Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
A

Dobrý den, jsem s manželem v insolvenci s tím, že žijeme v zahraničí. Jsme povinní splatit 100%. Ještě máme zaplatit 90 000 Kč a jsme s toho venku. Moji rodiče teď prodali byt a chtějí nám darovat 100 000 Kč. Tak se chci zeptat, jestli je možné ten dar přijmout a doplatit ten dluh. Děkuji

Dobrý den,

dar přijmout určitě můžete. Na darované peníze bude pohlíženo jako na mimořádný příjem, který jste povinni odevzdat ins. správci k doplacení dluhu. 

T

Dobrý den, pokud chci někomu darovat peníze, např. kamarádovi, kterého znám ze zaměstnání, a daruji mu například půl milionu Kč, jak na to? Dát mu to hotově, o nic nejde? Poslat na účet, nebude to problém? Nebo je potřeba sepsat smlouvu a dar zdanit? Děkuji

Dobrý den,

nejlepší je sepsat darovací smlouvu a peníze poslat na účet obdarovaného. Obdarovaný musí následně dar zdanit. Platby nad 270 000 Kč se musí ze zákona provádět výhradně bezhotovostně (nesmíte nikomu dát 0,5 mil. Kč hotově). 

JB

Dobrý den, bohužel již vím, že jsem se minulý rok stal obětí podvodu při nákupu vozu online. Zaslal jsem peníze bankovním převodem na požadovaný účet, když jsem obdržel podepsanou smlouvu. Automobil bohužel nedorazil. Od minulého léta záležitost řeší policie ČR (případů bylo více, je jasné, že šlo o trestný čin). Souběžně jsem požádal banku (mBank) o navrácení platby z důvodu podvodu. To ovšem nevyšlo. Existuje nějaká cesta, jak s bankou komunikovat náhradu škody? Jsou pro tyto účely pojištěni? Platba proběhla 20. května 2019. S přátelským pozdravem

Dobrý den,

banka Vám nemůže vrátit peníze, které jste Vy dobrovolně poslal podvodníkovi. Proč by to dělala? Banka nemá povinnost nahrazovat škodu, kterou Vám způsobil podvodník. Proti podvodům žádné pojištění neexistuje. Ohledně nákupu auta doporučuji dodržovat následující - kupujte jen u prověřených prodejců a s osobním převzetím vozu (ne u neznámých online prodejců, kteří Vám slibují zaslání vozu po platbě). 

JD

Dobrý den, je prosím možné, aby byla kopie mého OP zneužita v zahraničí k půjčce nebo k jiné činnosti?

Dobrý den,

samotná kopie OP ke sjednání půjčky nestačí. Při sjednávání půjčky osobně na pobočce banky je třeba vždy předložit originál a při sjednávání bankovních produktů na dálku je vyžadována kopie ještě dalšího dokladu totožnosti (a splnění dalších náležitostí). Kopie OP je však stále velmi citlivým dokumentem, určitě byste ho neměl volně poskytovat cizím a neznámým lidem. 

DT

Dobrý den, mají v Turecku shodné číslo euro účtu a IBAN? Jak dlouho trvá převod euro z mého účtu v ČSOB do Turecka ?

Dobrý den,

IBAN označuje mezinárodní formát čísla účtu (je unikátní pro každý účet, není s ničím shodný). Převody trvají obvykle několik pracovních dnů. 

I

Dobrý den, jak zjišťuje banky notář při dědickém řízení?

Dobrý den,

notář se na všechny informace nejprve vyptá pozůstalých a následně osloví vytipované banky s žádostí o informace o majetku zůstavitele. 

VM

Dobrý deň, potrebujem zaslať čiastku 525 CZK na účet Fio v ČR z účtu mBank SR v EUR. Akú sumu v EUR mám zaslať, aby príjemca obdržal čiastku práve 525 CZK? Dakujem

Dobrý den,

chcete-li aby příjemce obdržel přesně 525 CZK, je třeba ze slovenského účtu odeslat 525 CZK (nikoliv ekvivalent v EUR). Mezinárodní platba v CZK by ale byla výrazně dražší na poplatcích pro odesílatele i příjemce (SEPA platby v EUR jsou zdarma). Proto doporučuji se s příjemce platby dohodnout na přesné částce v EUR, neboť příchozí euro platba se přepočítává na koruny kurzem banky ze dne připsání platby (a Vy nemůžete vědět, jaký kurz bude mít Fio Bank v ČR zítra dopoledne). 

Z

Dobrý den, je možné mimo sjednání půjčky nějak jinak zneužít foto přední strany občanky? Moc děkuji

Dobrý den,

samotná fotka přední strany OP (bez zadní strany OP a bez fota dalšího dokladu totožnosti, např. pasu či řidičského průkazu) by zneužitelná být neměla. U všech právních aktů činěných osobně je vždy vyžadováno předložení originálu OP. Kopie dokladů se používá při sjednání půjčky na dálku.

E

Dobrý den, mám novou kartu a nevím jak ji aktivovat.

Dobrý den,

postupujte dle instrukcí přiložených k platební kartě. Obvykle se platební karty aktivují přes internetbanking. 

Z

Dobrý den, je možné zneužití mé občanky, pokud má dotyčný jen fotku přední strany? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

foto přední strany OP nestačí ke sjednání půjčky online (zde jde třeba kopie OP z obou stran a navíc přední strana dalšího dokladu totožnosti). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR