Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MK

Dobrý den, omlouvám se, že Vás obtěžuji, ale mám na Vás dotaz. Poslala jsem na účet Vaší klienty částku peněz, která jí již nenáleží, bohužel mi paní již neodpovídá. Ráda bych se Vás zeptala, zda je nějaká možnost získat peníze nazpět. S paní jsme měly dohodnutý obchod, ale ona svou část - zaslání zboží - nesplnila, ráda bych se Vás tedy zeptala, jaké kroky mohu podniknout. Omlouvám se a moc děkuji za ochotu. S pozdravem Kučová

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál.

Banky do těchto záležitostí nemohou jakkoliv zasahovat (nemohou platbu stornovat či někomu odečíst peníze z účtu). Věc je třeba oznámit Policii - podat trestní oznámení pro podvod.

Jinak obecně důrazně nedoporučuji nakupovat na inzerát od neprověřených prodejců - chcete-li něco koupit bazarově z druhé ruky, mrkněte na ebay či aukro - zde je prodejce lustrovaný, vidíte jeho historii a komentáře. Když by Vám zboží zasláno nebylo, aukční portál škodu nahradí.

Z

Dobry den, zajimá mě, jaké jsou postupy pri řešení pochybení banky, konkrétně Ge money bank, která si stáhne z účtu splatku za uver, chvili na to vam pošle upomínku za 500 a k tomu si pripocte poplatky za obtížné doručení obsílky a další nesmyslné poplatky. Přitom penize byli na účtu včas, takže neměli žádné právo mne pokutovat. Jak to mam řešit? Děkuji za odpoved.

Dobrý den,

podejte proti tomuto postupu písemně stížnost na pobočce GE Money Bank. Jedná-li se o problém banky (na účtu bylo skutečně dost peněz v den splátky - tedy min. o 200 Kč více (minimální zůstatek na účtu), než činila splátka - a inkaso bylo řádně nastaveno), pak Vám banka musí vrátit všechny poplatky.

Obecně, nejste-li spokojena s přístupem své banky, není nic snazšího než přejít ke konkurenci (na trhu je přes 30 bank) - mnoho bank dnes nabízí vedení účtu zcela zdarma a bez podmínek a refinancování půjček s úrokem pod 10%. Třeba Equa bank, Air Bank a další.

K

Dobrý den, už deset měsíců mám zablokovaný běžný účet. Je to kvůli exekuci, která je vydána na manžela. S manželem jsme skoro stejnou dobu v rozvodovém řízení. Na běžném účtě je celá dlužná částka, přesto se s ní nic neděje. Exekutor se mnou odmítá mluvit, protože exekuce není vedena na mě. Jak dlouho mi může takto exekutor blokovat účet? A proč si ty peníze nevezme? Děkuji za odpověď. K.

Dobrý den,

dokud nejste s manželem definitivně rozvedena, ručíte za dluhy společně a nerozlučně (probíhající rozvodové řízení na to nemá vliv). Exekutor účet blokuje pravděpodobně proto, že si myslí, že by na něj manžel mohl odklánět své peníze (jiný důvod mě nenapadá, pokud Vaše peníze nechce použít pro úmor dluhu - i když je to samozřejmě divné, když se rozvádíte). 

Doporučuji podat k soudu vylučovací žalobu na peníze na Vašem účtu (že Váš účet je skutečně Váš a manžel na něm nemá žádné peníze). Také zkuste soud přesvědčit o tom, že dluh si vzal manžel bez Vašeho vědomí a Vy s tím nemáte nic společného. Třeba se Vám těmito dvě kroky podaří nejen odblokovat účet, ale do budoucna (po rozvodu) vyváznout z exekuce manžela. 

IK

Dobry den, chci se zeptat, vcera posilal muj zamestnavatel ZD-podlesi rocov vyplatu a ucet maji u vas KB, ja mam ucet u sporitelny, kdy mi dojde vyplata na muj ucet ČS? Take bych mela zajem si udelat ucet u vas dekuji IVETA KUZMOVA

Dobrý den,

nejsme Komerční banka, ale poradenský portál. Platba z KB do ČS trvá dva pracovní dny.

Jinak obecně pro běžný účet doporučuji Equa bank - vše zdarma (včetně výběrů z bankomatů cizích bank) a bez podmínek.

ZK

Dobrý den, jsem klientem banky a mám aktivní účet. Rádi bychom si koupili malý rodinný dům za cca 1.200 000 Kč na hypotéku. Mám partnera a letos se budeme brát. Je mi kolem 40 let a partnerovi je okolo 50 let. Já jsem zaměstnaná s čistým měsíčním příjmem okolo 12 tis Kč, partner podniká jako OSVČ s podobným příjmem před zdaněním cca 15 tis Kč. Dnes platíme byt v nájmu cca 11 tis Kč s energiemi a nedlužíme. Jít do vlastního domu by nám mohlo vyjít ekonomicky měsíčně stejně, i lépe. Ale bez Vašich kalkulací nevíme a tak prosíme o informace, zda může banka v tomto případě půjčit hypotéku. Děkuji. Zuzana Krausová, Beroun

Dobrý den,

o hypotéku můžete žádat s přítelem dohromady již nyní (netřeba být sezdaní). Životní minimum na jednu osobu uvažuje banka zhruba 8 000 Kč, tedy dohromady můžete měsíčně splácet max. cca 8 000 Kč. Hypotéku je třeba doplatit do 65-70 let, bude se počítat věk staršího z vás, tedy max. doba splatnosti bude 15-20 let. Hypotéka 1,2 mil. Kč na 15 let při úroku 1,99% vychází na měsíční splátku 7 800 Kč, tedy hypotéku byste měli o fous získat. 

Doporučuji Wüstenrot (hypoteční banku, ne stavební spořitelnu), Equa bank či Fio banku - férový přístup, nulové poplatky, úrok pod 2%. Případně vyplňte formulář hypoteční kalkulačka a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

E

chci ukončit stavební spoření, které jsem měla na 5 let. Tato doba již uplynula. Bylo mi řečeno, že peníze mi budou poukázány až za tři měsíce od výpovědi. Nevím jestli ještě po dobu těchto tří měsíců mám zasílat měsíční platbu nebo již ne.

Dobrý den,

bohužel je to tak - výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém je výpověď podána. Posílat další peníze smysl nemá.

J

Pokračování dotazu č. 2590: konkrétně se jedná o fio banku a potřebujeme si ze svého termínovaného vkladu z finanční nouze vybrat 300.000. Chceme vědět, když termín ukončení je v září 2017, kolik bude penále

Dobrý den,

Fio banka umožňuje předčasný výběr z termínovaného vkladu za poplatek, který je definován následovně: platná úroková sazba x (počet dní do splatnosti / 365), nejméně však 1 000 Kč. Zjednodušeně řečeno, zaplatíte % z vybírané částky rovné Vašemu aktuálnímu úroku za každý rok, o který si peníze vyberete dříve.

J

Platíte se nějaký poplatek za zrušení teř mít oválného vkladu na tři roky a konče 2017?

Dobrý den,

jakou banku máte na mysli? Část bank si účtuje % z vybírané částky (obvykle do 5%), část bank předčasný výběr vůbec neumožňuje. Jen velmi málo produktů na trhu umožňuje bezplatný předčasný výběr (obvykle mají tyto produkty nižší úrok).

MD

Pokračování dotazu č. 2585: Dobrý večer, p Jermář děkuji Vám za vaší odpoved, jen ještě prosím ohledně toho bydlení, pokud si bere různé úvěry a uvadí tam bydliště trvalého pobytu u mne, které jsem mu dala, nemůže to mít dopad na mne mám z toho strach. Je zaměstnán pořizuje si drahé věci,a ja stále čekám ,že jakmile bude mit svuj dům tak odejde. Nezdrzuje se tu, ale jezdí si sem, ,kdy chce. Děkuji Marie

Dobrý den,

dopad by to na Vás mělo jen tehdy, pokud by nestíhal své dluhy splácet a byla na něj uvalena exekuce. Pak by exekutor šel zabavovat věci na adresu trvalého bydliště dlužníka a mohl by zabavit i Vaše věci - kterých byste se musela zpět domáhat podáním vylučovací žaloby u soudu. Není to neřešitelné, jen je to nepříjemné, zdlouhavé a především zbytečné - další důvod pro okamžité zrušení jeho trvalého bydliště.

H

Dobrý den, loni jsem se zajímala kam uložit nejvýhodněji úspory pro budoucnost (pro důchodový věk). Doporučili jste mě TÚ spíše na kratší dobu v horizontu 1-2 roky, já uvažovala o delší době. Dle Vašeho názoru se blíží doba, kdy se úroková sazba bude zvedat. Nedávno jsem četla článek, že ECB připravuje záporné úrokové sazby, na které naváže ČNB. Otázka je, zda jestále lepší delší nebo kratší horizont úložky a spoření, abych ještě za 10-15 let něco měla. Taky nevím jak nejlépe dnes spořit malým dětem, abych za cca 20 let nezjistila, že jsme si dnes zbytečne "utahovali opasky" a oni z toho neměly nic. Děkuji za Váš názor

Dobrý den,

spoření dětem (horizont 20 let): jakkoliv jinak, je ne v penězích - ideální jsou nemovitosti, ty si dlouhodobě hodnotu drží a děti budou stejně potřebovat někde bydlet. Nemovitost se dá také pronajímat a kdykoliv prodat. Samozřejmě jsou oblasti, kde toto neplatí (např. Ústecký kraj), ale obecně je to to nejlepší, co pro své děti můžete udělat. 

Spoření na důchod (horizont 10 let): v důchodu budete potřebovat peníze (ne nemovitost - její prodej a koupě v kratším horizontu 10 let sráží 2x placená daň z převodu nemovitosti - 4%/převod). Přijde na to, kolik chcete spořit a jaké máte rodinné vztahy (nejlepší je investovat do dětí, které se o Vás postarají). Ohledně úrokových sazeb - máte pravdu, situace se na trhu za rok změnila a dnešní očekávání je naopak o dlouhodobě nižších sazbách. Tedy sjednat si termínovaný vklad na 3-5 let není dnes vůbec špatná myšlenka - stále lze dosáhnout na úroky 2,5-3%. Přírůstek oproti termínům na 1 rok sice není velký (ten lze pořídit stále nad 2%), ale v horizontu roku-dvou budou úroky (dle dnešních nejlepších odhadů) přinejlepším stagnovat (loňské prognózy naopak hovořily o růstů - tedy doposud se delším termíny nevyplácely).

Laikům stále nedoporučuji akcie, podílové fondy a jiné instrumenty.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR