Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Jsem v důchodu a pracuji. Mám insolvenci, splátky mám rozdělené, z důchodu mi nechávají 40% nezabavitelne částky. Že zaměstnání mi mají nechat 60% nezabavitelne částky. Z důchodu to počítají správně, ale v práci mám dohady. Bydlím sama, nemám jiné vyž. povinnosti. Kolik je 60% nezabavitelne částky z 8 614 Kč. Kolik mám dostat já a kolik je splátka? Je to tak určené, když bych přestala pracovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro výpočet nezabavitelného minima je třeba znát Váš celkový příjem (součet důchodu a čisté mzdy). Např. z celkového příjmu 15 000 Kč by Vám zůstávalo 9 406 Kč, z 20 000 Kč pak 11 073 Kč.

Nestihl jsem termín dokončení stavby. Lze posunout termín dokončení?

Dobrý den,

banka má zájem Vám peníze půjčit, tedy určitě bude možné se s bankou dohodnout na prodloužení termínu pro čerpání hypotéky (byť třeba za poplatek nebo jiných smluvních podmínek).

L

Dobrý den, mamka mi chce darovat rodinný dům a přilehlé pozemky. V darovací smlouvě budete uvedena podmínka o vypořádání mých dvou bratrů. Na toto vypořádání mi banka poskytne hypotéku na vypořádání. Já budu osvobozena od daně z nabytí nemovitých věcí, ale co mí bratři? Budou osvobozeni od daně z příjmů? Nemovitosti od nich nekupuji, ale vypořádaváme se skrz podmínku v darovací smlouvě. Děkuji za informaci.

Dobrý den,

bude-li se jednat o vypořádání majetku formou daru či dědictví v rámci rodiny, budou všichni od placení daně osvobozeni.

BS

Kam se zapisuje BIC při platbě do zahraničí?

Dobrý den,

záleží na designu a technických možnostech internetbankingu konkrétní banky. Některé banky mají položku "SEPA nebo zahraniční platba", kde se nalézá kolonka BIC/SWIFT. Jiné banky mají jeden formulář na domácí i zahraniční platby a formulář se sám dynamicky přizpůsobuje vyplňovaným datům (ubírá/přidává pole).

M

Mám insolvenci, jsem v důchodu a pracuji. Splátky mám v procentech. Z platu mi musí zůstávat 60% z nezabavitelne částky. Mám dohady z účetní. Jaká částka mi zůstane z platu 8 614 Kč. Děkuji

Dobrý den,

to takto nelze říci. V insolvenci se nejprve sečtou všechny příjmy (důchod a výplata) a nezabavitelné minium se počítá z celkového příjmu se zohledněním počtu vyživovaných osob. Určitě neplatí, že by Vám mělo zbývat přesně 60% ze mzdy.

PP

DOBRÝ DEN, POKUD BY NASTAL PŘÍPAD, ŽE JEDEN Z MANŽELŮ TĚŽCE ONEMOCNÍ A DRUHÝ JEHO FINANCE PŘEVEDE NA SVŮJ ÚČET A NÁSLEDNĚ PRVNÍ Z MANŽELŮ ZEMŘE, NEMOHOU NASTAT NĚJAKÉ PROBLÉMY V DĚDICKÉM ŘÍZENÍ? DĚKUJI.

Dobrý den,

většina majetku manželů (včetně peněz na účtu) bude pravděpodobně součástí SJM, které se rozdělí na poloviny a polovina po zemřelém bude dále předmětem dědického řízení. Ohledně možných stížností na převod peněz před úmrtím - záleží na vztazích v rodině. Dědictví lze řešit pomocí závěti. Jinak dochází k dělení majetku mezi zákonné dědice (manžela a děti). Většina rodin má dobré vztahy a je schopna se rozumně na všem dohodnout. U rozhádané rodiny můžete spíše čekat právní komplikace.

P

Dobrý den, podepsal jsem hypoteční úvěr, ale nastaly komplikace. Platí že mohu odstoupit od smlouvy do 14 dnů?

Dobrý den,

ano, do 14 dnů od podpisu smlouvy můžete od hypotéky odstoupit zcela bez sankcí a udání důvodu. Po této lhůtě si většina bank účtuje smluvní pokutu 5% z nevyčerpané částky, což mohou být i statisíce korun. Doporučuji tak odstoupit od smlouvy co nejdříve.

TH

Dobrý den, při bankovním převodu jsem napsal špatně kód banky a poslal peníze na účet České spořitelny místo Air Bank a chápu-li správně, Air Bank má desetimístné číslo bězného účtu a Česká spořitelna devítimístné. Je možné že v případě chybné transakce se peníze dostanou zpět ke mně pokud účet neexistuje?

Dobrý den,

ano, pokud cílový chybně zadaný účet neexistuje, peníze se Vám v řádu dnů vrátí zpět. Číslo účtu může mít u všech bank až 10 číslic, přičemž na nuly psané zleva se nebere ohled.

M

Dobrý den, chci jít do insolvence, protože už jiná možnost není. O tomhle jsem se zmínil paní v Proficredit, které jsem dával splátku a ona mi řekla, že mi to můžou u soudu zamítnout ze dvou důvodů. První, že tu půjčku mám jen dva měsíce starou, tutíž proběhla jen jedna splátka a už bych chtěl do insolvence a ten druhý je, že jsem do žádosti o půjčku uvedl, že mám měsíční výdaj na půjčky jen 8 500 Kč namísto 25 000 Kč, tudíž jsem dal lživý udaj. Myslíte, že má pravdu a opravdu bude s tím u žádosti o insolvenci problém? Použil jsem ty peníze z půjčky na splacení jiných dluhů, nikoliv k mému obohacení.

Dobrý den,

tady nejde o to, nač jste peníze použil. I kdybyste peníze z půjčky daroval třeba charitě, dopustil jste se úvěrového podvodu, neboť jste lhal o výši svých současných dluhů, resp. měsíčních splátek. Úvěrová společnost byla podvedena. Navíc vzít si jeden měsíc půjčku a druhý měsíc žádat o insolvenci - to opravdu vypadá, jako byste už v odbě žádosti o půjčku ani neměl v úmyslu dluh splácet. Za těchto okolností je zamítnutí insolvence velmi pravděpodobné, neboť soud vždy zkoumá poctivost záměru osobního banrotu. 

M

Dobrý den, dostal jsem se do situace kdy už nezvládám splácet svoje dluhy. Je na mě napsaná půlka dvou domů a několika pozemků, v jednom žiju spolu s maminkou. Přemýšlím o insolvenci. Jak dále postupovat? Přestat splácet závazky a po nějaké době požádat o oddlužení? Je nějaká šance, že můžeme přijít o dům nebo třeba já o auto? Celková výše je cca 800tis. Mám čistý příjem cca 25tis, je to dost aby mi byla insolvence uznána a a vše se řešilo jen splátkovým kalendářem, nikoliv zpeněžením majetku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z příjmu 25 000 Kč by Vám měsíčně v insolvenci zůstávalo 12 739 Kč (zbytek by šel na úhradu dluhů a odměnu ins. správce). Insolvence se řeší splátkovým kalendářem, zpeněžením majetku nebo kombinací obou přístupů - volba je na správci/soudu. Máte-li více nemovitého majetku (pozemky, polovina dvou domů), je zpeněžení části majetku pravděpodobné. Nebylo by lepší část majetku prodat a splatit dluhy sám bez insolvence? Ušetříte poplatky za sepsání žádosti o oddlužení (4 000 Kč + DPH) a měsíční odměny ins. správce (min. 1 100 Kč/měsíc po dobu až 5 let).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR