství levice

Je to teprve pár týdnů od uplynutí vítězství levice ve francouzských prezidentských volbách a nový prezident již přichází s geniálními spasitelskými myšlenkami jako zdanění příliš vydělávajících lidí sazbou 75%, zvýšení daní z příjmu pro právnické osoby, snížení nezaměstnanosti, snížení věkové hranice odchodu do důchodu zpět na 60 let, všelijaké sociální dávky a podobné perly. Bohužel si tyto jistě chvályhodné myšlenky tak trochu protiřečí. Nejde na jednu stranu zvedat firmám daně a na druhé po nich chtít, aby nerušily pracovní místa a nepřesouvaly továrny a nově především tzv. delivery centra do zahraničí. Firma = pracovní místa = nižší nezaměstnanost, bohatší obyvatelstvo = nižší sociální náklady a vyšší daňové příjmy státu => všeobecná spokojenost všech zainteresovaných. Dostatek pracovních míst zkrátka zaručuje hladký běh ekonomiky a jejich nedostatek přivodí státu bolestné problémy až samotné zadření (např. Řecko, Španělsko). Jednotlivé země si tedy tak trochu navzájem konkurují a snaží se mezi sebou přetahovat se o firmy, neb bez pracovních míst to zkrátka nejde. Přetáhnout firmu lze dvěma způsoby: buď nabídnu krátkodobou jednorázovou pobídku v podobě např. daňových prázdnin (což se ukázalo v minulosti jako neefektivní, neb po vypršení pobídky firmy zase odtáhly) nebo se budu snažit zajistit dlouhodobě stabilní a přívětivé podnikatelské prostředí. Jak takové ideální prostředí vypadá? Přiměřené korporátní daně nepřekračující hranici 20%, minimum byrokracie, pružný pracovní trh, dostatek kvalifikovaných pracovních sil, rychlá justice/vymahatelnost práva, minimální korupce, rozumně jednající obyvatelstvo, atd. Mimochodem oněch 20% asi skutečně funguje. Letos se efektivní zdanění u dohod o provedení práce posunulo z 20% na plných 31,5% u výdělků nad 10k brutto/měsíc a mně samotnému stejně jako většině známých se výrazně snížila chuť pracovat mimo hlavní pracovní poměr ještě někde bokově na dohodu (lektorství, konzultace). Ve výsledku tedy se zvýšenými daněmi stát možná na konci roku spláče nad výdělkem, neboť inkaso daní z DPP bude pravděpodobně nižší. Kdyby naopak stát zdanění hrubé mzdy u fulltime pracovního poměru snížil z 31,5% třeba na 20%, byl by možná překvapen tím, že by vybral skoro stejně.

Pracující lid prohrává

A teď si pojďme shrnout, nakolik tyto podmínky korespondují s nyní populární levicovou politikou, která káže bohatým brát a chudým dávat. Vyšší korporátní daně firmy nepotěší stejně jako nepružný pracovní trh, způsobený přílišnou tzv. ochranou zaměstnance. Dále přebujelá byrokracie, která je důsledkem především levicové snahy všechno regulovat a do všeho strkat nos. Tato přebujelost státní správy pomalu zahlcuje justici, snižuje vymahatelnost práva, zvyšuje korupci a rozmazlené obyvatelstvo radši zůstává na sociálních dávkách doma, než aby šlo pracovat. Moderní sociální stát znamená vydat se cestou severských zemí a nikoliv bývalého Sovětského svazu, o což se Evropská unie již dlouho dobu snaží.

V dobách minulých pracovala většina obyvatelstva ve výrobě či zemědělství a menšina ve službách. Dnes je situace díky průmyslovým a vědeckotechnickým revolucím opačná;  výroba zaměstnává minoritní část obyvatelstva, zatímco většina je zaměstnána ve službách. Z kancelářských budov se tak staly novodobé továrny a soustruh byl vyměněn za počítač. Jestliže dříve přestěhování výrobní linky ze země do země trvalo nějakou dobu a bylo finančně náročné, dnes si úředníci zvládnou sbalit své notebooky velmi rychle a již druhý den můžou začít pracovat z opačného koutu zeměkoule. Jazykové překážky díky globalizaci, která s sebou přinesla všeobecnou znalost angličtiny, nejsou a telekomunikace pomocí internetu nebyla nikdy tak snadná. Většina dokumentů je archivována elektronicky, takže žádné velké archivy ani nutnost fyzicky pracovat se stohy papírů. Toto je fakt, který středoevropským levicovým stranám uniká.

Nezaměstnanost roste

výpověď

A jak takový scénář vypadá? Máme spokojeně fungující účetní oddělení tuzemské firmy o 200 lidech a nějaké další servisní vnitropodnikové útvary o dalších 200 lidech. Včera nová levicová vláda odsouhlasila vyšší korporátní daně a sociální odvody za zaměstnance, dnes o tři země dále na východ putuje skupina manažerů otvírající nové vnitropodnikové delivery centrum tuzemské firmy a pomalu začíná školit nové zaměstnance a převádět agendu, což je doprovázeno masovým propouštěním v mateřské zemi. Snižují se vybrané daně i odvody za zaměstnance, rostou výdaje na sociální dávky, nezaměstnanost se zvyšuje, nálada ve společnosti na bodu mrazu a všichni začínají přemýšlet o tom, kde udělali soudruzi chybu.

A proč to sociálno tady vydrželo celých 50 let a nekrachlo výrazně dříve? Protože Sovětský svaz byla centrálně plánovaná uzavřená ekonomika.  V současné době si firma nemůže dovolit mít příliš vysoké náklady a být zahlcena byrokracií, neboť by její produkt byl na trhu příliš drahý, nikdo by si ho nekoupil a firma by nakonec krachla. V SSSR měly podniky odbyt zajištěný, centrálně naplánovaný. Podnik vždy věděl, kdo, kdy, kde, kolik a za kolik produktů odebere. Nebylo tedy vůbec nutné brát ohled na kvalitu či potřeby zákazníka. 50 let tento systém fungoval a cena za to nebyla vůbec malá. Po otevření hranic se zjistilo, že jsme jaksi technologicky 30 let oproti západu po zadu a náš průmysl není vůbec konkurenceschopný. Tento rozdíl je vidět nejen při pohledu na železnici i po dvaceti letech otevřených hranic a budeme ho ještě nějakou dobu umazávat. Chceme si to zopakovat? Většina lidí dle volebních preferencí říká, že ano. Já jim doporučuji shlédnout např. film „Občan X“, který je v připomínání hrůz minulých a srovnávání stavů „před a po“ velmi názorný. Současná pravicová politika je vyprázdněná, úředníci a politici (napříč celým politickým spektrem) zkorumpovaní, dochází k plýtvání a přezaměstnanosti ve státní správě, dokonce ke zvyšování daní (pravice má v programu pravý opak!), nicméně cesta levice je bohužel ještě horší.  Docela by mě zajímalo, jak by to tu vypadalo v případě udělení příležitosti panu Machovi a jeho straně Svobodných. Vždycky jsem se považoval za o něco méně pravicově smýšlejícího jedince, nicméně pro prostudování materiálů většiny politických stran (parlamentních i neparlamentních) mi přijde program Svobodných nejnadějnější. Držíme palce.

KOMENTÁŘE k článku O vítězství francouzské levice a jeho dopadech na rostoucí nezaměstnanost

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?Rychlé odkazy

Banky v ČR