Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MM

Potřebovala bych se kontaktovat se specialistkou na energie. Jsem ve stavu nemocných a nemohu se dostavit osobně.

Dobrý den,

bezplatně je Vám k dispozici naše finanční poradna, kde Vám rádi zodpovíme i dotazy z oblasti osobních a rodinných financí (energie). Osobní konzultace poskytujeme v Praze a Brně za cenu 950 Kč/hod.

I

Pokračování dotazu č. 5479: Díky za odpověď. Vrátit peníze z plnění za úraz tedy nelze za žádných okolností, i když paní správkyně pravidelně každý měsíc posílá věřitelům? Posílá jim dost velkou částku, jelikož přítel má vyšší plat.

Dobrý den,

mimořádné příjmy je třeba insolvenčnímu správci odevzdat i při nadprůměrně vysokých pravidelných splátkách. Cílem insolvence je co nejdříve a v co nejvyšší míře umořit všechny dluhy. Insolvenční správce nemůže věřitelům sdělit "myslím, že dlužník splácí dost, více mu brát nebudu". Insolvenční správce je povinen použít všechny příjmy dlužníka (mimo nezabavitelného minima) na zaplacení dluhů. 

R

Dobrý den, beru měsíčně 60 000 Kč, mám dohromady splátky na tři úvěry 9 800 Kč, chci si vzít hypotéku 1,3 mil. Kč, barák stojí 1,5 mil. Kč. Ze svého dám 200 000 Kč. Mám nějakou šanci, že hypotéku dostanu, i když mám ty úvěry?

Dobrý den,

s čistým příjmem 60 000 Kč měsíčně můžete splácet maximálně 27 000 Kč (45%). I po odečtení současných splátek za spotřebitelské úvěry (9 800 Kč) Vám stále zůstává dostatečná rezerva pro hypotéku ve výši 1,3 mil. Kč. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypo formuláře zde, uděláme Vám nabídku přímo na míru. 

I

Dobrý den, přítel měl pracovní úraz, od pojišťovny dostal určitou částku plnění, která byla ovšem celá odeslána insolvenční správkyni. Je možné, aby mu tuto částku správkyně vrátila? Díky

Dobrý den,

výplata pojistného plnění je mimořádným příjmem, který je třeba odevzdat insolvenčnímu správci na umoření dluhů. Tyto peníze Vám insolvenční správkyně vrátit nemůže, protože je dle zákona musí rozdělit mezi věřitele.

E

Dobrý den, mám uzavřené dědické řízení (dědiců je více) a vyřízeny všechny žádosti pro převod peněz z bankovního účtu po zemřelém. Jeden z dědiců však potřebné podklady nedodal a tím údajně blokuje výplatu peněz všem ostatním. Jaká je lhůta pro vydání peněz ostatním dědicům? Přece není možné, aby je banka nevydala nikomu, když jeden nespolupracuje. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka by měla vydat peníze i každému dědici zvlášť ihned po splnění podmínek pro výplatu dědictví. Není-li šance u posledního dědice na dodání dokumentů v dohledné době, doporučuji po bance vyžadovat vyplacení ostatních dědiců, kteří již podmínky splnili.

V

Dobrý den, chtěl bych vědět, co byste mi doporučili v mé situaci. Přestěhoval jsem se do jiného města a našel si tu práci. Výplata 19 000 Kč ve zkušební době. Dále se bude zvyšovat téměř dvojnásobně, ale na základě bonusu. Jsem ve zkušební době do 1.4. (nastoupil jsem 1.1). Musím si co nejrychleji sehnat byt, na který momentálně nemám žádné peníze. Spotřebitelský úvěr u své Komerční banky mohu dostat až po šesti odpracovaných měsících (mám smlouvu na dobu určitou). Jak vyřešit mojí situaci co nejlépe? Z nebankovnich půjček se mi dělá nevolno a nikdy bych se nechtěl dostat do situace, kdybych si jí musel vzít. Ideální stav je takový, kdybych dokázal sehnat 100-150 tisíc. Mám vůbec tuto možnost?

Dobrý den,

pro získání půjčky nesmíte být ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Pokud byste dnes půjčku získal a zítra o práci přišel (ve zkušební lhůtě můžete skončit na hodinu bez udání důvodu), z čeho byste splácel? Nebankovním půjčkám se určitě vyhněte, to by byla rychlá cesta k osobnímu bankrotu. Vyčkejte na konec zkušební lhůty (ještě 2,5 měsíce) a pak zkuste o úvěr požádat u jiných bank (doporučuji Equa bank a Air Bank). Pracovní smlouva na dobu určitou nevadí, ale úvěr je třeba splatit před datem ukončení pracovní smlouvy (např. máte-li smlouvu na 2 roky, půjčí Vám po konci zkušebky jen na 18 měsíců).

Zvažte, zda skutečně potřebujete tak vysoký úvěr (100-150 000 Kč). Spíše doporučuji si pronajmout již vybavený byt, kde nebude nutné investovat do domácích spotřebičů a nábytku. Na drobné dovybavení bytu by mělo postačit 10-20 000 Kč, které našetříte již během zkušebky. Takže byste se mohl obejít zcela bez úvěru.

J

Dobrý den, jsem v insolvenci už čtvrtým rokem, ale teď mi přišla exekuce na plat. Můžou mi ji strhnout z platu, když mám insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, kdy přesně vznikl dluh, který po Vás nyní vymáhá věřitel exekučně. Jestliže dluh vznikl před začátkem insolvence, nelze ho nyní vymáhat exekučně (vykonavatelnost exekuce je pozastavena). Naopak pokud dluh vznikl až v průběhu insolvence, není součástí osobního bankrotu a lze ho vymáhat exekučně. Doporučuji prostudovat náš článek Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

Dobrý den, při změně výše zdravotního pojištění chce po mě internetové bankovnictví (George) předčíslí, jinak mě nepustí dál. Nevím si rady, jaké předčíslí zadat. Toto se píše: Převádíte peníze na účet vedený v České národní bance. Pokud se jedná o platbu daní, musíte řádně vyplnit i předčíslí účtu. Toto předčíslí je shodné s číselným kódem druhu daně.

Dobrý den,

ne všechny účty vedené u ČNB mají předčíslí (obvykle se používá pouze u Finančních úřadů a výběru daní). V případě zdravotních pojišťoven naopak předčíslí obvyklé není. George by Vám měl umožnit platbu zadat i bez vyplnění předčíslí (jinak kontaktujte technickou podporu ČS).

PB

Dobrý den, jsem již třetím rokem v insolvenci a splatila jsem 60% pohledávek. Dle novely insolvenčního zákona jsem splnila kratší verzi (tu 3 letou s 60%). Mohu požádat soud o ukončení insolvence?

Dobrý den,

tato novela insolvenčního zákona umožňující rychlejší oddlužení (60% za 3 roky) doposud nebyla schválena Parlamentem. Dle aktuálního znění novely (přechodná ustanovení) se budou již probíhající insolvence řídit pravidly platnými k datu schválení insolvence (nebudete moci využít tříleté varianty). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

M

Dobrý den, když platím pomocí Mastercard od Qqua bank online na internetu, např. v eshopu, je možné nějak nastavit např. od 500 Kč nahoru potvrzení jednorázovým heslem pomocí SMS? Pěkný zbytek dne, Martin

Dobrý den,

Equa bank toto bohužel stejně jako většina dalších bank neumožňuje. Sám se tomu divím, neboť se jedná o technicky jednoduché řešení s velkou přidanou hodnotou. Doporučuji Air Bank, u které je potvrzení každé online platby pomocí SMS kódu standardem. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR