Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MV

Dobrý den, potřeboval bych poradit, zdali se má smysl bránit. V roce 2010 jsem neuhradil 1 500 Kč za T-mobile, na toto jsem bohužel úplně zapomněl a dne 09.07. 2020 mi do schránky byl vhozen doporučený dopis (bez mého podpisu), že tato věc je již řešena ve správním řízení. Dluh se celkově vyšplhal na 6 500 Kč. Toto vše chápu, ale proč mě prostě neposlali složenku a já bych dluh zaplatil. Jak říkám, nevěděl jsem o něm a je to ze strany T-mobile jasně účelové, aby nevypršela promlčecí doba. Nechci se dluhu vyhnout, ale ozvat se někomu po deseti letech mi přijde krajně nemorální. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

můžete dát celý případ k posouzení právníkovi, zda-li již náhodou není dluh promlčen či odpovídá-li výše požadované částky např. zákonnému úroku z prodlení či jiným smluvním podmínkám. Ale může být jednodušší tyto peníze zaplatit a nic neřešit. Je otázkou, kolik času a energie chcete této záležitosti věnovat. 

D

Dobrý den, tento rok mé jediné zaměstnání bylo od 6.4. do 30.6. Asi už nebudu mít další zaměstnání v ČR, protože plánuji práci v zahraničí. 1) Pokud požádám býv. zaměstnavatele o podání daňového přiznání za mě, přijde mi vyrovnání automaticky na udaný účet? Kdybych ho nepodala, tratila bych na tom kolem 6 tis. že? 2) Na výplatní pásce stojí nevybraná dovolená 4 909 Kč hned pod slevou na dani, vpravo nahoře čerpání dovolené 4. Dovolenou jsem si nevybírala, ale moje čistá mzda je jen asi o 600 Kč vyšší než minulý měsíc. Jak se v tom vyznám, jestli mi dovolenou proplatili nebo ne? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

jestli Vám roční zúčtování daní provede zaměstnavatel, dostanete daňový přeplatek na účet, kam Vám byla zasílána mzda. Pokud byste si podávala daňové přiznání sama, můžete v přiznání vyplnit libovolné číslo účtu pro zaslání přeplatku. Daňový přeplatek bude roven zaplacené záloze na daň z příjmu (najdete na výplatnici). 

Nevybraná dovolená se proplácí s poslední výplatou, tedy jste ji již dostala proplacenou (může to být čistého pouze pár stokorun, neb za necelé dva měsíce bude počet dnů dovolené velmi nízký - zejména, pokud jste již nějakou dovolenou čerpala).

D

Dobrý den, svou hloupostí a tlakem okolí jsem se dostal do těžké životní situace. Splácím hypotéku (napůl s bratrem), úvěr a tři kreditní karty u bankovních společností. Dále pak nebankovní kontokorent a to největší zlo tři mikropůjčky, které v téhle situaci vyplácím jednu druhou za čím dál nevýhodnějších podmínek. Zpětně, když se na to dívám, tak nechápu, že jsem to nechal zajít tak daleko a pořádně ani nevím jak jsem do toho spadl, ale je mi špatně z toho už jen když to po sobě čtu. Přitom mám docela slušnou výplatu (20 500 Kč v čistém) a byl bych schopný splácet klidně i 5 000 Kč měsíčně k hypotéce navíc. Jen mi pravděpodobně žádná banka neschválí konsolidaci na tohle všechno, ačkoliv nemám negativní záznam v registrech. Takhle se točím v kruhu mikropůjček každý měsíc, ze kterého se nedá dostat a chtěl bych každého před nimi varovat. Za nějakou případnou radu budu fakt rád, děkuji.

Dobrý den,

na splátky všech úvěrů můžete měsíčně dávat max. 45-50% svých příjmů, tedy schválení případné konsolidace bude závislé na splnění této podmínky (poplatit z 10 000 Kč hypotéku, půjčku, 3 kreditky, kontokorent a 3 nebankovní půjčky bude ale velmi obtížné). Pokud by splácení bylo nad vaše síly, můžete požádat o osobní bankrot (ale tam by hrozil nucený prodej nemovitosti). 

JP

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na schválení hypotéky a v jakých očích mě uvidí banka, když si zažádám o hypotéku na byt v Brně ve výši cca 4 mil Kč. Moje čisté příjmy jsou 30 000 Kč z pronájmů mých 5 bytů a garáže, nejsem zaměstnán ani nepodnikám. Příjmy z pronájmů přiznávám, nemám žádné dluhy. Jsem ochotný ručit kromě kupovaného bytu v Brně i jedním ze svých bytů. Taktéž se chci zeptat, zda v tomto případě dosáhnu na 100% hypotéku. Nemám zatím s hypotékami zkušenosti, proto budu vděčný za co nejvíce informací. Toto je pouze nezávazný dotaz, nestojím o nabídky hypoték. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy je třeba financovat 10-20% z vlastních zdrojů nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Příjmy z pronájmu banky uznávají. Přestože ČNB během posledních měsíců zrušila závazné podmínky DTI a DSTI, většina bank Vám neumožní ze svého příjmu dávat na splátky úvěrů více než 45-50%. Splátka hypotéky ve výši 4 mil. Kč na 30 let bude kolem 15 000 Kč, tedy příjem 30 000 Kč by nemusel stačit (zejména, je-li 100% příjmu z pronájmů). 

VF

Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli banka může z ničeho nic přehodnotit cenu kupované nemovitosti, když první odhad byl ve stejné výši jako kupovaná nemovitost, což bylo 5,2 mil. Kč a následně asi po měsíci a půl to snížila o 700 000 Kč. Toto snížení je důvodem k zastavení další nemovitosti. Proto si myslím, že mě to dost poškodí. Navíc bych se chtěla zeptat, jak se bude vypočítávat příjem, když vše bylo doloženo a před.schváleno, ale hypotéku banka nestihla schválit kvůli situaci která nastala a odložila ji. Teď chce výpisy za poslední 3 měsíce, kdy příjem byl asi 70% a já mám obavu, že mě to může opět poškodit. Děkuji

Dobrý den,

banky jsou nuceny reflektovat krizi koronaviru, což může ve vybraných lokalitách dočasně snížit zástavní hodnotu nemovitostí. Je-li třeba hypotéku znovu schválit, pak se bude uvažovat průměrný čistý výdělek za posledních 12 měsíců (tedy včetně posledních 3 měsíců krize koronaviru). Žádáte-li o hypotéku dnes, není zkrátka možné aplikovat podmínky, které platily před třemi měsíci. Pozitivem je, že během posledních 3 měsíců došlo k výraznému poklesu úrokových sazeb, tedy sice jste byla poškozena na odhadu a kalkulaci příjmu, nicméně můžete získat mnohem výhodnější úrokovou sazbu.

SL

Dobrý den, vzala jsem hypotéku  3 mil. Kč na 30 let, měla jsem zaplatit 4 % daně z nabytí nemovitostí do konce března, zaplatila jsem. Je už schváleno na 100%, že ty 4% mi vrátí? Můžu už o to žádat?

Dobrý den,

toto zrušení daně ještě nebylo plně schváleno, tedy zatím není možné žádat o vrácení již zaplacené daně.

AC

Dobry den, na koho se mam obratit, kdyz jsem se stala obeti uveroveho podvodu a prisla o dost penez?

Dobry den,

doporučuji vše nahlásit Policii ČR, která Váš podnět řádně prošetří. 

M

Dobrý den, existuje jiná forma pro bezhotovostní platby? Třeba nějaký nebankovní účet?

Dobrý den,

ano, nebankovní platby nabízí třeba PayPal.

JP

Budu pronajímat svůj byt, kolik musím zaplatit daň z pronájmu? Musím zaplatit i když byt budu pronajímat jen na půl roku?

Dobrý den,

z pronájmu bytu se platí daň z příjmu ve výši 15% ze zisku. Od příjmu (inkasovaného nájmu bez záloh na energie) odečtete náklady (reálné nebo paušální) a z výsledného zisku zaplatíte 15% daň z příjmu. Příjem z pronájmu zahrnete do vašeho daňového přiznání, kde budete moci uplatnit daňové slevy (na poplatníka a případně další). Příjem daníte i při kratším pronájmu bytu než na 1 rok.

JR

Dobrý den, ráda bych si vzala hypotéku. Kolik měsíců musím mít příjem, abych měla u banky nárok? Peníze našetřené mám. Mohu si vzít hypotéku u jakékoliv banky nebo jen tam kde mi bude chodit pravidelně příjem? jaké kritéria banka zkoumá při rozhodování o hypotéce?

Dobrý den,

pro získání hypotéky je třeba mít dostatečný příjem, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznamy v registrech. Banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy je třeba financovat min. 10% z vlastních zdrojů nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Hypotéku si můžete vzít u jakékoliv banky a dokládáte průměrnou výši příjmu za posledních 12 měsíců (je třeba obdržet na účet min. 4 výplaty a nyní v krizi koronaviru žádají některé banky i 6 výplat). Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky či kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí banku s nejlepšími podmínkami.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR