Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JS

Je při placení kartou v zahraničí účtován nějaký poplatek?

Dobrý den,

není - platby kartou máte vždy zdarma.

P

Dobry den, proč pořad nechávají v insolvenci jen 9 700 Kč? Dyť se z toho nedá žít, vše se zdražilo, nájem, potraviny a jiné náklady pro život. Jsem 3. rokem v insolvenci. Platím nájem 6 000 Kč, na jídlo my zbývá 3700 Kč a to chodím do práce. Svačiny do práce kupuji každý den, pak na doma jídlo. 110 Kč na den. To mají lide, kteří jsou na sociálních dávkách a ne ti, kteří pracují. A ještě kde je potřebná hygiena.

Dobrý den,

pohledem do historii zjistíte, že dlužníci se dnes mají velmi dobře. V dávných dobách byl za nesplacený dluh trest smrti, později otroctví a nakonec pouhé vězení. Dnes stačí během 5 let splatit min. 30% dluhů a zbytek je prominut. Nově od 1/6/2019 padá i podmínka 30% (bude stačit měsíčně splácet jen 2 200 Kč). Vyžít z 9 700 Kč není určitě snadné. Osobní bankrot ale nemá být procházkou růžovým sadem. Berte to jako formu trestu za své dluhy, které jste nebyl schopen řádně splácet. 

PV

Jsem v exekuci bez peněz. Mohu si vzít půjčku alespoň 3 000 Kč, aby mi to nezabavili nebo nezablokovali? Děkuji

Dobrý den,

toto bohužel možné není. V exekuci Vám nikdo nepůjčí ani korunu. Jednak by Vám peníze obratem zabavil exekutor a za druhé nikdo nepůjčí peníze tomu, kdo není schopen hradit ani své současné závazky. Nezvládáte-li splácet ani své nynější dluhy, z čeho byste splácel novou půjčku?

A

Pokračování dotazu č. 6583: A pokud pohledávka není přednostní? Jak se to počítá potom? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

základem je "základní nezabavitelná částka", která vychází z životního minima a normativních nákladů na bydlení (není závislá na výši mzdy - naopak je ovlivněna počtem vyživovaných osob v domácnosti). Při 0 dětech pro rok 2019 činí 6 429 Kč. Z rozdílu mezi Vaší mzdou a 6 429 Kč Vám zůstává bez přednostních pohledávek 66% a s přednostními pohledávkami (a v osobním bankrotu) jen 33%. Toto platí až do maxima 16 072 Kč. Nad tuto hranici jde v současné chvíli vše na úhradu dluhů a Vám nezůstává nic. Od 1/6/2019 se hranice z 16 072 Kč posouvá na 25 715 Kč. I z části mzdy na 16 072 Kč Vám tak bude něco zůstávat (což má motivovat dlužníky k vyšším výdělkům).

B

Dobrý den, rezervovala jsem si hotel přes booking.com, ale musela jsem rezervaci zrušit. Na mém účtu se mi zablokovala částka za pokoj, ale když jsem volala na hotel, tak mi řekli, že žádnou částku neblokovali. Chci vědět, jestli se mi peníze vrátí zpět. Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, jaké jsou storno podmínky vašeho hotelu a booking.com. Pokud jste měla ve storno podmínkách nulové srážky, pak Vám musejí zrušit celou blokaci. Pakliže mají storno poplatek např. 10%, vrátí Vám jen 90%.

A

Dobrý den, mám exekuci zhruba 200 000 Kč, měsíčně mám výplatu 21-24 000 Kč, záleží jak jsou v měsíci svátky nebo kolik mám přesčasů. Chtěla bych si nechat udělat osobní bankrot, ale zajímá mě, kolik by mi zbylo po 1.6.2019. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rozdíl mezi nezabavitelnou částkou v exekuci a insolvenci je závislý na typu pohledávek. Pokud je 100% dluhu klasifikováno jako přednostní pohledávka, pak je výše nezabavitelné části mzdy stejná v insolvenci i exekuci (je jedno, jestli zvolíte osobní bankrot či nikoliv - bude Vám zůstávat stejně).

M

Dobrý den, prosím o radu. Chceme synovi a snaše darovat rodinný dům (2 byty). Můžeme jako součást věcného břemene uvést zákaz prodeje dokud budeme živi? Mnohokrát děkuji za radu a odpověď.

Dobrý den,

ano, do katastru nemovitostí lze nechat zapsat jako věcné břemeno zákaz zcizení (znemožňuje prodej) a zákaz zatížení (znemožňuje zápis dalšího břemene, např. zástavního práva).

ŠI

Dobrý den, koupila jsem před dlouhou dobou akcie. Pokud si dobře pamatuji dvou společností (ČEZ a další si již nepamatuji). Dividendy od ČEZu dostávám. Také již nebydlím na stejné adrese, tj. že mne nemůže nikdo kontaktovat co se týká dividend. Kde zjistím, zda ještě mám další akcie a jak můžu změnit a adresu pro zasílání informací k výše uvedenému? I ČEZ mne dosud údajně kontaktoval na adrese původního bydliště, kde již velmi dlouho nebydlím. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dříve koupené akcie jsou vedené v tzv. nezařazené evidenci CDCP (Centrální depozitář cenných papírů). Na webu CDCP zadejte své rodné číslo a hned se dozvíte, máte-li nějaké akcie vedené v nezařazené evidenci. 

Pro nakládání se svými akciemi potřebujte prostředníka, který Vás bude zastupovat na kapitálovém trhu. Zkuste např. Fio banku, která má nízké poplatky. Banka Vám založí Váš majetkový účet v CDCP, převede Vám na něj akcie z nezařazené evidence a dále již budete moci s akciemi volně nakládat a upravovat své osobní údaje (adresu pro zasílání info, účet pro výplatu dividend, atd.).

S

Dobrý den, na pobočce Proficreditu jsem si vzal podnikatelskou půjčku, 80 000 Kč na 48 měsíců. Jedná se o jakýsi revolvingový úvěr. Dnes se mi to cca týden po podepsání rozleželo vzhledem k podmínkám v hlavě (přeplacení 1.5krát, při předčasném splacení např. po 6 měsících částka ke splatnosti cca 190 000 Kč) a rád bych odstoupil od smlouvy ve 14ti denní lhůtě. Bude to bez problémů, když jsem si pro půjčku přišel víceméně z ulice a uzavřel jí na pobočce? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto je naprosto v pořádku, máte nárok odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů. Což bych Vám také důrazně doporučoval, neboť běžný úrok u bankovních úvěrů dnes dosahuje úrovně 4-7%. Půjčíte si 80 000 Kč, za rok vrátíte např. 83 000 Kč. Při půjčce 80 000 Kč na 48 měsíců s úrokem 5% zaplatíte pouze necelých 90 000 Kč. 

SK

Dobrý den, nechtěně jsem natrhla 50 EUR bankovku. Je možné ji vyměnit? Děkuji.

Dobrý den,

výměnu poškozených bankovek provádějí vždy jejich emitenti (koruny mění česká centrální banka, eura pak centrální banky eurozóny). Standardně poškozené bankovky (kam se počítá i natržení) mění zdarma i domácí komerční banky (poškozenou korunovou bankovku Vám vymění všechny české banky provozující hotovostní pobočky). S euro bankovkou to bude komplikovanější. Bezplatně Vám ji vymění v zahraničí. Za úplatu možná i některá z tuzemských bank. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR