Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Dobrý den, mám exekuci na plat. 16.9.2019 bude právníkem zaslán soudu návrh na oddlužení společně s manželkou, má taky exekuce, na mateřské. Měl bych několik dotazů. 1) v současné době mi po exekuci na plat zbývá cca 17 500 Kč (čistý příjem 21 500 Kč). Při insolvenci by mi mělo z výplaty zbýt tedy cca 13 500 Kč? 2) 13 500 Kč mi bude z výplaty zbývat již při zahájení insolvenčního řízení nebo až po jeho schválení? Zaměstnavateli toto dává na vědomí soud nebo musím já? 3) Manželka má mateřskou 6 300 Kč, může si do své nezabavitelné částky přivydělat? Máme jedno dítě, máme nezabavitelnou částku oba tedy cca 9 600 Kč. 4) v současné době nemáme žádný bankovní účet. Pokud by nám bylo oddlužení schváleno a založili bychom si účet, nikdo již tedy "na něj nemůže?" Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

1) ano, přesně 13 596 Kč 2) až po schválení, insolvenci ve vlastním zájmu oznamte exekutorovi a vašemu zaměstnavateli Vy a to co nejdříve po podání návrhu 3) může 4) vykonavatelnost exekucí je v insolvenci pozastavena - exekutor Vám dále může blokovat účty, ale nemůže Vám z nich strhnout peníze

PN

Dobrý den, měl jsem insolvenci, ukončil jsem ji 100% zaplacením minulý rok v prosinci. Momentálně mám nějakých 35 000 Kč průměr v čistém. S přítelkyni bychom chtěli v budoucnu domeček. Všude čtu že půjčku dostanu až po 5 letech od ukončení insolvence. Je tomu opravdu tak? Nejde to nějak obejít když jsem zaplatil 100% a mam takový příjem? Nebo můžete mi poradit jestli by to šlo nějak dříve? Budu rád za každou odpověď a pomoc. Moc děkuji za pochopení

Dobrý den,

obávám se, že i při 100% splacení dluhů v rámci osobního bankrotu Vám nikdo dalších 3-5 let nepůjčí. Jsou banky, které výměnou za vyšší úrokovou sazbu (např. 4% oproti dnes běžným 2,2%) tolerují menší prohřešky v registrech dlužníků. Ale rok po skončení insolvence by žádost o hypotéku neměla šanci na úspěch.

M

Dobrý den, zadala jsem omylem špatný kód banky. Má banka mě ujistila, že pokud číslo neexistuje, peníze se vrátí zpět. Vzhledem k tomu, že to nebyla tak malá částka, mohu se zeptat, zda ČSOB banka používá předčíslí 115, které bylo u platby zadáno? Děkuji

Dobrý den,

je to přesně tak, jak Vám vaše banka řekla. Buď máte štěstí, chybně zadané číslo účtu neexistuje a peníze se vrátí zpět, nebo máte smůlu a budete muset majitele chybně zadaného účtu prostřednictvím své banky požádat o vrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, bude na Vás ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se. ČSOB plošně předčíslí 115 nepoužívá.

PC

Dobrý den, jsem zdravotně postižený vozíčkář a chtěl jsem se optat jak to mám udělat, když teď hledám nadace ohledně koupi elektrického vozíku a o ni po mně požadují účet. A když mám exekuci od 2008, tak mi prosím poraďte, jak to mám udělat. Zda jde udělat nějaká ta klička a vyzrát na exekutory.

Dobrý den,

není jak vyzrát nad exekutory, žádná klička neexistuje. Jsou pouze 2 možná řešení. Buď uhradíte všechny své dluhy (čímž zastavíte exekuce) nebo projdete osobním bankrotem, na jehož konci Vám budou zbylé dluhy prominuty. Pro invalidy ve druhém a třetím stupni je od 1/6/2019 možná jednou za život kratší insolvence (pouze na 3 roky místo standardních 5 let). 

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda jde nějakým způsobem zpřístupnit naspořené peníze po smrti partnera partnerce za účelem finančního zajištění dítěte, pokud se jedná o dítě nemanželské. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vypořádání majetku po úmrtí řeší dědické řízení. Sepsal-li zemřelý závěť, postupuje se při dělení majetku dle instrukcí zemřelého uvedených v závěti. V opačném případě dochází k dělení majetku podle zákona. Doporučuji Vám tedy sepsat závěť (nejlépe u notáře).

M

Dobrý den, mám exekuci, ale v lednu ji budu doplácet. Chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho a nebo co mám udělat, aby mi půjčili (chci si koupit byt). Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že 3-4 roky od momentu doplacení exekuce Vám bohužel nikdo peníze nepůjčí.

MN

Dobrý deň, v KB sa im stratili fotokópie môjho OP a doklad o prechodnom pobyte. Pri osobnom stretnutí mi bolo povedané "nie ste jediná" (mávajúc niekoľkostranovým zoznamom klientov, ktorých ešte treba kontaktovať) a že sa to môže stať a možno to bolo omylom skartované. Neviem čo si mám o tom myslieť. Je možné aby boli takéto kópie k niečomu zneužité? Za odpoveď vopred ďakujem.

Dobrý den,

kopii dokladu o přechodném pobytu zneužít nelze, kopii OP ano. Nicméně dnes jsou již při závažnějších operacích (půjčka, atd.) vyžadovány 2 doklady totožnosti.

PP

Dobrý den, chci se zeptat, zda je u vaší banky vedení spořícího účtu zdarma. Děkuji

Dobrý den,

vedení spořícího účtu zdarma nabízí všechny banky (a většina dnes už taktéž i vedení běžného účtu). Nejvyšší úrok nabízí Creditas (2% do 1,5 mil. Kč).

K

Dobrý večer, již třetím rokem řádně splácíme hypotéku, kterou mám sama na sebe napsanou z důvodu, že byl partner v evidenci dlužníků. V mládí si vzal 2 půjčky o celkové částce 260 000 Kč, neplatil a dostal se do registru. V roce 2015 jsme jeho dluhy zaplatili, ale v registru jsou vedená data 2/2016 a 3/2016 kdy bylo vše doplaceno. Nechápu toto. Nyní bychom potřebovali navýšit hypotéku, jelikož předěláváme dům a jsem na mateřské, nedosáhnu na větší částku. Myslíte, že partner dostane půjčku nebo hypotéku? Předem moc děkuji

Dobrý den,

3-4 roky je přesně ta doba, kdy banky přestávají přihlížet ke starším prohřeškům v registrech dlužníků, takže šance na získání hypotéky (či navýšené té stávající s přistoupením nového spoludlužníka) tu je. Kontaktuje prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše detailně projdou a navrhnou nejlepší možné řešení.

FH
Dobrý den, čeká mě bezpečností prověrka (jako FO) od NBÚ, kde musím dodat příjmy za posledních X let. Bohužel NBÚ nemá žádný "vzor", jak by potvrzení o příjmech mělo vypadat. Navíc jsem byl v minulosti i kratší dobu OSVČ (nyní opět zaměstanec). Budu citovat jejich požadavky: potvrzení zaměstnavatele o příjmech s uvedením jejich výše po odečtení povinných zákonných odvodů (čistý příjem), v případě jiného druhu příjmu daňové přiznání (je třeba, aby předložená kopie daňového přiznání byla opatřena podacím razítkem podatelny finančního úřadu, v případě podání poštou doložen např. podací lístek, při podání datovou schránkou potvrzení od finančního úřadu o podání, které je žadateli vždy finančním úřadem do datové schránky zasláno, nebo potvrzení o podání daňového přiznání zaslaného žadateli od finančního úřadu e-mailem) nebo jiný doklad potvrzující tento příjem, za posledních 5 let (např. výpis údajů daně z příjmů fyzických osob příslušného finančního úřadu, v případě podpory v nezaměstnanosti – potvrzení příslušného úřadu práce, dále potvrzení o rodičovském příspěvku, sociálním příspěvku, zaopatřovacím příspěvku, dávkách pěstounské péče, porodném, pohřebném, vdovském důchodu, příspěvku na bydlení, odchodném, příspěvku za službu, doklad o vyplacených dividendách, potvrzení o příjmech z brigád u jednotlivých zaměstnavatelů, potvrzení o vyplaceném stipendiu, potvrzení o pojistém plnění z úrazového pojištění, rozhodnutí o výši přídavku na dítě, pokud je již žadateli vyplácen, rozhodnutí o sociálních dávkách, které jsou přiznány v případě neposkytnutí podpory v nezaměstnanosti, rozsudek o schválení dohody rodičů o výši výživného na děti, v případě prodeje nemovitosti, automobilu smlouvu o prodeji, v případě příjmu z pronájmu daňové přiznání nebo nájemní smlouvu…) postačí v prosté kopii. Jak by to šlo vyřešit co nejjednodušeji? Mockrát děkuji za odpověď ani samotná paní od NBÚ mi bohužel moc nepomohla.

Dobrý den,

asi nejjednodušší bude doložit kopie daňových přiznání (včetně příloh - hlavně POZP), která zahrnují všechny příjmy ze zaměstnání i z podnikání. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR