Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
LD

Dobrý den, přítel v červenci doplatil insolvenci v plné výši 100%. Přišlo mu rozhodnutí od soudu o zaplacení, ale v registru dlužníků ještě bude tři roky. Mne by zajímalo, jestli může disponovat se svým majetkem, prodat ho, darovat, vyměnit atd když už má vše zaplacené ale v registru pořád je veden- Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, po skončené insolvenci můžete volně nakládat se svým majetkem. Negativní záznam v registrech dlužníků Vám pouze neumožní získat úvěr během následujících 3-4 let od momentu ukončení oddlužení.

MV

Dobry den, chcel by som zrusit ucet v Post bank v Nemecku, ale potrebujem formular na vypisanie a neviem ho nikde najst. Vedeli by ste mi pomoct?

Dobrý den,

nenajdete-li formulář na webu dané banky, zkuste si o něj napsat na infomail. Nicméně účet by Vám měli zrušit i bez vyplněného formuláře.

R

Dobry den, jsme insolvenci. Mel jsem pracovni uraz. Na co mam nárok od pojištovny?

Dobrý den,

za pracovní úraz byste měl dostat odškodnění vyplacené zaměstnavatelem (které za zaměstnavatele hradí jeho pojišťovna). Je ovšem možné, že toto odškodnění bude vyhodnoceno jako mimořádný příjem a použito ins. správcem na umoření vašich dluhů.

JB

Dobrý den, nějak nemůžu dohledat postup při placení schválené fixní částky v oddlužení. Jde mi o to, že mzdovka odesílá IS 2/3 platu což je více než je fixní částka. Správce tvrdí, že k této částce se ještě připočítává jejich odměna i s DPH, jinde tvrdí, že odměna je v té částce už zahrnuta, tak jak to teda je? Vůbec mi totiž nezůstává nezabavitelna částka pro mne a dítě.

Dobrý den, 

srážky ze mzdy již obsahují odměnu správce včetně DPH. Vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum, nemůže dostávat méně - požadujte nápravu u mzdové účtárny vašeho zaměstnavatele. 

T

Dobrý den, máme s manželkou 1 společné dítě, další její 2 děti z předchozího manželství s námi žijí ve společné domácnosti (má je v péči, stanoveno soudem). Pro výpočet srážek v insolvenci máme tedy oba 4 vyživované osoby? (manžel/ka + 3 děti). Děkuji

Dobrý den,

manželka má 4 vyživované osoby (1 společné dítě, 2 její děti z předchozího manželství a manžela). U Vás záleží na právním postavení ke 2 dětem manželky z předchozího manželství. Pokud jste je neadoptoval, má vůči nim vyživovací povinnost stále pouze jejich matka a otec (který pravděpodobně platí alimenty). Adopcí by Vám vznikla vyživovací povinnost, která by ke stejnému datu zanikla otci.

N

Dobrý den, maminka už je tři roky v insolvenci. Příjem měla 22 000 Kč a zůstávalo ji 11 000 Kč. Před rokem měla maminka nehodu a nyní už je na invalidním důchodě. Jde o to, že za tři roky má splaceno 60%. Ale už rok má příjem pouze 11 000 Kč a insolvenční správce ji posílá pouze 3 500 Kč. Kam se má maminka obrátit prosím? Nezaplatí ani nájem z 3 500 Kč. Děkuji moc

Dobrý den,

z příjmu 11 000 Kč by mělo mamince zůstávat 7 953 Kč. Pokud ji insolvenční správce posílá méně, žádejte neprodleně nápravu.

EM

Proč mám každý den na účtu jiný zůstatek a přitom neproběhla žádná transakce?

Dobrý den,

pokud neprobíhají žádné transakce, není možné mít každý den na účtu jiný zůstatek. Výjimkou je konec měsíce, kdy jsou i bez Vašeho přičinění automaticky zaúčtovány úroky, daň z úroků (15%) a poplatky.

V

Dobry den, vlastni vinou mam dluhy i s exekutorskymi uroky 1,2 milionu a cisty prijem cca 17 tis. mesicne. Da se spocitat, zda bych dosahla na insolvenci a pokud ano, zda je to opravdu castka kolem 9 tis. nebo se pocita individualne? Vyzivovaci povinnost k nikomu nemam, ale za tuto castku v Praze nezaplatim ani najem. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

od 1/6/2019 byla zrušena podmínka splatit během insolvence (5 let) min. 30% dluhů. Nyní stačí splácet min. 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu". Na osobní bankrot tak dosáhnete. S příjmem 17 000 Kč a bez vyživovaných osob Vám bude zbývat 9 954 Kč. Pro život v Praze to samozřejmě není mnoho, bude to velmi tvrdé. Na druhou stranu získáte šanci na nový začátek. Zůstat po celý život v exekucích je mnohem horší. 

PK

Dobrý den, narazil jsem na skvělou nabídku auta, tak jsem auto koupil. Ale teď se ukázalo, že to byl podvod. Peníze jsem poslal na nějakou banku v Rakousku - jdou ještě vymáhat peníze zpět? Jinak ještě podvodník se vydával za eBay a poslal mi velmi propracované dokumenty o mé objednávce.

Dobrý den,

velmi přesvědčivé dokumenty a vůbec celou komunikaci (včetně např. zfalšovaného profilu banky, dodavatele, atd.) dnes dokáže naaranžovat i průměrný středoškolák, technicky je to velmi jednoduché. Podejte trestní oznámení na neznámého pachatele, nicméně u podvodníků ze zahraničí je obecně vymahatelnost horší. Jestli skončily peníze v Rakousku, pak tu šance je, ale mimo Evropu skoro vůbec. 

VH

Dobrý den, mam exekuce. A teď jsem chvíli na Úřadu práce a měla bych brát podporu něco málo přes 4 000 Kč plus příspěvek na bydlení. Může mi exekutor strhávat podporu? Mám dvě vyživovací povinnosti. Děkuji

Dobrý den,

podporu v nezaměstnanosti lze obecně obstavit, nicméně v případě příjmu 4 000 Kč a dvou vyživovacích povinností Vám exekutor nic strhnout nemůže (z důvodu příliš nízkého příjmu pod nezabavitelným minimem).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR