Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PG

Dobrý den, mám dluh u VZP. Od podzimu se snažím s VZP a exekutorem vyjednat splátkový kalendář. Stále jsem měl dokládat nové a nové podklady a chodil od jedněch dveří ke druhým. Stále musíte počkat, pošleme Vám to a to..., přineste to a to... Při dnešní schůzce mi paní bez obalu sdělila, že mi narůstá penále a tak nespěchají. Mám nějakou obranu proti takovému jednání, nebo insolvence je pro mne tak jediným řešením? Děkuji Vám za radu a přeji příjemný den

Dobrý den,

jediným řešením je platit své závazky včas a nedělat dluhy. Věřitel (VZP) ani exekutor není povinen Vám poskytnout splátkový kalendář. To je čistě projev dobré vůle, který věřitel/exekutor volí jen pokud si myslí, že z Vás takto dostanete více peněz (nedělá to pro charitu). I s přiznaným splátkovým kalendářem Vám ale dále nabíhá úrok z prodlení z aktuálně dlužné částky (je Vám do určité míry jedno, kdy Vám splátkový kalendář schválí). Snažte se co nejdříve splatit co největší část dluhu.

Nestíháte-li splácet, můžete požádat o osobní bankrot (insolvenci). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Dobře si ale prostudujte pravidla hry (je třeba splatit min. 30% dluhů, 5 let žijete o chlebu a vodě, platíte měsíční odměnu insolvenčnímu správci min. 1 100 Kč).

TB

Dobrý den pane Jermáři,  Vaše odpověď k dotazu č. 4347 je podivná, je zavádějící. Pokud má každý z manželů "svůj" účet a majetek v SJM, tak se stejně dědí oba účty. Aby k tomu nedošlo, nesměly by být peníze na účtech ve společném jmění manželů. Řešením v tomto případě je pouze mít peníze v hotovosti a ne na účtech, které notář sám ani nezjistí. Poplatky z dědictví se tím zlevní. Blokace účtu v případě úmrtí a nastavených trvalých příkazů banky neprovádí, takže v tomto případě samozřejmě k poškození dědiců dojde. A pokud je účet zpoplatněn, tak je výhodné pro banku účet nijak neblokovat. Tak měla i znít Vaše odpověď.

Dobrý den,

tazatelka popisovala situaci, kdy měla společný účet s manželem, po jehož úmrtí se nemohla dostat ke svým penězům na provoz domácnosti, přestože měla k účtu zřízené dispoziční právo. Já jsem ji odpověděl, že dispoziční právo z ní nedělá majitele peněz na účtu a doporučil, aby každý měl vždy svůj účet (a nespoléhal se na účty společné, které selhávají právě v takovýchto mimořádných situacích). Na tom neshledávám nic zavádějícího.

Kdyby měla paní svůj účet, mohla nadále platit výdaje za domácnost a nehrozila by jí hmotná nouze. Notář by zablokoval pouze účet manžela (přestože předmětem dědictví by byly i peníze na účtu manželky). 

Banky blokace trvalých příkazů po úmrtí majitele účtu neprovádí (pokud k tomu výslovně nedal za živa pokyn majitel účtu). Nejedná se o poškozování dědiců, spíše se tím předchází vzniku dluhů na nájemném, energiích, atd. Do dědictví totiž spadá částka na účtu platná k datu úmrtí. Výdaje činěné trvalými příkazy po datu úmrtí obvykle nějakým způsobem přispívají k zachování hodnoty majetku zemřelého, který je předmětem dědického řízení. Dědici by tak byli sami proti sobě. 

O poplatky zde vůbec nejde, většina bank již mnoho let nabízí běžné účty zcela bezplatné. Hotovost není řešením, neboť i ta je předmětem dědického řízení (zatajit ji pravděpodobně můžete aniž by se na to přišlo, ale pak jednáte v rozporu se zákonem). 

A

Dobrý den, před týdnem jsem doplatila spotřebitelský úvěr. Budeme si v nejbližší době žádat o hypotékou (tak cca dva týdny). Jak banky na takovou situaci nahlíží? Děkuji

Dobrý den,

řádně splácená a doplacená půjčka Vám připadá body ve skóringu při žádosti o hypotéku. V naší hypotéční kalkulačce si vše můžete propočítat a snadno nalézt nejlepší nabídku.

M

Bratr má exekuci na zdravotním pojištění. Platím z mého účtu bratrovy splátky. Může mi jeho exekutor zablokovat účet? Děkuji

Dobrý den,

exekutor blokuje cizí účty jen pokud na ně dlužník odklání peníze před věřiteli. Jestliže na Váš účet dlužník žádné peníze nevkládá, exekutor nemá důvod Vám účet blokovat.

JF

Dobry den, ziji a pracuji dlouhodobe v zahranici a za rok 2018 potrebuji v Ceske Republice priznat dan z prodeje dluhopisu (mela jsem jej mene nez 3 roky, tudiz by dan ze zisku mela cinit 15 %). Rada bych se zeptala: 1) zda jsem pouzila spravny formular: "Priznani k dani z prijmu fyzickych osob pro poplatniky majici pouze prijmy ze zavisle cinnosti z zdroju na uzemi CR (vcetne danovych nerezidentu CR). pripadne je treba vyplnit jiny? 2) zda musim dokladat svuj zamestnanecky prijem ze zahranici (Velka Britanie) - prijmy jsem ve Velke Britanii jiz zdanila Dekuji! Jitka

Dobrý den,

pokud byl příjem (nikoliv zisk) z prodeje dluhopisů menší než 100 000 Kč, jste od daně osvobozena. Jinak použijte formulář Přiznání k dani z příjmu FO. Nemusíte dokládat své zahraniční příjmy daněné v zahraničí.

TM

Dobrý den, najdu někde v Plzni mincomat prosím?

Dobrý den,

bohužel žádná pobočka České spořitelny v Plzni mincomat nemá. 

5

Dobrý den, potřebuji půjčit 400 000 Kč. Už třetí banka mě odmítla s tím, že max 100 tis, víc ne! Na běžný účet. mi chodí mzda 15 000 Kč. Protože pracuji jako řidič MKD, Dostávám ještě 13 000 Kč na ruku za diety. Bohužel na ruku ne na výplatní pásku. Na stavebku mám 100 000 Kč. Na účtu u banky 200 000 Kč. Bydlím ve svém rodinném domu. Vlastním zbraně, auta, pozemky. Nikdy jsem půjčku neměl. Jsem čistý v registrech. Jsem svobodný. Nekouřím a nepiji. Moje celkové výdaje za měsíc 7 000 Kč. Tudíž mi 20 000 Kč zbude každý měsíc. Co má teda dělat, když si chci splnit sen a koupit si pořádný auto za 600 tis.?

Dobrý den,

toto je bohužel riziko práce na černo, kdy část peněz (diety nebo část mzdy) dostáváte neoficiálně tzv. na ruku. Nejedná se o oficiální příjem, který by banka mohla zahrnout do Vašeho skóringu. Pro banku tak máte měsíční příjem pouze 15 000 Kč, na který je Vám ochotna půjčit max. 100 000 Kč. Kdybyste měl vše legální a nic nedostával na ruku, banka by Vám s příjmem 28 000 Kč půjčila bez problémů celých 400 000 Kč. Stejným problém trpí pracovníci v pohostinství, kde je taktéž většina zaměstnána pouze za minimální mzdu a zbytek dostávají na ruku. 

Určitě si nepůjčujte u nebankovních společností. Tyto firmy podnikající na hraně zákona se mnohdy specializují právě na majitele nemovitost, o které je dokáží připravit velmi rychle (dokonalým systémem smluvních pokut za nesplnitelné podmínky či úrokem/RPSN v řádu tisíců procent).

JV

Chystáme se koupit byt, jeden nás zaujal a začali jsme se informovat o financování. Ukázalo se, že banka nám půjčí až 90% hodnoty nemovitosti, ale opravdu z hodnoty, kterou poskytne jejich odhadce. Protože byt je prodáván nad cenou, prý tak 10% podle realitky v tomto případě, tak těch 10% musíme stejně mít v hotovosti, nebo zase řešit dodatečně. Je to prosím tak? Děkuji a zdravím

Dobrý den,

banka Vám skutečně může půjčit jen max. 90% z hodnoty nemovitosti, kterou určí znalec banky. Kupní cena může být i nad touto hodnotou, neboť za striktně tržní ceny obvykle nakupuje jen finanční investor. Chceme-li v bytě bydlet, může pro nás mít kupovaný byt i jinou než tržní hodnotu. Rozdíl tvoří tzv. příplatek za zvláštní oblibu. Mladé rodině s dětmi udělá radost blízká školka a školka, jiný to může mít blízko do práce, atd. Pro každého je tak hodnota kupované nemovitosti trochu jinde. 

JP

Dobrý den, nedávno jsme se s přítelkyní dozvěděli, že je na ni uvalena exekuce za neplacení pojistné smlouvy, kterou za ní vyplnila její macecha, která v dané pojišťovně pracovala, tudíž ona o ní nevěděla. Vše je již nahlášeno na polici jako podvod a mě zajímá, jestli může exekutor zmrazit můj účet v bance, kam chodí i rodičovský příspěvek mojí přítelkyně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je velmi dobře, že jste hned tento podvod nahlásili na Policii ČR. Riziko exekuce (zmražení Vašeho účtu) tu bohužel je. Doporučuji o podaném trestním oznámení informovat pojišťovnu, která by na základě těchto nových skutečností měla vymáhání nezaplaceného pojistného pozastavit.

D

Dobrý den, na kolik dní dovolené mám nárok, když chci ukončit ve firmě pracovní poměr k 31. 5.? Díky

Dobrý den,

při ukončení pracovního poměru v průběhu roku máte nárok na poměrnou část dovolené. Skončíte-li k 31/5, máte nárok na dovolenou ve výši 5/12 celoroční dovolené. Nejčastěji nabízejí zaměstnavatelé v tuzemsku 5 týdnů dovolené - pak by Váš nárok byl ve výši 10 dnů (může to být méně i více - dle délky dovolené, kterou máte sjednanou u vašeho zaměstnavatele). 

Zákonná dovolená činí 4 týdny. Dodatečná dovolená nad tuto hranici je považována za zaměstnanecký benefit a její čerpání se může řídit podmínkami zaměstnavatele (někde na ni pohlížejí jako na zákonnou dovolenou, jinde mají přesný rozvrh nároku dle data začátku/ukončení pracovního poměru). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR