Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka

Banka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
KN

Dobrý den, mám eurobankovky, kde některé jsou 1. série a některé 2. série. Jsou bankovky z 1. série stále platné? Děkuji

Dobrý den,

ano, všechny euro bankovky první i druhé série jsou stále platné.

DT

Dobrý den, stala se mi nemilá věc a uznávám, že to byla trochu moje chyba. Ráno jsem se chtěl registrovat na takovou jednu seznamku. V registraci bylo klasicky že je to free a nic si neseberou. Tak jsem to vyplnil a paráda, zaregistroval jsem se. No jenže za hodinku jsem se podíval na mobil a z bankovnictví mi přišlo upozorněni, že mi někdo strhl 60 euro. A bylo to ono. Transakce je blokována a nezaúčtovaná, v přepočtu 1 512 Kč. Nicméně když jsem okamžitě klikl na tu stránku a chtěl jsem to řešit, stránka už nefungovala. Email od stránky jsou jen čísla a peníze mají jít někam na Kypr. Nevíte co s tím dělat? Volal jsem do banky a stornovat to prý nejde. Přitom ty prachy mám pořád na účtě a četl jsem, že dokud neodejdou, banka by to měla zvládnout. No jenže paní z banky mi řekla ať zítra přijdu na pobočku a vypíšeme papír na reklamaci a vráceni peněz :/ 

Dobrý den,

je třeba navštívit banku a podat reklamaci. Pro příště důrazně nedoporučuji zadávat na takovéto podezřelé weby čísla svých platebních karet.

ZS

Asi před 13 lety mi byl zablokován účet i s penězi. Nikdo mi za celou dobu nedal vědět co je s mým účtem. Papíry o podmínkách mi chodí každý rok, ale jinak nic. Jestli je ještě zablokován to nevím. Už ani nemam číslo účtu.Tak nevím co mám dělat.

Dobrý den,

navštivte nejbližší pobočku vaší banky o požádejte o informace o svém účtu. Zapomenuté číslo účtu vůbec nevadí, stačí předložit platný OP.

M

Dobrý den, splatku za pujcku jsem v bance uhradil s 10 dennim zpozdenim. Myslite, ze budu v registru dluzniku? Dekuji

Dobrý den,

každý registr a banka přistupuje k pozdním splátkám jinak. Někdo toleruje 3 dny, jiný 5 dnů, někdo částky do 100 Kč, jiný do 300 Kč nebo 500 Kč. Záleží na bance, registru a výši splátky.

JP

Přišel mi šek z Velké Británie. ČSOB šeky proplácí pouze svým klientům, moje Fio banka šeky nepřijímá. Já mám účet i u NatWest Bank, má tato banka nějaké zastoupení v ČR, kde by mi peníze přeposlaly na britský účet? Proplatí mi vůbec nějaká banka v ČR tento šek, například ČNB? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

NatWest Bank nemá v ČR zastoupení. Šeky se v Evropě téměř nepoužívají, proto je akceptuje minimum bank. V ČR šeky mimo ČSOB proplácí ještě např. Komerční banka, ale opět pouze svým klientům. Centrální banka (ČNB) neposkytuje bankovní služby retailovým klientům.

R

Jak dlouho se uchovávají záznamy o výběru z bankomatu?

Dobrý den,

data o všech transakcích banky ze zákona uchovávají min. 10 let.

BR

Hezký den, když mé heslo získá zloděj, který obešel antivirový program bez oznámení napadení (žádný antivirový program neochrání před moderními Trojskými koni) a autorizační SMS kód je operátorem zaslán na cizí mobilní číslo bez oznámení příjmuté SMS zprávy a odeslané SMS zprávy, je vinen klient, operátor O2, banka nebo ČNB, která dává bankám licence a nehlídá jaké má banka zabezpečení klientů? Informoval jsem se v Německu v bance a bylo mně řečeno, že se to u nich nemůže stát a kdyby se stalo, ztrátu vyplatí pojišťovna. Prosím o vysvětlení čím by způsobil ztrátu peněz klient?

Dobrý den,

toto se skutečně nemůže stát, neboť potvrzovací SMS kód je vždy zaslán pouze na mobilní číslo klienta. Toto číslo je možné změnit pouze na pobočce při osobní návštěvě a po předložení OP. Žádný virus nemůže z technického hlediska tuto proceduru narušit na počítači klienta. Způsobenou škodu při zneužití osobních údajů nese vždy dle míry zavinění buď banka nebo klient (ČNB, O2 ani nikdo třetí do tohoto procesu nevstupuje). 

Příklad pochybení na straně banky: Pachatel napadl systém banky a získal osobní údaje klientů, které zneužil - toto by hradila banka, která pochybila. 

Příklad pochybení na straně klienta: Klient pachateli sdělil své přihlašovací údaje k internetbankingu, heslo k mobilu (gesto, kód) a půjčil mu svůj mobilní telefon. Tato škoda by nebyla jakkoliv zaviněna bankou, a proto by za ni byl odpovědný klient. Dobrovolně by to nikdo příčetný neudělal, ale byly případy, kdy se podvodník vloudil do klientovi přízně a tyto údaje z něj i s telefonem vymámil. Zde by klient o náhradu škody musel žalovat pachatele.

BR

Hezký den, když mé peníze v internetovém bankovnictví ukradne bance zloděj, kdo mně peníze vrátí - ČNB nebo banka kde peníze byly ukradeny? Jsou banky v ČR pojištěny proti zlodějně jako v západních vyspělých státech? Děkuji za info.

Dobrý den,

při ztrátě peněz z účtu se řeší kdo ztrátu způsobil. Pokud byla viníkem banka, musí škodu nahradit banka. Naopak pokud ztrátu způsobil klient (např. prozradil své heslo pachateli), škoda jde k tíži klienta. V případě krachu banky jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty do ekvivalentu 100 000 EUR u Garančního systému finančního trhu (který náhrady vyplácí do 7 dnů od krachu banky). ČNB s tímto nemá nic společného, škody centrální banka nehradí. Česká republika patří mezi vyspělé západní státy (je v top pozicích všech možných hodnocení - kvalita života, HDP na hlavu, zdravotnictví, školství, délka života, kultura, bezpečí atd.). Konkrétně tuzemský bankovní sektor hraje nejen v Evropě absolutní prim (podmínkami, konkurencí, stabilitou). 

P

Dobrý den, jen se chci zeptat, šel jsem do insolvence 2016, Moneta Money Bank se přihlásila, insolvenční správce ji posílal peníze a v roce 2018 Moneta prodala moji pohledávku švýcarské firmě, a proto se ptám, jestli se to muže, i když Švýcarsko není v EU. Koukal jsem na dokument, podpisy a razítka. Píše soud, že jsou nečitelné a že to podávala sekretářka ve Švýcarsku. Jestli se tohle muže provádět, takhle prodávat pohledávky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pohledávka je majetek jako každý jiný (stejně jako auto či nemovitost), vlastník s ní může volně nakládat, včetně prodeje libovolné osobě. Trendem bankovnictví posledních 10 let jsou tyto odprodeje pohledávek za zesplatněné úvěry. Banky se chtějí naplno věnovat své core činnosti (půjčování peněz) a je pro ně jednodušší a levnější balíky zesplatněných úvěrů odprodávat firmám, které se na vymáhání specializují. Pro Vás se tím nic nemění.

JK

Dobrý den, Air Bank zrušila možnost nastavení limitu pro bezkontaktní platby. Obešel bych to používáním bezkontaktní karty s nízkým kontem (dřívější limit pro běžné nákupy) a další kartou s možností jakékoliv platby vždy se zadáním PINu (pro případný větší nákup např. televize). Která banka vydává karty, kde se musí zadávat PIN vždy (i při platbách do 500 Kč)? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto nabízejí banky pouze na individuální žádost.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

banky, družstevní záložny, stavební spořitelny, bankovní produkty, pobočky, bankomaty, kódy bank, změna banky, řešení sporů, která banka je nejlepší?Rychlé odkazy

Banky v ČR