Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
D

Dobrý den, mám hypoteční úvěr u KB uzavřený 24.11.2016. Chci hypotéku refinancovat a konsolidovat. Ve smlouvě je odstavec o předčasném splacení kde je vzorec pro výpočet. Pokuta vychází cca 80 tis. V roce 2019 jsem tuto smlouvu restrukturalizoval (zdravotní důvody) a byl vydán dodatek této smlouvy. Nově je zde odstavec o předčasném splacení, že se řídí kalkulačkou uvedenou na stránkách banky a de facto obsahuje znění stejné jako u nové hypotéky. Podle kalkulačky je pokuta 14 200 Kč. V bance mi ale tvrdí, že dodatek předčasné splacení neupravuje pokud se změnila jen výše splátky ale zůstala zachovaná úroková sazba původní smlouvy. Poraďte prosím. Děkuji.

Dobrý den,

dle zákona se nové podmínky pro předčasné splácení (nižší poplatky) aplikují na nově uzavřené nebo refixované úvěry po 12/2016. Pokud dodatek k vaší úvěrové smlouvě nebyl refixací (či jste si úpravu podmínek mimořádných splátek s bankou nedohodl jinak), pak se na vaši hypotéku aplikují stále staré podmínky.

DM

Dobrý den, doposud mi nepřišlo potvrzení ohledně odpočtu do daní z pojistné smlouvy. U koho bych to mohl urgovat? Děkuji.

Dobrý den,

toto urgujte u pojišťovny, kde máte vedenou pojistnou smlouvu.

JJ

Dobrý den, chci se zeptat na bankovní poplatky u Equa bank. Chci si u této banky založit běžný účet v EUR. Kolik činí bankovní poplatky za příchozí platbu v EUR ze zahraničí a z tuzemska? A dále bych chtěl pravidelně odesílat z tohoto účtu částku v EUR na kartu u REVOLUT vedenou v GBP, kterou mám zřízenu zde v ČR, ale budu pobývat půl roku ve Velké Británii - kolik činí bankovní poplatky u těchto převodů, popř. jestli je výhodnější mít kartu vedenou u Revolut v EUR, děkuji.

Dobrý den,

SEPA platby (v EUR v rámci EU) jsou u všech bank od 12/2019 zdarma (nebo za poplatek dosahující úrovně max. domácí platby - u Equa bank 0 Kč). Revolut kartu mějte v měně, ve které máte příjmy a chcete realizovat výdaje. Za ostatní zahraniční platby (v jiné měně než EUR) si banky účtují vysoké poplatky, Equa bank 299 Kč.

LKG

Dobry den, odesla jsem 1969 do Nemecka, kde dodnes ziji, V ramci likvidace starych dokumentu jsem nalezla vkladni knizku Ceske statni sporitelny, kterou vystavila za sveho zivota a meho pobytu mimo CR napsanou na me jmeno. Po poslednim vybrani 4.8.1982 je na ni zustatek 2 260 Kcs. Cislo knizky 420496. Plati jeste tato knizka? A kdyz ano, jakou predstavuje dnesni hodnotu? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

takto stará vkladní knížka bohužel již dnes neplatí, neboť vklad je veden v neexistující měně (Kčš přestala existovat k 1/1/1993).

M

Dobry den, od roku 2014 do roku 2019 jsem byl v oddluzeni. Ted mne od dopravniho podniku prisla vyzva k zaplaceni 3 pokut z roku 2011, ktere jsem neuvedl do insolvencniho rizeni, na ty jsem zapomnel. Musim ty pokuty platit? Dekuji.

Dobrý den,

ano, v tomto případě je třeba pokuty zaplatit, neboť v rámci insolvence byly prominuty jen závazky, které jste uvedl v žádosti o oddlužení.

MP

Dobrý den, jsem už 3. rok v insolvenci, první rok jsem bojovala s prací, ale insolvence stále běžela a nebyla mi zrušena, minimálně 24 měsíců mi správce strhává částku jak z výplaty tak z vdovského důchodu, můj čistý příjem ze zaměstnání a vdovskeho důchodu činí 15 500 Kč, mám dvě děti, jsem samozivitelka a zůstává mi měsíčně 10 600 Kč. Je to správná částka? Je možné žádat o snížení strhávané částky? Dluh byl cca kolem 550 tis. Pokud si správce bere minimálně 6tis měsíčně a odečtu 1tis jeho odměnu, tak bych měla mít splaceno 120tis, ale pořád mi píše, že výše plnění je 14%. Už jsem z toho zoufalá, jelikož bydlím v nájmu který je vysoký, jednou za rok přijde vyúčtování za elektřinu, plyn, vodu a i když šetříme, stane se, že máme nedoplatek a nemám to z čeho pokrýt. Momentálně jsem na hraně existenčních problémů, dostávám příspěvky od státu ale tam je počítám všechen příjem včetně zábavných peněz. Mám nějaké možnosti? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

z příjmu 15 500 Kč by Vám při dvou dětech mělo zůstávat 11 775 Kč. Nicméně stále musíte plnit podmínky oddlužení, kdy podle starých pravidel je třeba uhradit min. 30% dluhů během 5 let (dle nových pravidel od 6/2019 stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a "projevit snahu"). Můžete tedy požadovat navýšení nezabavitelného minima na 11 775 Kč a případně požádat na Úřadu práce a jednorázovou dávku v hmotné nouzi.

M

Dobrý den, moje maminka je v domově důchodců a zapomněla u které banky má účet. Jak se dá zjistit která banka to je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel nezbývá než obejít všechny banky a u všech bank se dotázat, zda-li zde maminka nemá veden účet. Navíc tyto návštěvy bank musí Vaše maminka vykonat osobně (Vám banky informace podat nemohou v rámci zachování bankovního tajemství). Doporučuji začít s největšími bankami jako Česká spořitelna, ČSOB či Komerční banka.

A

Dobrý den, jsem v insolvenci a mám rodičovský příspěvek 18 960 Kč do konce května. Od března budu zaměstnaná a plat budu mít 16 000 Kč čisté. K tomu mám dvě děti 4 a 9 let. Kolik mi budou zůstávat? Děkuji

Dobrý den,

z příjmu 34 960 Kč Vám bude při dvou dětech (a bez manžela) zůstávat 16 520 Kč. Z následného příjmu 16 000 Kč to bude 11 942 Kč. S manželem coby další vyživovanou osobou by Vám zůstávalo o 1 000 - 2 000 Kč více.

VP

Dobrý den, mám dotaz ohledně insolvence. Naše pečovatelka bere 16 000 Kč hrubého. Do toho má 4 nezaopatřené děti. Naše účetní ji však strhává poměrně velkou částku. Chci se tedy zeptat, kolik ji má opravdu chodit v čistém a jak se tato částka vypočítává. Děkuji.

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima se počítá z čisté mzdy a počtu vyživovaných osob. Z hrubého příjmu 16 000 Kč bude čistý příjem při 4 dětech pravděpodobně 14 400 Kč, z čeho by dlužníkovi mělo zůstávat 13 611 Kč. V takovém případě by ale insolvence měla být ukončena, neboť s takto malou srážkou (800 Kč) by dlužník neplnil podmínky oddlužení (podmínkou je splácet min. 2 200 Kč měsíčně nebo uhradit min. 30% dluhů).

AV

Dobrý den, jsem OSVČ a uvažuji o oddlužení, dluhy nejsou z podnikání. Proto se chci zeptat, zda má insolvenční správce během insolvence právo zabavit (prodat) osobní automobil, který potřebuji k podnikání. A jak postupovat, když jsem třetí rok rozvedený a při rozvodu při majetkovém vyrovnání jsem na sebe převzal splácení vyššího dluhu (spotřebitelský úvěr na rekonstrukci 700 000 Kč), byť je stále psaný na bývalou manželku a na mě je psána hypotéka (cca 490 000 Kč) a tu zase splácí bývalá manželka. Děkuji 

Dobrý den,

insolvenci lze řešit splátkovým kalendářem a/nebo zpeněžením majetku. Zpeněžit Vám mohou všem mimo předmětů osobní potřeby (např. invalidovi neprodají vozík). U předmětů nutných k podnikání záleží na návrhu insolvenčního správce. Někdy je výhodnější tyto výrobní nástroje dlužníkovi ponechat, aby mohl dlužník generovat příjmy. Jako své závazky uveďte všechny úvěry, ve kterých jste účastníkem úvěrové smlouvy (nehledě na to, co reálně splácíte).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR