Banky.cz Slovník Hypoteční zástavní list

Co je to Hypoteční zástavní list

REKLAMA

Definice Hypoteční zástavní list

Hypoteční zástavní list je důležitým dokumentem, který souvisí s poskytováním hypotečních úvěrů. Představuje právní nástroj, který banka využívá jako záruku pro případ, kdy dlužník nesplní své závazky. Ale jaký je jeho význam, jak funguje a proč je tak důležitý?

Charakteristika a význam hypotečního zástavního listu

  • Definice: Hypoteční zástavní list je písemné potvrzení o vzniku zástavního práva k nemovitosti ve prospěch věřitele.

  • Funkce: Jeho hlavním účelem je sloužit jako záruka pro věřitele (často banku), že v případě nesplacení dluhu má právo uspokojit svou pohledávku z hodnoty dané nemovitosti.

  • Vydání: Vydává se na základě notářsky ověřeného zástavního práva a je zapsán v katastru nemovitostí.

    Hypoteční zástavní list

Jak s ním pracovat a na co si dát pozor

  • Převod: Hypoteční zástavní list může být převeden na jinou osobu. To znamená, že banka může svou pohledávku a tedy i zástavní list postoupit jiné instituci.

  • Výmaz: Po úplném splacení hypotečního úvěru by měl být hypoteční zástavní list z katastru nemovitostí vymazán. Je na dlužníkovi, aby se o tento krok postaral.

  • Pozor na podvody: Dlužník by měl mít vždy přehled o tom, kde se jeho hypoteční zástavní list nachází a měl by si dávat pozor, aby se nedostal do rukou neoprávněných osob.

Chápání fungování hypotečního zástavního listu je klíčové pro každého, kdo zvažuje hypoteční úvěr. Je to nejen nástroj banky, ale také důležitý dokument pro dlužníka, který by měl znát jeho význam a důsledky. Zabezpečení sebe samého proti potenciálním rizikům je vždy moudré, a proto by se měl každý důkladně seznámit s tímto dokumentem a jeho funkcí v rámci hypotečního bankovnictví.

Jsou to dluhopisy, které vydávají hypoteční banky pro refinancování prostředků využitých k financování klientských hypoték. Cílem bank je zisk dalších prostředků na poskytování hypotečních úvěrů. Vydávání těchto dluhopisů je ovlivněno maximálním LTV do 70% a pouze po zapsání zástavního práva na katastru nemovitostí. Výše úrokové sazby, za kterou se banka dokáže refinancovat na finančním trhu pomocí HZL ovlivňuje výši úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.

Dotazy k Hypoteční zástavní list

Do čeho investovat své úspory?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám nějaké volné peníze, které mohu investovat do podílových fondů. Další možnost by byly Hypoteční zástavní listy. Ale asi už se "obyčejným lidem" nenabízí. Na dobu cca 20 let. Chtěl bych to použít jako dlouhodobou rezervu na důchod nebo nečekané budoucí "větší problémy". Stavebko a penzijko založené mám. Četl jsem, že inflace se zvyšuje a úroky jsou nízké. Zdědil jsem fondy u KB banky, konzervativní, dynamický a Pioneer obligační. Dá se říct, která z nich je bezpečnější volba nebo levnější co se týká bezpečí firmy/bankrot, vytunelování, nákladů, poplatků, lepší nabídka/odborná kvalifikována podpora - poradci možnosti do budoucna. Máme u nás pobočku KB banky, ale nenašel jsem žádný spolehlivý/důvěryhodný kontakt na Pioneer. Aby to nebyl nějaký ten "šmejd", co se tváří jako poradce. Možná za to může celková špatná pověst, které se "nahromadila " za posledních několik let. U nás "zůstaly " kromě Bank jen firmy Fincentrum, OVB, ZFP a další, což zrovna důvěru nevzbuzuje.

Dobrý den,

kolik peněz chcete takto uložit? Obecně platí, že nikdo to s Vašimi financemi nemyslí upřímněji než Vy sám. Proto je dobré případné investice na kapitálovém trhu provádět osobně bez poradců. Klasický bankovní vklad je pojištěn na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,65 mil. Kč) - je tedy bezrizikový. Vše ostatní rizikové více či méně je (můžete přijít o všechno bez náhrady). Výnos je vždy úměrný riziku. 

Pokud se ve financích dokonale neorientujete, doporučuji klasické bezrizikové bankovní vklady či koupi nemovitosti (třeba na pronájem). Možná vyděláte o nějaké to procento méně, ale zas se nebudete muset stresovat ohledně ztráty či situace, kdy své úspory investujete dle rad finančních poradců, kteří sledují jen výši provize ze zprostředkovaných investic (čím horší investice,tím vyšší provize; proto OVB, ZFP, Partners, Fincentrum a další radí tak jak radí - viz náš článek Rada nad zlato). Mezi KB a Pioneer bych volil KB.

Inflační cíl ČNB je 2%, tedy aby peníze neztrácely hodnotu, je třeba je z dlouhodobého hlediska úročit ročně aspoň 2%. Banka Creditas nabízí termínovaný vklad na 10 let s úrokem 2,1% (to je zcela bez rizika). Družstevní záložna ANO SD nabízí termín 10 let za 3% (vklady u záložen jsou pojištěny jen na 90% hodnoty, tedy zde už malé riziko je - ale stále menší než u dluhopisů či akcií). Podmínky na trhu se neustále mění, jsou závislé na fázi ekonomického cyklu. Za 2-3 roky se může ekonomika začít přehřívat a úroky mohou být opět vysoké.

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena