Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
T

Dobrý den, mám insolvenci a po 25 měsících mám už splaceno 70 % z mého dluhu. Slyšel jsem, že si můžu zažádat o oddlužení. Je na to nějaký zákon? Mám šanci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro insolvenční řízení zahájená po 6/2019 platí, že při splacení min. 60% za 3 roky je možné žádat o předčasné ukončení insolvence již po 3 letech (Vás se tedy bohužel tato možnost netýká).

E

Dobrý den, chceme hypotéku na výstavbu domu. Již vlastníme pozemek. Rozpočet na dům je 4 mil. Kč, my bychom si chtěli půjčit 3 mil. Kč. Chtěla bych poradit, na co si u bank dát pozor. Uvažujeme o KB nebo Raiffeisenbank. Děkuji.

Dobrý den,

jak se sama můžete přesvědčit v našem srovnávači hypoték, KB i RB nabízejí jedny z dražších hypoték (vyšší úrok). Nicméně u hypotéky na stavbu RD není podstatná jen výše úroku, ale hlavně podmínky čerpání a výše poplatků. Prostudujte podmínky hypotéky a výši splátky si ověřte v naší hypoteční kalkulačce nebo vše konzultujte s nezávislým hypotečním poradcem, který za Vás oběhá všechny banky a vyjedná Vám nejlepší možné podmínky. Díky dojednaným velkoobchodním slevám jsme schopni Vám nabídnou úrok a podmínky, na jaké byste sama v žádné bance nedosáhla.

M

Dobrý den, může exekutor zablokovat elektronické peníze např. BITSAFE apod? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, exekutor může obstavit jakýkoliv váš majetek (movité věci v domácnosti, peníze na účtu, jiná aktiva, nemovitosti, atd.).

MN

Dobrý den, doplatila jsem exekuci a vše potřebné v jejím rámci za jinou osobu, což mi komplikovalo žití. Okolnostmi jsem byla nucena využít nebankovní půjčky. Je možné získat úvěr na delší dobu s nižší splátkou? Rodiče, ani sourozence nemám! Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

půjčovat si u nebankovních poskytovatelů úvěrů na vyplacení cizích osob z exekuce je tak trochu finanční sebevražda, kdy můžete sama velmi rychle v exekuci skončit. Budete-li mít dostatečnou bonitu, pak je reálná šance na refinancování nebankovních půjček u bank, nicméně pokud Vám banky nechtěly půjčit ani dříve, spíše Vám nepůjčí ani nyní (nedošlo-li k výraznému zlepšení vaší finanční situace).

PU

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně přenesení hypotéky z jedné banky do jiné během fixačního období. Měli jsme refinancování hypotéky, ale po roce jsme zjistili, že nejsme spokojeni s bankou a konkurence nám nabídla o dost výhodnější sazbu. Požádali jsme tedy naší stávající banku o vyčíslení a oni nám vystavili pokutu cca 90 000 Kč, že jim máme uhradit pokud budeme chtít odejít. Neustále ale v okolí slyším a čtu, že u někoho se částky při odchodu během fixace pohybují v řádech stokorun nebo jen pár tisíců. Je tedy možné, že po nás banka v dnešní době požaduje tolik peněz? Chápu že si to musí někde vynahradit, ale takovouto částkou? V podmínkách mají, že částka se vypočítává z aktuální sazby. Dá se proti tomu nějak bránit? Mám takový dojem, že na každého klienta je jiný metr. Je mi jasné, že každý má také jinou smlouvu. Podotýkám, že řádně splácím, v insolvenci nejsem, mám stálou práci a nemám exekuce.

Dobrý den,

novela zákona o spotřebitelském úvěru stanovuje u úvěrových smluv a refixací podepsaných po 12/2016 strop na pokuty za předčasné splacení úvěru na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Tento strop ale platí jen pro smlouvy, u kterých uběhlo min. 24 měsíců od podpisu (většina bank aplikuje mírnější podmínky a stačí jim uhrazených 12 řádných splátek). 

Pokud jste refixaci podepsali před rokem, doporučuji s dalším refinancování vyčkat ještě 1 rok, abyste splnili podmínku 24 měsíců pro nižší maximální pokutu (pak se výše pokuty stále liší banka od banky, ale část bank skutečně uplatňuje penále pouze kolem 1 000 Kč).

D

Dobrý den, pokud budu nyní žádat o hypotéku (80% LTV) ale čerpat jí začnu až za 10 měsíců, musím mít 20% vlastních zdrojů už při žádosti o hypotéku (například výpis s aktuálním zůstatkem) nebo stačí před prvním čerpáním, teda za 10 měsíců?

Dobrý den,

podmínku 10-20% vlastních zdrojů stačí splnit k datu čerpání hypotéky (není třeba mít tyto peníze k dispozici k datu podpisu úvěrové smlouvy).

LT

Dobrý den, mám dotaz ohledně účtu Paypal. Když mi vracejí ze zahraničí platbu v dolarech, automaticky se mi převede na účet v ČR částka v korunách, samozřejmě. Nicméně obvykle to bývá částka ponížená o poplatky Paypalu nebo jestli je vině kurz dolar/koruna, nevím. Prostě částka o něco nižší. Dá se to nastavit u Paypal účtu, aby mi tam zůstávala částka v dolarech? Díky

Dobrý den,

měnu svého účtu si můžete v Paypal nastavit (koruny, dolary, eura, atd.) stejně jako si můžete zvolit měnu svého běžného účtu v bance. Koruna během krize koronaviru výrazně oslabila, takže byste naopak za dolary a eura měl dostat výrazně více korun než dříve. 

RH

Dobry den, potreboval bych nejblisi pobocku banky. Bydlim v Moste.

Dobrý den,

jakou banku máte na mysli? V Mostě má pobočky mnoho bank, nejbližší pobočku naleznete v našem vyhledávači poboček.

A

Dobrý den, mám posledním rokem insolvenci ve formě splátek do 100% svých závazků, které řádně plním. Doplnil jsem si během tohoto vzdělání o titul Ing. a také jsem absolvoval nutný 4 semestrální kurz na oceňování nemovitostí a založil na toto vázanou živnost. Mohu po absolvování certifikace, kterou chci absolvovat do dvou měsíců pracovat na IČ pro banky jako externí odhadce nebo se mnou spolupráci nenavážou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u většiny pozic v bankovnictví (mimo administrativu typu párování faktur s platbami, atd.) je vyžadována vysoká míra tzv. spolehlivosti, což osoby v insolvenci či po oddlužení nesplňují. Bude záležet na rozhodnutí jednotlivých bank, zdali Vás coby externistu na IČ zaměstnají či nikoliv.

MN

Dobry vecer, kdyz jsem v insolvenci od dubna 2020, mam narok na doplatek na bydleni a detske pridavky? A kolik by mi melo zustavat na zivobyti? Plat cisty 17 500 Kc a strhavaji mi v insolvenci 5 700 Kc mesicne. Zustava mi 11 800 Kc. Jsem samozivitelka. Dekuji

Dobrý den,

s příjmem 17 500 Kč a s jedním dítětem (1 vyživovaná osoba) činí nezabavitelné minimum 11 590 Kč (se dvěma dětmi by Vám zůstávalo 12 742 Kč). I v insolvenci můžete mít nárok na doplatek na bydlení či přídavky na děti, nicméně pro výpočet nároku na tyto dávky se uvažuje Váš čistý příjem před insolvenčními srážkami (17 500 Kč).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR