Banky.cz Banky.cz NEJ karta od Diners

NEJ karta od Diners

Účel hypotéky
CO JE TO LTV?

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.


V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně.

Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT HYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %


FAQ

 • Za jakým účelem si klienti běžně americkou hypotéku pořizují?

  Klienti neúčelovým hypotečním úvěrem běžně financují např.


  - koupě nemovitosti v zahraničí nebo chaty


  - koupě garáže, auta a vybavení domácnosti


  - za účelem investiční příležitosti


  - splacení drahých spotřebitelských úvěrů (kreditní karta, spotřebitelský úvěr)

 • Proč je americká hypotéka dražší než klasická hypotéka?

  Je to z jednoduchého důvodu, banka totiž poskytuje peníze neúčelově (neví na co budou použity). Na druhou stranu je americká hypotéka levnější než klasické spotřebitelské úvěry (půjčky) z důvodu zástavy nemovitosti, díky němuž vzniká bance menší riziko. Na rozdíl od spotřebitelských úvěrů si také můžete splátky americké hypotéky rozložit na delší dobu, tudíž vás měsíční splátky tolik nezatíží.

 • Jaká je běžná sazba u amerických hypoték?

  Sazby neúčelových hypoték se u běžných fixací pohybují od 3,49% do 6%. Jsou banky, které se výhradně na americké hypotéky zaměřují a jsou schopny se přiblížit sazbám účelových hypoték. Jiné banky mají sazby vyšší, skoro rovnající se běžným spotřebitelským úvěrům. Každá desetina Vám v tomto případě může ušetřit nemalé peníze.

 • Jak dlouho trvá vyřízení americké hypotéky?

  Schvalování u americké hypotéky je rychlejší než u klasické hypotéky, jelikož se bance dokládá “pouze” příjem žadatelů a odhad nemovitosti. Záleží však vždy na rychlosti dodání těchto dokumentů do banky, počítejte s průměrnou dobou okolo 2x - 3x týdnů. V některých případech však lze úvěr vyřešit klidně během jednoho týdne, na druhou stranu se může také protáhnout.

 • Kolik maximálně mi banka na americkou hypotéku půjčí?

  Maximální výše americké hypotéky je u většiny bank omezena 5 mil Kč, existují ale i banky, u nichž maximální výše není zastropována. Dále je samozřejmě výše úvěru limitována až 75% LTV a také samozřejmě bonitou žadatelů o hypotéku.

 • Jak dlouho mohu americkou hypotéku splácet?

  Maximální doba splácení je 20 let, avšak omezena převážně věkem nejstaršího z žadatelů a to do jeho/jejich 67- 70 let věku.

 • Můžu americkou hypotéku kdykoliv splatit?

  Americkou hypotéku lze kdykoliv splatit, avšak počítejte se sankcí dle zákona o spotřebitelském úvěru. V případě, že chce úvěr doplatit do 2 let od data sjednání, tak po Vás banka může požadovat doplacení veškerých úroků do konce fixace. V případě, že se bude úvěr minimálně 2 roky splácet, tak potom po Vás banka může chtít 1% z výše nesplacené jistiny (dlužné částky), max. však 50.000,- Kč - přesnou výši sankce se dozvíte, jakmile Vám banka spočítá tzv. účelně vynaložené prostředky.

 • Mám drahý spotřebitelský úvěr, mohu použít na splacení tohoto úvěru americkou hypotéku?

  Určitě můžete, jen je potřeba aby byl úvěr v minimální výši 200 – 300 tisíc Kč (záleží dle konkrétní banky) a musíte mít nemovitost vhodnou k zástavě. Banka tak může přímo doplatit aktuální dluh a ještě Vám poskytnout i nějaké peníze navíc.

 • Chci neúčelově financovat nějaký záměr. Co je lepší? Spotřebitelský úvěr nebo americká hypotéka?

  Americkou hypotéku získáte s daleko lepším úrokem a delší splatností, musíte však mít k dispozici volnou zástavu.

 • Mohu si u americké hypotéky odečíst z daní zaplacené úroky?

  U neúčelové (americké) hypotéky nelze uplatnit odpočet úroků od základu daně.

Články o hypotékách v hypotečním magazínu

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Číst článek
Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.

Číst článek
Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021, Autor: Martin Silný

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrná úroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila, když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnější v historii.

Číst článek

Dotazy k hypotékám v naší poradně

Hypotéka, offset a krach banky

5.8.2021

Dobrý den, zajímalo by mne co se stane v tomto případě při krachu české banky: U banky je offsetová hypotéka v hodnotě 10 mil. Kč a na offsetovém účtu je uložených také 10 mil. Kč. Velmi děkuji Vaše rady.

6.8.2021 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, tato situace nastat nemůže, neboť při vkladu na offsetovém účtu ve výši nesplaceného zůstatku hypotéky dochází automaticky k doplacení hypotečního úvěru a zániku obou produktů. V případě nižšího vkladu na offsetovém účtu by Vám Garanční systém finančního trhu vyplatil náhradu vkladu až do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,6 mil. Kč). Zbytek byste musel vymáhat po bance v rámci ins. řízení. U pohledávek (hypotéka) by vše záleželo na výsledku ins. řízení. 

Číst článek

Předčasné splacení hypotéky

5.8.2021

Dobrý den, zažádal jsem si u České spořitelny o předčasné splacení hypotéky. Poslali mi rozepsanou částku co všechno zaplatím. Před třemi roky jsem si u nich půjčoval 2,6 mil. Kč a po skoro třech letech je zůstatek cca 2,586 mil. Kč. Další položka je poplatek za předčasné splacení 700 Kč. Ale další položce nerozumím. Je tam psaný řádný úrok ve výši 60 346 Kč. Nerozumím proč po mně chtějí platit tak vysoké úroky.

6.8.2021 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, při předčasném splacení hypotéky účtují některé banky pouze administrativní poplatek (např. 700 Kč) a jiné i další náklady. Doporučuji se banky dotázat, proč a za co přesně Vám účtuje poplatek 60 346 Kč. Následně bude možné posoudit, je-li tento poplatek v souladu se Zákonem o spotřebitelském úvěru a výkladem ČNB. 

Číst článek

Hypotéka, dědictví a zástava nemovitosti

4.8.2021

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je, když by maminka zemřela a v dedickem řízení by se zjistilo, že moje nevlastní sestra, která měla 1/4 baráku na sebe přepsanou už po otci který zemřel a ona si vzala ještě půjčku a tou půjčkou by zastavila celý barák a my jsme ještě 4 dědici,  jak by se to potom u dedictvi řešilo, když by byl furt barak v zástavním právu? Děkuji za odpověď.

6.8.2021 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, za hypotéku není možné ručit podílem na nemovitosti (banky vyžadují zastavení celého RD nebo vymezené bytové jednotky). Vlastník 1/4 RD tak nemůže bez souhlasu ostatních spolumajitelů 3/4 RD celý RD použít jako zástavu za hypotéku.  Pokud však k zástavě RD dal otec za života souhlas a sestra RD zastavila ještě před úmrtím zůstavitele, se zástavou mnoho nezmůžete (zůstává na nemovitosti až do splacení půjčky s rizikem, že pokud sestra přestane splácet, banka nemovitost zpeněží).

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 000 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR