Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JZ

Dobrý den, budeme od stavební firmy kupovat byt. Dříve to byl obchod a firma z toho udělala bytové jednotky. Chci se zeptat, jestli budeme platit daň z nabytí. Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Dobrý den,

přijde na to, jedná-li se o novostavbu či nikoliv. Od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod nemovitosti do 5 let od kolaudace či započetí užívání. Nejedná-li se o nemovitost a stavební firma provedla pouze rekonstrukci a následně Vám byt přeprodala, daň bude třeba zaplatit. 

DS

Dobrý den, mám delší dobu blokaci účtu od exekutoru a FÚ a zaslechl jsem info, že z důvodů vyplácení platu zaměstnanců (Akce Covid-19 a stav nouze) můžu požádat o odblokovaní účtu banku a ta by mně to měla umožnit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obávám se, že toto možné není (ani z důvodu krize koronaviru). Naopak např. banky nabízející úlevy ve splácení úvěrů odložení splátek poskytují jen klientům s dobrou platební morálkou, kteří nebyli v prodlení se splátkami před krizí koronaviru.

M

Dobrý den Vám přeji, chtěl bych Vám napřed poděkovat za Vas čas a ochotu a hlavně samotnou odpověď. Bohužel ze strany rodinných příslušníků jsem se dostal do závažné situace. Dostal jsem nemovitost darem a s věcným břemenem dožití jednoho z rodinných příslušníků. U České spořitelny jsem domluvil hypotéku a hledal dělníky, čekal na stavební povolení projekt atd. Na začátku roku se mělo v březnu začít stavět. Byla vyřízena a podepsaná hypo, ale nečerpaná nebyla. Rodinný příslušník se rozhodl, že se stavba konat nebude a že ho máme vyplatit. Chtěl bych se zeptat, jaký je teď nejlepší možný krok. Nemohu se s příslušníkem domluvit a zrušit hypotéku nechci, ale nemohu ho vyplatit z hypotéky. Musím zrušit hypo? Musím si vzít neúčelový úvěr a vyplatit příslušníka? Je možné nějakého řešení? Budu muset uhradit sankční poplatek za hypo? Děkuji za pochopení.

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky banky účtují sankční poplatek, obvykle 5% z nevyčerpané částky. Doporučuji si vše řádně propočítat (kolik by činila sankce, kolik byste si musel půjčit dodatečně na vyplacení rodiny) a zvolit nejlepší možné řešení s ohledem na vaše možnosti (jestli by Vám banka byla ochotna půjčit dodatečné peníze, atd.).

F

Dobrý den, jak poslatpeníze na Kubu z účti UniCredit Bank? Děkuji

Dobrý den,

Kuba je podobně jako Somálsko či Severní Korea země s mnoha restrikcemi, není vůbec snadné dostat do této země platbu. Doporučuji postup konzultovat s příjemcem platby na Kubě (musí na to mít speciální povolení a účet). 

M

Dobrý den, jak je to s odkladem splátek a výší úroků po dobu odkladu u nebankovních společností? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prozatím je v platnosti pouze nezávazné doporučení České bankovní asociace nabízet odklad splátek u půjček a hypoték klientům postiženým koronavirem. Většina bank tak dnes odklad splátek nabízí. Naopak většina nebankovních poskytovatelů úvěrů žádné úlevy nenabízí. Vláda slíbila projednat mimořádné opatření v podobě plošného odkladu splátek, nicméně jde zatím pouze o nápad v zárodku (tedy nebankovní společnosti odklady zatím nabízet nemusí). Pokud bude nařízení vlády schváleno, počítá se s odkladem splátek u klientů postižených koronavirem (3-6 měsíců), kteří před krizí koronaviru řádně spláceli. Po dobu odkladu splátek se bude dluh dále úročit běžným úrokem, což v případě nebankovek a jejich RPSN v řádu stovek-tisíců procent může mít fatální následky.

J

Dobrý den, od července se má dle nařízení vlády 62/2020 Sb měnit konstrukce nezabavitelných castek. Na osobu 7 771 Kč a 2 590 Kč na vyzivovanou osobu. Rozdíl je velmi znatelný, zbyde mi o cca 1 500 Kč více. Ale splátka právě o těch 1500 Kč klesne, u mě z 8 000 Kč na 6 500 Kč. Vzhledem k tomuto splatim cca 28% místo minimálních 30%. Jedu podle starých pravidel insolvence. Budu muset do 30 % procent částku doplatit, abych prošla oddlužením nebo se bude brát ohled na změnu výpočtu? Děkuji

Dobrý den,

i přes změnu výpočtu bude třeba dostát svému závazku a splatit během 5 let min. 30% dluhů. Doporučuji tak rozdíl dobrovolně doplácet.

BH

Dobrý den, začátkem roku jsme začali vybírat byt a s ním i hypotéku. Již jsme ve fázi, kdybychom měli podepsat smlouvu o poskytnutí hypotéky, která se řešila již v únoru. Vzhledem k momentální situaci s koronavirem, nevíme zda s podpisem nepočkat a nebo si aspoň nenechat vše přepočítat? Dále se má projednávat zrušení daně z nabytí nemovistosti, což nejsou malé peníze. Radili byste počkat, přepočítat, nebo bez obav podepsat? Změn je v posledních týdnech opravdu mnoho. Moc děkuji

Dobrý den,

hypotéku předjednanou před 2 měsíci doporučuji určitě nepodepisovat. V březnu došlo ke strmému pádu základních úrokových sazeb ČNB (z 2,25% na 1% a čeká se další pokles), cena peněz padá. Banky doposud své ceníkové úroky směrem dolů neupravily (řešily neodkladnější záležitosti jako zajištění provozu a péče o zaměstnance v krizi koronaviru), nicméně pád úroků u hypoték je otázkou jednoho-dvou měsíců. Naopak zrušení daně z nabytí nemovitosti reálné není, neboť rozpočet letos bude ve velkém deficitu a tato daň v době koronaviru nikoho existenčně neohrožuje. Kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. Určitě nabídneme díky dojednaným velkoobchodním slevám výrazně nižší úrok než Vám nabídla banka.

M

Pokračování dotazu č. 9584: Dobře, řekněme že zvolím variantu tuto insolvenci ukončit a požádat o nový bankrot. Jak mám tedy postupovat komu co oznámit a co mě čeká při žádosti o novou insolvenci? Veškeré mé podklady k první insolvenci již má přeci insolvenční soud, mám svůj VS. A pokud požádám o ukončení současné insolvence v mezidobí nežli dojde ke schválení druhé insolvence soudem, nemůžu spadnout do exekuce? Děkuji

Dobrý den,

záměr ukončit současnou insolvenci oznamte svému správci. Následně požádáte o novou insolvenci stejně jako jste žádal o tu současnou (vše musíte podstoupit znovu). V mezičase hrozí exekuce - proto je nutné podat novou žádost bez prodlení.

K

Exekuce i insolvence budou pozastaveny ale neví se, zda jen na 3 měsíce nebo půl roku.

Dobrý den,

během posledních 14 dní bylo v médiích vyřčeno tolik slibů politiků, že by se s tím dalo vydláždit náměstí. Zatím žádné pozastavení exekucí ani insolvencí schváleno nebylo. Doporučuji na nic předem nespoléhat a případně se nechat příjemně překvapit. Pomoc a úlevy v době koronavirové krize by měly být vždy adresné, nikoliv plošné. 

M

Zdravím, už delší dobu přemýšlím o půjčce na auto cca 250 000 Kč s měsíční splátkou 5 000 Kč u Air Bank. Půjčku bych zvládl s přehledem, ovšem nemám dobrý pocit z krize po koronaviru. Co si o tom myslíte?

Dobrý den,

půjčka na auto má smysl jen v případě, kdy Vám auto slouží ke generování další příjmů (např. ho nutně potřebujete pro své podnikání, pro cesty do zaměstnání, kam byste se jinak nedostal, atd.). Každá půjčka je rizikem (přestože se vždy dlužníkům na počátku splácení zdá, že vše s přehledem zvládnou) a půjčovat si peníze na cokoliv jiného než investici (např. hypotéka na byt) je proti pravidlům finanční gramotnosti. 

Pokud auto skutečně potřebujete ke generování dalších příjmů, kupte si ho na úvěr i v krizi koronaviru. Naopak pokud auto nepotřebujete k těmto účelům, neberte si na něj úvěr ani po skončení krize. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR