Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
V

Mám šanci získat hypotéku, když polovina nemovitosti je v zastavena díky dluhům bývalého manžela. Chtěla bych tím vyřešit vypořádání s bývalým manželem a tím i zaplacení dluhu a dále rekonstrukci domu,. Jedná se cca o 500 tis Kč. Dluhy bývalého manžela vznikly až po rozvodu. Děkuji

Dobrý den,

situace není neřešitelná leč bude komplikovanější. U hypotečního úvěru ručíte nemovitostí, která má určitou hodnotu a ta by měla být vyšší než je výše úvěru. Onu hodnotu pro banku spočítá odhadce nemovitostí, který samozřejmě ve výpočtu zohlední i onu zástavu. Více v našem článku "Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven".

Tedy např. rodinný dům včetně pozemků má hodnotu 2 mil. Kč, zástava je na 0,5 mil. Kč, výsledná hodnota bude v intervalu 1-1,5 mil Kč. podle výše diskontu za komplikace se zástavou. Banka tedy v tomto případě půjčí max. 1-1,5 mil. Kč, spíše dnes méně (80-90% LTV).

 

MS

Obracím se na Vás s následující prosbou. V Plánici byla sice zrušena pobočka spořitelny,ale je zde umístěn v prostorách COOP Tuty nový bankomat. Bohužel , bankomat vydává jen samé větší bankovky. S tím máme velké problémy při vracení peněz při nákupu ve výše uvedené prodejně Tuty. Nevíme na koho se máme obrátit , aby bankomat vydával i bankovky v menších hodnotách - 500,- Kč, 200,- Kč i 100,- Kč. Na vesnici je velký problém neustále shánět drobné. Předem děkuji. Marta Sedláková , zástupce vedoucí prodejny Tuty , Plánice.

Dobrý den paní Marto,

s tímto přáním Vám bohužel nezbude nic jiného než se obrátit přímo na provozovatele bankomatu. Valná většina bankomatů dnes neumí vydat bankovky v požadovaných hodnotách (výjimku tvoří např. velmi slušně zpracovaný bankomat Airbank), proto se v případě potřeby menších bankovek dá vyzkoušet finta zvolení takové částky k výběru, která by měla bankomat donutit vydat "drobné", např 900 Kč. nebo 1900 Kč.

V

Dobrý den, mám zájem o investování do zajištěných fondů. Chci se proto zeptat, jestli zajištěné fondy nabízíte a za jakých podmínek (poplatky, výnosy, možnost předčasně ukončit, apod.). Případně jakou jinou alternativu investování mi můžete nabídnout. Děkuji Voltrová

Dobrý den,

nejsme  banka, ale pouze informační server, tudíž žádné bankovní produkty přímo nenabízíme, jen můžeme něco málo doporučit. Zajištěné fondy obecně trpí velmi nízkým výnosem, který je většinou nižší než u lepších spořicích účtů a termínovaných vkladů. Z tohoto důvodu bych Vám místo fondu doporučil klasické spoření s výpovědní lhůtou max. 6-12M a úrokem 2,5-3,5%. Kromě vyššího výnosu nemusíte také řešit poplatky a složitější podmínky vstupu a výstupu z fondu.

Konkrétně špatně nevypadá spořicí účet Airbank s 2,5% bez výpovědní lhůty nebo spořicí účty Moravského peněžního ústavu s úroky kol 3% dle velikosti vkladu a výpovědní lhůty. 

M

Jsem pokladník základní kynologické organizace a potřebujeme založit konto. Samozřejmě bez poplatků nebo za co nejmenší poplatky.

Zdravím,

hádám, že budete chtít účet vedený na PO nikoliv FO, takže výběr bezplatných účtů se zužuje na FIO banku. Všechny základní služby zdarma, možnost vést účet i jako transparentní a banka se chová velmi pro-klientsky.

 

 

ZB

Kde všude můžu vybrat peníze kartou u banky ZUNO. Děkuji

Zdravím,

zvýhodněné výběry je možné uskutečnit u bankomatů Raiffeisenbank za 18, resp. 0Kč dle zvoleného tarifu na účtu. Výběry ze všech ostatních tuzemských bankomatů pořídíte za jednotných 38Kč, v zahraničí pak za 80Kč.

M

Děkuji ale nejedná se o banku ale o č spořitelnu

N

Dobrý den, chtěla bych vědět,jestli je poskytnutí půjčky omezeno i věkem.Konkrétně jde o půjčku na koupi bytu ve výši 1 600 000Kč,- manžel, který by úvěr splácel, je podnikatel. (OSVČ), a je mu 53 let. Lze se i připojistit pro ev. případ nemoci či úmrtí dlužníka, a jak se tím půjčka navýší?. Jaký typ úvěru je nevhodnější?Děkuji

Dobrý den,

ano, většinou bývá poskytnutí úvěru omezeno věkem 65-70 let, resp. do dosažení tohoto věku musí být úvěr splacen.Tedy ve Vašem případě by Vám banky byly ochotny půjčit na 12-17 let.

Pojištění (nemoc, úraz, smrt) možné je, pojistné se obvykle stanovuje jako % z poskytnutého úvěru (např. u mBank zaplatíte jednorázově na první dva roky 1,5% z výše úvěru a dále pak měsíčně 0,025%).

Jako "typ půjčky" doporučuji jednoznačně hypoteční úvěr. Vybírejte dle co nejnižších (optimálně nulových) poplatků za zřízení a vedení úvěru + dle rozumné úrokové sazby. Poslední dobou platí: čím novější a menší banka, tím zajímavější podmínky pro Vás.

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jak to bude vypadat se stavebním spořením a st. podporou od 1.1.2013. V tisku proběhlo, že od 1.1.2013 bude státní podpora pouze účelová, tj. na bydlení. Myslí tím jenom státní podporu za r.2013 např. Kč 2000,-? Rozumím tomu správně, že všechny moje úspory a státní podpory do 31.12.2012 mohu vybrat a koupit si například automobil?

Dobrý den,

novela zákona o stavební spoření ještě nebyla schválena parlamentem, tudíž nyní můžeme pouze spekulovat o její finální podobě. Nicméně zavedení účelnosti považuji za dost pravděpodobné. V každém případě není možné dodiktovat nové podmínky zpětně, tudíž veškeré naspořené prostředky do 31.12.2012 bude možné zcela jistě utratit za cokoliv.

Osobně se řadím mezi odpůrce stavebního spoření; doporučuji přečíst náš článek "Zrušit podporu stavebního spoření - ihned!" a zauvažovat, jestli by se pro Vás nenašel obyčejný spořicí účet či termínovaný vklad se stejnými či lepšími podmínkami bez zbytečných omezení.

R

Dobrý večer pane Jermář, jsem vdova důchodkyně a s ohledem na své stáří bych si potřebovala uložit či ukládat co nejvýhodněji pro případné onemocnění. A tak nevím, co by bylo vhodnější. Zda každý měsíc nějakou částku ukládat, či uložit naráz celou možnou částku. Děkuji. Musilová Růžena

Dobrý večer paní Růženo,

pakliže máte doma peníze lidově řečeno ve slamníku, doporučuji tuto částku uložit do banky celou a to co nejdříve. Nejde jen o úrok, o který se připravujete, ale hlavně o riziko krádeže, kterému předejdete. Pravidelně pak můžete své úspory v bance navyšovat o další ušetřené peníze, ale nevidím žádnou výhodu v postupném ukládání již nyní naspořené částky ležící doma.

S doporučení konkrétní banky/záložny a produktu to bude záležet především na Vašem místě bydliště, resp. na možnosti si celé spoření řídit online u banky z druhé strany republiky. Dle výše částky pak buď zřídit pouze jeden účet s přiměřenou výpovědní lhůtou (1-3 měsíce, úrok cca. 2,5%) nebo pořídit účty dva, jeden s dlouhodobou výpovědí (6-12 měsíců, úrok 3-3,5%) a druhý pro běžnější užívání s kratším termínem (1 měsíc, úrok 1,5-2,5%).

JD

Dobrý den. Včera, dne 26.01.2012 se mi ve večerních hodinách na pobočce Starostrašnická přihodilo to, že na datumce při podávání platebního příkazu byl nastaven datum 16,.1.2012, proto jsem bezmyšlenkovitě uvedla datum splatnosti tohoto příkazu k úhradě 17.1.2012. Co s tím?! P.S. Myslím, že se to stalo více klientům, jestliže byla datumka chybně přetočena.

Zdravím,

některé banky při procesování příkazu k úhradě s datem přiměřeně minulým provedou příkaz automaticky s prvním možný datem (tedy většinou v momentě přijetí příkazu), jiné nikoliv a příkaz zamítnou. Bude tedy záležet na konkrétní bance, jak má nastavená interní pravidla pro tento případ. V případě zamítnutí by se určitě dalo vyvolat s dotyčnou pobočkou diskuzi o nápravě z důvodu jejich chyby, nicméně rychlejší bude podat příkaz znovu.

 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR