Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik při insolvenci zůstává z platu 25 000 Kč čistého? Zůstává základní nezabavitelná částka jednotlivce, a pak něco když mám dítě? A krom toho jedna třetina ze zbytku mzdy? Nebo mi zůstane jen minimum, nezabavitelná část? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima v insolvenci je závislá na výši příjmu a počtu vyživovaných osob. S příjmem 25 000 Kč a bez vyživovaných osob (děti, manžel) by Vám zůstávalo 13 582 Kč. S jedním dítětem bez manžela 15 332 Kč, atd.

DK

Dobrý den, potýkám se aktuálně s problémem vyplacení kompenzačního bonusu. Mám prac. poměr DPČ, operátor call centra. Práce nemohla být vykonávaná na straně zaměstnavatele z důvodu home office. Jenže k tomuto kroku je nutné mít firemní notebooky, software další nutné věci k vykonávání činnosti. Stojí to nemalé peníze a firma si nemůže dovolit jelikož by to bylo likvidační, tudíž jsem zůstala bez směn, peněz. Po 2 měsících úřad kompenzaci nepřiznal. Kolegům z práce, kompenzaci vyplatili bez kontaktování, problémů, což mě zarazilo. Mám podat odvolání, nebo by to bylo bezvýznamné?

Dobrý den,

kompenzační bonus je u DPČ/DPP podmíněn odpracováním 3 ze 4 měsíců v rozhodném období (červen-září) na pojištěnou dohodu (u DPČ příjem nad 3 000 Kč, u DPP nad 10 000 Kč) a musí se jednat o váš dominantní zdroj obživy v oboru, který být přímo postižen vládním i opatřeními.

M

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdanění kryptoměn. Nakoupil jsem kryptoměnu a následně ji prodal se ztrátou. Musím to uvést do daňového přiznání? jednalo se o částku pod 6 tisíc korun. Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk. Ztráta z obchodování s kryptoměnami se do daňového přiznání neuvádí.

JN

Dobrý den, mám problém se synem, který se mnou žije ve společné domácnosti. Pracuje, ale dostává se občas do dluhů, které mu pomáhám splácet. Nyní jsem se rozhodla zrušit mu trvale bydliště u mě, abych uchránila v případě větších dluhu náš majetek. Syn nemá dostatek financí aby si platil byt sám, takže nevím kam půjde. Je tedy nutné udávat důvod a novou adresu pro zrušení stávající trvale adresy? Na syna je napsána hypotéka na byt z 1/3, ve kterém bydlí jeho družka s dítětem. Je jeho rodina v ohrožení, pokud se syn opět dostane do dluhů, které nebude sám zvládat? Děkuji

Dobrý den,

trvalé bydliště můžete synovi zrušit bez udání důvodu a nutnosti uvádět jeho novou adresu. Taktéž nemáte povinnost synovi zajišťovat nové bydlení. Někdy bývá nejvýchovnější přestat dětem splácet jejich dluhy a donutit je se postavit na vlastní nohy. 

Za hypotéku ručí všichni účastníci úvěrové smlouvy společně a nerozlučně. Pokud by hypotéka přestala být splácena, mohla by banka nemovitost v zástavě prodat.

AK

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, uvažuji o hypotéce a byla mi v bance nabídnuta sazba 1,89% bez pojištění, což se mi líbilo. Když jsem šel ale vybrat stavebko, tak jsem se bavil s jejich poradcem a tvrdil, že dokáže sazbu okolo 1,6%, což žádná banka za takových podmínek na klasickou hypotéku nedá. Zkoumal jsem to a jedná se o nějaký hypoúvěr. Vyplatí se to více než klasická hypotéka? Přijde mi to zvláštní, že jen tak dokážou dát o tolik menší sazbu. Jaké jsou v tom prosím rozdíly? Moc děkuji za odpověď. Aleš K.

Dobrý den,

hypoúvěr je typem úvěru ze stavebního spoření. Doporučil bych Vám kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří Vám zajistí klasickou hypotéku s úrokem 1,69-1,79% bez nutnosti sjednávat životní pojištění. Podmínkou pro získání nižší sazby než 1,89% je dobrá bonita (dostatečný příjem, LTV do 80%, bez negativní úvěrové historie).

T

Dobrý den, dozvěděl jsem se, že věřitel, který se nepřihlásil do moji insolvence, chce po skončení insolvence vymáhat dluh exekučně. Toto může? Dluh vznikl před insolvenci. Když zašlu ihned po skončení insolvence žádost k okresnímu soudu dle místa trvalého bydliště o zastavení všech exekuci na moje jméno s usnesením insolvenčního soudu o prominutí zbylých dluhu, tak exekuce přece nemůže být soudem schválena, že? Exekuční srážky musí vždy nařídit příslušný okresní soud nebo srážky může exekutor dělat bez vydání platebního rozkazu? Jde mi o to, abych neměl po insolvenci hned nějaké problémy. Děkuji

Dobrý den,

dluhy vzniklé před insolvencí budou po úspěšně ukončeném osobním bankrotu prominuty a nebude možné je dále vymáhat. 

VK

Dobrý den, chci se zeptat, mam insolvenci, srážky na plat a chci si udělat daňové přiznání a žádat o přeplatek na jedno dítě za celý rok. Vezmu mi to nebo ne?

Dobrý den,

daňový přeplatek je mimořádným příjmem a může být použit na umoření vašich dluhů v insolvenci. Od roku 2020 však nemůže být předmětem srážek daňový bonus na děti (nevyčerpaná část daňové slevy vyplácená formou bonusu při příjmu min. 87 600 Kč).

DL

Dobry den, mam splatkovy kalendar na splaceni dane z roku 2019. Mam sanci ziskat podnikatelskou pujcku napriklad u Ceske sporitelny, kdyz u nich mam vedeny podnikatelsky ucet uz temer 2 roky?

Dobrý den,

při žádosti o půjčku vyžadují banky od podnikatelů prohlášení, že nemají dluhy na odvodech ani daních. Půjčku tak spíše nezískáte.

MJ

Dobrý den, chtěl bych si půjčit na rekonstrukci nemovitosti částku 750 000 Kč. Jsem vlastníkem nemovitosti, která byla odhadnuta na částku 7 mil. Kč před rekonstrukcí a touto nemovitostí chci ručit. Můj loňský průměrný čistý příjem 43 000 Kč, manželky 37 000 Kč. Máme 2 děti ve věku 12 a 20 let. Nemovitost je v záplavovém území, 2. stupeň. Pojištění nemovitosti je na částku 6 mil. Kč a proti povodni na částku 1 mil. Kč. Postačí takto sjednané pojištění, nebo musím mít pojištění vyšší? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hypotéku na rekonstrukci ve výši 750 000 Kč s vašimi příjmy a s ručením nemovitostí určitě získáte. Pojištění nemovitosti máte dostatečné, záplavová zóna ve druhém stupni nevadí (problematická je až 4. zóna). 

AS

Dobrý den, jsem OSVČ s paušálem. Daňové přiznání na 940 000 Kč za rok 2020. Vlastním pozemek v hodnotě 1,5 mil. Kč. Platím leasing na auto 3 400 Kč. Na pozemku chci stavět a vzít si hypotéku na výstavbu s tím, že bych ručila právě pozemkem. Mám v plánu zadat o 1,7 mil. Kč. Myslíte, že mám šanci hypotéku dostat? Děkuji.

Dobrý den,

s daňovým přiznáním na 940 000 Kč coby OSVČ hypotéku na stavbu ve výši 1,7 mil. Kč určitě získáte. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí k živnostníkům nevstřícnější banku.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR