Banky.cz Banky.cz Články Peníze Vandalismus a finanční gramotnost

Vandalismus a finanční gramotnost

Vandalismus a finanční gramotnost
26.3.2018, Peníze

Posprejované fasády, vysklené zastávky, poničené vozy MHD. Za řáděním vandalů nemusí být nutně jen nevybitá agrese a touha protestovat proti společnosti. Významný vliv může mít nedostatečná finanční gramotnost.

Vandalismus představuje zejména ve větších městem vážný celospolečenský problém. Veřejné stavby a infrastruktura bývají často zhuntovány ještě před kolaudací. Trestní postihy minimální (nikdo neumírá, nic se neukradlo, věznice přeplněné, tak i recidivistům jen slovně vyčiníme).

Motivace vandalů

Motivace lupiče ke krádeži je z ekonomického (nikoliv morálního) hlediska pochopitelná. Chce si přilepšit, touží po penězích. Primární motivací není samotný akt krádeže. Stejně tak pracující chodí do zaměstnání proto, aby si vydělal peníze. Když ho navíc práce i baví, je to příjemný bonus. Ale primárně nechodíme do zaměstnání pro práci samotnou.

U vandalů je pochopení jejich motivace složitější. Postrádá totiž ekonomickou racionalitu. Demolicí zastávky MHD vandal sobě nikterak nepřilepší (naopak na něj bude při dalších cestách více pršet). Nekrade-li zloděj pro peníze, lze u něj diagnostikovat kleptomanii či jinou poruchu osobnosti. Jenže průměrný chuligán (profilově náctiletý student méně prestižní SŠ) poruchou osobnosti netrpí. Spíše se jedná o mladickou nerozvážnost způsobenou nedostatkem vědomostí…v oblasti finanční gramotnosti.

Nedostatečná finanční gramotnost

dane-0.jpg

Máme doma malé děti. Tříletá dcerka si v poslední době oblíbila několik destruktivních činností (házení věcí z výšky na zem atd.). Z minulosti už ví, že:

  • táta chodí do práce vydělávat zlatky
  • za zlatky se kupuje Lego

Přidali jsem tedy druhou lekci finanční gramotnosti:

  • zlatek není nekonečno
  • můžeme za ně koupit buď Lego nebo financovat opravy vyvolané destruktivní činností

Pochopení se dostavilo velmi rychle. A já pevně věřím, že podobné úvahy jsou schopni i středoškoláci.

Kdo platí škody?

Zcela překvapivě i sám vandal. Státní výdaje jsou financovány daňovými příjmy. Posprejované fasády, vysklené zastávky, poničené vozy MHD. Všechny škody jsou nepřímo hrazeny z našich daní (DPH, spotřební, příjmové, firemní a další). Daně platí všichni. I nepracující chuligán na dávkách protestující proti společnosti. S každým koupeným rohlíkem státu odevzdává DPH ve výši 15% (za cigarety a alkohol mnohem více, spotřební daň na 1l lihu činí 285 Kč). Za posprejovaný autobus platí i černý pasažér, neboť vybrané jízdné obvykle nepokrývá více než 25% provozních nákladů veřejné dopravy (MHD, vlaky, autobusy). Zbylých 75% nákladů dotujeme z eráru.

Co učit na školách jinak?

mladez.jpg

V dějepise se většina času věnuje starověku-středověku a ve čtvrťáku se studenti nestíhají s probíranou látkou dostat dále než za druhou světovou válku. Máme dokonale nabiflované Přemyslovce, ale unikají nám souvislosti nejdůležitějších událostí 20. století. Stejně je tomu u společenských věd, v rámci kterých se vyučují základy ekonomie a práva. Víme, že Adam Smith napsal Bohatství národů, ale netušíme, jak se počítá RPSN. Na Chammurapiho zákoník si vzpomene každý, ale nevíme, co jsou to obchodní podmínky a jakou váhu má náš podpis.

Analogií příkladu pro malé děti výše (zlatky/lego/škody) lze problematiku vysvětlit i středoškolákům:

  • Stát má příjmy z daní, které platí bez výjimek všichni
  • Vybrané peníze jsou utráceny za všeobecně prospěšné věci
  • Čím více škod po vandalech musí stát na své náklady odstranit, tím méně peněz zbývá na ostatní výdajové kapitoly (třeba zdravotnictví)

Pražský dopravní podnik vedl v minulých letech příkladnou osvětovou kampaň:  

„V loňském roce jsme museli vynaložit 15 mil. Kč na odstranění škod po vandalech. Za to jsme mohli pořídit 3 nové autobusy“. 

Každý sprejer by si tak měl uvědomit, že svou činností škodí především sám sobě a svým blízkým.

ANKETA k článku "Vandalismus a finanční gramotnost "

Měl by se vandalismus trestat přísněji?
Počet odpovědí: 189

KOMENTÁŘE k článku Vandalismus a finanční gramotnost

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Důchodová reforma

Důchodová reforma

31.7.2017, Peníze, Autor: Petr Jermář

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?Rychlé odkazy

Banky v ČR