Banky.cz Banky.cz Články Politika Zeman, 17. listopad, vajíčka a Rusko

Zeman, 17. listopad, vajíčka a Rusko

Zeman, 17. listopad, vajíčka a Rusko
28.11.2014, Politika

Letošní oslavy 17. listopadu nebyly nejklidnější. Udělaly červené karty a létající vajíčka České republice v zahraničí ostudu nebo naopak napravily škody napáchané panem prezidentem Zemanem, který si svým jednáním u civilizovaného světa vydobyl titul „mluvčí Kremlu“?

Proč červená karta?

Zeman

Je tomu zhruba rok a půl, kdy byl pan Zeman zvolen do úřadu prezidenta republiky. V historicky první přímé volbě prezidenta porazil vcelku zaslouženě Karla Schwarzenberga a Jana Fischera, neboť jeho výkony v předvolebních kláních značně převyšovaly řečnické výkony ostatních kandidátů. Byl dán příslib být prezidentem všech 10 mil. občanů, který bude pravicově a levicově orientované voliče spojovat, nikoliv rozdělovat a především slušně reprezentovat. Pojďme v rychlosti zrekapitulovat vybrané činy pana Zemana za uplynutý rok a půl, které byly v rozporu se slibem daným voličům.

  • Opilost hlavy státu na akci „Korunovační klenoty“: toto v médiích obletělo celý svět stejně jako v té době populární kauza Nečas & Nagyová – na obě kauzy vzniklo mnoho parodií, které svou sledovaností dorovnaly Klause a ukradené pero, zlidověly výrazy „mít virózu“ či „zanícený palec“.
  • Vláda odborníků: po pádu vlády Petra Nečase udržoval Zeman u moci provizorně „Rusnokovu vládu odborníků“, která nezískala důvěru poslanecké sněmovny. I přes několik světlých výjimek se jednalo z velké části o Zemanovy kamarády a spolustraníky z SPOZ, jejichž hlavní náplní bylo ze státních peněz investovat předvolební kampaň SPOZ, případně ještě navíc stát řádně podojit i pro osobní účely (Žák). Toto se nelíbilo ani pravicových ani levicovým voličům a SPOZ dostala v následných volbách řádný výprask (volebním ziskem se zařadila po bok Bobošíkové a DSSS).
  • Puč v ČSSD: po té, co pan Zeman po prohraných volbách odepsal SPOZ, se pokusil hrát tak trochu vabank o vliv v ČSSD a participoval na přípravě puče, který nakonec nevyšel. Voliči levice dali ve volbách jasně najevo, že už mají dost buřtgulášového stylu Haška a Škromacha, kteří svým jednáním mají k moderní levici reprezentované Dienstbierem či Sobotkou hodně daleko.
  • Ruská agrese na Ukrajině: kdyby podobný názor jako má pan Zeman na ruskou agresi na Ukrajině zastávalo třeba Portugalsko, dalo by se to ještě pochopit (je od Ruska daleko a nebylo jím nemalou část minulého století okupováno). Ale že bude hájit ruskou agresi prezident republiky, která s tím má osobní nemilou zkušenost, to je těžko pochopitelné. Argumentace pro naši okupaci v roce 1968 byla stejná jako nynější slova Kremlu o Ukrajině – fašistické síly a západní mocnosti chtějí převzít moc a začít kapitalisticky vykořisťovat naše bratry soudruhy.
  • Konference na Rhodosu: účastnit se akce pořádané Putinovou pravou rukou Jakuninem bylo nevhodné. O to více překvapil oficiální výstup Zemana coby prezidenta ČR, kde ve svých slovech 100% podpořil Rusko a odsoudil Západ. Po té se v novinách začaly objevovat články „Už nás řídí ruské tajné služby?“
  • Návštěva Číny: rozvíjet obchodní vztahy s Čínou je určitě dobré. Ale už nemusíme patolízalsky dodávat, že se chceme od Číny učit nový přístup k lidským právům, který bychom následně mohli aplikovat i u nás. 
  • Sprosťárny v Hovorech z Lán: bez komentáře

Toto jsou činy, které se nelíbí ani pravicovým ani levicovým voličům a jsou v přímém rozporu se slibem daným voličům. Je to jako slíbit před volbami snížení daní a po chopení se moci daně nejenže nesnižovat, ale dokonce zvyšovat a to extrémně. Mimo extrémistické části KSČM (Semelová a spol.) či zbytků SPOZ (Mynář a spol.) si totiž nikdo nepřeje, aby se ČR opět stala kolonií Ruska. Možná tedy právě tyto činy přesvědčily občany k protestům konaným 17. listopadu. Pan Zeman rád dělí společnost na „putyku“ a „kavárnu“ (sám se cítí být členem putyky). A možná tedy každá tato skupina vyjádřila svůj nesouhlas s panem prezidentem po svém – někdo červenou kartou, jiný hozeným vajíčkem.

Sankce proti Rusku smysl mají

sankce proti Rusku

Na ruskou agresi na Ukrajině může civilizovaný svět reagovat vojensky nebo ekonomicky. Vojenské řešení by mělo být vždy až to nejzazší možné (mimo extrémní situace jako křížová výprava Islámského státu proti zbytku světa). Navíc by se v případě Ukrajiny mohla opakovat situace z Korejské či Vietnamské války. Nereagovat vůbec také není možné, neboť by tím nejen Rusko dostalo signál, že silnější může anektovat slabšího bez sankcí. Je to jako s trestným činem. Pachatele také musíme adekvátně potrestat, abychom u něj pokud možno zabránili stejnému jednání v budoucnu. Rusko nelze zavřít do basy ani mu napařit pokutu, ale můžeme s ním za trest přestat obchodovat. Ano, takovýto trest bude trochu bolet i ty země, které sankce na Rusko uvalí (zavřít někoho do vězení také něco stojí, konkrétně 1 den vězení pro 1 vězně 700-800 Kč, ale společnost je ochotna tuto částku platit, neboť je to pro ni výhodnější než nechat dotyčného dál páchat trestnou činnost). Pro ČR je výhodnější odepsat třeba celá 3% zahraničního obchodu (zhruba tolik činí podíl připadající na Rusko) a akceptovat další navazující ztráty (o business přijdou i německé firmy, kde jsou ty české subdodavatelem), neboť si za to kupujeme větší pocit bezpečí (agrese začala na Krymu, nikdo nereagoval, tak pokračovala v Donbasu a Luhansku - pokud by dále nikdo nereagoval, mohlo by se za chvíli válčit u Slovenských hranic, což by nám příliš na klidu nepřidalo). Berme tedy ztráty z uvalených sankcí (které budou pravděpodobně činit jednotky miliard Kč) jako investici do naší bezpečnosti. Tato investice je navíc velmi levná – za podobné peníze bychom přikoupili při neobratných nákupech Ministerstva obrany pouze několik málo Pandurů  či Gripenů, které by nám větší pocit bezpečí asi stejně nedodaly.

Dle nejnovějších informací Rusko potvrdilo slovy ministra financí „sankce nás skutečně bolí“ nemalé ztráty. Toto prohlášení bylo následováno slovy poslance Ruské státní dumy o rotujících 30 000 ruských vojácích, kteří v turnusech bojují na Ukrajině a kteří by se měli začít postupně stahovat zpět do Ruska. Tedy sankce fungují nad očekávání dobře.

Co na to zahraničí?

Naši zahraniční partneři (EU, NATO, USA, Polsko, atd.) jsou výroky pana Zemana na podporu Ruska nepříjemně překvapeni. Objevují se zde stále častěji pojmy jako pátá kolona či mluvčí Kremlu. Pan Zeman na svém prvním projevu v poslanecké sněmovně po svém zvolení kázal, jak je důležité mít jednotnou zahraniční politiku (kritizoval tím nekonzistentnost předchozího ministra zahraničí Schwarzenberga, premiéra Nečase a prezidenta Klause). Sám jde ale nyní proti oficiální zahraniční politice ČR, kterou tvoří vláda. Resp. aktivní proruskou politiku razí pouze mimo summity NATO, kde aspoň taktně mlčí, a kde stává terčem žertů aliančních partnerů, kteří se ptají, zda má Česká republika zpravodajskou službu a zkoušel-li se jí už pan Zeman zeptat na potvrzení či vyvrácení přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině.

Létající vajíčka na oslavách 17. Listopadu, resp. zásah německého prezidenta Gaucka, vtipně komentují zahraniční média titulky „Zásilka byla doručena na špatnou adresu“. Dále je zdůrazněno, že dav vypískal pouze pana Zemana a prezidenti Polska, Slovenska a Německa se naopak dočkali potlesku. Větší potupu na domácí půdě nezažil nejen žádný předchozí český prezident, ale od pádu železné opony ani žádný jiný významnější evropský státník. Spíše než ostudu tedy protesty 17. listopadu přinesly našim zahraničním partnerům potvrzení, že pan Zeman je pouhá (byť bohužel velmi viditelná) výjimka, a že Češi skutečně za Rusko kopat nechtějí. 

ANKETA k článku "Zeman, 17. listopad, vajíčka a Rusko"

Líbí se mi, jak pan Zeman reprezentuje ČR v zahraničí?
Počet odpovědí: 591

KOMENTÁŘE k článku Zeman, 17. listopad, vajíčka a Rusko

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?Rychlé odkazy

Banky v ČR