Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
AV

Dobrý den, syn byl v pracovní neschopnosti od 07/2017 do 03/2018 (pracovní úraz), poté s ním byl ukončen pracovní poměr dohodou, bez odstupného, od dubna do května 2018 byl veden na ÚP odkud byl vyřazen. Od června do prosince nikde nepracoval. Účetní firmy kde byl zaměstnán odmítá vypracovat roční zúčtování daně, a to z důvodu, že nebyl veden na úřadu práce celý rok. Tímto Vás prosím o radu, zda paní účetní jedná správně. Měla jsem za to, že stačí když napíše čestné prohlášení, že v období od června do prosince nikde nepracoval, tudíž neměl žádné zdanitelné příjmy a zdravotní pojištění si platil sám. V dubnu 2018 mu byla proplacena dovolená a doplatek mzdy do 100%, za celých 7 měsíců tzn., že přeplatek na dani určitě vznikne. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

daňové přiznání určitě podejte, jinak byste přišli o daňový přeplatek (navíc je to Vaše povinnost). Nicméně poslední zaměstnavatel to za Vašeho syna dělat skutečně nebude (to by musel syn strávit zbytek roku na Úřadu práce). Po vyřazení z evidence Úřadu práce se pan syn opět musí živit sám. Není-li v řádném pracovním poměru, není zaměstnavatele, který by mu daňové přiznání zpracoval, a musí tak učinit sám (nebo si někoho za úplatu na tuto práci najmout). 

Vyplnění daňového přiznání je práce na 5-10 minut. Dokument má jen dvě stránky, do kterých mimo osobních údajů v hlavičce vyplníte pouhá 3 čísla (úhrn příjmů, pojistného a odvedených záloh na daň z příjmu). Vše ostatní si online formulář sám spočte (včetně vratky daně). Tato 3 čísla najdete na Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018, které Vám předchozí zaměstnavatel vyhotoví na požádání (je to jeho povinnost, nemůže odmítnout). 


DS

Dobrý den, jsem v insolvenci. Loni jsem slyšela v televizi, že důchodcům v insolvenci sníží splácení na 3 roky. Je to pravda a kdy se to uskutečni?

Dobrý den,

novela insolvenčního zákona doposud nebyla schválena Parlamentem, takže o finálním znění zákona a začátku jeho platnosti můžeme nyní pouze spekulovat. Aktuální znění novely však počítá s tím, že se nová pravidla hry (kratší varianta splácení na 3 roky) budou týkat jen nových insolvencí (již běžící osobní bankroty budou nadále pokračovat dle podmínky platných v době jejich schválení). 

Seniorům stejně jako matkám na mateřské a nezaměstnaným důrazně doporučuji si nikdy žádné peníze nepůjčovat. Téměř vždy to končí osobním bankrotem, protože zcela nepřekvapivě není z čeho dluhy splácet. 

M

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda dostanu hypotéku 2,5 mil. Kč s mým čistým příjmem 26 000. Manželka je bohužel ve zkušební době, takže její plat zahrnout nemohu, je to tak? Děkuji

Dobrý den,

s čistým příjmem 26 000 Kč můžete měsíčně splácet max. 11 700 Kč a celkem dlužit 2,8 mil. Kč. Je to o fous, ale na hypotéku 2,5 mil. Kč dosáhnete. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypo formuláře zde, uděláme Vám lepší neveřejnou nabídku.

RH

Ahoj, jsem 18 letý kluk, který shání půjčku na bydlení (akutně). Mám příjem, ale není na účet ale na ruku, takže ho nemám jak doložit. Tak se chci zeptat, zdali je možnost ještě bojovat o půjčku 15 000. Měsíční příjem mám 23 000 čistého bez benefitů. A ještě k tomu mám záruku vyplacení 50 000 od Lišky na účet 11.2.2019 Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pro získání půjčky je třeba mít pravidelný a doložitelný měsíční příjem a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůty. Bez řádné pracovní smlouvy můžete přijít o práci ze dne na den a neměl byste z čeho úvěr splácet. Práci na černo s výplatou na ruku důrazně nedoporučuji. Nikdo by za Vás nehradil zdravotní ani sociální pojištění. Zdravotní jste povinen si platit (jinak Vám na něm roste dluh), sociální nikoliv, ale pokud v životě neodpracujete oficiálně aspoň 35 let, nebudete mít nárok na důchod. Bez pracovní smlouvy nikdy nezískáte úvěr na vlastní bydlení, bude se Vám velmi obtížně zakládat rodina. 

S

Dobrý den, syn jako ručitel splatil půjčku po zemřelém kamarádovi. Má nyní možnost vymáhat částku po případných dědicích kamaráda (pokud nějací jsou)? Jak postupovat? Děkuji

Dobrý den,

dluhy po zemřelém lze vymáhat po dědicích, nicméně v případě předlužené osoby (žádný majetek, pouze dluhy) je pravděpodobné, že dědici odmítli dědictví přijmout (pak by nebylo po kom dluh vymáhat).

Dobrý den, vlastnila jsem 2 roky chatu (nebydlela v ní). V prosinci loňského roku jsem chatu prodala se ziskem 300 tisíc Kč. K bydlení jsem zakoupila byt a peníze získané z prodeje chaty chci použít na rekonstrukci bydlení. Musím podat daňové přiznání za rok 2018 a následně zaplatit daň z příjmu z 300 tisíc Kč? V případě, že budu platit daň z příjmu, je možné ke kupní ceně chaty započíst i daň z nabytí nemovitosti, kterou jsem zaplatila při koupi chaty? Děkuji

Dobrý den,

neboť jste nesplnila podmínky pro osvobození od placení daně z příjmu (vlastnit nemovitost 5 let nebo v ní 2 roky bydlet), musíte zisk z prodeje zahrnout do daňového přiznání za rok 2018. Uhrazenou daň z nabytí nemovitosti stejně jako ostatní prokazatelné výdaje s prodejem spojené (právní služby, notářská úschova, atd.) lze považovat za uznatelné náklady, které sníží Váš daňový základ. 

Placená daň pak bude rovna "300 000 Kč - (daň z nabytí nemovitosti + ostatní náklady s koupí/prodejem spojené) x 15%". 

K

Dobrý den, lze nějakým způsobem zjistit, zda někde nemám zapomenutý účet, třeba i deset let zpět? V ČNB takové informace neposkytují. Prý tam má přístup pouze policie a exekutor. Nikde jsem nenašla žádnou radu. Děkuji

Dobrý den,

jediný centrální registr účtů spravuje ČNB. Jedná se o vysoce citlivé informace, které může ČNB ze zákona poskytnout pouze oprávněným osobám (Policie ČR, exekutor). Nezbývá Vám než obejít všechny banky jednotlivě a v každé se dotázat, zda u nich nemáte veden účet.

VV

Dobrý den, přátelé, řekněte mi, v jaké bance lze otevřít účet pro českou společnost, kde je ředitelem občan Ukrajiny. Děkuji.

Dobrý den,

je třeba postupně obejít všechny banky a doufat, že Vám někde účet otevřou. Na účet není právní nárok a zejména u občanů ze zemí mimo EU musejí banky důsledněji lustrovat žadatele (v rámci legislativy proti praní špinavých peněz). 

PH

Dobrý den, díky mým chybám jsem se dostal do situace, že jsem neplatil úvěr, potom jsem se předlužil u nebankovních institucí, které ze mě dostaly cca 200 000 korun a už vím, že dalším hledáním úvěru si „kopu horší cestu“. Ze vším jsem se podělil ze svojí přítelkyní, což je studentka. Jsme dá se říct mladý pár, máme kde bydlet, ale s tou mojí finanční gramotností je to horší. Chci se zeptat, procházím x webů a vím, že nechci další úvěr, ale řešení. Jakým způsobem lidem radíte, co dělat v takové situaci? Kdy může přijít exekutor? Dá se tomu všemu vyvarovat? Máte recept jak se již nezadlužit a dát vše dohromady? Nebo aspoň příklad jak se s toho dostat cokoliv? Díky za každou odpověď.

Dobrý den,

máte naprostou pravdu, že život na dluh není cestou ke štěstí. Půjčovat si peníze má smysl jen za účelem investice (např. koupě nemovitosti na hypotéku). Úvěry na spotřebu (dárky, dovolená, nové spotřebiče, atd.) jsou proti všem pravidlům finanční gramotnosti.

Kolik celkem dlužíte, jaký je Váš pravidelný příjem a kolik měsíčně splácíte? Jediným receptem na zbavení se dluhů je jejich co nejrychlejší splacení. Tedy omezit všechny zbytné výdaje, žít třeba pár měsíců o chlebu a vodě a vše dávat na splácení půjček. 

Pokud jste se splátkami úvěrů v prodlení, věřitel Vám může úvěr zesplatnit (požadovat doplacení celého dluhu naráz pro porušení smluvních podmínek). Neuhradíte-li zbylý dluh (obvykle do 30 dnů), předávají věřitelé pohledávku k exekučnímu vymáhání.

ES

Dobrý den, 9.1.2019 jsem posílala peníze z KB do zahraničí, konkrétně do Turecka (Istanbul), převod z účtu na účet. Bohužel si to nikdo nevyzvedl. Mohu požádat o vrácení peněz na svůj účet zpět? Co můžu udělat pro to, aby mi peníze poslali zpátky? Děkuji za radu

Dobrý den,

peníze zaslané na účet se "nevyzvedávají" - pouze se na účet připíší a je pak na příjemci, jak s nimi naloží (kdy si např. vybere hotovost z bankomatu). Vaše peníze byly připsány na účet příjemce a jsou nyní majetkem majitele účtu. Banky nemohou majiteli účtu jeho peníze odebrat a poslat Vám je zpět.

Chcete-li vrátit peníze zpět (např. z důvodu nedodaného zboží/služby), kontaktujte majitele účtu a požádejte ho o navrácení peněz.


Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR