Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
R

Dobrý den, mám podanou žádost na osobní bankrot. Bydlím v pronájmu plně vybaveném nábytkem i elektronikou. Může správce zabavit věci které nejsou moje a jsou v nájemní smlouvě? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v případě exekuce movitých věcí je velmi obtížné rozlišit, co patří dlužníkovi a co nikoliv. Pakliže dojde omylem k zabavení věcí nepatřících dlužníkovi, musí se jejich navrácení domáhat majitel podáním vylučovací žaloby. 

A

Dobrý den, sčítá se dohromady čistá mzda a invalidní důchod pro stržení exekuce? Nebo se z každého zvlášť nechává nezabavitelná částka?

Dobrý den,

pro výpočet nezabavitelného minima se sčítají všechny čisté příjmy (výplata, důchody, jiné příjmy, atd.). Nestanovuje se nezabavitelné minimum zvlášť pro každý příjem.

LN

Dobrý den, mám malý dotaz. Přítel je v insolvenci a teď v listopadu mu končí a koukali jsme na insolvenčním rejstříku, že by měl už doplatit cca 6% dokonce. Ale v práci mu pořád strhávají okolo 8 500 Kč. To mu budou strhávat i v následujících měsících do konce insolvence? Insolvenci platí s bývalou manželkou, ale té strhávají jen okolo 2 000 Kč. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

srážky z platy probíhají jen do momentu doplacení všech dluhů a ukončení insolvence. Splatíte-li 100% dluhů dříve než za 5 let, bude insolvence (i srážky z platu) ukončena dříve.

EB

Dobrý den, před blokací jsem mel na učte 5 000 Kč, pak přišla blokace na 33 000 Kč a mám -28 000 Kč. Je možné si v rámci životního minima vybrat u banky aspoň těchto 5 000 Kč?

Dobrý den,

při blokaci účtu v exekuci máte nárok na výběr dvojnásobku životního minima jen pokud máte na účtu dostatek peněz. Pokud již peníze byly strženy exekutorovi a Váš stav je -28 000 Kč, pak bohužel není z čeho peníze vybrat.

E

Dobrý den, snad mi zodpovíte a poradíte s problémem. Doporučili mi obchodování na burze u australského poskytovatele. Bohužel jsem byl nezkušený a naletěl. Můj účet nejen že přišel o peníze ale k tomu tam vznikla dlužná suma přes 1 000 USD. Můžete mi poradit zda je dluh vymahatelný v ČR? Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

toto spíše vypadá na podvod, kdy z Vás podvodník vytáhl peníze a teď to zkouší pod falešnou záminkou dluhu z burzy znovu. Běžně totiž nemůžete proinvestovat více než máte na účtu.

M

Dobrý den, co mám dělat? Je mi 17 let a s matkou jsme si v mých 13 letech založili účet, který byl napsaný na mě, ale matka s ním mohla disponovat sama. Nyní je na účtu dluh a mně bude za chvíli 18 let. Prosím poraďte. Děkuji

Dobrý den,

v Parlamentu se zrovna projednává novela zákona, která by činila za dluhy dětí odpovědné jejich rodiče. Nicméně Vás se tato logická úprava legislativy bohužel nedotkne a budete muset své dluhy (nadělané Vaší matkou) uhradit. Je to nespravedlivé, ale bohužel s tím mnoho nenaděláte. Poděkujte své matce (po které můžete peníze případně vymáhat soudní cestou, ale to může být komplikované).

D

Zdravím, chci si na Paypal přidat svůj bankovní účet a chce to po mně název banky. Píšu tam GE Money, nebo MONETA Money Bank a pořád mi to nejde. Neví někdo co s tím?

Dobrý den,

doporučuji kontaktovat technickou podporu Paypal. Nebo přes Paypal plaťte platební kartou, kterou párovat nemusíte.

JR

Dobrý den, již dvakrát mě na spamu upozorňovali nějací lidé, že mají přístup k mému účtu a mám jim poslat a zaplatit nějaké peníze v Bitcoinech. Smazala jsem to ale co dál? Je banka v pořádku? Děkuji 

Dobrý den,

jedná se o klasické podvodné spamy, kterých se na internetu vyskytují tisíce. Váš účet je v pořádku, email smažte a označte jako spam. Více netřeba činit.

T

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak si mohu otevřít účet u švýcarské banky. Pokud je to možné v ČR nebo u které banky ve Švýcarsku. Potřebuji získat osobní účet, který bude mít CH IBAN. Děkuji.

Dobrý den,

účet u švýcarské banky si není možné otevřít v ČR (pouze ve Švýcarsku). Na poskytnutí bankovních služeb není ve Švýcarsku právní nárok - budete muset švýcarskou banku přesvědčit, aby Vám účet zřídila (zdůvodnit, proč účet potřebujete).

LN

Dobrý den, jsem v insolvenci od ledna 2016 do prosince 2020 a zůstávalo mi vždy okolo 9 643 Kč. A chtěla bych vědět, kolik mi bude zůstávat teď. Ta nezabavitelná částka od června 2019. Jsem teď momentálně na nemocenské a tu mám okolo 17 000 Kč, ale v červenci za měsíc červen jsem dostala pouze 9 906 Kč a přitom se říká, že se měla zvedat nezabavitelná částka minimálně o 3 214 Kč. Děkuji

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima se od červnové výplaty vyplácené v červenci zvedá maximálně o 3 214 Kč. Vyšší nezabavitelné minimum se týká pouze více vydělávajících dlužníků. S příjmem 17 000 Kč a bez vyživovacích povinností si polepšíte jen cca o 300 Kč.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR