Banky.cz Banky.cz Články Politika Volby 2017

Volby 2017

Volby 2017
22.10.2017, Politika

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?

Výsledky voleb

  • ANO: 29,64% (78 mandátů)
  • ODS: 11,32% (25 mandátů)
  • Piráti: 10,79% (22 mandátů)
  • SPD: 10,64% (22 mandátů)
  • KSČM: 7,76% (15 mandátů)
  • ČSSD: 7,27% (15 mandátů)
  • KDU-ČSL: 5,80% (10 mandátů)
  • TOP 09: 5,31% (7 mandátů)
  • STAN: 5,18% (6 mandátů)

Volební účast činila 60,84%. Vláda pro získání důvěry a schvalování zákonů potřebuje prostou většinu, tedy min. 101 hlasů (při plném obsazení sněmovny). Pro změnu Ústavy je třeba 3/5 většina, tedy min. 120 hlasů.

Hlasy pro strany, které získají méně než 5% (limit pro vstup do PS), propadají. V letošních volbách propadlo historicky nejméně hlasů a to za Svobodné (1,56%) a Zelené (1,46%). Ostatní strany získaly méně než 1%. 

Vítězové a poražení

KDU-ČSL a STAN

Obě strany (spolu s Piráty) mají téměř identický program. Původně kandidovaly jako dvojkoalice, ale rozhodnutím Lidovců byl tento projekt ukončen. Dvojkoalice by se přitom umístila na 2-3. místě s výrazně více mandáty. Takto skončily obě strany na chvostu a program se jim s výrazně menším počtem mandátů bude hájit obtížněji. Praktická ukázka toho, jak 5+6 je ve volbách méně než 11. Klidné síle by prospělo více odvahy.

ČSSD

V posledních volbách získali Sociální demokraté 50 mandátů a křeslo premiéra. Během svého čtyřletého působení se vezli na vlně silného ekonomického růstu, státní kasa se plnila sama od sebe a ČSSD rozdávala peníze všem. Dostat takovýto volební výprask a ztratit 35 mandátů, to chce kumšt. Prvním povolebním krokem ČSSD bude pravděpodobně prodej Lidového domu, neboť stranu stále tíží dluh přes 300 mil. Kč (Altner). Uvidíme, jestli zdroje budou. 

Piráti

Povětšinou mladí ajťáci slibující digitalizaci státní správy. Poctivě a velmi detailně zpracovaný program. Na svém webu provozují např. demoverzi interface pro založení firmy za 1 pracovní den (prvním 10 zájemcům skutečně firmu založili). Chtějí nahradit současné zdanění práce zahrnující 6 dílčích odvodů jedinou sazbou ve výši 47% (dnes celkem 48,6%). Poslední roky působili v komunální politice, kde zatím bez zbytku plní přesně to co slíbili.

ODS

Po mnoha skandálech a politickém dnu prošla strana očistou, za což byla v letošních volbách právem odměněna. Kdyby ODS tak fanaticky nebojovala proti zákazu kouření či EET, mohl být volební zisk ještě vyšší.

KSČM

soudni-spor-1.jpg

Nejhorší výsledek v novodobé historii ČR. Z PS tak konečně zmizí největší podporovatelé okupace 1968 (paní Semelová), což tuzemskou politiku jistě zkulturní. Otázkou zůstává, proč není komunismus podobně jako nacismus zcela vyloučen ze slušné společnosti.

Zelení

S volebním ziskem 1,46% se zdá, že program slibující legalizaci squattingu a potlačování osobního vlastnictví voliče příliš nepřesvědčil. Nepomohlo ani prohlášení pana Stropnického (mladšího) den před volbami, že je gay.

TOP 09

Jediná strana, která se do poslední minuty sčítání hlasů velmi výrazně potila. Parlament tak nepřišel o svého nejobratnějšího řečníka. Neuhnul.

SPD

Jediná strana, které na povolební tiskové konferenci vynadala novinářům (včetně ČT) a mnohé na svůj brífink ani nevpustila. Přímá demokracie v praxi.

ANO

Absolutní vítěz voleb. Nyní bude hrát ve vládě první housle. Bude stát konečně řízen jako firma? (vyrovnaný rozpočet, digitalizace, menší počet o to kvalitnějších úředníků, úvěry jen na investice, nikoliv na spotřebu)

Fragmentace politické scény

9 stran ve sněmovně. Takto roztříštěnou politickou scénu ČR nepamatuje. Je škoda, že strany s téměř identickými programy nekandidovaly společně. Získaly by dohromady mnohem více mandátů než při samostatné kandidatuře. Na druhou stranu není společná kandidatura v koalici vůbec snadná, neboť hranice nutná pro vstup do PS je 5% za každou stranu v koalici (dvojkoalice 10%, trojkoalice 15%) a to není málo. Politice by prospělo snížení % hranice pro koalice (např. dvojkoalice 8%, trojkoalice 10%). To by pomohlo výrazně stmelit nynější fragmentovanou politickou scénu.  

ANKETA k článku "Volby 2017"

Jsem spokojen s výsledkem voleb?
Počet odpovědí: 262

KOMENTÁŘE k článku Volby 2017

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?Rychlé odkazy

Banky v ČR