Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Dobry den, mam 30 tis, zaklad splatku mam pevnou cca 11 tis a zajima me, jestli je mozne celkovy dluh vyplatit jiz po cca roce radneho splaceni? A pak me zajima, kdyz mi po tom roce splaceni pribyde i neplanovane duchod 1. stupne cca 7 tis, to mi zustane nebo se mi zvetsi splatka nebo mi to seberou uplne ?

Dobrý den,

o jaké splátky se jedná? Splácíte řádně úvěr (půjčku, hypotéku, atd.) nebo dluhy exekučně či jste v insolvenci?

RM

Dobrý den, přítel byl v insolvenci. Nakonec se nám podařilo zaplatit celou dlužnou částku všem věřitelům a insolvence byla splacena o 18 měsíců dříve. Zjistili jsme však, že je stále veden v rejstříku. Od doby splacení celého dluhu jsou to 3 roky. Jak dlouho tedy bude ještě veden v rejstříku? Není zde nějaká kratší doba pro ty, co nakonec uhradí veškeré své pohledávky a v podstatě insolvenci ani nepotřebovali?

Dobrý den,

v registru dlužníků jsou prohřešky evidovány 4-5 let (po tuto dobu banky obvykle další úvěry neposkytují). Za splacení 100% pohledávek bohužel žádné úlevy nejsou.

J

Dobrý den, mám insolvenci a teď jsem měla za červen výplatu 17 847 Kč v čistém a zaměstnavatel mi poslal 9 644 Kč. Je to v pořádku nebo mi mělo zůstat vice teď od června? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

není to v pořádku, mělo Vám zůstat minimálně 10 237 Kč (či více v případě vyživovacích povinností).

M

Dobrý den, když mám zablokovanou bankovní kartu, budou mi chodit esemesky od banky, že mi přišly peníze?

Dobrý den,

informační SMS o příchozích platbách či dalších operacích jsou doplňkovou a zpoplatněnou službou (kterou si můžete ale nemusíte sjednat). Je to na Vás.

HS

Dobrý den, mám 17 000 Kč čistého. Od 10.4. 2019 jsem v insolvenci, čekám na rozhodnutí soudu. Kolik mi prosím bude zůstávat? Děkuji

Dobrý den,

s čistým příjmem 17 000 Kč a bez vyživovacích povinností Vám bude v insolvenci zůstávat 9 954 Kč (s dětmi více).

JH

Dobrý den, pracuji v bance, ne u hotovosti. Jsem v registru dlužníků, protože ex-manželka jako spolu-dlužník hypotéky je v insolvenci. Hypotéku splácí řádně, nikdy jsem nebyl v prodlení. Můžou mě kvůli tomu propustit z práce? Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, co přesně děláte a jak má banka nastavené požadavky pro jednotlivé pracovní pozice. Jedna opožděná splátka a záznam v registrech důvodem pro výpověď být nemohou, ale exekuce či insolvence ano (pracujete-li na pozici, kde je vyžadována 100% důvěryhodnost).

N

Dobrý den, dne 11.7. 2019 mi byly zaslaný peníze z Turecka (Istanbul) z banky Ojie microfinance bank. Dle potvrzení byla zaslána SEPA platba. Odesílatel psal, že platba bude na účtu 24-48h. Má účet v EUR a zaslal mi přímo už CZK (dle potvrzení odeslána částka a za ní CZK). Peníze ještě nedorazily. Mohu se zeptat, kdy dojdou z Turecka do ČR na účet u Air Bank? Děkuji

Dobrý den,

SEPA platba je pouze v EUR. Pokud Vám byly zaslány přímo koruny, jedná se o běžnou zahraniční platbu (za kterou v Air Bank zaplatíte 100 Kč místo SEPA 25 Kč). Takto zaslané peníze putují déle, i 5 pracovních dnů.

E

Dobrý den, když jsem v insolvenci, bude po mně chtít insolvenční správce i vyúčtování za spotřebu energie a při přeplatku peníze zabaví nebo ne? Děkuji

Dobrý den,

přeplatek na energiích není mimořádným příjmem, neodevzdáváte ho insolvenčnímu správci. Můžete si nastavit zcela libovolně vysoké zálohy, které budete platit z nezabavitelného minima.

MH

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, co je potřebné udělat proto, aby sestra mohla vyhlásit osobní bankrot. Proti sestře je vedeno pět exekučních řízení (jistina cca 15 000 Kč, úroky a poplatky cca 97 000 Kč). Sestra je nezaměstnaná. Jediným příjmem je invalidní důchod (třetí stupeň). Vzhledem k výši invalidního důchodu i přes vydané exekuční příkazy nedochází k žádným srážkám. Sama nemůže vyhlásit osobní bankrot, ale na internetu jsem se dočetl, že pokud by se našla třetí osoba, která by jí darovala prostředky na oddlužení, je možné si podat návrh na oddlužení. Chápu to správně, že pokud by jsem se zavázal, že jsem ochotný uhradit v průběhu 3 let 30 % dlužné částky mé sestry, by mohla sestra zažádat o osobní bankrot? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.

Dobrý den,

od června 2019 se pravidla pro insolvenci změnila. Nově není třeba uhradit během 3-5 let min. 30% dluhů, ale stačí splácet 2 000 Kč měsíčně a "projevit snahu". Invalidní důchodci ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život požádat o kratší variantu na 3 roky. Na příslušenství (úroky a penále) přesahující jistinu o více než 100% se pohlíží jako na podřízenou pohledávku.

Sepište se sestrou darovací smlouvu na 2 000 Kč měsíčně (1 000 Kč půjde na splátky dluhů, 1 000 Kč odměna insolvenčního správce) a požádejte o variantu na 3 roky, během kterých splatíte 36 000 Kč a zbytek bude prominut.

S

Dobrý den, mám prodat lístek jednomu pánovi. Byla jsem spíše pro osobní odběr, pán ale trval na převodu peněz na bankovní účet. Jsem trochu skeptická. Nedá se toho nějak využít? Lístek určitě pošlu až po přijetí platby na účet, pan mi dokonce slíbil, že mi pošle kopii z účtu. Ale stále nevím.

Dobrý den,

pakliže prodávané zboží odešlete až po připsání platby na Váš účet, je vše v pořádku a není zde pro Vás žádné riziko. Určitě se nespokojte s pouhým potvrzením o provedené platbě (dokud peníze neopustí banku odesílatele, je možné platbu stornovat). 

Je-li kupující ze zahraničí (nebo chce-li zaslat zboží do zahraničí), pak se jedná o podvod (cizinci nikdy nenakupují na českých bazarech) a podvodník se z Vás bude snažit jen vytáhnout peníze.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR