Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
RP

Jsem v insolvenci a mám dědit třetinu domu po otci. Můžu se dědictví vzdá a přenechat svou třetinu matce? Děkuji

Dobrý den,

ano, i v insolvenci se můžete dědictví vzdát, je to vaše zákonné právo.

JK

Dobrý den, prosím, poraďte mi s vhodnou investicí - na 18 měsíců vklad 300 000 Kč. Preferuji spíše spořící účet, s podílovými fondy nemám zkušenost. Děkuji.

Dobrý den,

peníze vložte na spořící účet u Banky Creditas s úrokem 1,8% (peníze budete mít kdykoliv k dispozici, budete s nimi moci nakládat zcela bez omezení).

MS

Pokračování dotazu č. 8 056: Zdravím vás - no a mám nějaké možnosti tuto situaci napravit? Myslím, že v mém případě není pozdě, ale nevím jak a kde by mi mohli s mým případem pomoci.

Dobrý den,

bez negativního záznamu v registrech byste si na splacení nebankovní půjčky mohl půjčit u banky za standardních podmínek (úrok 5-7%, splatnost až 10 let). Ve Vaší situaci se ale budete muset spolehnout jen na sebe. Snižte výdaje na nezbytné minimum (žijte o "chlebu a vodě") a zvyšte své příjmy směnami navíc či brigádami. V tomto režimu pokračujte do doby, než splatíte nebankovní půjčku (16 000 Kč) a dokud si neuděláte na účtu pohotovostní rezervu min. 50 000 Kč. Dále doplaťte co nejdříve i bankovní půjčky (110 000 Kč) a navyšte rezervu na 100 000 Kč. 

S

Jsme s manželem v insolvenci. Až do října 2019 nám dcera dávala 5 900 Kč v rámci darovací smlouvy. Nyní již nemohou smlouvu plnit, jelikož se jim pokazilo auto a museli si na úvěr pořídit jiné, na dopravu do zaměstnání. Proto už nám nemohou posílat uvedenou částku. Je zde možnost vypovězení darovací smlouvy? A jaký je další postup? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

darovací smlouvu lze kdykoliv odvolat (učiňte tak písemně a kopii předložte insolvenčnímu správci). Nicméně stále musíte plnit podmínky insolvence a v rámci 5 let splatit min. 30% všech dluhů.

IP

Dobrý den, pobíráme důchod se zahraničí. Uvažujeme o založení bankovního konta v ČR, na které by nám byl důchod v eurech zasílán. Nevíme jak je to s poplatky a náklady na takové konto. U které banky bychom si měli konto otevřít? Kde je to vzhledem k výši nákladů optimální? Můžete nám poradit?

Dobrý den,

doporučuji běžný účet od Equa bank, kde máte vedení účtu zdarma a bez podmínek. Příchozí SEPA platba (v EUR v rámci EU) jen za 9 Kč a od prosince zdarma (díky regulaci EU, která zakazuje účtovat za SEPA platby více než za tuzemské).

P

Dobrý den, pokud koupím byt rodičům, oni budou majitelé nového bytu, a já na sebe budu mít napsanou hypotéku, budu tedy jediný účastník úvěru, mohu odčítat zaplacené úroky z daní? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto je velmi nestandardní situace. Pokud si koupíte byt na hypotéku, banka Vám pravděpodobně nechá do katastru zapsat věcné břemeno "zákaz zcizení", se kterým nebude moci nemovitost převést na třetí osobu. Pokud by se Vám s bankou podařilo vyjednat povolení pro převod bytu na rodiče, pak byste teoreticky splňoval podmínky zákona, který říká: "na odpočet úroků má nárok plátce hypotéky uvedený v úvěrové smlouvě, který nemovitost užívá k uspokojování vlastních bytových potřeb nebo bytových potřeb své rodiny". V praxi by se ale nemuselo finančnímu úřadu líbit, že nemovitost nevlastníte (přestože hypotéku splácíte). 

MS

Dobrý den, mám dvě půjčky u KB v celkové výši 110 000 Kč, a měsíční splátkou 2 100 Kč a bohužel také krátkodobou půjčku od Zaplo ve výši 16 000 Kč, která je splatná do konce týdne, ale nemám prostředky, jak ji splatit. Můj příjem je 24 000 Kč a náklady na bydlení 4 000 Kč. Bohužel jak jsem dnes zjistil, minulý měsíc jsem zaplatil 66 Kč po splatnosti, jsem vedený v registru dlužníků a jak mi řekla paní v bance, bankovní úvěr již nedostanu. Jaké mám možnosti, abych nespadl do dluhové pasti?

Dobrý den,

s takto čerstvým negativním záznam v registrech dlužníků Vám nikdo další peníze na refinancování nebankovní půjčky nepůjčí. Celková zadluženost 126 000 Kč ještě není s příjmem 24 000 Kč kritická, nicméně Váš problém je pravděpodobně v tom, že běžné neinvestiční výdaje financujete spotřebitelskými úvěry, což není ideální. Na účtu byste měl mít rezervu ve výši 3-6 násobku pravidelných měsíčních výdajů. Tyto drobné úvěry (tu a tam pár desítek tisíc korun) zejména od nebankovních společností jsou cestou do pekel.

TVI

Dobrý den, mohu v insolvenci dostat jednorázový dar od člena rodiny? Nebo je zde pouze možnost darovací smlouvy s pravidelným plněním?

Dobrý den,

v insolvenci můžete být příjemcem jednorázového či pravidelného daru, nicméně všechny dary by byly vyhodnoceny jako mimořádný příjem, který byste musel odevzdat insolvenčnímu správci.

MN

Dobry den, mam podanou žádost o insolvenci, jsem v řešení před úpadkem, čeká se na přihlášení věřitelů. Teď mi bylo z výplaty strhnuto na exekuci. Může to mít nějaký vliv na dalším postupu, třeba zamítnutí insolvence? A muže to exekutor provést? Děkuji

Dobrý den,

od momentu podání žádosti o oddlužení je vykonavatelnost exekucí pozastavena. Exekutor tak nadále nemůže požadovat srážky ze mzdy. Obvykle se věc řeší tak, že exekutor požádá zaměstnavatele o dočasné uschování srážek ze mzdy až do momentu finálního rozhodnutí soudu o oddlužení (pak jsou tyto deponované srážky v případě schválení oddlužení poukázány ins. správci - nebo v opačném případě exekutorovi).

JK

Dobrý den, jsem půl roku v insolvenci. Trvalý pobyt mám hlášeny na úřadě. Nastěhovala jsem se k příteli a ten chce, abych si udělala TP u něj. Jenže má majetek. Nebude moje insolvence mít vliv na jeho majetek?Třeba, že by mu bylo sebráno auto, barák, nebo i jiné věci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

trvalý pobyt na insolvenci vliv nemá. Problém by byla případná svatba, kdy by manžel začal automaticky ručit i za část Vašich dluhů vzniklých před manželstvím.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR