Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
L

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně daní ze zaměstnání, do 5.2019 jsem pracovala v Čr (Lidl), poté jsem byla 2 měsíce na ÚP pobírala podporu a od 1.7.2019 jsem nastoupila do práce v Rakousku, kde již žiji. Mám podávat DP v ČR, má to význam?, jak, by takové DP mělo vypadat? Budu vďěčná za každé info. Děkuji.

Dobrý den,

každý kdo měl v ČR zdanitelné příjmy v roce 2019 (které nedaní v zahraničí) by měl podat daňové přiznání. Význam to určitě má, neb budete mít pravděpodobně nárok na daňový přeplatek za slevu na poplatníka. O roční zúčtování daní můžete požádat svého posledního zaměstnavatele nebo si přiznání k dani z příjmu podejte sama. Doporučuji náš článek Daň z příjmu za rok 2018.

K

Pokračování dotazu č. 8607: Dobry den, nebylo by lepsi sepsat darovaci smlouvu? Nez byt oba v insolvenci? Dekuji.

Dobrý den,

pokud jste manželé, pak nemáte moc na výběr, neboť v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. Do insolvence můžete vstoupit sama, ale pak by exekutor Vaše dluhy vymáhal po manželovi (neb on by nebyl chráněn insolvencí). Doporučuji náš článek Insolvence a osobní bankrot.

M

Dobrý den, pracuji v Rakousku, ale trvale bydliště mám v ČR, v Rakousku mám malou půjčku u Raiffeisenbank a chtěl bych teď hypotéku v ČR a chci se zeptat, zda bude tato půjčka v ČR vidět v registru nebo ve scoringu. Děkuji.

Dobrý den,

běžně nahlížejí české banky jen do český registrů (BRKI, NRKI, Solus), kde záznam u půjčce ze zahraničí nenajdete.

K

Pokračování dotazu č. 8602: Dobry den, pracovala jsem a vydelek jsem mela vysoky. Proto uver na vybavení bytu, a auto na leasing. Jenze ted s neplanovanym těhotenstvím se situace proste zmenila. Kdybych si nastavila rodičovský příspěvek na 12 400 Kc - tzn. na 2 roky. Myslite, ze bych mohla pozadat o insolvenci? S tim, ze bych pak nasledujici 3 roky pracovala.

Dobrý den,

s příjmem 12 400 Kč byste na insolvenci s jednou vyživovanou osobou (1 dítě, bez manžela) těsně dosáhla, zůstávalo by Vám 9 640 Kč. Podmínkou vstupu do insolvence je schopnost splácet min. 2 200 Kč měsíčně po dobu 5 let. Naopak již není vyžadováno uhradit min. 30% dluhů - stačí "projevit snahu". Zvládnete-li za 3 roky splatit min. 60% dluhů, můžete požádat o kratší oddlužení na 3 roky. Jste-li vdaná, žádejte o osobní bankrot s manželem dohromady (neb za dluhy ručíte společně a nerozlučně). Píšete o úvěru na vybavení bytu - nezapomeňte, že insolvence se řeší splátkovým kalendářem i zpeněžením majetku (vlastníte-li byt, mohli by Vám ho dát do nucené dražby). 

MA

Pokračování dotazu č. 8533: Dobrý den, napsali jste mi, že musím mít posudek na zemědělský pozemek, který nemá BPEJ. Jedná se ale o rekreační objekt! Posudek bude mít určitě nižší hodnotu než je v kupní smlouvě. Proč ho musím platit, když FÚ bude postupovat podle kupní smlouvy? Už tak je daň vysoká a ještě k tomu cena posudku, který potřebuje stát je nemorální. Kolik tedy zaplatím? 4% z kupní ceny + cenu posudku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

FÚ nemůže při vyměřování daně z nabytí nemovitosti postupovat čistě dle kupní smlouvy, jinak by si lidé začali přeprodávat nemovitosti za nižší ceny a vyrovnávali se bokem (aby ušetřili na dani). Pro kontrolu kupní ceny (jestli není zcela mimo realitu) se používá směrná hodnota nebo znalecký posudek. Nelze-li určit směrnou hodnotu (např. protože kupovaná zemědělská půda nemá BPEJ), je třeba jít cestou posudku. Mně osobně se výše ani princip daně z nabytí nemovitosti nelíbí, ale s tím nic nenaděláme. Je třeba respektovat platnou legislativu. 

Š

Dobrý den, bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Vzhledem k tomu, že budeme požadovat vklad do katastru nemovitostí, kde tyto údaje jsou k dispozici, si chci toto raději ověřit. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

prodej pokoje sousedovi má mnoho různých řešení a spíše bych zde doporučil vyhledat odbornou právní pomoc. Je-li byt vymezen a zapsán v katastru jako samostatná jednotka, pak můžete prodat sousedovi podíl na této jednotce nebo tento pokoj přičlenit k sousednímu bytu sepsáním prohlášení vlastníka, kde by došlo k novému vymezení bytových jednotek. 

MG

Dobrý den, jsem více než 4 roky v insolvenci. S bratrem jsme zdědili byt po otci. Ja nemůžu odmítnout dědictví. S notářkou jsme se domluvili, že byt zdědí bratr, ale je povinen do lhůty měsíc před ukončením insolvence z mého podílu z dědictví uhradit zbyvajici částku insolvence. Co v případě mého umrti, jakéhokoliv, třeba sebevraždy? Insolvence se ruší nebo je bratr povinen i po mé smrti uhradit z mého podílu z dědictví zbývající částku insolvence?

Dobrý den,

nevím přesně, jak máte smluvně zajištěno doplacení insolvence bratrem, nicméně v případě Vašeho úmrtí by byla insolvence ukončena a zbylé dluhy by byly předmětem dědického řízení (stejně jako budoucí příjem od bratra).

K

Dobry den, mam stavebni sporeni u Ceskomoravske stavebni sporitelny, ktere jsem si uzavrela na 6 let. Konec 2021. Momentalne bych potrebovala finance. Existuje nejaka sance, ze tyto penize dostanu driv nez za 3 mesice? Treba za nejaky poplatek do 30ti dnu? Dekuji.

Dobrý den,

ano, za poplatek je možné sjednat rychlejší výplatu stavebního spoření. Nicméně v případě ukončení stavebního spoření před řádným termínem byste přišla o celou státní podporu a výnosy z ní - pečlivě vše zvažte.

K

Dobry den, chtela bych se zeptat na otazku insolvence. Mam vice pujcek a momentalne jsem porodila. Rodicovsky prispevek bude cinit 8 400 Kc mesicne. Muzu pozadat o insolvenci (dluhy cca 700tis) a kolik mi bude zustavat? Dale bych se chtěla zeptat jak to bude s vozidlem, ktere mam na leasing. Bude se tento zavazek promitat v insolvenci nebo nam zabavi auto a dluh "zanikne"? Dekuji moc za odpovedi.

Dobrý den,

napůjčovat si 700 000 Kč, nepracovat, pořídit si dítě a k tomu auto na leasing, to je docela smrtící koktejl. Insolvenci Vám s příjmem 8 400 Kč nepovolí, neboť v osobním bankrotu musíte být schopna splácet měsíčně min. 2 200 Kč a z takto nízké rodičovské by šlo srážet jen 93 Kč. 

Leasing se řídí podmínkami leasingové smlouvy, ale přestanete-li splácet, nejčastěji Vám odeberou auto a musíte-doplatit smluvní pokutu a neuhrazené splátky. 

JL

Dobrý den, pane Jermař, chtěl bych vás požadat o radu, jestli je možné získat nějakým způsobem zpět své peníze nebo jestli jsem doplatil na svojí naivitu. Před 5 lety jsem prodával na inzerát svůj byt, ozval se mi ůdajně americký voják, že by měl o ten byt zájem, že by tu chtěl žít a podnikat a že potřebuje pomoc s převodem peněz, že peníze jsou legální a byla mi přislíbena provize. Stačí když mu zašlu své inicialy a adresu a nechá na moje jmeno zaregistrovat zásilku s bezp. kódem kde jsou uschované peníze. Nějaka bezpečnostní agentura která sidlí v Londýně prý zajistí dopravu a ostatní dokumenty. Agentura po mně požadovala peníze za přepravu a poté další peníze pro celní ůřad s tím, že po zaplacení zasilku doručí. Zaplatil jsem hodně peněz, jelikož jsem měl strach a neměl problémy a nikde nic nedlužil, na vyžádání mi poslali potvrzení o zaplacení i foto té zásilky. Nemluvím anglicky, takže mi píšou špatnou češtinou, teď je to ve fázi čekání, požadují další poplatky za uskladnění po zaplacení, prý zásilku uvolní což jsem zamítl. Nejsem tak starej ale asi blbej a naivní, nevím s kým to probrat, četl jsem na internetu některé dotazy na vaší adresu, takže nejsem asi jedinej s timto zřejmě podvodem. Co vy si o tom myslíte? Děkuji za váš názor.

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Své peníze už neuvidíte, neboť podvodník sídlí v zemi se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji africké státy). Tento podvod má mnoho scénářů (zájem o koupit prodávaného předmětu, dědictví, pomoc s převodem peněz, atd.), vždy jsou příjemci slíbeny velké peníze, a podvodník po celou dobu jen tahá z podvedeného peníze pod různými záminkami (smyšlené poplatky, cla a jiné výdaje). 

Uvědomte si, že v dnešní technické době Vám web falešné banky, přepravní společnosti či bezpečností agentury za odpoledne vytvoří i průměrný středoškolák. Podvodník s Vámi po celou dobu komunikuje jménem těchto institucí z různých adres. Peníze se posílají vždy převodem, neposílají se zásilkou, nic jako bezpečnostní kód neexistuje. Celý příběh je jak z říše pohádek, má k realitě neskutečně daleko.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR