Banky.cz Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Velká rodinná reforma 1

Velká rodinná reforma 1

Velká rodinná reforma 1
5.11.2016, Osobní a rodinné finance

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) pod taktovkou paní Marksové (ČSSD) navrhuje obsáhlý soubor pro-rodinných opatření. Zvýšení dávek, garantované místo ve školce, zkrácené úvazky či dotované sociální bydlení. Co všechno návrh rodinné reformy obsahuje?

Vychovávat děti není levná záležitost. Dle dřívějších studií MPSV přijde jeden potomek na 1,3-3,3 mil. Kč (dle počtu dětí a způsobu výchovy „spartánská/luxusní“). Stát přitom slevou na dani/daňovým bonusem zadotuje pouze 335-605 tisíc Kč/dítě (1-3 souběžně vychovávané děti po dobu 25 let) a zbytek jde spolu s oportunitními náklady (ztráta příjmu ze zaměstnání během mateřské/rodičovské) na vrub rodičů. V důsledku čehož si např. rodiče jsou schopni na důchod spořit méně než bezdětní a se systémem rovnostářské státní penze je tak čeká z finančního hlediska horší kvalita života, přestože na rozdíl od bezdětných státu vychovali daňové poplatníky. Výsledkem je klesající porodnost. Potřeba reformy pro-rodinné politiky se zdá být oprávněná. Co navrhuje ČSSD?

Dávky

Rodina

 • Rodičovská: zvýšení dávky na 250 000 Kč (nyní 220 000 Kč), možnost vyčerpat rodičovskou rychleji – už za 6 měsíců (nyní min. do 2 let věku dítěte)
 • Mateřská: zvýšení dávky navýšením denního vyměřovacího základu na 80% (nyní 70%)
 • Porodné: 13 000 Kč na všechny děti pro všechny rodiny (nyní 13 000 Kč na první dítě, 10 000 Kč na druhé dítě a jen pro rodiny s měsíčním příjmem do 20 800 Kč)
 • Přídavky na děti: 1 000 Kč/dítě/měsíc až pro 916 tisíc dětí (nyní pobírá 500-700 Kč 419 tisíc dětí)
 • Vznik institutu dlouhodobého ošetřovného: pro péči o nemohoucí rodinné příslušníky, hrazeno ve výši nemocenské ze systému zdravotního pojištění, povinnost zaměstnavatele držet pracovní místo

Valorizace rodičovské má smysl už jen proto, že dnes při dvouleté variantě činí měsíční dávka 11 500 Kč, což je stejně jako průměrný důchod. A rodič se z této dávky nestará jen o sebe. Porodné pro všechny je spravedlivější, i rodina s příjmem nad 20 800 Kč musí za pořízení výbavy vydat zhruba 15-20 tisíc Kč. Každé další dítě ovšem výbavu dědí, tedy je otázkou, proč porodné dávat i na druhé a každé další dítě (není-li to myšleno jako motivační bonus). Přídavky na děti by si zasloužily úplné zrušení a nahrazení stejně vysokou daňovou slevou/bonusem (který je přiznán každému, kdo si ročně vydělá aspoň šestinásobek minimální mzdy – 66 000 Kč). Nebude to politicky korektní, ale na rovinu – zájmem státu není podporovat rodiny, kde ani jeden z rodičů dlouhodobě nepracuje.

Trh práce

 • Zkrácený úvazek: sleva pro zaměstnavatele na sociálním pojištění až 5,5% za poskytnutí zkráceného úvazku do 0,8 FTE (nyní zaměstnavatelé platí 25%), povinnost umožnit zkrácené úvazky, nebude-li to odporovat provozním zvyklostem
 • Zavedení institutu sdílených pracovní míst
 • Služby pro domácnost: nezaměstnaní budou pomáhat rodičům s domácími pracemi a financovat to bude úřad práce stravenkami

Zkrácené pracovní úvazky jsou budoucností a i tuzemští zaměstnavatelé na ně časem přejdou. Motivovaný pracovník za 6 hodin vyprodukuje často stejně hodnot jako jeho „osmihodinoví“ kolegové, kteří si pracovní den prokládají čtením zpráv, svačinami a rauchen-pausami. Motivovat zaměstnavatele slevami na pojistném je rozumné. Zato akci „nezaměstnaný do každé rodiny“ snad nemůže nikdo myslet vážně. Praní a žehlení plínek je sice nekonečné, ale kdo si bude ochoten domů k malým dětem přizvat dlouhodobě nezaměstnané? Navíc tito lidé zkrátka pracovat nechtějí, 20 000 Kč za směnný provoz v montovně je jim málo a raději zůstávají doma na dávkách (viz náborové akce zaměstnavatelů na pracovních úřadech). Těžko budou ochotni uklízet v domácnostech za stravenky.

Rodinné finance

domácí rozpočet

 • Zrušení daňové slevy na manžela/manželku v domácnosti (nyní 24 800 Kč ročně)
 • Novomanželské půjčky: ČMZRB bude poskytovat novomanželům výhodný spotřebitelský úvěr do 300 000 Kč, za každé narozené dítě se bude úrok snižovat
 • Zálohy OSVČ na sociální pojištění: po návratu z rodičovské do 7 let věku dítěte se bude platit jen 50% minimální zálohy (dnes se platí celé povinné minimum 25 000 Kč/rok)
 • Zálohové výživné: místo dlužníků bude alimenty platit stát a následně je na dlužnících vymáhat
 • Zastropování snížení základu daně o úroky z hypotéky na úroveň odpovídající průměrnému rodinnému bydlení (nyní max. 300 000 Kč)

Rušit daňovou slevu na manželku, která je doma s malým dítětem, není příliš pro-rodinné. Stát by naopak měl snižovat dávky a zvyšovat slevy na daních pro pracující. Spotřebitelské úvěry (neinvestiční peníze na spotřebu) vytváří u nemalé části populace stejnou závislost jako jiné návykové látky. Stát by toto nejenže neměl podporovat, ale navíc by proti půjčkám na spotřebu měl šířit osvětu. Místo půjčky by bylo lepší odpustit každé mladé rodině daň z nabytí nemovitosti u prvně kupované nemovitosti (toto podporuje vlastní odpovědnost). Úleva pro OSVČ zní zajímavě v kontextu politiky ČSSD, která neustále tvrdí, že živnostníci neplatí téměř žádné daně a jsou parazity. Nebylo by lepší jim vrátit slevu na dani za děti? (takto stát z živnostníků využívajících výdajové paušály trestá jen ty s dětmi)

Za morální hazard lze považovat navrhované zálohové výživné. Sociologové již nějaký ten pátek za největším rozvracečem rodin vidí sociální stát, který se vždy a o všechny postará, ať už člověk v životě udělá sebevětší hloupost. Při dělání dětí je nanejvýš rozumné si dobře uvážit, s kým do tohoto projektu půjdeme, neboť se jedná o závazek celoživotní. Rozvodem dnes končí téměř 50% manželství, nejčastěji po 4 letech (pro srovnání: v roce 1930 to bylo 6%, 1960 16%). Rozvod, alimenty a single život nebo druhé manželství jsou nákladné záležitosti, které si dříve lidé nemohli dovolit. Dnes se toho s ultra-sociálním státem v zádech nikdo nebojí. Proti gustu žádný dišputát, ale proč by ostatní daňoví poplatníci měli hradit samoživitelům tyto kratochvíle? Zálohové výživné ano pouze tehdy, budou-li se dluhy důsledně vymáhat (nezaplatíš dobrovolně, okamžitá exekuce či veřejně prospěšné práce…ale to by bylo zase proti dnešnímu pojetí „lidských práv“). Dle návrhu MPSV se vymahatelnost alimentů od dlužníků odhaduje na méně než 10%.

Z velké rodinné reformy se bohužel vytratila sleva na sociálním pojistném pro zaměstnance za dvě a více dětí. Nyní platí zaměstnanci ze své mzdy 6,5% a počátkem roku 2016 se navrhoval následující systém bonusů/malusů: 0 dětí = 7,5%, 1 dítě = 6,5%, 2 děti = 5%, 3 děti = 2,5%, 4+ dětí = 0%. Tento systém sociální podpory by byl velmi přínosný, neboť by se jednalo o první „dávku“, která by skutečně motivovala (čím více si vyděláme, tím větší slevu dostaneme). Doposud jsou všechny dávky konstruovány demotivačně (čím více si vyděláme, tím méně získáme).

V příštím díle Velká rodinná reforma 2 se podíváme na oblast školství, sociálního bydlení, zdravotnictví a rovných příležitostí pro ženy a muže.

ANKETA k článku "Velká rodinná reforma 1"

Líbí se mi zálohové výživné?
Počet odpovědí: 145

KOMENTÁŘE k článku Velká rodinná reforma 1

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance, Autor: Pavel Strašák

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřujeme od 13.3.2020 aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 24.4.2020)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí

31.12.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

S Novým rokem si lidé již tradičně stanovují předsevzetí. Přestat kouřit, zhubnout, více sportovat či méně pít. Co radí redakce Banky.cz stran osobních a rodinných financí?

Finanční hříchy mladých

Finanční hříchy mladých

6.9.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Každá věková skupina se dopouští specifických finančních hříchů. Zatímco senioři nakupují v předváděcích akcích předražené a nepotřebné zboží, čerství absolventi středních škol si po zkušební době nejčastěji kupují auta na úvěr. Proč by tak neměli činit?

Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti 2018

2.1.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových domácností. O kolik si polepší pracující?Banky v ČR