Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Dobrý den, v roce 2019 jsem byla zaměstnána u dvou zaměstnavatelů, mezitím jsem byla 3 měsíce na úřadu práce a daňové přiznaní si podávám sáma. Zajímá mne, zda do úrnu příjmů od všech zaměstnavatelů počítám i to, co mi vyplatil úřad práce nebo sečtu jen příjem od dvou zaměstnavatelů, děkuji.

Dobrý den,

do daňového přiznání se uvádí jen zdanitelné příjmy, ne dávky vyplácené úřadem práce.

JS

Jak se insolvenční správce dozví o přivýdělku?

Dobrý den,

to je stejné jako byste se ptala "jak se Policie ČR dozví že pácháte přestupky či trestnou činnost". Když děláte něco co nemáte a jste přistižena, následuje trest. Pokud si budete v insolvenci přivydělávat a tento příjem nenahlásíte ins. správci, porušujete tím pravidla ins. řízení a osobní bankrot Vám může být ukončen. 

HM

Dobrý den, před časem jsem se rozvedla. Bydlím v rodinném domě, který je zatížen hypotékou, kterou splácím já i když je psaná na manžela. Hypotéka byla pořízena ještě před manželstvím. Máme mezi sebou sepsanou dohodu o splácení hypotéky. Můj dotaz zní, lze přepsat nemovitost na katastru? Dekuji

Dobrý den,

zkontrolujte si zapsaná věcná břemena k této nemovitosti online náhledem do katastru. Banky u hypoték obvykle do zástav zapisují zákaz zcizení, což bez souhlasu banky znemožňuje změnu majitele (banka nebude souhlasit s přepisem nemovitosti na někoho, kdo není účastníkem úvěrové smlouvy). Pokud toto omezení u vaší nemovitosti zapsané není, pak za souhlasu majitele nemovitosti lze převod uskutečnit.

J

Dobrý den, známého syn má hypotéku 2,5 mil Kč, ručí domem. V domě bydlí jeho matka s manželem a část domu pronajímá. Trvalý pobyt tam má ještě jeho manželka, která tam fyzicky nebydlí, a se kterou se rozvádí. V současné době se jeho syn odhlasil se zdravotního a sociálního pojištění a odešel za prací do Brazílie. Zajímalo by mě kdo a v jakém pořadí by splacel jeho dluh vůči bance. Děkuji

Dobrý den,

hypotéka není dědictví, není tady žádné nástupnické pořadí v rámci rodiny. Buď budou účastníci úvěrové smlouvy splácet nebo banka prodá dům v zástavě a z výtěžku umoří svou pohledávku vůči dlužníkovi.

MM

Pokračování dotazu č. 9036: Dle mého insolvenčního správce je blokace účtu už exekuční krok který by v insolvenci neměl provést. Tak jak to teda je? Děkuji

Dobrý den,

v insolvenci není pozastavena exekuce ale vykonavatelnost exekuce. Samotná exekuce (spolu s blokací účtu) může být ukončena po úspěšně ukončené insolvenci a prominutí zbylých dluhů.

MM

Dobrý den, může nám exekutor v insolvenci zablokovat nově vytvořený bankovní účet? Děkuji

Dobrý den,

vykonavatelnost exekucí je během insolvence pouze dočasně pozastavena. Exekutor tak může blokovat účet, ale nemůže z něj strhnout peníze. 

JB

Dobrý den, jak je to s přivýdělkem po podání návrhu do jeho schválení. Mohu si peníze z něho ponechat? 

Dobrý den,

pokud exekutor nepožádá zaměstnavatele o deponování srážek ze mzdy, můžete si peníze ponechat.

JB

Chci se zeptat, jak je to se stravenkami v insolvenci. Budou mi vypláceny?

Dobrý den,

stravenky jsou naturální součástí Vašeho příjmu, ze kterého lze provádět srážky ze mzdy. V praxi se ovšem stravenky zabavují málokdy.

Š

Dobrý den, může si přítel uplatnit slevu na dani na dítě, školkovné a otcovskou dovolenou, pokud je zapsán v rodném listu dítěte ale nejsme manželé? Žijeme ve společné domácnosti, ale každý s jiným trvalým bydlištěm. Děkuji za informaci

Dobrý den,

ano, tyto slevy na dani může uplatňovat rodič na vlastní děti (není podmínkou být sezdáni či mít stejné trvalé bydliště v OP). Naopak není možné tyto slevy uplatňovat na neosvojené děti druhů. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

K

Pokračování dotazu č. 9028: Děti nemáme. Zažádali jsme o insolvenci jako manželé. Jde mi o to, zda se k výpočtu sčítají všechny příjmy obou manželů dohromady a pak se provádí výpočet nebo u každého zvlášť. Také máme hypotéku, která asi bude částečně umořena z prodeje jí zastavené nemovitosti během insolvence. Neuhrazený zbytek hypotéky bude zahrnut jako každý jiný dluh v insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

sčítají se příjmy na osobu (ne příjmy celkem za oba manžele) a každé osobě se stanovuje nezabavitelné minimum (ne celkové minimum za oba manžele). Banka pravděpodobně přihlásí svou pohledávku (nesplacená hypotéka) do insolvenčního řízení. Výtěžek z prodeje nemovitosti v bankovní zástavě půjde přednostně na úmor dluhu zajištěného věřitele (banky) a zbytek se bude standardně splácet ze srážek ze mzdy.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR