Banky.cz Banky.cz Články Aktuálně Získáte zpět své vklady z kampeliček?

Získáte zpět své vklady z kampeliček?

Získáte zpět své vklady z kampeliček?
1.1.2014, Aktuálně

Kampeličky, neboli spořitelní družstva, se v posledních třech letech staly oblíbeným úložištěm volných financí české populace. Při všeobecném poklesu úrokových sazeb z vkladů totiž právě sektor spořitelních a úvěrových družstev dokázal úrokové sazby pro střadatele udržet na pohádkových sazbách 3 – 5% p.a., zaručeně převyšujících míru inflace. Chytří klienti rychle odhalili, že díky garanci Fondu pojištění vkladů o své vklady ani úroky z nich (do 100tis. EUR) nepřijdou. Na druhou stranu reálný vývoj ukázal, že  ani zákonodárce nedokázal odhadnout všechny možnosti vývoje a řadě klientů tak peníze na dlouhé měsíce zamrzly...

Posledních třináct kampeliček při kvartálních uzávěrkách v září 2013 vykázalo nárůst bilanční sumy na téměř 45 miliard, při počtu 66.800 členů a vlastním kapitálu přes 5 miliard korun. V porovnání s 1,5 biliony uloženými v bankách, 260 mld uloženými v podílových fondech, či 214 mld financovanými společnostmi České leasingové a finanční asociace je spořitelní družstevnictví opravdovou popelkou. Přestože opravdoví lídři tohoto malého odvětví mají šanci se probojovat do české bankovní ligy, zdá se, že zlaté období spořitelního družstevnictví z poloviny 19tého století prezentované Františkem C. Kampelíkem se v dnešní uspěchané době opakovat nebude.

Dějství první – Krach Metropolitního spořitelního družstva

Až advent 2013 přinesl definitivní rozuzlení detektivky s názvem „Kam míříš MSD?“ Největší spořitelní družstvo díky chytrému marketingu dokázalo neuvěřitelně růst až o 1 miliardu měsíčně a v květnu 2013, kdy si na něj posvítilo pražské vrchní státní zastupitelství, bylo na bilanci 15 miliard. Zablokování 2,6 miliardy prostředků družstva, spolu s omezením činnosti Českou národní bankou vedlo k rychlému propadu důvěryhodnosti a k postupnému poklesu bilance s doprovodným jevem stamilionové ztráty z hospodaření.  Pak již nabraly věci rychlý spád – 18.12. ČNB definitivně odňala MSD povolení k působení jako záložna, Městský soud v Praze pak na návrh České národní banky jmenoval likvidátorem družstva Davida Termera a 23. prosince pak soud poslal záložnu do konkurzu. Insolvenčním správcem ustavil Iva Halu. Podrobně lze vývoj monitorovat na webu insolvenčního rejstříku https://isir.justice.cz/.

krach záložny

Fond pojištění vkladů již obdržel oznámení České národní banky o neschopnosti Metropolitního spořitelního družstva dostát závazkům vůči vkladatelům. Výplata tedy bude zahájena nejpozději 27.1.2014 nejpravděpodobněji prostřednictvím České spořitelny, nebo GE Money Bank, a to až do celkové výše vkladu 2.744.000,-Kč. Oprávněným klientům se vyplatí sledovat podrobnosti na http://www.fpv.cz/cs/aktuality/.

Příznivci konspiračních teorií si krach MSD musí opravdu užívat – padlo MSD snad kvůli neodůvodněnému zablokování prostředků státním zastupitelstvím, kvůli pozdě odhaleným problémům regulátorem, kvůli úvěrování řady projektů navázaných na majitele, nebo šlo jen o prosté chyby v úvěrování či vliv krize v konci minulé desetiletky? Šlo snad o hru bankovní lobby, která za rostoucí bilancí MSD viděla konkurenci, nebo si krach tučného sousta objednali obchodníci s pohledávkami? Odpovědět by teď mohl snad jen likvidátor, insolvenční správce, nebo soud – ale i těm to bude zřejmě trvat roky. Příznivci vysokých úrokových sazeb už naštěstí byli zachráněni Fondem pojištění vkladů a mohou znovu přemýšlet, jaké riziko jsou oproti vyšším výnosům z depozit ochotni snést?

Jaký osud čeká záložnu WPB?

Také další z největších družstevních záložen WPB Capital, spořitelní družstvo od května 2013 srdnatě bojuje s opatřením ČNB zakazujícím přijímat vklady a nové členy. Prvotní příčina problémů tohoto spořitelního družstva zřejmě spočívá v neshodách majitelů, které místo koncentrace na co nejlepší organizaci a výsledky činnosti úvěrového družstva vedou k silným právním bojům a osobním invektivám účastníků. Neověřené informace hovoří o nepovoleném protáčení peněz ve spřízněné struktuře realitních společností, o umělém navyšování kapitálu a vysokém tempu obměny zaměstnanců. Bilanční suma spořitelního družstva tak z bezmála 5,5 mld na konci roku 2012 spadla pod 4,8 mld. při současném nárůstu znehodnocených pohledávek. Vedení spořitelního družstva přitom avizuje, že restriktivní opatření ČNB bránící rozvoji podnikání zásadně zhorší hospodářský výsledek společnosti a věří, že po posouzení čerstvě předloženého pětiletého plánu strategického rozvoje ČNB svůj přístup přehodnotí. Management WPB avizuje možnost navýšení kapitálu konkrétními investory až na 1,5 miliardy a očekávaný růst bilanční sumy na 10 miliard. Osud WPB je tedy nyní plně v rukou ČNB – dojde-li ke zrušení opatření zakazujícího rozvoj obchodu, čeká zřejmě záložnu nový kapitál a expanzivní budoucnost; převládnou-li obavy z minulosti či špatného řízení, může se i WPB Capital stát rychle historií.

Mají tedy zbývající kampeličky šanci uspět na trhu?

Střadatelé nepochybně neztratí zájem ukládat své prostředky za vyšší úrokové sazby se stoprocentní garancí Fondu pojištění vkladů. Klíčovým faktorem tedy bude důvěryhodný management a majitelé a především způsob zhodnocení finančních prostředků klientů v aktivních obchodech a přidané klientské služby. Když v naší ekonomice dvacet let po revoluci mohly úspěšně působit leasingové či factoringové společnosti, proč by totéž nedokázala některá z kampeliček?

Podnikat ve finančních službách se s podporou kvalitního IT systému dnes určitě dá prakticky bez kamenných poboček, s využitím partnerských sítí či jen internetu. Obsluhu tisíců klientů a řízení rizik pak zvládne i jen úzký centrální tým zaměstnanců, takže režie nemusí překročit pár desítek milionů a při bilanční sumě od miliardy korun se každoroční zisk stává jistotou.

Jen je potřeba najít svoji specializaci - ať již to je prostý proklientský přístup, unikátní platební či měnové služby, nebo unikátní systém distribuce a napojení na reálný byznys přinášející každodenně klientelu.

Limitní je ovšem dostatek kapitálu. V dnešní době koncentrace a silné regulace finančních trhů rozhodně nelze očekávat, že by úspěšná kampelička desítky let rostla formou vzájemného družstevnictví, tak jak se to dávno podařilo dnešní Raiffeisen bank, nebo Volksbank. Dostatek kapitálu, dobrý marketing a důvěryhodný systém jsou hlavními zbraněmi v boji o důvěru trhu. Podaří se v tomto boji uspět Artesa spořitelní družstvo, Záložně Creditas, Moravskému peněžnímu Ústavu, nebo znovuzrozenému WPB Capital?

ANKETA k článku "Získáte zpět své vklady z kampeliček?"

Mám v kampeličkách uložené peníze?
Počet odpovědí: 37

KOMENTÁŘE k článku Získáte zpět své vklady z kampeliček?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017, Aktuálně, Autor: Pavel Strašák

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017, Aktuálně, Autor: Pavel Strašák

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017, Aktuálně, Autor: Jan Budín

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?Rychlé odkazy

Banky v ČR