Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
LG

Dobrý den, potřeboval bych od vás velkou pomoc. Chtěl bych se zeptat, do kdy mi přijdou peníze, když jsem se domlouval s jedním zájemcem. Datum splatnosti dal na dnešní den (23.6.2017). Popřípadě mi říct, proč mu nešlo dát včera napsat datum splatnosti na den 22.6.2017. Budu moc vděčný, když mi pomůžete. Děkuji moc.

Dobrý den,

tuzemský mezibankovní platební styk trvá 2 pracovní dny, tedy při dnešním datu splatnosti (pátek) Vám peníze na účet dorazí v pondělí. Ohledně včerejšího data splatnosti - přijde na to, kdy byla platba zadávána. Některé banky (jako ČS) ve večerních hodinách již neumožňují zadat platbu v ten samý den. U Air Bank žádné takové omezení není.

Dobrý den, 14. 6. jsem omylem na účet Vaší banky poslala platbu 3155 Kč, která patří na účet Fio banky. Spletla jsem se a na místo 2010 jsem dal 2700 na účet 2700299065. Platba byla realizována z mého účtu XXX/5500 Prosím o radu a děkuji.

Dobrý den,

zkontrolujte si pohyby na účtu za poslední týden. Pokud cílový chybně zadaný účet neexistoval, peníze se Vám automaticky vrátily zpět. Pakliže onen účet existoval, bude třeba kontaktovat svou banku (Raiffeisenbank), která následně vyzve majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, bude třeba ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

MV

Dobrý den, mám u Vás pojistku se spořením a potřebuji konzultaci ohledně dosaženého úročení nebo něco takového. Na koho se mám obrátit? Místo bydliště Pardubice. Vznesl jsem písemný i telefonický dotaz, už je to min. měsíc a zatím se mi nikdo neozval. Je ochoten se se mnou o tom někdo bavit nebo není? Děkuji

Dobrý den,

patrně se jedná o omyl, nejsme vaše pojišťovna, ale poradenský portál. Spořící životní pojištění (investiční, kapitálové) je možná vůbec nejhorší produkt, co kdy existoval. Je pro Vás extrémně nevýhodný. Obvykle se dostanete "na nulu" až po 5 letech spoření (do té doby platíte provizi finančního poradce, který Vám pojistku sjednal - on inkasuje až 24 Vašich měsíčních plateb). 

RV

Dobrý den, potřebovala bych založit účet v EUR. Budu ho využívat jen na přijetí plateb v EUR z Rakouska a následný výběr EUR v tuzemsku. Můžete mi prosím poradit, ve které bance zaplatím nejméně na poplatcích (včetně poplatků za přijetí platby z Rakouska) a ve které bance by se dal realizovat výběr EUR? Nejsem z Prahy (bankomat na letišti je pasé), takže asi na pobočce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příchozí SEPA platby má nejlevnější Equa bank (9 Kč), dále Creditas (15 Kč) a Fio banka (20 Kč). Výběry EUR lze realizovat na pobočkách Creditas a Fio banky (Equa má pobočky bezhotovostní), ale za výběry valut se platí nemalý poplatek (stejně jako ve všech ostatních bankách). Plánujete-li peníze utratit v ČR, budou se Vám hodit spíše koruny a korunový účet, na kterém se příchozí platby v EUR automaticky přepočtou na koruny. Euro bankomat je mimo Letiště Praha také v Brně (opět Travelex). Ve všech třech zmíněných bankách výše je vedení EUR i CZK účtů zdarma.

HN

Pokračování dotazu č. 3645: Děkuji za odpověď, makléř mě nutí podepsat kupní smlouvu ještě před získáním bankovní informace ohledně zcizení a zatížení. A peníze prý dostanu po 20 dnech zápisu na katastru. Mám v tom zmatek a přišlo mo to podezřelé. Vy píšete , že celá záležitost bude trvat měsíce, proto asi v kupní smlouvě je uvedeno po smazání zástavy do 90 dnů. Asi nic podepisovat nemám. děkuji za pomoc.

Dobrý den,

záleží na detailech kupní smlouvy, ale obecně Vy coby prodávající nemovitosti zatížené zástavním právem máte mnohem lepší pozici než kupující, který podpisem kupní smlouvy, resp. zaplacením rezervačního poplatku, vstupuje do rizika (nemovitost v této chvíli stále tíží zástavní právo a zákaz zcizení). 

Vy skutečně dostanete peníze do 20 dní od přepisu vlastníka na katastru, ale než k tomuto přepisu dojde, zbývá ujít ještě pořádný kus cesty (který se může protáhnout i na několik měsíců).

HN

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s pokutou za předčasné splacení hypotéky. Hypotéka uzavřená na přelomu 29.12. 2014 podpis banka a náš podpis 21.1. 2015. Pokuta je uvedená ve smlouvě. Chtěli bychom hypotéku vyplatit prodejem zastavené nemovitosti. Banka prodlužuje nebo dělá problémy s bankovní informací ohledně zástavy nemovitosti. Zatížení a zcizení/ Jak by měla banka postupovat , když nový kupující bude dlužnou částku na mé hypotéce platit svojí hypotékou. Děkuji za vaši ochotu mi odpovědět.

Dobrý den,

více než samotná pokuta za předčasné splacení hypotéky Vás bude tížit organizační náročnost celé akce. Nejprve bude třeba z katastru vymazat "zákaz zatížení a zcizení" (bez toho nelze přepsat nemovitost na kupujícího) a zástavní právo (bez toho nepůjčí banka kupujícímu). Následně půjde nemovitost prodat, banka kupujícího na to půjčí peníze, které Vám budou vyplaceny po dokončeném převodu nemovitosti na kupujícího. S těmito penězi splatíte bance svou hypotéku. V průběhu celé akce bude velká prodleva mezi momentem, kdy vaše banka nechá vymazat zákaz zcizení a zástavní právo, a doplacením hypotéky (i několik měsíců). Během této doby stále bance dlužíte na hypotéce, ale banka již nedisponuje zástavou. Proto bude pravděpodobně nutné sáhnout po překlenovacím úvěru (cca za 4-5%) nebo šikovném právním řešení.   

S

Dobrý den, s manželem máme společný účet, k němu 2 platební karty, které využíváme každodenně, dispoziční právo má manžel od založení, tedy už cca 15 let. Dnes šel vybrat na přepážku a tam mu řekli, že nemá dispoziční právo, když se domáhal toho, kdo ho zrušil, nemohli mu odpovědět, protože sami nevěděli. Kam si mám stěžovat, ředitel nejmenované pobočky krčí rameny pouze.

Dobrý den,

jedná se o chybu na straně banky, neboť kromě Vás coby majitele účtu nikdo jiný manželovi dispoziční právo zrušit nemohl. Stěžovat si můžete své bance, ale nejjednodušší by bylo zajít na pobočku a dispoziční právo obnovit (banka by se Vám max. omluvila). 

Zvažte, nebylo-li by lepší mít každý svůj běžný účet. Mnoho bank nabízí vedení účtu zcela zdarma a bez podmínek (Equa bank, Fio banka, Air Bank), takže to nic nestojí. A v případě nečekaných životních událostí by manžel nezůstal bez přístupu k účtu (úmrtím majitele účtu dochází k blokaci účtu až do momentu vyřízení dědictví notářem, což běžně trvá i několik měsíců). 

LF

Dobrý den, vyplatí mi v CZ některá banka nebo jiná instituce šek od švédského finančního úřadu? Jde o šek za tzv. ROT-avdrag, to je státní příspěvek na stavební práce pro soukromé osoby. 70% z ceny za práci zaplatí zákazník, 30% hradí stát, z toho si odečte daň 20% a zbytek pošle šekem řemeslníkovi cca po 2-3 měsících. Jenže to už budu v CZ a zpět se hned tak nechystám.

Dobrý den,

pouze několik málo vybraných bank v tuzemsku (KB, ČS, UniCredit Bank, Raiffeisenbank) proplácí šeky a to vždy za nemalou úplatu (poplatek i 20% z hodnoty šeku) a případně i dalších podmínek (pouze klientům/majitelům běžného účtu u dané banky). Zvažte, nakolik se Vám toto vyplatí.

JM

Dobrý den, potřeboval bych poradit jakým způsobem nejlépe provést tuto platbu od nás z ČR. Victoria Falls World Challenge Pigeon Race Limited Stanbic Bank, Botswana SWIFT: SBICBWGX Account Number: 9060002174389 Sort Code: 064967 Fairgrounds Branch Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pro odeslání mezinárodní platby potřebujete znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a SWIFT banky. Zatímco SWIFT již znáte (SBICBWGX), o IBAN budete muset příjemce platby ještě požádat (Vámi uvedené číslo účtu je v lokálním formátu Botswany, který je pro mezinárodní platbu nepoužitelný). Mezinárodní platbu je nejlépe poslat z Air Bank, kde to přijde jen na 100 Kč (jinde je to výrazně dražší). 

Nejedná se o nějaký podvod? Nechci malovat čerta na zeď, ale pokaždé když někdo potřebuje posílat peníze do Afriky, vyklube se z toho nakonec podvod a důvěřivý Čech přichází o své peníze. Mezi nejčastější scénáře podvodů spadá: dědictví, pomoc s převodem peněz, nákup inzerovaného zboží a další (Afričan chce vždy na poslední chvíli peníze na bankovní poplatky, cla, daně a další smyšlené položky). 

LH

Dobry den, chtel bych se zeptat, mam hypoteku na byt 2kk a bohuzel je pro nas tento byt maly. Mel bych zajem o vymenu. Lze vymenit byt s hypotekou? Dekuji za odpoved

Dobrý den,

byt s hypotékou vyměnit (nebo prodat) lze, jen je to komplikovanější. Banka musí zrušit zástavní právo na současném bytě 2kk a akceptovat do zástavy novou nemovitost (což by neměl být z pohledu LTV problém, neboť nová nemovitost bude dražší a Vy už jistě máte něco splaceno - spíše je to náročnější organizačně). Kupující (nebo nabyvatel při směně) Vašeho současného bytu ho bude akceptovat do svého vlastnictví až po zrušení zástavního práva banky. Banka tak bude chvíli bez zástavy. Doporučuji kontaktovat svou banku a informovat se o přesném postupu a podmínkách (poplatky, atd.). Pokud by Vám vaše současná banka nevyhověla, zkuste poptat refinancování hypotéky u konkurence (která by směnu bytu akceptovala). Můžete taktéž vyplnit hypoteční kalkulačku a kolegové se Vás pokusí oslovit s konkrétní nabídkou.  

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR