Banky.cz Články Hypotéka Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021 Hypotéka

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrná úroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila, když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnější v historii.

Průměrný úrok hypotečních úvěrů se nad 2 % vrátil poprvé od loňského října, kdy byl 2,02 %. Od té doby začínaly sazby jedničkou. Nejníž přitom byly letos v únoru, kdy klesly až na 1,93 %.

Od té doby úroky u hypoték zvolna stoupaly a v květnu vyskočily na 2,06 %. Tedy o 0,08 procentního bodu výš než v dubnu.

Letos může padnout i 3% hranice

Růst sazeb a návrat nad 2% hranici experti čekali už od konce minulého roku.

Kvůli zdražování zdrojů totiž stoupaly náklady bank na zajištění hypotečních úvěrů. Světové mezibankovní sazby, za které si banky půjčují peníze k zajištění hypoték, poskočily za poslední rok o víc než 1 %.

Dá se proto čekat, že zdražování zdaleka nekončí. Do konce roku se můžou průměrné sazby dostat na 2,5 %.

A podle některých expertů se přiblíží dokonce ke 3 %, kde byly naposledy začátkem roku 2019.

Ke zdražení přispívá i inflace

Dalšímu zdražování hypoték nahrává hned několik faktorů.

Kromě už zmíněné ceny zdrojů je to například postup České národní banky. V červnu zvýšila svou základní sazbu o 0,25 procentního bodu. Také tato sazba ovlivňuje úroky u půjček na bydlení.

Centrální banka navíc plánuje letos ještě sazby zvyšovat, aby zastavila zrychlující inflaci.

Je to přitom poprvé od loňského února, co k takovému kroku přistoupila. Od vypuknutí koronavirové krize totiž centrální bankéři tlačili úrokové sazby dolů.

Chtěli tím snížit úroky u půjček a povzbudit ekonomiku.

Květen byl 2. nejsilnější měsíc v historii

I díky snižování sazeb centrální banky postupně klesaly také úroky u půjček na bydlení. A to vedlo k nečekaně velkému zájmu právě o hypotéky.

Minulý rok banky lidem půjčily dokonce přes 254 miliard korun. O téměř 30 miliard tak překonaly dosud rekordní roky 2016 a 2017.

Poptávka po hypotékách rostla už od léta. Z 19 miliard, které si lidé půjčili na bydlení v srpnu, vystoupal objem těchto úvěrů až na prosincových 29,5 miliardy.

Začátek letošního roku na tato čísla navázal. A brzy je dokonce ještě překonal.

Už v březnu si lidé prostřednictvím hypoték půjčili rekordních 44,7 miliardy korun. Dubnové údaje se pak zastavily na částce 39,2 miliardy.

Obě hodnoty přitom nemají v historii českého trhu obdoby – dosud se měsíční objem hypoték vždy držel pod 30 miliardami korun.

Další rekordní rok je před námi

Zájem o hypoteční úvěry neklesá ani přesto, že úroky zvolna rostou. Potvrdila to i květnová čísla. Lidí se totiž v tomto měsíci půjčili hned 40,6 miliard korun. To je druhá nejvyšší částka v historii.

Jen za prvních pět měsíců roku tak lidé podepsali hypoteční smlouvy na víc než 179 miliard korun. To je jen o 2 miliardy méně než za celý rok 2019!

Vše tedy nasvědčuje tomu, že loňský rekord brzy padne.

Odolá hranice 400 miliard?

Koncem května zbývalo do překonání rekordního loňského roku jen necelých 75 miliard korun. Stačí tedy, aby si lidé každý měsíc půjčili necelých 11 miliard.

Reálnější ale je, že si lidé budou půjčovat výrazně víc. A nezastaví je ani postupné zdražování. Vždyť za posledních 12 měsíců klesl měsíční objem nových hypoték pod 20 miliard pouze jednou.

Reálně se proto dá letos čekat útok na metu 300 miliard korun.

A pokud se průměrný měsíční objem hypoték udrží nad 30 miliardami korun, budou údaje na konci roku atakovat dokonce hranici 400 miliard.

Velká poptávka nahrává zdražování

Otázkou je, jak se na obrovském zájmu o hypotéky projeví další růst úrokových sazeb.

Je pravděpodobné, že kvůli němu zájem o půjčky na bydlení poněkud ochladne. Rozhodně ale ne tolik, aby to banky přimělo ke snížení sazeb.

Pokud tedy o hypotéce uvažujete, raději příliš neváhejte. V příštích měsících totiž úrokové sazby dál porostou. A návrat pod 2 % je podle všeho v nedohlednu.

Neznamená to ale, že se musíte spokojit s drahou půjčkou. Přestože řada bank v současnosti nabízí úroky okolo 2,5 %, najdou se i poskytovatelé, kteří vám nabídnou o několik desetin nižší sazbu.

Stačí jen využít hypoteční kalkulačku a porovnat si všechny aktuální nabídky na trhu. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Překoná letos průměrná úroková sazby u hypoték 3%?

Počet odpovědí: 102

KOMENTÁŘE k článku Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Nemám na splátku hypotéky – jak postupovat

25.10.2023 Hypotéka

Skokový nárůst úrokových sazeb hypoték zkomplikoval mnohým Čechům splácení hypotéky. Přečtěte si, jak řešit situaci, když nezbývají peníze na hypotéku.

Jak získat levný úvěr na bydlení? Pomůže zelená hypotéka na úsporné bydlení

24.7.2023 Hypotéka

Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena