Banky.cz Banky.cz Články Politika Ukrajinsko-ruská krize a možné dopady na český bankovní sektor

Ukrajinsko-ruská krize a možné dopady na český bankovní sektor

Ukrajinsko-ruská krize a možné dopady na český bankovní sektor
27.8.2014, Politika

Ukrajinsko-ruská krize trvá bohužel déle, než by si kdo na jejím počátku myslel. V souvislosti s její neúměrnou délkou a stupňujícími se sankcemi mezi Západem a Východem vyvstávají otázky dopadu na český bankovní sektor. Nebudou mít matky největších českých bank problémy se ztrátovými investicemi na Východě a nezačnou stahovat kapitál ze svých zdravých českých dcer? Nepoklesne bankám volná likvidita a nezdraží úvěry? Tyto otázky položila redaktorka Parlamentních listů portálu Banky.cz.

ČNB se bojí, že zahraniční banky stáhnou zisky z českých dcer, protože se jim nedaří na Východě. Jsou to dle Vás oprávněné obavy?

krize

Ne. Matky největších českých bank mají v Rusku minimální až nulové aktivity. „Nedařením se na Východě“ by šly spíše označit ztráty v Rumunsku, které jsou přímým důsledkem politiky tamější vlády. Toto se současnou Rusko-ukrajinskou krizí nesouvisí. Nebezpečnější byla evropská krize, kdy matky českých bank realizovaly ztráty v Řecku, Itálii, Španělsku a Portugalsku. Byly tu stejné obavy a nic se nestalo, i díky tomu, že neplatíme eurem a tím pádem má ČNB poměrně dost pravomocí snahy o stahování kapitálu monitorovat a bránit jim. Kdybychom eurem platili, tyto pravomoci by ČNB musela odevzdat ECB, a pak by stahování kapitálu bylo téměř jisté.   

Může se situace vyhrotit případnými ruskými odvetnými sankcemi v bankovním sektoru?

Ne. Rusko může škodit českému exportu (přímo či nepřímo, např. přes německý export, kde jsou Češi subdodavatelé), ČSA ztrátou monopolu na linkách ČR-Rusko, domácím ruským firmám spoluvlastněným Čechy či nám zavřít kohoutky s plynem, ale na poli bankovnictví a financí nemá žádné možnosti, jak nám či Evropě škodit.

Kdyby nebyly peníze v bankách u nás, jaké dopady by byly na české obyvatelstvo - dražší půjčky, hypotéky, nebo zmrazení půjček úplně?

Ano, ale taková situace nehrozí. Český i evropský bankovní sektor trpí přebytkem likvidity, sazby ČNB a ECB jsou na nule a banky lidově řečeno neví, co s penězi. I proto jsou nyní úvěry rekordně levné a úroky u spořicích účtů velmi nízké. Změna současného stavu nastane nejdříve za dva roky a bude souviset s přirozeným vývojem ekonomického cyklu. 

ANKETA k článku "Ukrajinsko-ruská krize a možné dopady na český bankovní sektor"

Souhlasím se sankcemi pro Rusko za napadení Ukrajiny?
Počet odpovědí: 72

KOMENTÁŘE k článku Ukrajinsko-ruská krize a možné dopady na český bankovní sektor

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?Rychlé odkazy

Banky v ČR