Banky.cz Články Hypotéka Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021 Hypotéka

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrná úroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila, když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnější v historii.

Průměrný úrok hypotečních úvěrů se nad 2 % vrátil poprvé od loňského října, kdy byl 2,02 %. Od té doby začínaly sazby jedničkou. Nejníž přitom byly letos v únoru, kdy klesly až na 1,93 %.

Od té doby úroky u hypoték zvolna stoupaly a v květnu vyskočily na 2,06 %. Tedy o 0,08 procentního bodu výš než v dubnu.

Letos může padnout i 3% hranice

Růst sazeb a návrat nad 2% hranici experti čekali už od konce minulého roku.

Kvůli zdražování zdrojů totiž stoupaly náklady bank na zajištění hypotečních úvěrů. Světové mezibankovní sazby, za které si banky půjčují peníze k zajištění hypoték, poskočily za poslední rok o víc než 1 %.

Dá se proto čekat, že zdražování zdaleka nekončí. Do konce roku se můžou průměrné sazby dostat na 2,5 %.

A podle některých expertů se přiblíží dokonce ke 3 %, kde byly naposledy začátkem roku 2019.

Ke zdražení přispívá i inflace

Dalšímu zdražování hypoték nahrává hned několik faktorů.

Kromě už zmíněné ceny zdrojů je to například postup České národní banky. V červnu zvýšila svou základní sazbu o 0,25 procentního bodu. Také tato sazba ovlivňuje úroky u půjček na bydlení.

Centrální banka navíc plánuje letos ještě sazby zvyšovat, aby zastavila zrychlující inflaci.

Je to přitom poprvé od loňského února, co k takovému kroku přistoupila. Od vypuknutí koronavirové krize totiž centrální bankéři tlačili úrokové sazby dolů.

Chtěli tím snížit úroky u půjček a povzbudit ekonomiku.

Květen byl 2. nejsilnější měsíc v historii

I díky snižování sazeb centrální banky postupně klesaly také úroky u půjček na bydlení. A to vedlo k nečekaně velkému zájmu právě o hypotéky.

Minulý rok banky lidem půjčily dokonce přes 254 miliard korun. O téměř 30 miliard tak překonaly dosud rekordní roky 2016 a 2017.

Poptávka po hypotékách rostla už od léta. Z 19 miliard, které si lidé půjčili na bydlení v srpnu, vystoupal objem těchto úvěrů až na prosincových 29,5 miliardy.

Začátek letošního roku na tato čísla navázal. A brzy je dokonce ještě překonal.

Už v březnu si lidé prostřednictvím hypoték půjčili rekordních 44,7 miliardy korun. Dubnové údaje se pak zastavily na částce 39,2 miliardy.

Obě hodnoty přitom nemají v historii českého trhu obdoby – dosud se měsíční objem hypoték vždy držel pod 30 miliardami korun.

Další rekordní rok je před námi

Zájem o hypoteční úvěry neklesá ani přesto, že úroky zvolna rostou. Potvrdila to i květnová čísla. Lidí se totiž v tomto měsíci půjčili hned 40,6 miliard korun. To je druhá nejvyšší částka v historii.

Jen za prvních pět měsíců roku tak lidé podepsali hypoteční smlouvy na víc než 179 miliard korun. To je jen o 2 miliardy méně než za celý rok 2019!

Vše tedy nasvědčuje tomu, že loňský rekord brzy padne.

Odolá hranice 400 miliard?

Koncem května zbývalo do překonání rekordního loňského roku jen necelých 75 miliard korun. Stačí tedy, aby si lidé každý měsíc půjčili necelých 11 miliard.

Reálnější ale je, že si lidé budou půjčovat výrazně víc. A nezastaví je ani postupné zdražování. Vždyť za posledních 12 měsíců klesl měsíční objem nových hypoték pod 20 miliard pouze jednou.

Reálně se proto dá letos čekat útok na metu 300 miliard korun.

A pokud se průměrný měsíční objem hypoték udrží nad 30 miliardami korun, budou údaje na konci roku atakovat dokonce hranici 400 miliard.

Velká poptávka nahrává zdražování

Otázkou je, jak se na obrovském zájmu o hypotéky projeví další růst úrokových sazeb.

Je pravděpodobné, že kvůli němu zájem o půjčky na bydlení poněkud ochladne. Rozhodně ale ne tolik, aby to banky přimělo ke snížení sazeb.

Pokud tedy o hypotéce uvažujete, raději příliš neváhejte. V příštích měsících totiž úrokové sazby dál porostou. A návrat pod 2 % je podle všeho v nedohlednu.

Neznamená to ale, že se musíte spokojit s drahou půjčkou. Přestože řada bank v současnosti nabízí úroky okolo 2,5 %, najdou se i poskytovatelé, kteří vám nabídnou o několik desetin nižší sazbu.

Stačí jen využít hypoteční kalkulačku a porovnat si všechny aktuální nabídky na trhu. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.

ANKETA k článku Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Překoná letos průměrná úroková sazby u hypoték 3%?

Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Za předčasné splacení hypotéky zaplatíte i 70 000 Kč. Počítá s tím návrh ministerstva

12.9.2022 Hypotéka

Jen několik set korun, v horším případě pár tisíc. Takové poplatky za předčasné splacení hypotéky si v současnosti účtují banky na českém trhu. Brzy se to ale změní. Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která poplatky za předčasné splacení navyšuje i na desítky tisíc korun.

Hypotéka, nebo nájem? Výhodnější je první možnost

15.8.2022 Hypotéka

Uvázat se na několik desítek let k placení hypotéky, nebo raději zvolit nájem? Tuto otázku nyní řeší mnoho lidí. Odpověď na ni zůstává stále stejná: hypotéka se i v současné době vyplatí víc než nájem. A to přesto, že úroky u nabízených půjček na bydlení výrazně rostou.

Je samozřejmé, že obě zmíněné možnosti mají svá pro a proti. Pokud to ale vaše finanční situace dovolí, existují minimálně 3 důvody, proč dát přednost hypotéce.

Úroky u hypoték míří k 7 %. Hrozí útok na 10% hranici?

18.7.2022 Hypotéka

Hypotéka s úrokem 2,13 %. Že to zní jako utopie? Ještě loni v červnu jste půjčku na bydlení s takovou sazbou bez problémů sehnali. Od té doby ale úroky raketově vzrostly a v současnosti banky nabízí průměrnou úrokovou sazbu 6,24 %. Hypoteční úvěr tak získáte skoro 3× dráž než loni v létě!

Reverzní hypotéka coby 4. pilíř důchodového zabezpečení?

14.7.2022 Hypotéka

Reverzní hypotéka je finančním produktem s velmi rychlým vývojem vpřed, i co se jeho kvality a náplně týká. Zatímco donedávna byla u nás považována spíše za „boudu na seniory“, díky postupné kultivaci trhu se ze zpětné hypotéky stává plnohodnotný hypoteční produkt.

Novou hypotéku plánuje 13 % lidí. Největší zájem je o půjčky na víc než 25 let

20.6.2022 Hypotéka

Rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úroky u hypoték. Tyto dva důvody hrají významnou roli ve zvažování, jestli si sjednat půjčku na bydlení, nebo ne. Postupně přibývá těch, které současná situace od podobného kroku odrazuje. I přesto hypotéku plánuje 13 % lidí.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od